Hry

4. června 2017 v 8:47 | Irith |  Blog
Máte dojem, že není co dělat? Je na akci mrtvo a chtělo by to oživit nějakou hrou? Ale Osadníci z Katanu se Vám už omrzely a chtělo by to něco tématického? Nebo jen prostě chcete dostat pár tipů na více či méně originální Středozemské hry? Potom jste tady dobře!


Naše první zkušenost s hrami se Středozemskou tématikou proběhla na naší první Oslavě zničení Prstenu (2015), kde jsme se dozvěděly, že existuje karetní hra Hobiti a tato nám byla vzápětí zapůjčena. Protože jsme ji ale nepochopily (tzn. nenamáhaly se číst pravidla) rozhodly jsme se s ní hrát Prší. Což šlo opravdu špatně.
Co ovšem s touto hrou hrát lze je Kent. A to docela slušně. Je akce, kde jsme celé jedno odpoledne strávily hraním Kenta. Stačí vybrat kartičky s potravinami, kterých je hodně no a už to jede.

Ovšem uznáváme, ne vždy je po ruce balíček Hobitů a je nutno si vystačit tak nějak sám. V tom případě jistě skvěle poslouží naše nejrůznější úpravy známých her.

První z nich by asi byla Městečko Nargothrond, obdoba Městečka Palerma. Liší se to jen názvy postav a jejich... řekněme... orientací. Osud je Orodreth, jakožto pán města. Vrahem je Túrin, který nezabíjí, chraň Eru, pouze si zoufale hledá přátele (chudáček jeden opuštěný, nepochopený), kterým se ovšem z nějakého podivného důvodu, či snad řízením nějaké Sudby do rána stane něco moc zlého, a to povětšinou až smrtelného (třeba jako že jsou probodnuti vlastním nejlepším kamarádem, je na ně svržen kámen když jdou s kamarádem na draka, jsou zabiti přítelem, kterého našli kdesi v lese a pomohli mu přežít apod.). No a detektivem je Gwindor, který ho podezřívá. Ostatní postavy nemáme, neb je nás většinou dost málo. Tato hra se většinou zvrhne v jakési psychologické šetření, kdy v prvním kole vždy zemře Aredhel, protože buď se s ní zlomyslně zkamarádí Túrin (jednou to bylo šestkrát za sebou) nebo ji prostě ctihodní občané odsoudí jako první, protože když je Túrin, je až příliš dobrá. Velkou životnost taktéž nemá Tani, kterou vždy obviní a pokaždé přesvědčí ostatní (i když se nikdy netrefí) a to z toho prostého důvodu, že jí to "tak jako přijde". Korunovat by mohla Polly, která byla Túrin poprvé a naposledy a pak prohlásila že už nikdy a zásadně nám Orodrethuje, nebo Pomněnka, jejíž vyšetřovací metody spočívají v tom, že se vám podívá do očí a zeptá se "Jsi Túrin?". Ani jednou jí to nevyšlo a přesto pořád tvrdí, jak skvěle to pozná.

Pokud se vám tato hra zdá příliš krutá a tvrdá, je tu možnost všemožných lístečkových her. Ty spočívají v tom, že každý napíše na papírky jména několika postav z Tolkienova díla, pak se lístečky zamíchají a každý si vylosuje. No a za tu postavu, kterou dostane, pak musí hrát.

Největší zábava a hra na pozdní hodiny noční je Středozemská flaška. Obzvlášť dobrá pro ty, kdo mají hrůzu z normální flašky (my tak zbavili traumatu polovinu Mittalmaru). Ono totiž hrát za nějakou postavu je mnohem zajímavější než hrát sám. Co všechno na ně můžete prásknout! Pak se normálně točí lahví a zasažený si může vybrat otázku nebo úkol. Jen pozor, úkoly u nás občas bývají docela zrádné. Polly jsme tak třikrát po sobě nutili vyjmenovat rodokmen (Jako Růža měla jmenovat své děti, jako Beladona své sourozence a jako Nerdanel opět děti). Venda hrála za Elronda a nevěděla, jak se má jmenovat Elrondova manželka. No a my ji málem přesvědčili, ať jde ven a prvního kolemjdoucího se zeptá "Nevíte jak se jmenuje moje žena?". Nakonec jen musela prvního kolemjdoucího zastavit a zeptat se, jestli nepotřebuje radu, Elrondovu radu. No a Šárka se šla jako Eru postavit doprostřed náměstí a zařvat "Ea! Ať ty věci jsou!" Ale ne, některé úkoly jsou fakt dobré. Polly alias Arwen vymyslela krásnou báseň na Aragorna, Třezalka tančila na Slavíky z Madridu jako Melian, Šárka se jako Eonwe měnila v orla a Polly nás jako Huan všechny hledala po čuchu.

Dále se také dají hrát rozhovory. Vylosujete či určíte dvojici postav, máte tři minuty a jedete. To se také dozvíte věci. Polly a Irith jako Nerdanel a Feanor prožívali menší manželskou krizi, Aredhel jako Sauron seřvávala Šárku (Eonweho) na entou že volá Manwemu...
A nebo si prostě jen vytáhnete postavy a hrajete. Třeba při výuce tance je to dokonalé. Na vzájemný tanec Huana (Pomněnka) a poníka Vilíka (Polly) se zapomenout nedá... A oběd s Glumem je také zajímavý...

Další variantou je vytvořit nové hry deskové, třeba ve formě předělávek her klasických. S tím máme rovněž bohaté zkušenosti, ale o tom bude řeč v článcích příštích...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alatáriel Alatáriel | 7. června 2017 v 14:58 | Reagovat

Už sa teším na ostatné hry:) takýchto článkov môže byť viac;)

2 Irith Irith | Web | 7. června 2017 v 18:38 | Reagovat

[1]: Snad i bude, jenže výroba těch deskovek trochu trvá a je to na čtyři mittalmarovské kreslíře poněkud nápor...

3 Rogue Rogue | Web | 7. června 2017 v 23:35 | Reagovat

Karetní hru Hobiti znám a není zdaleka tak těžká, jak se může zdát a je to velká zábava :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama