Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Jednorázové povídky

První píseň

31. října 2018 v 23:59 | Irith
Když máme ten Haloween... tradiční podzimní depresivní povídka.


Říkalo se, že ještě před počátkem času procházel Melkor věčností, vytvořenou Iluvátarem a hledal Věčný plamen, v touze vytvořit život. Nechtěl totiž čekat, chtěl tvořit a zaplnit prostor bytím. Ale nenašel ho, neboť Věčný plamen je u Iluvátara.

Noc, kdy je dovoleno všechno

22. července 2018 v 8:02 | Irith
Tato povídka neměla vyjít. Jedná se o první verzi té Maeglinovské povídky, která vyšla na Vánoce ve Středozemi. Z prvotní verze je to trochu upravené, ale stále říkám, že na ní vážně nejsem hrdá a je to jen z nouze ctnost, žádné super dílo nečekejte. Ale i tak se snad bude líbit.

Saruman

23. února 2018 v 14:43 | Pomněnka
Jedna starší Pomněnčina povídka, která byla napsaná jako vzpomínka a též hold vzdaný herci Christopheru Leeovi. Text vyšel na Pomněnčině osobním blogu - http://illienel.blog.cz/ a nyní nastal čas publikovat ho taktéž zde. Vychází z filmové předlohy.
Užijte si ji!

Mladá generace

14. února 2018 v 1:18 | Irith
Elrond má vážné rodinné problémy. A upřímně, kdy je neměl, že? Ono to v Peredhelovic rodince zkrátka nikdy nebylo úplně jednoduché...

Sedm hvězd

21. listopadu 2017 v 1:03 | Irith, Aegeri
Občas se stane, že při procházení blogů narazím na něco, co jsme rozhodně neměla minout, avšak stalo se. Objevím nějakou skrytou senzační věc, kterou vůbec nečekám. (A kterou, když se o ní zmíním, všichmi mí kamarádi komentují slovy "vždyť to je starý, já měl za to, že to zná každý").
A tak tomu bylo i u Aegeřina obrázku níže.
Aegeri k němu taktéž napsala, že pokud bychom se ho rozhodli přiřadit k nějaké povídce, bude jí ctí. A já zajásala natolik, že mě téměř ihned osvítila můza a povídka tak vskutku vznikla.
Na obrázku si prosím povšimněte nápadného uskupení sedmi hvězd, u nás známých jako Velký vůz.

Dům Sýčka

31. října 2017 v 9:19 | Irith
Tradiční halloweenská povídka tentokrát v trochu jiném stylu... Na konci jsou "vysvětlivky pod čarou" v nich vykládám a pokládám obhajobu některých teorií, které se v povídce objevují a pro ty, jež neznají souvislosti také dodávám vysvětlení.

Bílá rada

31. července 2017 v 8:41 | Polly
Na projektu ilustrace často píšu ke svým obrázkům jakési vysvětlení, úvod do děje. A při tom posledním se mi stala taková věc, že samotný můj úvod překročil stanovený počet znaků. Ale jelikož jsem to měla již rozepsané, přišla mi škoda to najednou tak zahodit, proto jsem to dopsala a nakonec se to dostalo sem. Krátké pojednání psané rovnou tak, jak mi slova přicházela na mysl i s onou jednoduchou a rychlou ilustrací.
Týká se Bílé rady. Z pohledu Gandalfa, který započítává do Bílé rady protentokrát jen a pouze čaroděje.

Tři sliby

20. května 2017 v 9:53 | Irith
U Tří sester (och jaká variabilita názvů povídek) jsem psala, že se jedná o moje poslední dílko na dlouhou dobu. Tak to také bylo. Ale dlouhá doba již uplynula a je čas na další příběh. To se tak stává, když píšu dlouhou kapitolovku, málokdy u ní vydržím celou dobu. "Odbíhám" psát nějaké bokovky, nesouvisející kratší příběhy. A v podstatě tak vznikla i tato povídka. Nápad na ni jsem nosila v hlavě poměrně dlouho, ale vypracování čekalo až na dobu, kdy budu psát něco dlouhého a budu se potřebovat odreagovat. Čím to je, že poslední dobou píšu tak... kruté povídky? Protože tenhle příběh je, když si to tak vezmete, opravdu, ale opravdu smutný a zlý.

Povídka vypráví o hobitech a o časech dávno minulých, je jedna z těch, které se zabývají historií půlčíků. Pro pochopení doporučuji nastudovat Dodatky Návratu krále, zejména jak se to mělo s bitvou o Fornost a pádem Severního královstí a s prvním vladykou Kraje.

Na konci povídky jsou ještě dodány Poznámky pod čarou pro vysvětlení pár věcí, které se v příběhu objeví.

V dobrém i ve zlém

26. dubna 2017 v 8:27 | Tani
Dlouho jsme tu neměli žádnou povídku, že? Tato je čistě elfí a od Tani. Zabývá se nesmírně zajímavým a příliš nezpracovaným tématem.

Tiché porozumění

1. dubna 2017 v 7:03 | Irith
Dnes je první duben a čas na tradiční aprílový článek. Tentokrát Vás opět čeká povídka. A to ne jen tak ledajaká povídka. Irith sepsala své první středozemské dílko, ve kterém nevystupuje ani jeden hobit! Povídka se, podržte se, dokonce týká elfů! A lidí! A jejich problémů.
Povídka vznikla na základě sázky s Aredhel. Vsadily jsme se s tím, že když vyhraju já, napíše Aredhel povídku mně a když ona tak naopak. No a tak nějak to skončilo remízou a tak jsme psaly obě. Aredhel svůj úkol splnila nedávno zde http://aredhelbila.blog.cz/1703/nestiham . Já svůj závazek vyplnila krátce před tím a povídku Aredhel předala na Oslavě zničení Prstenu. Tam jsem ji také několikrát veřejně předčítala.
Zadání totiž znělo "elf Cirkumflex". Kdo to je? Není to Aredhelin vymyšlený elf, jak mnozí soudí, jde o můj "výtvor". Když jsem totiž loni jela z jednoho zájezdu, přejížděli jsme přes noc a já si zapnula do mp3 Silmarillion. Usnula jsem a vzbudila se až na Dodatky. A přesně když jsem se probírala, mluvilo se tam o cirkumflexi, o takové té obrácné stříšce - přízvuku. A já si, celá rozespalá pomyslela "Cirkumflex, to je nějaky elf?" a tak vznikl elf Cirkumflex, o kterém jsem měla psát.
Nápad jsem sbírala dlouho, asi tři čtvrtě roku. A výsledkem je takové středozemská jazyková hříčka. Co by na to řekl chudák profesor?
Nakonec jsme s Aredhel usoudily, že by bylo fajn sepsat takových povídek víc. Povídek pojednávajících o podivných elfských jménech.
Pro skalní elfomily bych ještě měla podotknout, že se samozřejmě jedná o ironii a satiru, mně tak blízkou.
Za beta-read děkuji Šárce a Neklanovi.

Bratři

18. února 2017 v 8:32 | Tani
Další jednorázovka od Tani. Tentokrát možná trochu překvapivě nepojednávající o hobitech. Věnuje se totiž někomu úplně jinému.
O hudbě Ainur toho bylo řečeno mnoho. Ale nikdo se nevěnoval tomu proč. Proč začal Melkor splétat vlastní disharmonickou melodii. A o tom je právě tento příběh.

Opora

9. února 2017 v 13:27 | Tani
Další z Taniných jednorázových povídek. Opět taková... depresivní :-)
Frodo lituje. Lituje toho, že své přátele vzal s sebou tam, odkud už není návratu. A vzpomíná na první setkání se svými nejlepšími kamarády.

Nenávist a strach

3. února 2017 v 13:46 | Tani
Dnešní povídku sepsala Tani. A jak už je u jejích povídek obvyklé, je trošku temnější. Ale moc hezká, takže se připravte na pořádně dramatický příběh a můžete se pustit do čtení!

Varování! Povídka je nevhodná pro milovníky kánonu a dobrých mravů. Může způsobovat znechucení a zlost na autora.

Noční můry

31. října 2016 v 2:12 | Irith
Je tu Halloween, Svátek všech svatých a Dušičky.
A tradičně i letos Vás čeká Halloweenská povídka. A pozor, je to první Irithiina jednorázovka po dost dlouhé době...
O čem je? Na podzim se nikomu nespí dobře. A ze všech nejméně těm, kteří prodělali útrapy, na něž se nedá zapomenout.

Perly nepláčou

10. září 2016 v 8:38 | Irith
Dlouho tu nebyla žádná povídka, že? Nevím ale, nakolik Vám tato zvedne náladu. Je smutná a má relativně složitou výstavbu. V poslední době jsem si oblíbila psát povídky v několika časech najednou, které se dohromady prolínají. Tady jsou dohromady čtyři. Jsou od sebe navzájem oddělené hvězdičkami s tím, že pět hvězdiček představuje velký časový skok, dvě hvězdičky malý, v rámci několika hodin. Věty kurzívou jsou vložené z toho pozdějšího času do dřívějšího a... prostě je to složité. Ale já Vám věřím.
O čem je? Frodo Pytlík sbírá odvahu na boj s Mohylovým duchem. A přemítá přitom nad jednou svou dávnou ztrátou. Povídka se odvolává na moji představu o možnosti jistého hobitího páru, jemuž se společný život příliš nevydařil.
 
 

Reklama


Rubriky