Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Šifry z Radostinové hry - soutěž

28. července 2018 v 3:50 | Irith |  Blog
Tradice Radostinových her se v Mittalmaru drží již třetím rokem. Letos hru, stejně jako loni, vymyslela a celou připravila Irith. O hře samotné bude jistě samostatný článek následovat, v tomto článku se budeme věnovat pouze jedné části hry. A to šifrám.


Herní mechanismus fungoval tak, že hráči procházeli historií sedmi velkých příbehů Středozemě a pro zdárné pokračování dál bylo nutné promluvit s cp - nějakou legendární středozemskou postavou (které všechny výborně ztvárnila Tani). K tomu, aby s postavou promluvily ale bylo nejdříve nutné zjistit její jméno a požádat tak "o audienci" naprosto konkrétního člověka (či elfa). Vzniklo tak sedm šifer, tématicky se vztahující vždy k jedné velké události. Události byly následující:

- Příchod lidí na Západ
- Příběh Berena a Luthien
- Húrinovy děti
- Pád Gondolinu
- O Earendilovi
- Potopení Númenoru
- Válka o Prsten

A právě tyto šifry bych Vám zde ráda prezentovala. V řešení každé z nich Vám má vyjít jméno jednoho pamětníka těchto události. A aby hra byla zajímavější, může luštění probíhat formou soutěže. Do komentářů prosím piště řešení šifer, jak tedy hledané jméno tak i v základu popsaný mechanismus fungování šifry (protože u některých se dají jména pamětníků dost lehce uhodnout).

Na řešení máte čas do konce srpna, do půlnoci 31.8, potom budou vyhodnoceny výsledky a ten, kdo vyluští nejvíce šifer, získá odměnu. Poté bude taktéž zveřejněno řešení.

Šifry:


Příchod lidí na Západ

Šifra: Prastarými harfy tony budíval bloudící Nástupce. Rozechvíval. Lid okouzleně mlčí. Doufá-li, prokletí láme Sýčkovo.


Beren a Luthien


Co zmůže žena samotná, ve světě, jež mužům patří…

Kudy kráčíš, urozená, kudy vedou tvoje kroky….

Tři věrné rody dal Eonwe zváti, učil je moudrosti….

To se milý, to se stává, že zbyde jen stepní tráva….

Jednou takhle vyfárám a jdu do města Dolu….

Kdysi tudy vedli zlámanou třtinu, pouta a ve vlasech bez….


Húrinovy děti

Svět trne na pokraji -

kdo splní sudbu, kdo splní graf?

O zítřek bojí se, ti co v naději doufali,

rodí se nová hvězda, když temnota vítězí jen?


Osud má cesty křivolaké, snad znovu povstane Hadorův lid.

Túrin selhal, však bratranec blíží se ke Gondolinu,

od moře poslán, hvězdu zrodí-li?


Milý elfí princezny zatím život si vzal,

"Áááá," dozníval křik, když žena jeho ze skály se vrhla.

Štěstí jim nepřálo, měl si vzít bílou Finduilas.

Gondolin

Gondolin? Kde se jen nachází Gondolin? Snad za dvěma kopci, jež se jak strmé hory vypínají do výše. Když najít ho chcete, most musíte překonat. Je strmý z obou stran a vprostřed spojen svorníkem, vždyť řeka je dravá a snadno by ho mohla vzít s sebou. Řeka je zvláštní, z hlavního toku se odpojují tři ramena, v podstatě rovnoběžná a vy musíte překonat všechny. Až za posledním si můžete odpočinout, schoulit se do křesla, snad houpacího, které stojí u cesty. Ale ne, musíte dál, Gondolin čeká, už jste skoro tam. Pokračujte po cestě dál, až uvidíte strom na vršku, je rozštípl, celá jeho pravá strana spadla na zem, zatímco ta levá se hrdě tyčí vzhůru. U něj zahněte doprava a zamiřte k osamělému kameni, snad menhiru, tyčícímu se v dálce. Když se rozhlédnete, uvidíte dvě hory, tyčící se vzhůru. Ale jedna je poškozená, jako by odebraná, lom tam je, nebo snad údolí, půlka z ní chybí. A právě tam se nachází vstup do tunelů, vedoucích ke Gondolinu.

Earendil

Málokdy se stane, že se sejdou elf s trpaslíkem v hospodě. A určitě to nemůže dopadnout dobře. Explicitně zvláště tehdy, když elf chce, aby si vyprávěli příběh. Do celé věci vidící člověk se hned chytá za hlavu, jak to jen může skončit? Helengar, jak se onen elfí mládenec jmenoval, se ujme vyprávění jako první. Rudovousý trpaslík poslouchá. Objektivně se tak ale spíše pouze tváří, zatímco si v duchu připravuje vlastní příběh, kterým toho špičatouchého elfího zmetka určitě trumfne!

Sál utichá a první začíná hovořit. Ten jeho příběh je dlouhý a složitý, mluví o lásce člověka. Osud se tak postaral, aby se člověk jistá krásná princezna do sebe zamilovali. Nain, jak se jmenuje posluchač, se chvílemi ztrácí jak v složitém ději, tak ve složitých jménech. Explicitně to příliš nedává, ale pointu snad chytá. Nádherné elfí princezně se po delším dobrodružství, které zahrnuje nějaké podivné kameny, usekané ruce a psy s velmi neoriginálními jmény, narodí syn. I tak je to ale elf jen napůl. Ten má pak nějaké trable s trpaslíky. Nicméně jeho dcerka, vlastně z části člověk, si vezme jiného takového. Taky napůl elf. Kde se vzal tenhle, to už Nain netuší vůbec. Ale zřejmě je pro příběh opravdu důležitý, protože jen díky tomuto půl-člověkovi, synovi Tuora a Idril, mohla být Středozem zachráněna.

Nain si oddechne, když vypravěč konečně svůj zamotaný příběh dokončí. Jen tak tak, že při tom ubohý posluchač neusnul. Ale nemusí se bát, teď už konečně přijde na řadu ten kvalitnější z obou příběhů.


Númenor
Zde se v šifře nachází chyba, takže jméno vyjde poškozené, avšak stejně se dá odvodit, o koho jde.Válka o Prsten 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama