Povídky a texty

4. července 2018 v 8:00 | Mittalmar |  Středozemské odkazy a úkazy
U povídek je to snad ještě horší než s jakýmkoliv jiným tématem. Je naprosto nemožné postihnout všechny počiny, které kdy vznikly. Budeme se tedy proto zabývat výhradně českou tvorbou. Pokud by tu zde něco chybělo či jste byli zaskočeni svou nepřítomností v tomto seznamu (rozhodně se v tomto případě prosím neurazte, pravděpodovně nejde o žádný temný záměr ale o obyčejnou děravou paměť), neváhejte a ozvěte se nám, ať už do komentářů nebo na meil mittalmar(zavináč)seznam.cz.


Abychom se vyhnuli sporům, co uvést jako první, rozhodli jsme se na tento piedestal postavit Quentaro. Blog založený námi z Mittalmaru a sloužící jako uložiště či knihovna pro všechny, kdo chtějí psát leč nemají kde svá díla uveřejňovat. Tvorba je tak velmi rozmanitá, naleznete zde texty začátečníků i znalejších pisálků, najdete tady prozu i poezii. Zveřejňujeme zde i tvorbu autorů, kteří své stránky již smazali (kupříkladu Galadwenina tvorba). Pokud někdo píšete do šuplíku a stáli byste o zveřejnění svých textů, samozřejmě se nám neváhejte ozvat!


Jednou z mladších ale mezi tolkienovci shodně označovanou za v současnosti nejlepší autorku je Aredhel a její blog, kde naleznete básně a povídky inspirované zejména Silmarillionem. Ovšem nic, pokud toužíte po jasu a smíchu, Aredheliny povídky se nesou přesně v duchu kánonu, jsou především pochmurné a smutné. Ale nádherné.Clarissa byla aktivnější převážně dříve, napsala několik povídek a drabblat inspirovaných Středozemí. Teď už bohužel v podstatě netvoří a svůj blog na nějakou dobu opustila.


Michell, taktéž neaktivní autorka psala především hobity inspirovanou tvorbu, ponějvíce krátké povídky na její oblíbené duo kamarádů známých z PP, Smíška a Pipina.


Tím jsme téměř vyčerpali "novou generaci" píšících autorů. Do té předešlé jednoznačně patří osoba, která tolkienem inspirovanou literaturu ovlivnila v našich zemích naprosto zásadním způsobem. Laisi Finwen píše v podstatě výhradně o elfech, zkoumá elfí obyčejný život, zvyky, sny a myšlenky. Vydala několik knih z nichž nejnámější je bezpochyby Melwen, Dítě lesa. Mezi další významnou tvorbu patří kupříkladu Příběhy nejstarších časů. Laisi taktéž sestavila Feanorejský slabikář pro ty, co se chtějí naučit psát tengwar a několik učebnic elfího jazyka quenyjštiny. Její tvorba je značně ovlivněná křesťanstvím.


Úplně rozdílný styl i typ tvorby má Ianto Gil-Galad. Jeho povídky i básně, zaměřené především na elfy z rodu Noldor, naleznete jak na blogu https://iantouch.livejournal.com/ tak ve Společnosti pro osvětu spisovatelů http://sosaci.net/user/46. Autor je taktéž výtvarník, nyní se zaměřuje především na tvorbu Noldorských kostýmů a budování elfí kultury a životního stylu v realitě. Ianto se ve svých dílech občas zaměřuje i na slashovou tématiku.


Článek se seznamem většiny dostupných povídek tématicky se vztahujícím k hobitům naleznete zde: http://mittalmar.blog.cz/1407/seznam-hobitich-povidek (Prosíme o shovívavost. Když jsme ho sestavovaly, bylo nám přibližně patnáct)

Ze soudku parodií můžeme zmínit články "Jak by Pána Prstenů napsali jiní". Reálie PP zasazené do jiných známých děl.
A samozřejmě i PP ve stylu Montyho Pythona -

Podobným počinem je dnes již legendární Povídka o Gandalfovi a Stínovlasovi, kombinující všechny možné známé pohádky. Autorkou je Tess.

Pravděpodobně jeden z prvních českých textů inspirovaných Silmarillionem. Zcela netypicky ve formě spíše divadelní hry. Ohně v Losgaru od Sammael.


O tatíčcích a učení od Silverin je jedna ze dvou zcela typicky parodických sérií na téma "sešli se v Roklince". Doporučujeme nebrat vážně a dobře se bavit.


VKEŘ aneb Výroční konference elfích říší je Almarilionin překlad anglického originálu od Master Erestor. Povídka má mnoho dílu i sérií, vše značně na vlnách elfí parodie. Na stránce Labyrintem slov lze najít i další povídky související se Silmarillionem.


Nirnaeth Arnoediad od Heleny Štěpánové se nese v podobném duchu jako předchozí dvě díla, ovšem se Silmarillionským tématem. Feanorovci píšou dopis Thingolovi a žádají o navrácení Silmarilu...


No a samozřejmě je velkou zásobárnou povídek, především s hobití tématikou, i Mittalmar. Autorsky tvůrčí jsou či byly všechny čtyři správkyně blogu, nejvíce ale pravděpodobně Irith.
Nabízíme i možnost povídek na přání :-)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama