Knižní poklady

15. června 2018 v 22:18 | Irith |  Středozemská sbírka
Zase uplynul nějaký ten čas a přišla příležitost doplnit článek do naší Středozemské sbírky. Výčet tentokrát nebude příliš dlouhý a bude dosti monotématický, obsahuje totiž pouze tři knihy. Zato dosti neobyčejné knihy, které byste sháněli už poměrně složitě. Tyto knihy má své sbírce Irith a ta taktéž píše tento článek.Začneme nějakou tou exotikou. Respektive prvním americkým oficiálním vydáním Společenstva Prstenu. Učinilo tak v roce 1965 nakladatelství Ballantine books. Vydáno to bylo trochu ve spěchu, nakladatelé byli tlačeni tím, že nakladatelství Ace books začalo tisknout neautorizované verze. Proto také můžete na zadní straně obálky knihy najít otištěný vzkaz od Tolkiena samotného (i s podpisem :-) ) ve kterém prohlašuje toto vydání za jediné autorizované. Více o vydání jakožto i rozhovor s výtvarnicí poněkud bizardní obálky nalezenete zde: https://www.tolkienguide.com/modules/wiwimod/index.php?page=BallantineLOTR1. Vydání obsahuje taktéž předmluvu od autora.
V mém držení se vyskytuje právě Společenstvo Prstenu. Je již trochu salátové, pro mou obranu ale nutno říct, že takto jsem ho samozřejmě už dostala. A jak jsem jej tedy získala? Moje teta, která ví o mém zájmu o Středozem pomáhala jednou kamarádům vyklidit knihovnu, kterou chtěli vyvést do sběrny. No a čirou náhodou zahlédla v hromadě knih určených k likvidaci i toto vydání. Nelenila, získala je pro mě a já je pak dostala k narozeninám.
Za druhou vzácnou knihou zamíříme do naší kotliny.


Tolkienovy povídky, samizdat vydaný před revolucí. Stál za ním, dle dostupných informací, Václav Soukup, pozdější zakladatel nakladatelství Winston Smith, přejmenované na Wales. Nikde v knize se nedá najít rok, kdy byla kniha vydána. Jediné, podle čeho se dá řídit, je znak Winstona Smithe. Kniha obsahuje povídky Farmář Giles z Hamu, Nimralův list a Kovář z Wooton Mayor. Za veškeré informace o knize děkuji Michalu Broncovi, ke kterému jsem jí ze zoufalství donesla s tím, že mám toto doma, vypadá to fakt divně a netuším, co to je (a nikdo jiný mi to nebyl schopen říct). Údajně má kniha už poměrně velkou sběratelskou hodnotu.
A jak jsem se k ní dostala? Opravdu velmi, velmi podivným způsobem, ale v zásadě se jedná o dárek od kamaráda, který ji našel v knihovně na půdě.
Poslední kniha je rovněž tuzemská, méně cenná než předešlé dvě, ale taktéž velmi obtížně sehnatelná. Už víte?


Svět hobitů od Davida Daye. Získala ho pro mě opět teta, kdy ho našla jako poslední výtisk v nějakém antikvariátě a objednala mi ho. Jak jistě víte, mám k této knížce mnoho výtek (a třeba je už vážně i někdy sepíšu), ale do sbírky dobrá.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama