Šaty dělají hobita - 1. díl

27. dubna 2018 v 23:15 | Pomněnka |  Hobitosloví
Vítejte u prvního dílu ze série článků "Šaty dělají hobita" :-) O čem to bude?

Říká se, že šaty dělají člověka. Něco na tom jistě bude. Ještě více je však toto přísloví aktuální, když chce někdo být hobitem. Ono totiž být hobitem je krásné, ale na rozdíl od rasy lidské, bez správného oblečení to na vás málokdo pozná. A přesto se o to řada z nás pokouší - na tolkienovských akcích, na soukromých hobitích oslavých, někteří možná i na larpech. Minimálně určitě spousta z nás 22. září na Den hobitů. Spousta lidí řekne, že nic "hobitího" nemá, že neví, co si mají obléct, když chtějí být jako hobiti apod.
Pro takové tu máme návod, jak si udělat hobití oděv s pomocí rodinného šatníku nebo návštěvy nejbližšího sekáče. A pro ty otatní můžou být následující řádky/články minimálně inspirativním čtením o módě jednoho ze středozemských nárůdků. Povíme si totiž nejen o tom, jak se hobitům připodobnit pomocí toho, co si vezmeme na sebe, ale i o tom, co se o hobitím oblečení můžeme dozvědět z knih a co nám ukazují filmy.
Odpůrci filmového zpracování snad prominou, nicméně navzdory jakýmkoliv oprávněným výhradám proti filmům, domnívám se, že v otázce hobitích kostýmů si filmoví tvůrci nevedli vůbec špatně. A to navzdory tomu, že "zelené a žluté" tam mnoho nenajdeme.
Tak tedy - vhůru na dobrodružnou cestu za poznáním hobitího šatníku a stylu odívání! :-)

Díl první - Hobitky ve filmechTým, který pracoval na kostýmech hobitů a hobitek pro filmy Pána prstenů a Hobita odvedl výbornou práci. Zelené a žluté se v kostýmech sice objevilo méně, než by se dle kánonu dalo čekat (jistě všichni čtenáři ví, že hobiti nosili nejraději žlutou a zelenou), přesto lze stěží mít proti oblečení filmových hobitek námitky. Ztělesňují dobovost, venkov, přírodu, starodávnost, hravost, pohodlí, nekonvenčnost...a stále inspirují. Že ne? No, možná se mýlím, ale můžu Vás ujistit, že minimálně jednu současnou hobitku inspirují, a to nejen na tolkienovských akcích. :-)

Jak se oblékají hobitky v Jacksonových filmových interpretacích Tolkienových knih?

Rozdělme si je na několik kategorií. Víme, že v hobitím národě se vyskytovaly jak rodiny prostých, chudých hobitů, tak zámožných a vážených rodů. Příslušníci bohatých rodin se těšili velké úctě, často uměli číst a psát (byli to zejména oni, kdo v Kraji využíval poštovních služeb - krajníků), měli velký majetek a bydleli v prostorných a luxusně zařízených norách. Druzí byli obyčejní, pracovali často pro někoho z bohatých rodin, bydleli v domečcích, ti nejchutší v hodně malých a jednoduchých norách. Museli celý rok pracovat, aby si zajistili obživu. Častěji než hobiti z bohatých rodin přicházeli do přímého kontaktu s domácími zvířaty, prací na polích apod. Je přirozené, že těmto rozdílům ve způsobu života odpovídalo i jejich oblečení. Na první pohled rozeznáme např. Lobelii Pytlíkovou ze Sáčkova nebo Belladonnu Bralovou od prosté chudé hobitky. Přesvědčte se sami:
Na prvních dvou fotkách jsou bezejmenné hobitky, které se ve filmu vyskytly jen jako "křoví". Na třetí fotce máme zajímavou čtveřici. Šaty prvních hobitek jsou z několika vrstev sukní a zástěr, v nevýrazných barvách, převážně v odstínech hnědé, béžové, okrové a tmavě zelené. Šaty hobitek na třetí fotce se výrazně liší. Jsou zde použity mnohem pestřejší barvy, vzorované látky, šaty tvoří většinou jen jedna sukně a živůtek či šněrovačka s halenkou nebo jsou dokonce tvořeny jediným dílem oblečení. To u jiných hobitek nenajdeme. O tom, že tyto hobitky jsou z významných (a tedy většinou i bohatých) rodin svědčí scéna z prodloužené verze Hobita, kdy vidíme Gandalfa na hobití oslavě v době, kdy byl Bilbo malý. Gandalf zde tančí v kruhu několika hobitek a Bilbo si s ním chce hrát. V následujícím záběru vidíme mladou hobití maminku, jak Bilba odvádí, aby Gandalfa nerušil. Že se jedná o Belladonnu Bralovou - Pytlíkovou je v tomto případě poměrně jasné. Další hobitky pak s největší pravděpodobností budou její sestry. Ty však měla jak známo jen dvě. Hobitek zde máme víc. Ostatní tedy zřejmě pocházely ze vzdálenějšího příbuzenstva nebo byly z rodiny Brandorádů.


Dalším příkladem ne zrovna běžného hobitího oblečení může být Lobelie Pytlíková - Sáčkovská. Jen se podívejte. Nedá se říct, že by zrovna zapadala mezi ostatní hobitky, že?A ještě jedna věc - nákresy kostýmů, které byly zamýšlené pro Belladonnu Bralovou a Lobelii Pytlíkovou:


To mluví myslím za vše. :-)

Takže, co z toho plyne?

Ve světě filmové Středozemě (ale věřím, že se to dá aplikovat i na kanonickou hobití módu) platilo, že čím byla hobitka zámožnější, tím pestřejší měla oblečení. Sytější a výraznější barvy, vzorované látky, výšivky. Elegantní střihy, kdy oblečení bylo tvořeno jedněmi šaty nebo šaty/sukní se živůtkem/šněrovačkou a halenkou. Občas šaty dozdobila i zástěrka, ale vždy vkusně sladěná a decentní. Pouze u Lobelie pak také vidíme klobouk. Ostatní hobitky ve filmu jsou vždy prostovlasé.

Pokud bychom chtěli ušít šaty těchto hobitek ze současných látek, použili bychom pestře vzorovanou kvalitní bavlnu, kašmír, brokát, samet, těžší druhy vyšívaného saténu, krajky, možná jemný popelín na halenku. Zdobené knoflíky, kovové ozdoby - přezky, spony...mašle a stuhy. Vzory na látkách většinou květinové, případně listové nebo ornamentální.

A co prosté hobitky z obyčejných rodin? Co můžeme říci o jejich oděvech? No, nejdříve se podívejme na fotky:

Co vidíme? Více vrstev, ani jedny celistvé šaty, tvořené jen jedním kusem oblečení bez čehokoliv dalšího, nesourodé délky, méně výrazné a syté barvy, více jednobarevných látek, oblečení je leckdy tak trochu "každá pes jiná ves" - působí jakoby náhodně poskládané z různých kousků.

Materiály? Žádný brokát, žádný satén, na samet můžeme zapomenout. Hlavně bavlna (i hrubá), len, dokonce i manžestr. Ten u bohatých hobitek opravdu nenajdeme. Krajky byste zde také nenašli. Halenky jednoduché, nezdobené, většinou spíše béžové či smetanové, než čistě bílé. Barvy zemité - hnědá, okrová, béžová, zelená, šedá...plus tlumeně modrá. Žádná červená, vínová, fialová, zářivě žlutá či jasně světle zelená. Málo ozdob, spíše než knoflíky jednoduché šněrování. Když už látka jiná než jednobarevná, tak s károvaným vzorem nebo kostkovaná.

Zdá se vám to jako příliš velký rozdíl? Dva módní extrémy? Mohlo by se zdát, že bohaté hobitky měly příliš vznešené a na běžné nošení ne zrovna ideální oblečení - barvy nehodící se do přírody, látky spíše na ozdobu než pohodlné, celé šaty takové, že by se hobit bál, aby je nezničil. Chudé hobitky jakoby naproti tomu vypadaly trošku jako strašáci do zelí a nemohly působit pěkně, sladěně a přitažlivě. A měly šaty naprosto barevně nezajímavé. To však naštěstí není pravda. Většina hobitek, které ve filmu vidíme, má oblečení na půli cesty mezi dvěma výše uvedenými případy. Látky spíše obyčejné - bavlna apod., ale více barevně rozmanité a často veselejší. Pestřejší jsou i střihy, většinou nechybí pěkně sedící živůtek se šněrováním odzobnou stužkou, najdeme sem tam i krajku, zástěrky či další sukně bývají sladěné. Zkrátka takový "střední stav". Takový, který mohl vyhovovat většině hobitek a většina z nich si ho také mohla dovolit. Pro ukázku opět pár fotek:
To už je trochu lepší, co říkáte? :-)

Pro dnešek se s vámi rozloučím a na téma hobití módy si popovídáme zase někdy příště. Ukázali jsme si a na základě nákresů a fotek z filmu shrnuli, jaké oblečení nosily hobitky ve filmové trilogii Pána prstenů a v Hobitovi. Zamysleli jsme se nad použitými materiály, vzory, barvami, střihy. I nad rozdílností vzhledu jednotlivých oděvů dle majetku a postavení dané hobití rodiny. Příště se zaměříme na to, jak toto ztvárnění koresponduje s tím, co píše Profesor ve svých knihách a jak se popraly se ztvárněním hobitího oblečení mnohé šikovné ženy a dívky naší současnosti. Ukážeme si, kde můžeme čerpat inspiraci při tvorbě vlastního hobitího oděvu, povíme si něco o střihách a také si zkusíme vytvořit hobití "outfit" z toho, co najdeme doma ve skříni. Čeká nás toho ještě hodně a věřím, že se máte na co těšit. :-)

Tak ahoj u dalšího dílu našeho módního povídání. A nezapomeňte:

Šaty dělají hobita! 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 28. dubna 2018 v 10:19 | Reagovat

Moc pěkný článek! Už jsem si několikrát říkala, že k mé výšce by se hodil spíš hobití kostým, než elfské šaty :D TAk někdy asi dorazím na TolkienCon jako hobitka. Jedny pěkné šaty už mám dostala jsem je darem od kamarádky. Ještě by to k nim chtělo nějakou pěknou vestičku.
Budu se asi muset podívat na Hobita v prodloužené verzi, i když ono je to hrozně dlouhé už samo o sobě :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama