Hobitosloví

Pipinovci - II.

8. února 2016 v 7:13 | Irith
Pokračování pátrání po historii franckého rodu majordomů a pozdějších králů označovaných jako Pipinovci.

Pipinovci - I.

2. února 2016 v 6:39 | Irith
Toulky hobití historií pokračjí. Tentokrát franckou dynastií Pipinovců. V první části budu mluvit o Poipinu LandenskémA Pipinu Herištálském. Pokračovvání v druhé části.

Estella Bulvová

6. listopadu 2015 v 13:59 | Irith
Pro odhlehčení atmosféry a jako malé zymšlení přicházím s dalším článkem z připravované druhé části Hobitosloví. Tak jako minule jsme se bavili o Conanu Meriadocovi, teď se budeme zabývat Estellou.
Estella Bulvová mě poslední dobou nepřestává naprosto fascinovat. Nevíme o ní absolutně NIC. Nevíme, kdy se narodila, nevíme, kdy zemřela, nevíme, jaké měla děti… Jediné, co doopravdy víme je, že si vzala za muže Smíška Brandoráda a byla to sestra Cvaliho Bulvy. A to ještě ne v první vydané verzi Pána Prstenů (tedy např. ve verzi, kterou mám doma). K pátrání po jejím původu, kdy jediné, o co se můžu doopravdy opřít je její jméno, mě dovedl jednak referát z biologie a jednak španělština.

Conan Meriadoc

22. září 2015 v 7:04 | Irith
Den všeho hobistva je jeden z nejvýznamějších dnů pro nás i pro celý Mittalmar. A proto jsme se, stejně jako loni, rozhodli na toto datum zveřejnit takovou specialitku. Článek ani ne tak s hlubokou provozkou či na vysoké literární úrovni, ale spíše přelomový. Před rokem to byly Samovy trable. A dnes to bude článek o podobné důležitosti. Stejně jako díky Samovým trablím vznikl Kozk, Kořen a celá ta legrace kolem, tak díky tomuto článku, tomuto muži a díky panu Davidu Dayovi a jeho nenápadné poznámce ve Světu Hobitů vznikla provozka na Hobitosloví a první pokus o sepsání celé a úplné historie hobitů. Tak prosím fanfáry... Conan Meriadoc!

Kdysi se mě Polly ptala na to, co mě na dějepise tak fascinuje. Proč ho mám tak ráda, i když je nudný a složitý. A myslím, že odpověď je zde. Protože dějepis je hlavně neuvěřitelně různorodý a… fascinující. Zvlášť ten starověký a středověký, ve kterém je spoustu místa na dohady, spekulace, teorie a nečekané souvislosti. Takže prosím přijměte mé pozvaní do dob okolo roku 400 našeho letopočtu, do neprobádaného úseku světových dějin, do období, o kterém víme jen útržky, které se musí hledat a skládat. Do období římské říše na území Británie a Galie a do období, kdy vzniklo království Nové Británie, tedy Bretaně. Snad vám to bude dávat alespoň trochu smysl, snažila jsem se.

Hobitologie

4. července 2015 v 8:57 | Irith
A je to tu! Irith Zimostrázovou postihl další výtrisk hobití invence. A co to pro Vás znamená? Mňo, docela dost.
Ještě pro vlastní uklidnění, první se o mém nápadu dozvěděli hobiti, elfi a bohové na Radosinách a setkal se s velkým nadšením, takže to třeba zas taková kozkovina není :-)

Hobití Silmarillion v knižním vydání

30. března 2015 v 15:43 | Irith a další
A je to tady!
Oficiálně oznamuji, že vlastním nákladem vyšla moje první knížka :-). Tedy Hobití Silmarillion. Chcete o tomto dílku vědět víc? Chcete ho třeba i domů? Neváhejte a čtěte!

Prsten Moci

24. února 2015 v 8:59 | Irith
A Hobití Silmarillion na nějakou dobu končí. Je mi líto, ale víc už toho nemám. Ale pozor, není to úplný konec. Tato kapitola ještě rozhodně není uzavřená! Budu se snažit hledat další infprmace a psát další a další články. Jen se připravte na to, že ne tak pravidelně.

Experiment

20. února 2015 v 13:05 | Irith
A taková "předposlední perlička" můj úžasný experiment. Rozhodla jsem se, že čistě jen podle údajů v knize zkusím vykonstruovat, jak asi pět nejdůležitějších hobitů (že neuhádnete kdo to je) vypadalo. Tedy se pokusím úplně oprostit od jejich filmových podob a vezmu to čistě knižně. A beru to, abych zabránila ironickým poznámkám, od nejstaršího.

Prognoza do budoucna

18. února 2015 v 12:25 | Irith
Definitivně jsem se rozhodla, že zbylé části Hobitího Silmarillionu nakouskuji. Takže teď budou následovat tři krátké článečky. A tento, první z nich, se bude zabývat mou hypotézou, jak to tak asi mohlo s půlčíky dopadnout. Jak to dopadlo s Krajem. Protože Válka o Prsten změnila všechny a všechno.

Rodokmeny

11. února 2015 v 14:52 | Irith
Hobití rodokmeny, to je kapitola sama o sobě. Jeden celý večer jsem strávila tím, že jsem se snažila ty čtyři rodokmeny, co jsou v Dodatcích, spojit do jednoho. No, povedlo se mi to a dokonce jsem překecala Polly, aby to překreslila. Jsou tam nejdůležitější osobnosti všech tří hlavních rodin (Bralové, Brandorádi a Pytlíci). Přiženění a přivdaní hobiti tam nejsou, protože pak by to bylo příšerně, ale neuvěřitelně složité. I takhle to je něco. Příbuzenské svazky si už můžete odvodit sami. Já k tomu dodám pár věcí, které jsem u toho zjistila a které jsou nesmírně zajímavé.

Předkové

7. února 2015 v 8:30 | Irith
Hobití Silmarillion se chýlí ke konci (počet dalších vydaných článků záleží čistě na tom, jestli zbytek dám do jednoho článku, nebo to nakouskuju). Ale aby se něco mohlo chýlit ke konci, nejdřív to musí projít "zlatým věkem" a zlatý věk je dle mého názoru tento článek. Článek o významných osobnostech Kraje.
Hobití dějiny se o skutcích význačných osobností moc nezmiňují a když, tak jen o skutcích význačných osobnostech z pouhých dvou rodin - tedy z jediných šlechtických rodin v Kraji. Abychom byli přesnější, pouze o hobitech pocházejících z rodiny Bralů a Brandorádů. Ale i přesto se mi podařilo najít pár dalších významných osobností. Bilba, Froda ani Sama nečekejte, zato zmínit Smíška s Pipinem byla povinnost :-)

Dějiny

3. února 2015 v 15:17 | Irith
Dnešní článek bude o té nejranější a nejzákladnější historii hobitů. Nejdřív rozdělím hobity na tři "rasy" a pak následuje delší odstavec o dějinách. Od počátků všeho hobitstva až po současnost.
Součástí druhé části tohoto článku jsou i dvě mapy, vysvětlující hobití putování. Tvořila jsem je já v malování, takže náležitě vypadají. Snad se v nich vyznáte...

Hobití Silmarillion - Část dvě

30. ledna 2015 v 8:59 | Irith
Druhá část mé hobití "směsky". Potom už vás bude čekat asi nejzajímavější část vůbec - historie (alespoň mě to tedy bavilo nejvíc). A o čem to bude dneska? Nejdřív moje hrozně zmatené vysvětlení hobitího kalendáře, pak ještě zmatenější odstavec o hobitích svátcích, jak si přála Clarissa a nakonec malé odlehčení v podobě pátrání po tom, jak se říká hobitím dětem.

A ještě jedna věc. Úžasná Clarissa pro hobití Silmarillion vytvořila naprosto úžasnou "obálku", kterou bud odteď dávat pod každý Silmarillionský článek.
Galadriel, díky moc. Tohle je daleko skělejší než ta Frodova lahvička i než cokoliv jiného. Díky moc!

Hobití Silmarillion - Část jedna

26. ledna 2015 v 13:35 | Irith
Toto je první část trochu zajímavější části mého hobitího Silmarillionu. Je to taková směska všeho, co se nevešlo jinam. Původně měly být obě části v jednom článku, ale je to zkrátka moc dlouhé a hlavně složité na to, abych si to dovolila dát najednou.
Dnes vás tedy čeká povídání o hobitích penězích a mírách, o jazyku a náboženství, ale i o škole a učenosti a nakonec takový odstaveček, který jsem vzhledem k posledním událostem chtěla smazat, ale nakonec jsem ho nechala.
Pokud jste nepochopili už tohle, máte docela smůlu, příště přijde na řadu kalendář...

Správa Kraje

22. ledna 2015 v 18:05 | Irith
Druhý díl z mého "hobitího Silmarillionu" se bude zabývat správní stránkou věci. Sociálními službami Kraje, právem a také bydlením.
Většina informací z práva mám od Lady Galadriel z TolkienConu, které tímto ještě jednou moc děkuji!
 
 

Reklama


Rubriky