Středozemské kvarteto

1. října 2017 v 19:59 | Mittalmar |  Blog
Pamatujete, jak jsme tu kdysi zveřejňovali článek o hrách, které se dají přetvořit na Středozemskou tématiku? Tehdy jsme slibovali i další podobné články. Přišel čas na první opravdovou hru, kterou jsme "ztolkienizovali". Představujeme Vám narozeninový dárek pro naši drahou Pomněnku Illienel - Středozemské kvarteto.


Ve skutečnosti se nejedná o první námi předělanou hru. Už o rok dříve jsme pro Šárku vyrobili pexeso s květinami - obrázkem, českým názvem rostliny a názvem květiny psaným v tengwar. Ale toto kvarteto bylo podstatně náročnější.
Rozhodli jsme se, že uděláme několik "sad" karet. Měli jsme osm základních motivů, od každého měly být čtyři karty. Tyto motivy byly: Lidé, Valar, Maiar, Elfové, Trpaslíci, Hobiti, Nepřátelé a Zvířátka. Třezalka pak od každého tématu vymyslela čtyři postavy, které se výtvarně ztvární. Mezi lidmi měl být kupříkladu Tuor, Beren, Eowyn a Túrin.

S prací na obrázcích jsme začali někdy v květnu (Proč tak pozdě, když Pomněnka měla narozeniny předešlého listopadu? Skleroza světem vládne a přehlcenost prací rovněž.). Práci jsme si rozdělily tak, že čtyři výtvarníci (Šárka, Tani, Polly a já) nakreslíme obrázky, Aredhel vytvoří zadní strany a dá to dohromady a Polly to celé zkoordinuje a vytiskne. Pollyina koordinační práce nebyla dobrovolná, ale spíše čirá nutnost, protože já jsem byla celý červen v trapu. Byla z toho dosti vyřízená, ale nakonec to zdárně zvládla.

Obrázky jsme si rozdělili spravedlivě. Každý nakreslí jednu kartu z každého okruhu, dohromady tedy osm karet. Postavy jsme si rozdělili a mohlo se začít tvořit.

Krabičku vytvořila Terka Trpaslík. A to moc krásným, hobitím stylem.

Jak to tedy nakonec dopadlo?

Lidé

(Šárka - Beren)
Za Berenovu kartičku jsem ráda, neboť jsem ho tak mohla nakreslit konečně téměř z čelního pohledu. Po několika minutách váhání bylo rozhodnuto, že dostane krátké vousy a světlé oči.
I: Tento obrázek vyhrál Pomněnčino srdce, a to na celé čáře.

(Tani - Túrin)
Tady se obrázky začínají trochu komplikovat, protože třeba u Túrina jsem si raději přečetla celé Húrinovi děti, aby mi nic moc neuniklo. Ale i přesto jsem si dovolila udělat pár nekánonických změn(ať už úmyslně či nehodou). Chtěla jsem se totiž pokusit shrnout celý jeho život.

(Polly - Eowyn)
Vybrala jsem si Eowyn už jen proto, že je to moje docela oblíbená postava. A již od začátku mi bylo jasné, že ji chci udělat ve zbroji a s mečem v ruce. Při hledání předlohy ohledně základů anatomie jsem objevila Taninu předlohu na Eowyn, ale hledala jsem dál, až vznikla v této poloze. Zelené pozadí bylo také jasné, ať už jako kontrast nebo odkaz na Rohanskou vlajku. Je alo vidět, že vznikala jako první a tak jsem ještě neměla promyšleno, jak všechny karty pojmu a až dodatečně jsem trochu rozmývala pozadí, aby tolik nerušilo.

(Tuor - Irith)
Dle mého jeden z těch méně zdařilých. Původně jsem měla kreslit Aragorna, ale vůbec jsem nevěděla, jak ho pojmout jinak než ve filmu (protože tam mi přijde poměrně přesný). Vydupala jsem si tedy Tuora a z nějakého důvodu ho pořád viděla na lodní přídi. Až pozdě jsem si uvědomila, že vypadá spíše jako Earendil...


Elfové

(Šárka - Luthien)
Lúthien zde podle jedné z mála fotek Edith Tolkienové. Nevím, zda se to podařilo. Edith měla krásné, jemné rysy, a odchýlit se od nich jen maličko znamená problém, což je celkem oříšek, pokud je předloha v miniaturním rozlišení. Často lituju, že se fotek s mladou Edith nezachovalo více.

(Tani - Feanor)
Tohle byl trochu experiment. Jakmile mám možnost pohrávat si se světlem, neodolám. Opět to nedopadlo podle mých představ (ale to asi nikdy - zvlášť u experimentů).
I: Já jen dodám, že jsem se absolutně zamilovala do jeho čelenky a očí. Prostě do horní poloviny tváře, až po konec nosu. Absolutně

(Polly - Finrod)
S Finrodem byl trochu oříšek. Chtěla jsem ho udělat s harfou, ale ať jsem hledala, jak jsem hledala, jediná dobrá předloha byl obrázek od Ekukanovy. No a to nebyl dobrý nápad… Protože ať se pak člověk snaží, jak se snaží, v porovnání s předlohou to bude vypadat hrozně. Ale na tu harfu jsem celkem pyšná.

(Irith - Aredhel)
Můj první obrázek. Jakože první podobný obrázek vůbec. Níkdy předtím jsem žádnou ilustraci nekreslila, nikdy předtím jsem nekreslila žádnou postavu. Asi je to na tom vidět. Věděla jsem, že chci nějakou akčnější Aredhel, ne nic bloudícího v lese ani se nudícího v Gondolinu. Tak jsem ji nakreslila jako divokou bojovnici na koni s lukem.

Hobiti

(Šárka - Gerontius "Starý" Bral)
Gerontius aneb další výzva-ani hobitů v galerii mnoho nemám. A tenhle hobit je sympaťák, takže nebyl větší problém ho nakreslit. Dopomohla jsem si předlohou nějakého irského venkovana. Hlavně s tou dvojitou bradou.


(Tani - Lobelie Sáčkovská - Pytlíková)
Lobelii jsem kreslila už dříve, takže jsem jenom oprášila starou skicu a trochu ji vylepšila.


(Polly - Tři sestry - Beladona, Donamira, Mirabelka)
Tři sestry jsou, nejen co se kreslení týče, už moje srdcovka. Takže když jsem je viděla ve výběru, bylo jasné, že se do nich ráda pustím. Kompozici jsem udělala stejnou jako u té první verze http://mittalmar.blog.cz/galerie/obrazky#103691390, ale i když jsem se tou dřívější verzí hodně inspirovala a dělala to podle ní, vyšly hobitky trochu jinak. Ale myslím, že to taky docela odpovídá. A Mirabelka se mi tu líbí víc.

(Irith - Tobold Troubil)
Tady jsem konečně přišla "jak na to" a dál už to šlo mnohem lépe. Tobolda jsem zcela jasně viděla jako zahradníka. Uvažovala jsem, jestli mu mám dát jako atribut dýmku, ale to mi přišlo dost obehrané, tak jsem raději ono "dýmkové koření" ztvárnila tou kytičkou v květináči. Za vzor jsem použila marihuanu, i když bych měla spíše použít tabák. Ale... kdo z vás pozná tabák? A marihuanu pozná každý.

Trpaslíci

(Balin - Šárka)
Balin byl mým úplně prvním kvartetovým obrázkem, úplná premiéra - předtím nikdy jsem se nepokoušela o trpaslíka. Jeho rysy jsou víceméně vycucané z malíčku, a tak jsou méně konkrétní, než zbytek postav. Ale červená kapuce nesmí chybět.

(Thorin - Tani)
Thorin byl popsán poměrně dobře, takže nebylo moc nad čím váhat. Jediné, co jsem trochu potřebovala vyřešit, byla barva očí. Co jsem hledala, tak typickou barvu očí trpaslíků jsem nemohla najít. Osobně bych typovala hnědou. Ale Thorin nebyl jen tak obyčejný trpaslík a proto jsem hnědou nakombinovala s modrou, která je často v tolkienových dílech zmiňovaná s důležitými osobnostmi (řečeno zjednodušeně).

(Polly - Dís)
Dís byla další výzva. Lákalo mě zkusit nakreslit trpaslici s vousy tak, aby přesto bylo vidět, že je to trpaslice a ne trpaslík. A vzhledem k tomu, jak tvrdé trpaslice musely být, jsem ji rovnou navlékla do brnění.

(Irith - Dúrin)
Původně jsem měla kreslit Gimliho, ale já opět chtěla něco nefilmového. Zvolila jsem tedy vznešeného Dúrina. Předlohou mi byl nějaký trpasličí obrázek, z kterého jsem odkoukala kupříkladu zbroj. Na čele má mít Dúrin čelenku se sedmi kameny (Dúrinova koruna). Ale nevím, jak moc dobře je to vidět.


Valar

(Šárka - Yavanna)
Yavanna opět schytala tmavší odstín, prostě se mi to k ní nějak hodí. Jinak je pojata celkem minimalisticky. Poslední dobou si ji ráda připodobňuju třeba ke Whoopi Goldbergové

(Tani - Varda)

Varda byla asi že všech nejtěžší. Přece jenom je to Valie, ve které se zrcadlí Iluvátarovo světlo. Krásná a zároveň strašlivá.
A k tomu jsem si chtěla vyhrát s hvězdami. Když budete studovat obrázek dobře, jistě si všimnete dvou souhvězdí (z nichž jedno je samotná Valacirca) a dvou velice známých hvězd.

(Polly - Ulmo)
Také druhá verze. První je už docela stará a byla vodovkami. Takže jsem si říkala, že to zkusím nějak vylepšit. No a rozbouřené moře jsem si nemohla odpustit.

(Irith - Manwe)
Tady jsem po pár neúspěšných pokusech o nalezení vhodného modelu pochopila, že musím zvolit kreslenou předlohu. Kreslila jsem to tedy podle obrázku jakéhosi středověkého vládce. Dost dlouho jsem dumala nad barvou vlasů. Manwe má v mém podání nakonec vlasy stříbrné (protože prostě vítr). Z tohoto důvodu také zvolena barevnost roucha. V pravé ruce drží žezlo se safírem, co mu vyrobili Noldor. Jeho trůn z obou stran stráží orlové, které svým tělem také tvoří část trůnu. Přišlo mi to takové... epické.

Maiar

(Šárka - Osse)
Ossë, divoký mořský Maia, má jistě něco společného s Oromëm, a tak jsem mu to chtěla vtisknout i do tváře, která, být v jiných odstínech, asi by mohla Valu připomínat. Snad trochu pýchy, těkavosti a vlnění v něm poznat je.

(Tani - Melian)
U Melian jsem se raději podívala do HOME2 (myslím), abych si byla co nejvíc jistá jejím vzhledem. Následně jsem to ještě prodiskutovala s Aredhel (za což ji ještě jednou moc děkuji).
Výsledek nedopadl podle mých představ, ale když nad tím přemýšlím, některé její rysy podle mého vystihuje.

(Polly - Gandalf)
Čas se krátil a pořád zbývalo hodně karet na dodělání. Proto jsem potřebovala trochu pohnout a vrhla se tedy na Gandalfa, na ten obrázek, u kterého mi bylo jasné, že se mi z těch zbylých bude dělat nejlépe. A ono to fungovalo, až tak, že se mi povedlo se trochu rozkreslit a začít ten samý den rovnou i druhý obrázek.

(Irith - Eonwe)
Jedním slovem boj. Tohoto Maiu jsem kreslila až nakonec a doslova několik týdnů jsem dumala, jak ho mám zvěčnit. Dokonce se mi o tom, že ho kreslím jednou zdálo. Výsledek snu jsem nakonec nenakreslila, protože by to bylo asi dost anatomicky náročné a já potřebovala být rychlá. Ale rozhodně to chci někdy zkusit. Prvotní idea byla nakreslit Eonweho, jak se mění v orla. Ale zjistila jsem, že nemám ani ponětí, jak by se měnit měl a jak by to vypadalo (jen jsem měla podstatně jasnou představu, že asi nic půvabného). Nakonec jsem ho tedy nakreslila jako bojovníka a nejlepšího šermíře v Ardě. Původní skica vypadala jako Glum zkřížený se Smrtěm a Eonwem a musela jsem ji kompletně škrtnout. Díky tomu se Eonwe také stal nejdéle kreslenou postavou. Jeho "orlovitost" jsem zpodobnila ptačími peříčky, zapletenými do vlasů. A proč zrzavý? Nevím, asi proto, že se mi to děsně líbí a přijde mi to stylové. A výsledek? Absolutně jsem se do svého zpodobnění Eonweho zamilovala. Podoba mého nastávajícího je tedy už zcela jasná. V současnosti mi tento obrázek visí na čestném místě nad postelí a já mám o svém nejoblíbenějším Maiar už jasno.

Nepřátelé
(Šárka - Morgoth)
Chudák Melkor vzal za své, když docházel čas. Z dřívějška jsem však využila celkem ucházející portréty z prací větších rozměrů. Lepší bych za tak krátkou dobu stejně nenakreslila.

(Tani - Sauron)
U Saurona bylo těžké se rozhodnout, jak by měl vlastně vypadat. Často měnil podobu a ta navíc nebyla nikdy moc dobře popsaná. Rozhodla jsem se tedy, že ho ztvárním jako takového ,,našeptávače" , ,, slizného Saurona" , který se na první pohled může zdát jako nejlepší přítel a rádce a vzápětí vám vrazí kudlu do zad.
I: Když už jsme u těch pubertálních okének... Do tohoto obrázku se zase zamilovaly Tani s Aredhel. Tani ho prý domalovala, dala na radiátor sušit a další půl hodinu se na něj dívala s pohledem "ty a já". Aredhel reaguje podobně, kdykoliv tento obrázek uvidí. Aneb jak Tani reagovala na můj dotaz, zda můžu toto zveřejnit: "Jo. Ať každý ví, že jsem na svině. Třeba se nějaká ozve..."

(Polly - Balrog)
Balroga jsem si opravdu užila. I když jsem se musela trochu krotit, aby nebyl na můj vkus a na kartový styl už moc tmavý. A pak už bylo potřeba jen udělat plameny okolo.

(Irith - Glaurung)
Jak se tak dívám, skenováním se trochu změnily barvy, původně to pozadí mělo být oranžovější... Původně jsem uvažovala, že Glaurunga ztvárním jako velké oko, uprostřed kterého stojí Nienor, ale až příliš to připomínalo můj obrázek k Zloději u draka. Takže takhle. A proč je Glaurung bílý? Byl to takový pokus, jeden ze dvou. Nevím, nakolik vyšel, asi vcelku ano. Myslím, že takhle vypadá odporněji, než kdybych ho vybarvila. A to byl účel.

Zvířátka

(Šárka - Huan)
Húan na lovu :) Snad vypadá trochu vyčerpaně.


(Tani - Gwaihir)
Tento obrázek jsem kreslila už dříve. Prostě... orel :-)

(Polly - Starý drozd)
A poslední přišel na řadu drozd, také nová verze již staršího obrázku http://mittalmar.blog.cz/rubrika/pisnicky. Tentokrát byl původní obrázek použitý na rozcestník u našich písniček (schválně, kdo jste si to pamatoval?). No a světe div se, taky se nám docela vybarvil. Ačkoliv babička ho nepoznala a považovala ho za jiný druh.
I: Tento obrázek byl suveréně zvolen nejroztomilejším obrázkem kvarteta.

(Irith - Stínovlas)
Druhý ze zmíněných pokusů. Chtěla jsem, aby na černém pozadí vynikla bílá zářivost Gandalfova oře. To se povedlo jen z části. Uvažuji, že tento obrázek ještě dobarvím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 2. října 2017 v 13:15 | Reagovat

Zajímavý nápad, ale... Upřímně! Proč má temná strana jen jednu fádní sekci s titulem "nepřátelé"?

2 Alatáriel Alatáriel | E-mail | 2. října 2017 v 16:37 | Reagovat

Wow tie obrázky sú nádherné. Ja som sa asi trochu zamilovala do Šárkinho Morghota (sorry Sauron) a do Huana😍😍  A prečo medzi elfami nie som?? 😄😄

3 Neklan Neklan | 2. října 2017 v 18:35 | Reagovat

[1]:Asi proto, že jsou to nepřátelé...? Ne každý má pocit, že je jedno, kterou stranu si vybereš.

4 Irith Irith | Web | 2. října 2017 v 18:45 | Reagovat

[3]: Spíše jde o to, že my jsme každopádně za Bílou. I když jsou tu takové výstřelky jako Temný triumvirát, stejně všichni kopeme za Bílou. A Pomněnka je hodně za Bílou, hodně hodně, a přece jen, byl to dárek pro ni. Kdyby šlo o dárek pro Tani, jistě by Sauron a spol. dostali více místa ale takhle šlo o hobity a hraničáře :-)

[2]: Ten je jistě úžasný :-)
Protože nám dělalo problém (hlavně těm, co nikdy nekreslili (ehm, takže asi jen já)) kreslit již filmově zpracované postavy.

5 Laisi Laisi | 2. října 2017 v 21:57 | Reagovat

Přidávám se k nekritickému obdivu, tolik nádherného umění na jedinou hru k narozeninám! Pro mě je největším favoritem Osse, ale Lúthien je taky nádherná, Feanor nesmírně zajímavý typ a Lobelie fakt dobře trefená :). A obdivuju i toho draka, Eonweho a Stínovlase - techniku to profesionální nemá, ale ty nápady jsou originální.

6 Drozd Drozd | 3. října 2017 v 18:21 | Reagovat

Krásné a půvabné-holt,jste šikovný holky!
Máte můj obdiv!!!
P.s. Ten ptáček s ulitou mi udělal obzvlášť radost!  :-)

7 Aredhel Aredhel | Web | 4. října 2017 v 21:20 | Reagovat

Já teda musím trochu uvést věci na pravou míru: Ačkoliv je Sauron naprosto úžasný - zvlášť jeho oči a skoro úsměv, mému srdci jednoznačně vládne Ossë (a vidím, že nejsem sama). :) Je to holt můj oblíbený Maia...
Ze zvířátek je to pak roztomilý drozd, komu fandím. Ale všechny obrázky jsou naprosto úžasné! Jsem na nás hrdá. :)
(Polly a Irith, nemáte ty obrázky v nějaké větší velikosti? :))

8 Irith Irith | Web | 4. října 2017 v 21:38 | Reagovat

[7]: Určitě máme, tady to má fakt mizernou kvalitu. Můžu ti to poslat.

9 Aredhel Aredhel | Web | 5. října 2017 v 13:36 | Reagovat

[8]: Ano prosím. :) (Do sbírešky...)

10 Trpaslík Trpaslík | 3. listopadu 2017 v 16:57 | Reagovat

u poznámky se Sauronem jsem úplně dostala chuť dopsat anonymní: chro chro, ale možná se k tomu radši přihlásím :D
jsou to krásné obrázky, trochu mě mrzí, že jsem je neviděla naživo, ale k tomu ještě bude příležitost, ne? jinak mě zaujalo, jak je na tomhle souhrnu krásně vidět osobní styl každé z vás.

11 Galadriel Galadriel | 21. prosince 2017 v 21:17 | Reagovat

wow

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama