Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Šaty dělají hobita - 3. díl

24. října 2018 v 23:31 | Pomněnka |  Hobitosloví
Dlouho jsme tu neměli článek o hobití módě. Dnes to zkusíme. Ve druhém dílu našeho povídání jsme si pověděli něco o kostýmech hobitů ve filmových adaptacích Tolkienových knih. Konkrétně jsme rozebrali kostýmy Bilba a Froda. Dnes se tedy podíváme na zbylé tři "známé" - Pipina, Smíška a Sama.


Začneme hobity z významných a bohatých rodin - Peregrinem Bralem a Smělmírem Brandorádem.


Na této fotce vidíme Pipina a Smíška ve snad nejtypičtějším oblečeí, jaké jsme na nich v celé filmové trilogii Pána prstenů mohli vidět. Vzhledem k tomu, co tito dva dělali, když se setkali s Frodem a Samem na cestě z Krae, je poměrně jasné, že se jedná o jejich všední oblečení. Slavnostní oblečení můžeme vidět na Bilbových narozeninách, korunovaci Aragorna a při loučení v Šedých přístavech. Ve dvou z těchto tří scén je však vidíme poměrně krátce a je těžké najít obrazový materiál. Proto je popíšu jen částečně, popř. se zaměřím na výrazné prvky. Pro začátek dnešního povídání se zaměříme na to, co měli Pipin a Smíšek na sobě při cestě z Kraje do Roklinky a dál se Společenstvem. Pláště na fotce výše popisovat nebudu - jsou to ty, které dostaly v Lórienu, tedy zcela elfí, které žádný jiný hobit než naše slavná čtveřice nikdy nevlastnil a nenosil. Co o nich zle říct? Lehké, tenké, příjemné na dotek, relativně hřejivé, lehce propouštějící světlo, šedozlená barva, specifický jemný, téměř neznatelný vzor (maskovací efekt). Ale pojďme se zaměřit na hobití šatník. :-)


Odspodu nahoru - tříčtvrteční kalhoty, délka kolísající mezi pár centimetry nad kotníky a polovinou lýtek. Materiály se různí, v případě Pipa Smíška však nejvíce připomínají něco na způsob semiše nebo česaného silonu. Protože ale takové uměliny v Kraji určitě neměli, mohlo by se uvažovat o sametu nebo něčem podobném. To svědčí o tom, že oba hobiti pocházeli ze zámožných rodin. Prostí hobiti by si kalhoty ze sametu nejspíš nemohli moc dobře dovolit, navíc to není zrovna nejpraktičtější materiál na práci, je spíše na pohodlí a parádu. Hnědá barva je běžná - ač hobiti dle Tolkiena nosili hlavně jasné barvy, ve filmové verzi vidíme jasnější barvy a pestejší barevnou škálu převážně jen u vest a šátků, pomineme-li šatník hobitek. Kalhoty ve filmovém ztvárnění hobitů bývali tmavých přírodních barev, často v lehkém kontrastu ke světlým košilím. Světlé košile však enbyly pravidlem, jak jsme mohli vidět např. u Froda v tmavě šedé. Na detailech kalhot můžeme vidět náznaky toho, že kalhoty mají zapínání na knoflíky, nejspíše kovové či kostěn. U prostých modelů bychom pravděpodobně mohli nalézt spíše kalhoty stahované v pase šňůrkou. Kalhoty s knoflíky můžem ezařadit mezi slavnostnější (tedy neurčené ke kopání na poli, ale spíše na vycházku apod.).
Z košil toho na těchto fotkách moc nevidíme, rozebereme si je proto jinde. Očividné však je, že jsou přírodní barvy (jakási zažlotlá bílá, dala by se možná označit za barvu pergamenu). Na první pohled však jistě zaujmou vestičky. Respektive Smíškova vestička. Žlutá vesta jednoduchého střihu, ušitá z kvlitní pevné a silné látky s jemným vzorem (brokát nebo kvalitní bavlna s výšivkou). Skvělým detailem jsou knoflíky, potažené stejnou látkou, ze které je ušita vesta. Tento kousek oblečení je pro filmového Smělmíra Brandoráda tak typický, že se stal téměř jeho symbolem, jakýmsi poznávcím zanemním. A pro některé také rozlišovacím prvkem mezi mladým Bralem a Brandorádem.
Pipin oproti tomu na fotce nemá vestu, nýbrž kabátek. Tmavě modrozelené barvy, materiál pevný, ale poddajný (nic tuhho a trčícího) a měkký, příjemností a pohodlím možná srovatelná s dnešními mikinami. Materiál by mohl být hodně jemný manžestr nebo kvalitní bavlněné plátno, možná s příměsí (len či podobný materiál). Něco na způsob saka má i Smíšek, v jeho případě by se však vzhledem k délce dalo mluvit spíše o kabátu. A to zelené barvy. Smíšek tedy svým základním oblečením - žlutou vesto a zeleným kabátem, krásně reprezentuje barvy, které sám Tolkien přímo uvedl jako hobity velmi oblíbené a v jejich oblékání časté. Kabát je očividně určený jako svrchní vrstva, materiál tlustší a odlnější počasí než Pipinův kabátek. Tady už by se dala očekávat vlna, případně její směs s jiným materiálem. Délka ke kolenům, široký límec. Sluší mu to, že?
Tak jako pro filmového Smělmíra je typická žlutá vesta, pro Peregrina je to šála. Zdánlivě nejasných barev a vzoru, ačkoliv v detailu bychom mohli vidět, že tomu tak není.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Estel Estel | 25. října 2018 v 17:21 | Reagovat

Dlouho mi tu něco takového chybělo. :-) Tak jdu shánět ten samet na kalhoty. :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama