Rodokmeny - Bulíci

3. července 2017 v 10:00 | Irith |  Hobitosloví
Přišel čas na další ze série rodokmenů, tentokrát se blíže podíváme na rodinu Bulíků.Bulíci


Buffo - Patriarcha rodiny a předek Bilba Pytlíka. Bulíci rodově sídlí ve vesnici, anglicky zvané Yale. Mám tu problém. Hodinu jsem hledala, co to to zatracené Yale sakra je a našla jsem toto: Když se podíváte na mapu Kraje, respektive na Východní čtvrtku, najdete silnici probíhající od Bralova Městce na východ skrz les (severně od Zálesí). Cesta se vám v jednom okamžiku rozdělí. Doprava na Lesany a doleva do Pařezova. No a někde na půl cesty na Pařezovské cestě, podél Člunkové řeky je vesnice Yale. Že jí tam nevidíte? No já také ne. Údajně měl o ní Frodo mluvit, když se Samem a Pipinem utíkal z Kraje, ale to říká jen to, že se silnice vine dolů kolem Člunkové řeky dále k Pařezovu. Ovšem kdybych si měla tipnout, řekla bych, že ta vesnice by mohla být logicky Člunek, ne?

Buffo se oženil s… další problém. Anglicky je to Ivy Goodenough. Dobře, s tím prvním by nebyl zas takový problém. Ivy znamená Břečťan (takže buď normálně Iva, nebo něco typu Břečťanka, kdyby to neznělo tak špatně). Ale Goodenough. Good znamená dobře a enough dostatečně, ale co z toho má vzniknout… Po konzultaci jsem došla k překladu Břečťanka Stačilová. Tak snad to bude stačit i vám.

Jisté nicméně je, že Buffo s ní měl čtyři děti. Boska, Bassa, Briffa a Berylu. Jméno Buffo prý pochází z latiny a znamená bavič, komik. Tak nevím…


Basso - Syn Buffa a Ivy, narozen 2769 (1169). Měl již zmíněné tři sourozence. V roce 2795 (1195) údajně odešel na moře a nikdy se nevrátil. Toť důkaz že Bulíkové jsou také plavíni. Basso má prý znamenat nízký, mělký (basová kytara). Mám ošklivé podezření, že jsem úplně mimo Tolkienova významu slova.


Bosko - Narozen 2767 (1167), syn Buffa a Ivy, s třemi sourozenci. Měl syna Ottu "Tlustého", což byl dědeček Lobelie Pytlíkové ze Sáčkova. Bosko zemřel 2858 (1258) (91). Bosco znamená v italštině les. Tak počkat, třeba nejsem zas tak mimo. Všechna ta jména jsou z italštiny.


Briffo - Přestěhoval se do Hůrky v roce 2810 (1210) a narodil se 2770 (1170). Briffa je příjmení používané na maltě, ale co to znamená, to jsem po půl hodině hledání nezjistila.


Sedmikráska - Původně Pytlíková, manželka Griffa Bulíka a sestřenice Froda. Její otec byl Dudo Pytlík, Sedmikráska se narodila 2950 (1350) a byla na Oslavě. S Griffem měla syna Tosta. Sedmikráska, tedy Daisy pochází ze staroanglického slova dæges eage, tedy day's eye, tedy oko dne.


Donamira - Dcera Gerontia Brala a Adamanty Cvalíkové, narozena 2856 (1256). O jejích sourozencích jsme již mluvili. Vzala si Huga Bulíka a měla dceru Jasmínu a syna Jaga. Zemřela roku 2948 (1348) (92). Donamira je z italštiny a dona znamená paní a mira cíl.


Druda - Původně Pelíšková, manželka Rolla. Jména jejich dětí nejsou známa. Carl Drude byl německý botanik, který zmapoval geografii rostlin. Je po něm pojmenováno několik druhů rostlin, které objevil (jako je u Linného L. apod.).


Folko - Kamarád Froda. Jeho otec se jmenoval Vigo Bulík. Folko se narodil roku 2978 (1378) a byl i na Oslavě. V září 3018 (1418) zůstal ve Dnu pytle aby Frodovi pomohl sbalit se na cestu. 22. září byl jeden z pozvaných na Frodovu oslavu narozenin, ovšem hned druhý den po snídani šel domů a do dalších událostí vůbec nezasáhl. Folko je opět italské, respektive katalánské jméno a znamená to "příslušící do společnosti".


Griffo - Narodil se 2994 (1394) jako syn Gruffa Bulíka. Vzal si Frodovu sestřenici Sedmikrásku Pytlíkovou a měli spolu syna Tosta. Všichni se zúčastnili Oslavy. Italské Griffo pochází asi z řeckého kryphos, tedy ukryté, skryté.


Gruffo - 2900 (1300), syn Uffa a Safíry Doupalové. Měl mladší sestru Gerdu a syna Griffa. Gruffo zemřel 2999 (1399) (99).


Hugo - Strýc Lobelie Pytlíkové ze Sáčkova. Narozen 2854 (1254) jako syn Otty "Tlustého" a Levandule Ponravové. Měl tři sourozence Uffa, Rolla a Prvosenku. Vzal si Donamiru Bralovou a měl s ní děti Jaga a Jasmínu. Zemřel 2945 (1345) (91).


Ivy - O ní jsem už psala u Buffa. Ještě mě napadlo, že by se mohla jmenovat třeba hedera - břečťan latinsky. Ale to zní fakt zle. Jinak, vzala si Buffa a měla s ním čtyři děti.


Jago - Syn Donamiry Bralové a Huga Bulíka. Narodil se 2894 (1294). Zemřel 2986 (1386) (92). Měl sestru Jasmínu, která byla babička Estelly a Cvaliho. Měl syna Viga, jehož synem byl Folko, přítel Froda. Jago je zřejmě Cornwallského původu a znamená to Jakub. Jago byl i padouch v Shakespearově hře Othello.


Levandule - Původně Ponravová, vzala si Ottu "Tlustého". Měli čtyři děti - Huga, Uffa, Rolla a Prvosenku - matku Lobelie. Měla sestru Lauru, která si vzala Munga Pytlíka a byla babička Bilba.


Otto - Zvaný Tlustý, manžel Levandule a dědeček Lobelie. Narozen 2812 (1212) jako syn Boska a zemřel 2900 (1300) (88). Otto je germánské jméno ve formě aud, znamenající bohatství. Otto se jmenovalo i několik německých králů - doba otonská.


Rollo - Strýc Lobelie, syn Otta a Levandule. Narodil se 2860 (1260) a měl tři sourozence. Vzal si Drudo Pelíškovou a jména jejich dětí nejsou známy. Je to staré anglické jméno, jemuž odpovídá francouzské Rolf - Rudolf. Rollo Vůdce (nevím jak jinak přeložit the Ganger) byl viking, první vládce Normandského vévodství. Jméno Rollo ale spíš pochází ze severského Hrólfr, nebo též Hrodwulf, což je složenina ze slov hrod, tedy proslulost a wolf, tedy vlk.


Safíra - Doupalová, později Bulíková. Vzala si Uffa a měla s ním dvě děti Gruffa a Gerdu. Z čeho pochází jméno, zmiňovat snad nemusím.


Tosto - Narozen 2988 (1388). Jeho rodiče byli Griffo a Sedmikráska. Celá rodina byla na Bilbově Oslavě. Jméno je sicilské a znamená tvrdohlavý.


Uffo - Manžel Safíry a otec Grudda a Gerdy. Byl syn Otty a Levandule a měl tři sourozence. Narodil se 2857 (1257). Je ze severštiny a pochází z Uffe, neboli Ulf, tedy vlk.


Vigo - Narozen 2937 (1337), byl syn Jaga otec Folka. On i jeho syn byli na Večírku. Jméno je italské a znamená něco jako dohoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama