Překlady

Questions - Dotazy

22. dubna 2015 v 17:20 | Titany (překlad Irith)
Zatím poslední z Let me sayových povídek, jediná anglická. Pokusila jsem se o takový poškozený překlad (sympatizuji s těmi, kdo nedokáží plynně číst anglicky), tak to berte s rezervou... samozřejmě sem dávám původní text a pokud anglicky umíte, důrazně doporučuji.
Mimochodem, překládá se to dost blbě. Jak byste přeložili "Bloody Mordor" nebo "Holly Shire"? Všechny varianty mi znějí hrozně blbě.

Jmenuje se to Dotazy, protože Otázky by se pletly s Otázkou a jiná synonyma mě nenapadla :-)

Domov

18. dubna 2015 v 7:51 | Titany
"Jak to dopadlo se Smíškem a Pipinem." Tak tuto závěrečnou povídku uvedla autorka.
Vyústění celé "trilogie" a jedna z, pro mittalamar, nejvýznamnějších povídek. Tady jsme se totiž dozvěděli, že existuje nějaká Estella i když jsme původně měly za to, že je to jen autorčina vyprovozovaná postava.
Přejeme příjemné počtení!

Když se dva míjejí

14. dubna 2015 v 12:12 | Tiffany
Kořen je prostě naprosto úžasný! Mně neznámým způsobem se mu z té odpornosti co se zove internet podařilo vymáčknout povídku Když se dva míjejí! Dokonalé!
Má dušička se tedy uklidnila a už jí nic nechybí, protože tato dokonalá trilogie bude kompletní!!! (Musím říct, že jsem několikrát v zoufalství provozovala, že tuhle povídku zkusím po paměti dopsat).
Takže Jeremiáši, díky moc!

Prokletí

10. dubna 2015 v 12:59 | Titany
Co bylo za předmluvu tady, to netuším, možná že tam ani žádná nebyla. Jedná se o první část geniální trilogie Prokletí, Když se dva míjejí a Domov. Osobně považuji tuto povídku za úplně nejlepší z autorčiny tvorby. Je... úchvatná.

Pro mě má i jednu speciální hodnotu. Je to první, úplně první hobití fanfikce, kterou jsem kdy četla. Narazila jsem na ní na nějaké jiné stránce (proto je to také jediná povídka, která se dá aktuálně najít jinde než na mittalmaru :-) ). Tehdy jsem myslela, že je to prostě uzavřená povídka, takový geniální výstřelek. Pak jsem našla Let me say. Ještě pořád si pamatuji, jak jsem to tajně na chalupě hltala, snažila se, aby o tom nikdo nevěděl a přitom jsem brečela nad Domovem a Dvěma životy (jo, Životy trvaly asi měsíc, než jsem je byla schopná rozdýchat ). Díky téhle povídce jsem se i rozhodla napsat svojí hobití fanfikci - Levanduli. Takže vlastně za celý mittalmar vděčíte tomuto dílku...

Nééé, teď jsem zjistila, že Když se dva míjejí NEMÁM!!! Takže tu bude chybět celá prostřední povídka. Truchlím.
Ale o čem to je. Pipin se vyznává z lásky ke Smíškovi, popisuje všechny ty situace, co o nich tady vypráví Smíšek a nastiňuje je "z druhé strany pohledu". Nechápe, proč se od něj Smíšek odvrací a bojí se, že ho Smíšek nenávidí, protože poznal, že jej Pipin miluje a hnusí se mu to. Končí to dost melancholicky.

A mimochodem. Tohle je 51 článek tohoto roku na blogu.

Genius Loci

5. dubna 2015 v 8:48 | Titany
"Smeagol a Deagol jdou ve Druhém věku rybařit. O pár set let později se na totéž místo vypraví jiná dvojice hobitů..." Tady ta autorčina předmluva asi není úplně přesně, protože tak dokonalá má paměť zase není ( i tohle považuji za megaúspěch). Ale co si pamatuji je, že inspirace pro tuto povídku byly dvě. jednak tohle http://www.deviantart.com/art/Fishin-Hobbits-15468652 a pak ještě nějaké video, které se mi ovšem nepodařilo otevřít.

Jedná se o slash. Obsahuje "neviditelné ač přítomné hobití milování a smrt jedné z postav". Autorka dala, tuším, věkovou hranici 15 let, ale tak drsné to rozhodně není. Pokud si vzpomínáte na Arweninu slashovou povídku s Kozkem, tam to bylo mnohem, mnohem popisnější a hranice 15 tam byla také. Takže na vlastní uvážení.

Jedná se o jednu z nejpromyšlenějších povídek, všimněte si těch souvislostí mezi odstavci...

Mimochodem, je tam jedna faktická chyba. Autorka zřejmě nečetla Hobití Silmarillion, takže neví, že aby Smíšek s Pipinem mohli jít rybařit na to samé místo co Smeagol s Deagolem, trvala by jim cesta asi tak dva měsíce (i když by to možná vysvětlovalo Smíškovo hlášku na konci)...

Dva životy

3. dubna 2015 v 8:44 | Titany
Je tu první ze serie povídek z Let me say. Tahle je možná úplně nejlepší (tedy pak tu je ještě ta triologie, ale to je na dlouhý běh). Dávat nějakou věkovou hranici podle mě nemá smysl, přečtěte si to na vlastním uvážení. Jedná se o slash Smíšek/Pipin. Do povídky jsme nijak nezasáhly. Dokonce i ten obrázek jsem tam po menších komplikacích narvala!

Z autorčina komentáře: "Pipin je nešťastný a Smíšek se mu vyhýbá. Obsahuje hobití alkoholismus a přemíru fluffu! Součástí jsou i úryvky ze Sto sonetů o lásce od Pabla Nerudy".
 
 

Reklama

Rubriky