O Gondorský semenáček - Medailonky porotců výtvarné kategorie

12. června 2018 v 19:40 | Mittalmar |  O Gondorský semenáček
Možná jste zaregistrovali, že na fb stránce soutěže vychází jakési medailonky, článečky s představením jednotlivých porotců soutěže.
V tomto článku se vám představí všichni porotci výtvarné kategorie. Tedy Nerion, Ianto Gil-Galad, Hugo Elrond Krpec a Aegeri.


Nerion


Co se týče kreslení a malování, jsem samouk. Je šťastná náhoda, že jsem se nakonec prosadil i do ilustrování několika málo knížek.

Vždycky to pro mě byl hlavně způsob, jak převést do reality nějaké své představy - kdyby to podle mého popisu nakreslil někdo jiný, tak bych byl taky spokojený 🙂

Kreslil jsem si odjakživa a když jsem se na začátku gymnázia dostal k Tolkienovi a fanta...sy, okamžitě se to projevilo. Vzpomínám si, že mě tenkrát hodně bavili nazgúlové, takže jsem spotřeboval hodně černých fixů 🙂 Nikdy jsem moc nefandil těm hlavním postavám, spíš mě přitahovala témata "na okraji". Nejoblíbenější tolkienovskou postavou je ale rozhodně král Thranduil.

Ve svých vysokoškolských letech jsem byl aktivním členem literárních klubů Společenstvo a Společnost přátel díla J.R.R.Tolkiena a podílel se postupně na tvorbě všech jejich fanzinů, dokud rozvoj Internetu a sociálních sítí neučinil klubové časopisy zastaralými.

V dnešní době se veřejně projevuji maximálně jako člen hudební skupiny Falešné společenstvo jako rekvizitář, kulisák, grafik a příležitostný zpěvák.

Mnohem víc času již věnuji jiným koníčkům, například hraní a organizování larpů (nejen fantastického žánru).
Tolkien ale pro mě zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejvlivnějších autorů. Baví mě množství detailů a komplexnost celého díla. Proto oceňuji, když i jiní umělci dokáží tyto detaily zvýraznit a upozornit na ně. Spíš než tisíc ohraných variant souboje Éowyn a Černokněžného krále tak docením třeba "Černého jezdce a Kmotra Křepelku" od Stephena Hickmana.

Ianto Gil - Galad


K Tolkienovi jsem poprvé přičichl asi před 18 lety, kdy jsem v knihovně náhodou objevil knihy Pána prstenů. Záhy jsem Středozemi zcela propadl (zejména po prvním přečtení Silmarillionu) a vliv Tolkienova díla hraje v mém životě zásadní roli dodnes. Od samého počátku píšu poezii a prózu inspirovanou Středozemí, tvořím ilustrace a vyrábím kostýmy a kostýmové doplňky.

Uprchnuv z víceletého gymnázia jsem vystudoval uměleckou... průmyslovku v oboru užitá malba. Výtvarnému umění jsem zůstal věrný a pokračoval učitelstvím odborných uměleckých předmětů pro střední školy. V současnosti se kresbě a malbě věnuji ve volném čase. V posledních několika letech se zabývám hlavně výrobou kostýmů - návrhy, šitím, vyšíváním, výrobou doplňků a rád bych se časem věnoval šperku.

Valná většina mých výtvarných aktivit je podřízena LARPu; akčnímu hraní jsem přišel na chuť zhruba ve stejné době, kdy jsem četl svého prvního Tolkiena. V poslední době jezdím hlavně na bitvy, ale vybírám si ty, kde je kladen velký důraz na roleplay a autentický zážitek.

Jsem jedním ze zakládajících členů umělecko-řemeslného spolku Minas Maenas.

Na Středozemi mě uchvátila její komplexnost, provázanost. Kosmogonie Ardy a mytologie je mi natolik blízká, že ji zcela přirozeně považuji za sobě vlastní a jedinou pravou. Zároveň je tu ale spousta prostoru pro vlastní tvorbu - doplňování bílých míst v mapách, dokreslování historických událostí, které jsou pouze naznačeny nebo letmo zmíněny. Ten svět stále žije, je skutečný. To na něm mám rád. který příběh/postavu mají nejraději - Vybrat oblíbenou postavu nebo jediný příběh je pro mě těžké. Taky se to dost mění s tím, jak stárnu a procházím různými fázemi v životě. Poslední dobou mě hodně oslovuje kontinuita vztahu Maedhrose a Fingona na pozadí událostí okolo Fëanorovy přísahy.

Na příspěvcích hodnotím především technickou stránku věci, originalitu, uvěřitelnost.

Hugo Elrond Krpec


Vystudoval jsem na Střední umělecké škole v Ostravě keramiku, ale více mne to vždy táhlo ke kresbě a ilustraci. Ale dobře zpracovanou keramiku umím ocenit.

V poslední době se spíše věnuji tvorbě elfských kostýmů a doplňků k nim (převážně z kůže) a na ilustraci nezbývá tolik času. Dá se však říct, že žiju v Šedých přístavech, spíše než kdeokoliv jinde. Domov je dílna a stále něco vzniká. Ať už jsou to k...ostýmy, kožené brnění, brašny nebo třeba obojek pro psa, vše je ovlivněno Tolkienem a to především elfy.

Středozem mě začala více ovlivňovat asi před pěti lety po prvním LARPu. Tehdy jsem spíše psal povídky, ale teď je to zkrátka životní styl. Velmi blízcí jsou mi elfové, protože si nedokážu představit život bez tvorby hezkých věcí. Na elfech mě baví, že v Pánovi prstenů jsou staří a vážení a pak v Silmarillionu zjistíme, že taky byli malí. Mám rád vývoj jejich charakteru.

Na ilustracích hodnotím především atmosféru, kterou vyvolávají. Nemusíte se mi vyloženě trefit do vkusu, když dokážete zaujmout zpracováním. Ocením především dobrý kresebný základ, zajímavou kompozici a zvládnutou anatomii. Pokud neumíte nakreslit koně, ať jej raději jezdec zanechá ve stáji.

Aegeri


Pocházím z drsného západočeského podhůří, momentálně žiji v Praze. Na rodný kraj však ráda vzpomínám. Miluji vůni letního deště, mrazivé zimy, papíru a čerstvé kávy, kočičí předení, klidná místa a spánek. Raději se vyhýbám rušnějším lokacím.

Do Prahy jsem přijela kvůli vysoké škole. Po střední grafické jsem tu vystudovala knižní ilustraci a design knih. Jak už to ale... bývá, domů jsem se nevrátila. Žiju momentálně v klidnější části Prahy, obklopená báječnými sousedy, jednou vzteklou Kočkou, několika koutovýma pavoukama a květenou.

Tím, co jsem vystudovala, se momentálně neživím, ale možná na to přeci jen někde dojde. Nerada lámu věci takříkajíc přes koleno. Výtvarničím zatím jen pro radost, díky tomu se ovšem můžu věnovat tématům, které mě zajímají a baví.

Takže především Tolkien. :) Co se týče tvorby: nejsem soutěžní typ, vlastně kromě pár školních (povinných) soutěží jsem se pořádně zúčastnila až prvních dvou ročníků soutěže "O Gondorský semenáček." Přes malování a kreslení jsem se také dostala k české tolkienistické skupině. Mám webovou galerii na deviantartu, facebooku a moje ilustrace si dokonce našly cestu i na Tolkiengateway. Pravidelně se i účastním Projektu ilustrace. Před 2 lety jsme založili výtvarný spolek Minas Maenas, jeho výstavu bylo možné vidět na loňském i letošním Tolkienconu.

Snažím se neustále zlepšovat, hledám nové cesty jak pojmout Tolkienovo dílo, snažím se jeho příběhy vyprávět obrázky. Tam, kde se nedokážu vyjádřit slovem, se obratněji vyjádřím štětcem. Zajímám se hodně o komiks (spíše francouskou a českou školu), asi mě to i dost poznamenalo v tvorbě. Také ráda sleduji ostatní tvůrce. Je krásné, jak každý vidí tolkienistickou látku po svém. Jsem také řemeslník samouk - věnuji se knižní vazbě, vyrábím z kůže. Snažím se šít LF kostýmy na LARPy. Tedy v posledních pár měsících více šiji, než maluji. Je to závislost.

K Tolkienově tvorbě jsem se dostala poprvé v dětské knihovně v Chebu, kde jsem narazila na Hobita. Mohlo mi být tak kolem 11ti let. Už tenkrát jsem ráda četla všerůzné pověsti, takže Tolkien mi zkrátka sedl perfektně. Mám ráda to, jak jsou jeho knihy prodchnuty severskou a keltskou mytologií a mají úžasně propracovaný svět. Jsem ráda, že jsem ho stihla prvně přečíst, protože tenkrát se do kin dral první film.

Čeho si na tvorbě nejvíce cením: Líbí se mi svérázněji pojaté ilustrace, mám ráda, když dílo vyzařuje určitou expresi, lyriku, originalitu. Obrázek nemusí mít dokonalé proporce a perspektivu - důležitější je to jaké ve mně vyvolá emoce. Co u mě moc neuspěje, jsou ilustrace, které kopírují jiné tvůrce nebo film.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 15. června 2018 v 19:54 | Reagovat

Samí úžasní lidé! Škoda, že nejsem schopná nakreslit nic moc lepšího, než domeček jedním tahem nebo prasátko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama