Šifry z Radostinové hry - řešení

4. září 2018 v 6:09 | Irith |  Blog
Je na čase vyhlásit řešení šifer z Radostinové hry a také výsledky, jak se kdo v naší malé šifrovací soutěži umístil.Příchod lidí na Západ

Šifra: Prastarými harfy tony budíval bloudící Nástupce. Rozechvíval. Lid okouzleně mlčí. Doufá-li, prokletí láme Sýčkovo.

Řešení: Jedná se o morseovku, kdy je nutné zaměřit se na dlouhé a krátké slabiky v každém jednotlivém slově. Tzn. Pra-sta-rý-mi = ..-. = F. Ve výsledku Vám vyjde jméno Finrod Felagund.

Beren a Luthien
Šifra:
Co zmůže žena samotná, ve světě, jež mužům patří…
Kudy kráčíš, urozená, kudy vedou tvoje kroky….
Tři věrné rody dal Eonwe zváti, učil je moudrosti….
To se milý, to se stává, že zbyde jen stepní tráva….
Jednou takhle vyfárám a jdu do města Dolu….
Kdysi tudy vedli zlámanou třtinu, pouta a ve vlasech bez….

Řešení: Šifra, kterou vyluštili nad všichni. Jednotlivé věty jsou úryvky písniček, stačí vzít jejich první písmena z názvu. Co zmůže žena samotná... = Dívčí píseň - D. Řešením je elfí pěvec Daeron.

Húrinovy děti

Šifra:
Svět trne na pokraji -
kdo splní sudbu, kdo splní graf?
O zítřek bojí se, ti co v naději doufali,
rodí se nová hvězda, když temnota vítězí jen?
Osud má cesty křivolaké, snad znovu povstane Hadorův lid.
Túrin selhal, však bratranec blíží se ke Gondolinu,
od moře poslán, hvězdu zrodí-li?
Milý elfí princezny zatím život si vzal,
"Áááá," dozníval křik, když žena jeho ze skály se vrhla.
Štěstí jim nepřálo, měl si vzít bílou Finduilas.

Řešení: Stačí vzít poslední písmeno každého řádku, vyjde vám Finduilas. Takovým easter-eggem jsou první písmena řádku, která dávají nápovědu - skoro to máš.

Gondolin

Šifra:
Gondolin? Kde se jen nachází Gondolin? Snad za dvěma kopci, jež se jak strmé hory vypínají do výše. Když najít ho chcete, most musíte překonat. Je strmý z obou stran a vprostřed spojen svorníkem, vždyť řeka je dravá a snadno by ho mohla vzít s sebou. Řeka je zvláštní, z hlavního toku se odpojují tři ramena, v podstatě rovnoběžná a vy musíte překonat všechny. Až za posledním si můžete odpočinout, schoulit se do křesla, snad houpacího, které stojí u cesty. Ale ne, musíte dál, Gondolin čeká, už jste skoro tam. Pokračujte po cestě dál, až uvidíte strom na vršku, je rozštípl, celá jeho pravá strana spadla na zem, zatímco ta levá se hrdě tyčí vzhůru. U něj zahněte doprava a zamiřte k osamělému kameni, snad menhiru, tyčícímu se v dálce. Když se rozhlédnete, uvidíte dvě hory, tyčící se vzhůru. Ale jedna je poškozená, jako by odebraná, lom tam je, nebo snad údolí, půlka z ní chybí. A právě tam se nachází vstup do tunelů, vedoucích ke Gondolinu.

Řešení: V textu se skrývá popis písmen. Dva kopce, jež se jako strmé hory vypínají do výše = M. Vyjde vám jméno Maeglin.

Earendil

Šifra:
Málokdy se stane, že se sejdou elf s trpaslíkem v hospodě. A určitě to nemůže dopadnout dobře. Explicitně zvláště tehdy, když elf chce, aby si vyprávěli příběh. Do celé věci vidící člověk se hned chytá za hlavu, jak to jen může skončit? Helengar, jak se onen elfí mládenec jmenoval, se ujme vyprávění jako první. Rudovousý trpaslík poslouchá. Objektivně se tak ale spíše pouze tváří, zatímco si v duchu připravuje vlastní příběh, kterým toho špičatouchého elfího zmetka určitě trumfne!
Sál utichá a první začíná hovořit. Ten jeho příběh je dlouhý a složitý, mluví o lásce člověka. Osud se tak postaral, aby se člověk jistá krásná princezna do sebe zamilovali. Nain, jak se jmenuje posluchač, se chvílemi ztrácí jak v složitém ději, tak ve složitých jménech. Explicitně to příliš nedává, ale pointu snad chytá. Nádherné elfí princezně se po delším dobrodružství, které zahrnuje nějaké podivné kameny, usekané ruce a psy s velmi neoriginálními jmény, narodí syn. I tak je to ale elf jen napůl. Ten má pak nějaké trable s trpaslíky. Nicméně jeho dcerka, vlastně z části člověk, si vezme jiného takového. Taky napůl elf. Kde se vzal tenhle, to už Nain netuší vůbec. Ale zřejmě je pro příběh opravdu důležitý, protože jen díky tomuto půl-člověkovi, synovi Tuora a Idril, mohla být Středozem zachráněna.
Nain si oddechne, když vypravěč konečně svůj zamotaný příběh dokončí. Jen tak tak, že při tom ubohý posluchač neusnul. Ale nemusí se bát, teď už konečně přijde na řadu ten kvalitnější z obou příběhů.

Řešení: Bez mučení přiznám, že tato šifra byla dost "přepísknutá", překombinovaná, že jsem to neodhadla a udělala ji moc těžkou. Klíčem je opět morseovka, zaměřit se máte na jednotlivé středozemské rasy. Trpaslík odděluje, elf je tečka a člověk čárka. Počítají se všichni příslušníci (Beren=člověk) apod. Řešením je Elwing. Easter-egg - velká písmena dávají dohromady "Maedhros to není".
Númenor
Zde se v šifře nachází chyba, takže jméno vyjde poškozené, avšak stejně se dá odvodit, o koho jde.


Řešení: Dole jsou napsané souřadnice, stačí podle nich jet a hledat k nim příslušející písmena na mapě. Řešením je Ar-Pharazon (díky chybě špatně napsaný).

Válka o prsten

Řešení: Tady se nemusí nic vysvětlovat, prostě se jede po "stromu". Řešení je Legolas. Ve větvích jsou skrytá jména všech členů Společenstva.

Výsledky:
A teď již výsledky soutěže. Hry se zúčastnili čtyři řešitelé. Zatrápeného Earendila nevyluštil nikdo (a tedy poučení pro autora, nedělat takto překombinované šifry), jinak byla každá šifra alespoň jednou vyřešena, což je zase dobré znamení :-)

Daniele děkuji za cenné rady!

Šárka: 1+1+1+0+0+1+0 = 4/7
Daniela: 1+1+1+1+0+1+1 = 6/7
Mirach:1+1+0+1+0+1+0 = 4/7
Istwen a Ithilwen: 0+1+1+1+0+1+1 = 5/7

Vítězem se tedy stává Daniela, na druhém místě se umístily Istwen s Ithilwen. Gratuluji!

Daniele bude taktéž v dohledné době (doufejme že velmi dohledné, záleží na našem poslovi z Moravy) dodána cena.

Doufám, že se Vám malá soutěž líbila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daniela Daniela | 10. září 2018 v 12:21 | Reagovat

Tak hlásím, že posel z Moravy cenu (tedy dva kusy - víno a marmeládu) v pořádku předal a děkuju. Luštění jsem si skvěle užila. A že ti, Irith, tu jednu šifru nevyluštil nikdo, se netrap - taky mi připadá skvělá, když vím, jak to mělo být, a do měsíc trvající soutěže se vlastně hodí; jen dnes nikdo nemá dost času bádat nad složitostmi, což je ale škoda. Já se k ní ještě chtěla vrátit, ale už nebylo kdy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama