Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Šaty dělají hobita - 2. díl

12. května 2018 v 23:03 | Pomněnka |  Hobitosloví
Vítejte u pokračování povídání o hobití módě. Minule jsme si řekli, co v tomto "projektu" můžete čekat a představili si bod první - hobitky ve filmech. Dnes u filmových verzí Tolkienových děl ještě zůstaneme a zaměříme se na hobity. Čekají nás převážně všem známé fotky a kostýmy, pokusíme se na nich však zaměřit na detaily a věci, kterých jste si možná dřív nevšimli nebo nad nimi nepřemýšleli. A opět nebude chybět porovnání mezi významnými a zámožnými hobitími rody a prostými půlčíky.

Díl 2. - Hobiti ve filmech

Bilbo, Frodo, Smíšek, Pipin a Sam...kdo by je neznal? A kdo by nevěděl, jak ve své filmové podobě vypadají? Jejich nejčastější kostýmy z filmové trilogie Pána prstenů (v případě Bilba z Hobita) se staly téměř ikonickými. Kdo z filmových diváků by si nespojil Smělmíra se žlutou vestičkou nebo Peregrina se šálou? Asi málokdo. Víme však o tom, co hobiti ve filmové Středozemi nosili, více? Pro začátek se zaměřme na tuto hlavní pětici. Rozdělení bude tentokrát trochu nerovnoměrné. Ze známých hobitů zastupuje vrstvu prostých obyvatel Kraje pouze Sam Křepelka. Proto se nejdříve zaměříme na ty ostatní, kde to bude trochu rozmanitější. Konec konců - byla by ostuda, kdyby potomci Bralů a Brandorádů neměli co pořádného na sebe, no ne?


Začneme mladým a starým Bilbem. Na této fotce vidíme hobití klasiku všech klasik - krátké kalhoty délky pod kolena, košili a vestičku. Kromě toho také jeden už značně vzácnější, rozhodně však ne zcela ojedinělý módní doplněk - šálku/šátek kolem krku (zde s podobnou rolí a vzhledem jako kravata či regata). Barvy? Kalhoty hnědé, nevýrazného odstínu, košile smetanová (v případě lněného či bavlněného plátna lze málokdy hovořit o čistě sněhově bílé), vesta žlutá, doplněk světle modrý. Vesta a šátek/šálka zcela očividně ze "vznešenějších" a dražších materiálů, jako jsou vzorovaný brokát, satén či hedvábí. Vzor na vestě přírodní - květiny a lístky. Košile s dlouhým, lehce nabraným rukávem a stojáčkem (žádný ostrý límeček).
Podívejme se na další Bilbovo oblečení...


Domácí pohodlný oděv, rozhodně mnohem obyčejnější a prostší než oblečení, které měl Bilbo na sobě "venku", kde chtěl a potřeboval dělat dobrý dojem na sousedy a vypadat reprezetnativně. Doma má i nadále jednoduché kalhoty šedohnědé barvy, smetanovou košili s nabíranými rukávy však nahradila mnohem obyčejněji vypadající košile se svislým proužkem a rovnými rukávy, vyhrnutými do poloviny předloktí. Vestička chybí, místo toho má Bilbo kšandy. Nikoliv však elegantní jednobarevné, ale poněkud divočejší, žluto-oranžově pruhované. Košli opět chybí límeček, je nahrazen pohodlnějším stojáčkem, knoflíky nejsou po celé délce košile, ale jen u vrchu. V tomto oblečení si asi většina z nás dovede představit klidně i obyčejného, nijak zvlášť zámožného hobita.


K Bilbovu domácímu oblečení si neodpustím zmínit ještě jednu specialitku. A sice domácí "župan". Zcela jistě mohl plnit úlohu jakéhosi domácího kabátku pro nejpohodlnější chvilky, kdy hobit vskutku nečeká žádnou návštěvu a tak si dovolí větší pohodlí než obvykle. Nedomnívám se, že bychom podobný kousek oděvu našli u kohokoliv jiného, přesto si neodpustím ho maličko rozebrat. Jeho mozaikovitý střih, který bych se nezdráhala nazvat patchworkem, působí jako z dílny Molly Weasleyové (Harry Potter). Nevím, jak vám, ale mě i ve světě Středozemě evokuje domácí pohodu chudších lidí, možná i kousek, děděný v generacích nebo ušitý maminkou/babičkou s těmi nejlepšími úmysly a ze zbytků, co kde sehnala. Mohl to však být Bilbův případ? Nouzi jistě neměl on ani jeho rodina - maminka a babička, dokud ještě žily, nepatřily k chudé vrstvě, kromě toho byl Bilbo starý mládenec, žijící sám. Přesto má na sobě něco, co bychom u hobita jako je on nečekali. Když se podíváme na jednotlivé kousky látek, můžeme však vidět, že se zcela očividně nejedná o zbytky obyčejných, tuctových materiálů. Naopak. Jsou to samé bohatě vzorované látky sytých barev a vysoké gramáže. Kvalita, kterou si mohli dovolit jen ti movití. Je s podivem, že hobit, který si mohl dovolit mít kabát či župan celý z kterékoliv z použitých látek měl něco, co bylo poskládáno a sešito z jakoby zbytkových kousíčků. Moje domněnka je, že ať už tento kus oblečení patřil Bilbovi od samého začátku nebo je dědictvím po někom z jeho příbuzných, dotyčný hobit byl zámožný a nechal si ho ušít tímto nezvyklým způsobem prostě proto, že se mu to líbilo a cítil se v tom dobře. Je to originální, je to hravé a veselé. Výborně to sedí k potomkům Starého Brala. :-) Co myslíte?


Starý Bilbo na své narozeninové oslavě. Slavnostní příležitost. Bilbo zde má nejen košili a vestičku, ale opět také šátek/šálku a dokonce kabát. Vestička je dvouřadá, s nejspíše kovovými knoflíky. Nevidíme žádné kapsy, za to vidíme výrazný a velký límec. Materiál? Možná brokát, možná hedvábí, bavlna...kdo ví. Látka takto syté červené barvy však musí být jistě drahá, protože její obarvení není jen tak a zřejmě má (i vzhledem ke střihu vesty) docela vysokou gramáž. Na kabátě vidíme tmavý jednobarevný samet, kabát je očividně podšit vlnou nebo má minimálně vlnou obšité konce rukávů a dlohý límec. Tmavě vínovou barvu u chudých hobitů opravdu nenajdeme, takže i tento oblek vypovídá o původu a společenské třídě jeho majitele.


Naposledy k Bilbovi - detail tmavě červené dvouřadé vestičky. Zde vidíme již zcela jasně, že knoflíky byly ejen kovové, ale také zdobené. Košile pod vestou opět kvalitná plátno smetanové barvy, límeček zdá se i zde absentuje a místo něj vidíme oblíbený stojáček (ačkliv to z fotky není zcela jasné, mohlo by se jednat i o maličký límeček zvednutý nahoru, ovšem je to méně pravděpodobné). Co je ale nejkrásnější, je vzor látky, ze které je ušita vesta. Vážení, takto si představuu nádherně vzorovaný historický brokát. Filigránové či královské vzory, už ne ani lístečky a květy, ale vzor vskutku majestátný, který nosili s velkou prvděpodobností opravdu jen významné hobití rody. Jsem si tím téměř zcela jistá.A máme tu Froda. A to v oblečení, jaké měl na sobě po největší čas v Pánovi prstenů. Hnědé kalhoty, které zde nejsou vidět, se neliší od většiny jiných, které hobiti nosili. Zaměříme se proto jen na vršek. Z košile vidíme jen kousíček. Jde však poznat, že je opět smetanová a se stojáčkem. Výrazným kouskem je tentokrát především vesta. Sytě hnědá, výrazného odstínu, který má docela blízko k červené. Je znát, že je vesta silná, možná s podšívkou, vrchní materiál je však zcela očividně sametový nebo atlasový (v našich podmínkách bych to možná přirovnala i k česanému silonu, ale něco tak umělého bychom ve Středozemi doufám nenašli). Knoflíky velmi jednoduché, jednodírkového typu, který najdeme většinou u kovových knoflíků (což je i tento případ). Vesta má kapsičku, což u vest zámožných hobitů není úplně pravidlem a vidíme ji spíše méně než často. Frodovo oblečení pak sestává i z jednobarevného hnědého kabátu. Poměrně obyčejného, ale opět se sytou barvou a dlouhým, výrazným límcem.


Podívejte se na to! Takto vypadá slavnostní vesta pro významného hobita. Košile má u ramen nabrané rukávy a límeček (zmizel pohodlný stojáček) a světle krémovou (smetanovou) barvu. Kvalitní balvněné nebo hodně jemné lněné plátno. Co nás ale na první pohled upoutá není košile, ale právě vesta. Má u hobitů jinak značně neobvyklou barvu - stříbrnou. Ta je ve Středozemi typická především pro elfy a u hobitů byste ji marně pohledali. Nejsem si tím zcela jistá, ale řekla bych, že žádnou jinou střbrnou vestu bychom (minimálně před Válkou o Prsten) v Kraji nenašli. Snad jedině u Bilba. Vzor na látce je rostlinný, typický pro hobity, ale i pro elfy. Látka může být brokát nebo silnější hedvábí. Opět - materiál, který byl pro hobity těžko dostupný a mohli si jej dovolit jen ti zámožní (a není vyloučeno, že jen díky styku s trpaslíky či jinými obchodníky v Hůrce). Za povšimnutí stojí i tvar límce a kulovité kovové knoflíky.


Zde vidíme opět Froda, tentokrát v obyčejném a pohodlném "domácím" oblečení. Košile je tentokrát barevná, ačkoliv na hobití vršek poněkud tmavá a smutná, kniflíky jsou zcela obyčejné, se čtyřmi dírkami - tedy úplně jednoduchá klasika (tohle je však první Frodovo oblečení, kde ji vidíme). Přesto, že by se košile mohla zdát hodně obyčejnou, není tomu zcela tak. I zde vidíme lehce nabrané rukávy a pozor - kulatý límeček. Jeden z mála výskytů ulatého límce ve filmovém šatníku našich hobitů. Ještě se s ním však setkáme, ačkoliv už ne u Froda. Košile je doplněna kšandami, které jsou zdálivě jednobarevné, ale když se podíváte zlbízka, uvidíte, že mají drobný kostčkovaný vzor. Působí docela elegantně, nemyslíte?
Zvláštností jsou zde kalhoty. Vidíme z nich jen malý kousek, přesto práve na něm je možné si povšimnout něčeho neobvyklého. Vidíte ten široký svislý pruh látky uprostřed s knoflíky po stranách? Nevypadá to na zrovna běžné kalhoty se střihem, jaký vidíme běžně, co myslíte? Nejpodobnější mi to přijde asi k tradčním krátkým kalhotům alpského/tyrolského "kroje" - dirndlu. Tomuto lidovému oblečení (kroji) jsou v ženském provedení podobné také některé šaty filmových hobitek. Jiný název pro dirndl je také trachten (alpen trachten, tyrolský kroj - dirndl).


Charakteristiku tohoto Frodova oblečení už byste jistě zvládli sami. Ano, opět smetanová košile s nabíranými rkávy, vracíme se ke stojáčku, knoflíky však zůstávají klasické, obyčené se čtyřmi dírkami. Vesta z výrazně vzorovaného materiálu těžší gramáže, rostlinný vzor. Zámožnější hobit, slavnostnější verze oblečení. Je to vlastně úplně jednoduché, že? :-)


Článek nám trochu víc narostl, takže Pipina, Smíška a Sama si dáme příště. :-) Máte se alespoň na co těšit...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 14. května 2018 v 10:15 | Reagovat

Moc pěkný článek! Sama bych si takových detailů asi nikdy nevšimla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama