Vánoce ve Středozemi

O vzniku světa

24. prosince 2016 v 12:00 | Irith
Irith, Polly, Pomněnka, Tani a vlastně ceĺý Mittalmar Vám přeje Veselé Vánoce!!

První slunovrat

23. prosince 2016 v 12:19 | Laisi
Poslední předvánoční povídka a zítra Vás už bude čekat povídka Vánoční, poslední z tohoto projektu.
Tato povídka je... speciální. Napsala ji Laisi Finwen a je to (alespoň co já vím) za dlouhou dobu její první Středozemský autorský počin. Vypráví o Yavanně a oslavě úplně prvního Valinorského Slunovratu. A Slunovrat je čas zázraků. Velkých, ale i těch úplně malých....

Sníh

22. prosince 2016 v 12:00 | Aredhel
Dnes tu máme povídku o Feanorovi od naší skvělé spisovatelky, elfky Aredhel. K povídce vám něco řekne ona sama:

Když jsem se nechala umluvit, abych psala Fëanora, netušila jsem, co by elfové ve Valinoru mohli v zimě slavit. Zimní slunovrat v čase Stromů asi ne… Nakonec jsem to vyřešila alternativně, jak už vypráví povídka. Co se jmen týče, není to tentokrát nijak složité, slibuju:

Fëanáro = Fëanor
Nolofinwë = Fingolfin

Užijte si čtení! :-)

Sláva, Vánoce

21. prosince 2016 v 12:00 | Lithiel
Do Štědrého dne nám zbývají pouhé 3 dny, vánoční přípravy jsou v plném proudu, na mnoha místech shon a stres právě vrcholí. Ne však ve starém hvozdu! Máme tu v letošním roce první a (alespoň zatím) poslední písničku, jejíž autorkou (textu i hudby) je Lithiel od Fantasyologů a jejím hrdinou (a fiktivním tvůrcem a interprtem) není nikdo jiný než sám Tom Bombadil. Užijte si písničku a pokud se vám bud elíbit, zkuste si ji třeba i zazpívat. :-) A nezapomeňte se s námi podělit o svůj názor. Myslím, že si to Lithiel za svou práci rozhodně zaslouží, stejně jako všichni, kdo vytvořili a zaslali své příspěvky do tohoto vánočního projektu. Tak jim za jejich práci udělejte radost a odměňte je pěknými komentáři. :-)

Vánoční úsměv

20. prosince 2016 v 12:00 | Mexafell
Dnes tu máme povídku od Mexafell, ke které vám něco poví ona sama:

Chci vám poděkovat, všem. Bylo krésné tuhle povídku psát. Nostalgie. Jen mi je trochu líto že jsem se už tolik nechytla v charakteru postav. Přesto jsem vám moc vděčná, že jsem se díky vám vrátila do starých dobrých časů. Že jsem si znovu mohla prožít Vánoce ve Středozemi. Sice už nejsem pánoprstenofil, ale tohle mě tahá za srdíčko. Děkuju všem za ty dva roky! Děkuju za tu podporu, zábavu, vzpomínky, srazy. Děkuju za tu komunitu, kterou jsem měla tu čest tvořit. Děkuju za to vám všem (některým asi víc než jiným). Lidičky, hobitci, trpaslíci, elfové, valar, maiové, zlobři, skřeti i vy ostatní národy, pronárody, bytůstky, podivnůstky a osobičky... DĚKUJU! A krásné Vánoce :,)

Některé věci se nezmění

19. prosince 2016 v 21:34 | Pomněnka
Milá Ardo, dnešní den se nesmazatelně zapíše do tvé historie! Děje se něco, co změní chod dějin. Dnes totiž slavíme důležité výročí - 18. narozeniny naší drahé Irith. Ano, náš "slavný" Peregrin Bral se dožívá plnoletosti a vstupuje tak přes práh dětství do světa dospělých. Třes se, Ardo!

Tímto Ti drahý bratránku jménem celého Mittalmaru přejeme všechno nejlepší. Ať jsi pořád ten skvělý hobit jako do teď a ať se Ti splní všechna Tvá přání a sny. Ať dál stavíš své vzdušené zámky a vrháš se po hlavě do dalších bláznivých projektů a velkých dobrodružství. Irith, neděláme si iluze o tom, že bys dnešním dnem dospěla a stala se rozumným a klidným hobitem. Ne, Ty budeš pořád stejné hyperaktivní třeštidlo. Ale tak to má být. Pomůžeme si slovy Malého prince a Letce - nevadí dospět, vadí zapomenout. Zapomenout, jaké je to být dítětem, vidět beránky přes krabičky, milovat svou růži, ochočit si lišku…hledat přátele. Pokládat otázky a skutečně chtít slyšet odpovědi. Divit se. Hledat. Poznávat. Objevovat. Mít rád. Milovat. Vědět, co je v životě opravdu důležité. Buď stále jako Malý princ - neboj se dospět a být "skvělou dospělačkou", ale uchovej si v sobě kousek té dětské duše. Přejeme Ti hodně štěstí na Tvé cestě životem, ať už se vydáš kamkoliv.

Pár slov autorky k povídce: Napsala jsem ji speciálně pro Pipa a tento den. Není příliš vánoční a ani se nesnaží tvářit kanonicky, ale snad mi to pro tentokrát odpustíte. Jde přece o Irith a její výjimečný den. Doufám, Irith, že se Ti povídka bude alespoň trochu líbit, stejně tak vám, milí čtenáři, a že mi odpustíš vše, co je v ní napsáno a pochopíš to hlavní sdělení - že Tě máme moc rádi a že budeš pořád náš milovaný malý Pip.  Přeji pěkné čtení!

Spiknutí na ledě

18. prosince 2016 v 12:00 | Pomněnka
Milé hobitstvo, vážené elfstvo, ctěné lidstvo, trpaslisctvo a všichni ostatní pocestní i náhodní kolemjdoucí!
Dnes je mimořádný den, neboť náš milovaný Frodo Pytlík, naše drahá Tani, dovršuje věku 18 let a překračuje tak práh lidské dospělosti (na tu hobití si ještě pár let počká). Tímto Ti, Tani, jménem celého mittalmarstva přeji krásné narozeniny a ať je Tvůj život krásný jako sen, plný Středozemě a nevšedních zážitků. Máme Tě moc rádi.
A teď pár slov k povídce. Kdysi sis ode mě přála příběh o Frodovi a Samovi, pohodový, s dobrým koncem, který by se odehrál v době před Bilbovým zmizením a odchodem z Kraje. Snad jsem Ti touto narozeninovou povídkou Tvé přání alespoň trošičku splnila. Povídka se mi nakonec, jak už to tak u mě bývá, vymkla z rukou a psala se jak ona sama chtěla, takže jsem byla velmi zvědavá, co z ní vyleze a o čem nakonc bude. No, snad Tě výsledek alespoň trochu potěší a omluvíte Ty, i čtenáři Mittalmaru, případné kanonické nesrovnalosti či nezodpovězené otázky. Ani autor sám někdy neví vše. :-) Přeji příjemné čtení!

P. S. Malá poznámka k ději pro ty kdo se tolik neorientují: V době, kdy se příběh odehrává, je Bilbovi 99 let, Frodovi 23 a Samovi 11. Sam má 5 sourozenců, nejstaršímu Peckovi je v povídce 26 let, Halfredovi 22, Sedmikráse 19, Máje 15 a nejladší Mochničce 8 let. Smíšek s Pipem se v mém příběh neobjevují, ale pro představu - Smíškovi bylo v té době 9 let a Pip ještě nosil plíny (byl mu jeden rok).

Vánoční dárek

17. prosince 2016 v 12:00 | Irith
Zdravíme čtenáře našeho vánočního projektu. :-) Hrdina dnešní povídky bude trochu netradiční. Podíváme se v ní za hobity, ale nebude ani tak úplně o hobitovi, jako spíš o tvorečkovi, kterého dva hobiti chovali ve velké lásce. Povídku pro vás napsala Irith a já moc doufám, ž se vám bude líbit a že ji, stejně jako povídky posledních dnů, oceníte svými komentáři. Abychom věděli, jestli naše "adventní dárečky" dělají někomu radost a jestli je někdo rozbaluje nebo ne. :-)

Vánoce u Medděda

16. prosince 2016 v 12:00 | Illian
Osamělost na vás může padnout, i když tak úplně sami nejste, stačí, když si nemáte s kým popovídat a už je to tady. Ale přání by se měla o Vánocích plnit, nebo ne? A jaké přání by tak mohl mít kožoměnec?

Vánoční trable

15. prosince 2016 v 12:00 | Kiwi (Rylandia)
Ano ano, zázraky se dějí a to hlavně o Vánocích. Zářným příkladem je dnešní příspěvěk do Vánoc ve Středozemi, který nám dodala Rylandia (Kiwi) přes Jeremiášův email a to téměř tři dny před vydáním! Díky Kiwi, příjemně jsi nás všechny překvapila :-)
A jakožto příšlušník mladší generace Kiwi vytvořila komiks s vizáží mladší generaci tak dobře známé. Starší generace snad přimhouří očko a bude si spíše všímat obsahu.

Čekání

14. prosince 2016 v 12:00 | Tani
V dnešní povídce od Tani se podíváme do Lothlorienu v období příprav na slavnost Zimního slunovratu. Příběh se nese převážně v duchu pohodové sváteční atmosféry, plné klidu a míru. Nenechte se však zmást, Tani ani tentokrát nezapřela svůj autorský styl a tak nám v povídce kromě rodinných tradic a láskyplných vztahů mez dvěma genracemi elfů ukáže, jak jedná malá chvíle, může někomu změnit celý život.

Poslední večer

13. prosince 2016 v 12:00 | Jeremiáš
Dnes tu máme povídku od věrného přispěvatele tohoto projektu, Jeremiáše. Více ale už nebudu říkat, potože vám svou povídku představí sám. Dodám jen, že Jeremiáš nezklamal a jedná se o zatím nejdelší povídku letošních Vánoc (má téměř 7 stran). O čem bude vám poví autor:

Ano, půjde o mou poslední boromirovsko-faramirovskou vánoční povídku. Definitivně. Série, která započala v roce 2014 krátkým štěkem Pro Gondor! vyprovokovala takřka ihned Polly k volnému pokračování v tehdejší faramirovské povídce, po níž jsem přišel pro změnu zase já s Boromirem. A protože opakovaný vtip už není vtipem, v roce 2015 příběh obou bratrů obohatily postavy Denethora a Gluma v Rodinné sešlosti.
Na úplné zakončení to ale chtělo něco ještě silnějšího. Motiv, který se v žádné z předchozích povídek ani náznakem neobjevil. Letos prožijete příběh obou nerozlučných bratrů, kteří vůbec poprvé v životě slaví Vánoce… odděleně.

Poslední plamínek ještě nezhasl

12. prosince 2016 v 12:00 | Monika
Následující povídka od Moniky je velmi, velmi silná. A o čem si v ní můžete přečíst? O naději, naději, která v tomto kouzelném čase přichází i na ta nejméně očekávaná místa.

Kolik stačí ke štěstí

11. prosince 2016 v 12:00 | Jeremiáš
I letos nám Jeremiáš poslal pokračováním svých povídek o Sarumanovi. A ani tentokrát to bílý čaroděj nemá ve svém životě jednoduché... Naštěstí však na světě existují i nějací ti schopní posluhovači, kteří se snaží co to jde svého pána potěšit.

(Ne)šťastné a (ne)veselé

10. prosince 2016 v 12:00 | Třezalka
Přátelé a kamarádi, druhý týden našeho adventního kalendáře se nám chýlí ke konci. Ale nebojte, ještě máme před sebou více než polovinu! :-) Dnešní povídka je mimořádná tím, že je od Třezalky. Pokud vím, je to vůbec první její povídka, zveřejněná na blogu (nebo možá i kdekoliv jinde). Tak si to pořádně užijte a náležitě si toho važte. Třezalko, děkujeme velmi za účast! A kterou postavu že si vybrala pro svou povídku? Necháme se překvapit, milášku... ;-)
 
 

Reklama