Rodokmeny - Pytlíci

26. května 2017 v 21:15 | Irith |  Hobitosloví
Další část Rodokmenů. Nebojte, ještě jich mám na skladě opravdu hodně.


Pytlíci

Angelika - Angelika se narodila se v roce 2981 (1381). Její otec byl Ponto Pytlík. Angelika nazývala Bilba Pytlíka "strýček Bilbo", i když si příbuzensky byli vzdálenější. Angelika se zúčastnila oslavy Bilbových narozenin a Bilbo jí daroval kulaté vypouklé zrcadlo, protože velmi obdivovala svůj vzhled. Jméno by se na první pohled mělo odvozovat od slova Angel, tedy anděl (možná andělská tvář?) ale nenechte se mýlit. Angelika sylvestris je latinské jméno pro Děhel lesní, tedy léčivou bylinu z čeledi miříkovitých.Balbo - Balbo byl praděda Bilba Pytlíka a pra-praděda Froda Pytlíka. Narodil se v roce 2767 (1167). Oženil se s Berylou Bulíkovou a měli spolu pět dětí - Mungo (děda Bilba), Ponto, Largo, Lily a Macešku. Zemřel v roce 2858 (1258) ve věku 91 let. Byl patriarchou rodiny.


Beladona - Beladona se narodila v roce 2852 (1252). Byla jednou z dvanácti dětí starého Geronita Brala (měla osm starších bratrů, jednoho mladšího a tři mladší sestry), jehož potomci byli známí jistou neposedností a ne tak úplně hobití povahou. Beladona se nicméně usadila a vzala si Bunga Pytlíka, který pro ni (částečně za její peníze) vystavěl nejluxusnější noru v Kraji - Dno Pytle. Byla dobrodružně založená a vysloužila si dokonce respekt Gandalfa. Měla pouze jedno dítě - Bilba Pytlíka. Zemřela v roce 2934 (1334) (Bilbovi bylo 44). Beladona je druhové jméno rulíku zlomocného a kytičky z rodu amaryllis. Jméno Bella Donna pochází z italštiny a znamená "krásná žena". Ovšem bellus (krásný) se často plete s bellum (válka) :-). Pochází to prý z latinského bladone, což opět znamená rulík. Mimochodem, jména jejích sester jsou také odvozena z italštiny :-). Zajímavé je, že Beladona, je popsána jako jedna ze tří pozoruhodných dcer starého Brala a Tolkienova matka Mabel, byla jedna ze tří pozoruhodných dcer Johna Suffielda, který se dožil málem stovky.


Beryla - Beryla byla prababička Bilba Pytlíka, pra-prababička Froda Pytlíka a pra-pra-prababička Smíška a Pipina. Narodila se v roce 2772 (1172). Měla tři starší bratry (Bosco, Basso a Briffo). Její původní příjmení bylo Bulíková, ale poté, co si vzala Balba Pytlíka, bylo změněno na Pytlíková. Balbo a Beryla spolu měli pět dětí - Mungo (děda Bilba Pytlíka), Largo, Ponto, Lily a Macešku. Rok její smrti není znám. Jméno Berylla pochází z beryl, což je zeleno modrý drahokam.


Bingo - Bingo Pytlík byl strýcem Bilba Pytlíka. Narodil se v roce 2864 (1264). Měl čtyři starší sourozence - Bungo, Belba, Longo a Linda. Za manželku si vzal Čiku Cvalíkovou a měli spolu jednoho syna Falka. Bingo Pytlík zemřel v roce 2903 (1303). Zajímavostí je, že v prvních variantách PP se měl Frodo nazývat právě Bingo. Ale Frodo zní líp.


Bungo - Bungo byl otcem Bilba Pytlíka Narodil se v roce 2846 (1246). Byl syn Munga Pytlíka a Laury Ponravové. Ze svých bratrů a sester byl nejstarší. V roce 2890 (1290) si vzal Beladonu Bralovou, pro kterou nechal postavit Dno Pytle. Měli pouze jedno dítě - Bilba Pytlíka, který Dno Pytle zdědil. Bungo zemřel v roce 2926 (1326) (Bilbovi bylo 36). Co o něm víme dalšího je, že uložil několik lahví starého vína, které Bilbo otevřel na své oslavě a potom Frodo na večírku na rozloučenou. A dále víme, že svého syna zřejmě zásoboval příslovími jako "do třetice všeho dobrého" a "dokud člověk žije, dotud doufá". Jinak Bunga je rodové jméno rostlin, známých jako Etlingera. Zvláštní…


Čika - Čika (původně Cvalíková) byla tetou Bilba Pytlíka a ženou Binga Pytlíka. Bingo a Čika spolu měli jednoho syn Falka, který se narodil v roce. Chica je španělsky dívka, nebo maličká. Co se týče rostlinstva, je to složité, ale chica je druhové jméno několika kaktusů.
Dora - Dora Pytlíková byla tetou Froda Pytlíka. Narodila se v roce 2902 (1302). Rodiče Dory byli Fosko a Rubína Pytlíkovi. Dora pocházela ze tří sourozenců a je z nich nejstarší. Jejími bratry byli Drogo a Dudo. Dora se nikdy nevdala a byla nejstarší žijící příbuznou Bilba a Froda. Velmi se vyžívala v psaní dopisů, které adresovala svému synovci a udílela mu v nich stohy dobrých rad. Také se zúčastnila Bilbovy oslavy 111. narozenin (bylo jí 99). Bilbo jí dal koš na papír jako připomínku jejích dopisů. Dora zemřela o pět let později v roce 3006 (1406). Jméno pochází z doro, nebo dore. Doro znamená zlatý a Stella d'Oro je žlutá květina.


Drogo - Otec Froda Pytlíka. Narodil se v roce 2908 (1308) Foskovi Pytlíkovi a Rubíně Bulvové. Měl starší sestru Doru a mladšího bratra Duda. Drogo byl druhý bratranec Bilba Pytlíka (fakt by mě zajímalo, jak se to počítá). Drogo se oženil s Primulí, a měli spolu Froda. Drogo měl moc rád jídlo a byl častým hostem na hostinách svého tchána v Brandově. Jednoho večera "při měsíčku" v roce 2980 (1380) (Frodovi bylo 12 let) se Drogo i se svou manželkou utopil. Příčina této tragédie nebyla nikdy tak úplně objasněna. Někteří říkali, že se lodička potopila pod vahou pana Droga Pytlíka, někdo zase tvrdil, že ho tam Primule strčila a on ji vzal s sebou (Toť otázka. Na jednu stranu pochybuji, že by hobit udělal něco takového, ale na druhou stranu, Brandorádové jsou prostě divní a vše naznačuje (váha pana Droga, fakt že měli jen jedno dítě) že jejich manželství nebylo tak úplně idylické. Ale stejně pochybuji, že ho vážně zabila ona). Frodo poté osiřel a zůstal pod ochranou Brandorádů, než si jej vzal Bilbo Pytlík a žili spolu ve Dnu Pytle.


Dudo - Dudo Pytlík byl strýček Froda Pytlíka. Narodil se v roce 2911 (1311) a byl nejmladším dítětem Foska a Rubíny Pytlíkových. Dudo měl starší sestru Doru a staršího bratra Droga. Měl také jednu dceru Sedmikrásu, která se narodila roku 2950 (1350). Dudo Pytlík se zúčastnil oslavy Bilbových narozenin a zemřel v roce 3009 (1409) (98let). Jinak duda je název maďarských dud :-).


Falko Pytlík ze Cvalíků - Bilbův bratranec. Byl synem Binga a Čiky, narodil se v roce 2903 (1303). Měl jednu dceru Makulku, narozenou roku 2944 (1344). Zemřel 2999 (1399) (96let). To, že měl za jménem pomlčku, pravděpodobně znamená, že se po matce stal hlavou rodiny Cvalíků. Falko znamená sokol, Falco Peregrinus je sokol stěhovavý.


Fosko - Fosko Pytlík byl děda Froda Pytlíka. Fosko se narodil v roce 2864 (1264). Byl synem Larga Pytlíka a Tanty Troubilové. Fosko se oženil s Rubínou Bulvovou, a měli spolu tři děti - Duda, Doru a Droga. Fosko zemřel v roce 2960 (1360) (96 let). Fosca zna,ená v latině temný.


Gili- Původně Hnědáčková. Vzala si Poska Pytlíka a měli spolu tři děti Ponta, Porta a Pivoňku. Zúčastnila se Bilbovy Oslavy. Jméno pochází z Gillyflower, což znamená karafiát (nejznámější Hvozdík karafiát) nebo také fiala.


Kamélie Pytlíková ze Sáčkova - Kamélie byla matkou Oty Pytlíka ze Sáčkova a za manžela si vzala Longa Pytlíka. Jejich syn Oto se narodil v roce 2910 (1310). Jejím prostřednictvím se Oto stal hlavou rodiny Sáčkovských a změnil si jméno na Oto Pytlík ze Sáčkova. Rodina sídlila v Sáčkově v jižní Čtvrtce a možná i proto se nazývají "ze Sáčkova". Jméno pochází samozřejmě od růžového keře jménem kamélie. Jedna jeho odrůda je pak čajovník, ze kterého se vyrábí hobity velmi oblíbený čaj. V první verzi Pána Prstenů měla Kamélie pocházet z Velké Kopaniny.Largo - Pradědeček Froda Pytlíka. Largo pytlík se narodil v roce 2820 (1220). Byl synem Balba a Beryly Pytlíkových. Largo měl tři starší sourozence - Munga, Macešku, Ponta - a mladší sestru Liliu. Largo se oženil s Tantou Troubilovou a měli spolu syna Foska, narozeného v roce 2864 (1264). Fosco měl tři děti, včetně Droga, otce Froda. Largo zemřel roku 2912 (1312) (92let). Largo znamená španělsky velký.


Laura - Babička Bilba. Laura, dívčím jménem Ponravová, měla sestru Levanduli. Vzala si Munga Pytlíka. Spolu měli pět dětí. Bunga, Belba, Longa, Lindu a Binga. Když Mungo roku 2900 (1300) zemřel, stala se Laura hlavou rodiny Pytlíkových (takže tam asi určitý matriarchát byl…). Zemřela roku 2916 (1316) ve věku 102 let. Jméno Laura je odvozené z latinského laurus a znamená to vavřín.


Lobélie Pytlíková ze Sáčkova - Lobélie se narodila v roce 2918 (1318) jako Lobelie Kšandičková manželům Blankovi a Prvosence. Měla jednoho bratra Bruna. Za manžela si vzala Ota a měli spolu jediného syna - Lota. O Lobélii bylo známo, že byla velice chamtivá a měla zálusk na Dno Pytle. V době Bilbova dobrodružství se Lobélie zachovala opravdu nehezky, protože se snažila vydražit Bilbův majetek. Při vší smůle se však Bilbo z dobrodružství vrátil.

Dno Pytle získali až po odchodu Froda a jeho společnosti. Lobéliin syn Loto pak převzal správu nad Krajem. Ale bohužel vtrhl do Kraje v roce 3019 (1409) Saruman a chopil se moci sám. To se Lobélii nelíbilo a na jednoho ze Sarumanových poskoků zaútočila deštníkem. Pro tento čin byla uvězněna. Po osvobození byla Lobélie uvítána potleskem a slávou, protože byla odvážná a postavila se Sarumanovi. V tu dobu však Lobélie již byla jen zlomená žena, která se musela smířit se smrtí svého jediného syna. Dno Pytle darovala zpět Frodovi. Udělala však další dobrý skutek. Zbytek svých peněz věnovala hobitům, kteří přišli o domov během Války o Prsten. Nakonec se Lobélie vrátila zpět do svého rodného Tvrdolína a zemřela v roce 3020 (1420) (102 let).

Lobelie je malá modrá kytička, pojmenovaná po francouzském botanikovi De L'Obelem.


Longo -Strýc Bilba Pytlíka a otec Oto Pytlíka ze Sáčkova. Narodil se roku 2860 (1260). Jeho rodiče byli Mungo a Laura Pytlíkovi. Měl dva starší sourozence - Bunga a Belbu a dva mladší - Lindu a Binga. Zemřel roku 2950 (1350) (90 let). Longa znamená dlouhý.


Loto Pytlík ze Sáčkova - Loto Pytlík ze Sáčkova se narodil v roce 2964 (1364). Jeho rodiče byli Lobélie Pytlíková ze Sáčkova a Oto Pytlík ze Sáčkova. Podle knihy měl mít pískové vlasy. Ovšem tady se nám skrývá fakt problém. Plavovlasí totiž měli být jen plavíni. A Loto podle mě neměl ani kapku plavínské krve.

Rodina Pytlíků ze Sáčkova velmi prahla po Dnu Pytle a bohatství, které údajně skrývá. Jejich plán byl však zhacen ve chvíli, kdy Bilbo Pytlík udělal z Froda Pytlíka (2989 (1389)) svého dědice.Když Oto roku 3012 (1412) zemřel, Loto po něm zdědil plantáže s dýmkovým kořením v Jižní čtvrtce. To mu ovšem nestačilo a tak začal koření prodávat Sarumanovi, aby na tom pořádně vydělal. Pak s ním začal doopravdy spolupracovat a špehovat pro něj v Kraji.

Díky spolupráci se Sarumanem začal Loto bohatnout, ale byl stále zkaženější. Začal skupovat zemědělskou půdu, sady, mlýny a hospody v Kraji. V září roku 3018 (1418) se se svou matkou Lobélií přestěhoval do Dna Pytle, které jim prodal sám Frodo. Pak nechal strhnout starý mlýn v Hobitíně a nahradil ho novou ošklivou budovou se spoustou koleček a hejblátek ke zvýšení produkce. A to byl začátek jeho zkázy. Začal hromadně odvážet zboží za hranice a hobiti měli málo. Nejdřív jim za újmu na úrodě platil, ale pak si prostě jen bral, co chtěl. Dokonce uvěznil i starostu Kraje Vildu Bělonožku a v roce 3019 (1419) se sám prohlásil Šéfem. Napsal Pravidla a začal zatýkat nepohodlné hobity. Nechal jídlo ukládat pro "společné potřeby" ale ve skutečnosti nechával obyčejným hobitům jen zbytky a to dobré dával jako plat svým Silákům. To už ale není tak úplně jisté, co z toho nařídil on a nakolik se jen bál Sarumanových poskoků a nechával je dělat, co chtějí. Jisté ale je, že když Saruman vstoupil 22. září 3019 (1419) do Kraje, měl chudák Loto utrum. Saruman se usídlil ve Dnu Pytle a začal ničit vše v dosahu. Pak nechal Šarkan zavřít i Lotovu matku a Lota v podstatě vsadil do domácího vězení. Loto byl někdy v říjnu roku 3019 (1419) (55let) ubodán ve spánku Grímou Červivcem. Saruman dokonce naznačil, že ho Gríma i snědl, ale to není tak úplně potvrzené.

Co se jména týče, mohu zmínit, že byl mezi ostatními hobity znám jako Uhřík. Název Lotha (ve staré hobitštině) pravděpodobně znamená něco jako "moderní řeč", což by se vztahovalo k Lotově pokusu o industrializaci Kraje.


Mimoza - Dříve Kuličková, byla prateta Bilba a pra-prababička Smíška s Pipinem. Vzala si Ponta Pytlíka a měla s ním dvě děti. Růženu a Pola. Mimoza, neboli česky citlivka, jsou malé růžové kytičky, rostoucí v tropech. Původ slova je z mimos, tedy mimický.


Mungo- Dědeček Bilba Pytlíka. Narodil se roku 2807 (1207) jako syn Balba a Beryly Pytlíkových. Měl čtyři mladší sourozence. Macešku, Ponta, Larga a Liliu. Vzal si Lauru Ponravovou. Měli pět dětí Bunga, Belbu, Longa, Lindu a Binga a jejich nejstarší syn Bungo byl Bilbovým otcem. Mungo zemřel roku 2900 (1300) (93let). Mungo fazole je druh luštěniny pocházející z Indie.


Oto Pytlík ze Sáčkova - Bratranec Bilba. Oto se narodil v roce 2910 (1310). Byl synem strýce Bilba Pytlíka, Longa. Otova matka byla Kamélie. Prostřednictvím své matky se Oto stal hlavou rodiny Sáčkovských a proto je nazýván Oto Pytlík ze Sáčkova (což už jsme řešili). Oto vlastnil pozemky v jižní čtvrtce, kde pěstoval dýmkové koření. Oženil se s Lobélií Kšandičkovou a měl s ní jednoho syna Lota narozeného v roce 2964 (1364). Oto prý měl být po Bilbovi hlavou rodiny Pytlíků (a asi po Pontovi) a pokud by se mu to podařilo, mohl spojit rodiny Pytlíků a Sáčků a být Oto Pytlík ze Sáčkova a ze Dna Pytle.

V roce 2941 (1341) Bilbo záhadně zmizel a byl považován za mrtvého. Oto a jeho choť Lobelie se chtěli nastěhovat do Dna Pytle, když se Bilbo náhle vrátil. Oto byl bolestně zklamaný a nikdy se tak úplně nevzpamatoval.Otova naděje stát se hlavou rodiny Pytlíků byla nakonec definitivně zmařena, když Bilbo přijal Froda jako svého dědice kolem roku 2989 (1389). Navzdory jejich při se manželé dostavili na Bilbovu Oslavu (kvůli hezké pozvánce a hromadě jídla). Když Bilbo náhle zmizel, byli oba velice pobouřeni a rozhodli se si na Froda došlápnout kvůli poslední vůli. Druhý den přišli do Dna Pytle a požadovali, aby jim Frodo ukázal Bilbovu poslední vůli. Ta ale byla úředně zcela platná a tak Sáčkovští zase ostrouhali.

Ale zkrátka nepřišli. Bilbo jim totiž daroval krabici stříbrných lžiček. Nakonec se však nakonec dočkala a Dno Pytle získala. Když Frodo odcházel z Kraje, prodal jí ho pod tržní hodnotou. Krátce před tím, roku 3012 (1412) však Oto ve věku 102 let zemřel a Dno Pytle si vůbec neužil. Rodinná nenávist byla zažehnána až Lobelií dlouho po jeho smrti


Polo - Byl synem Ponta a Mimozy. Narozen roku 2860 (1260) s jednu starší sestru Růženu. Měl dvě děti. Poska a Prisku. Pola je mimo jiné odrůda vinné révy vyšlechtěná v Čechách.


Ponto Pytlík mladší - Po Bilbovi hlava rodiny Pytlíků (byl o 56 let mladší). Byl synem Poska a Gili a narodil se roku 2946 (1346). Měl dva mladší sourozence Porta a Pivoňku. Měl jednu dceru Angeliku. Ponto se měl po Bilbovi stát hlavou rodiny, ale protože se Bilbo dožil tak neuvěřitelného věku, málem se nedočkal (když navíc Bilbo odjel za moře). V roce 6 Čtvrtého věku však Sam Křepelka vyhlásil pravidlo, že hobiti, kteří odpluli za moře, mají být právně považováni za mrtvé a jejich majetek být podstoupen dědicům. Ponto se tak konečně stal patriarchou rodu. Ovšem Dno Pytle mu nepřipadlo, protože to zatím Frodo odkázal Samovi.

Ponto je španělsky moře.

Ponto Pytlík starší - Prastrýc Bilba a pra-pradědeček Smíška s Pipem. Narodil se roku 2816 (1216) Balbovi a Beryle. Měl dva starší sourozence Munga a Macešku a dva mladší Larga a Liliu. Oženil se s Mimozou Kuličkovou a měl s ní dceru Růženu a syna Pola. Zemřel roku 2911 (1311) (95)


Porto - Opět syn Gili a Poska. Měl staršího bratra Ponta a mladší sestru Pivoňku. Narodil se roku 2948 (1348) a zúčastnil se Bilbova večírku. Porta je opět španělsky, tentokrát dveře.


Posko - Otec dvou dříve zmíněných a manžel Gili. Byl syn Pola. Narodil se roku 2902 (1302). Zemřel krátce před Bilbovou oslavou.


Primule - Manželka Droga Pytlíka a matka Froda. Narodila se roku 2990 (1390) a byla nejmladší dcerou Hrdomíra Brandoráda a Mirabelky. Její starší sourozenci byli Rorimak "Zlatý", Laskavka, Saradas, Dodinas, Asfodela a Dinodas. Primule si vzala Droga Pytlíka a spolu měli jednoho syna, Froda. Jak už jsem psala dříve, roku 2980 (1380) se i se svým manželem utopila na Brandyvíně. Primula znamená latinsky prvosenka, tedy petrklíč. Jméno pochází ze slova primrose a znamená první


Rubína - Původně Bulvová. Rubína byla babičkou Froda Pytlíka a dcerou Adalgara Bulvy. Měla dva starší bratry - Rudigara a Rudiberta . Narodila se v roce 2864 (1264) Třetího věku. Za manžela si Rubína vzala Foska Pytlíka a měli spolu tři děti - Dora, Droga a Duda. Jejich syn Drogo byl otec Froda. Jméno snad komentovat ani nemusím, všichni ten červený kamínek známe. Pochází to ze slova rubeus, tedy červený.


Tanta - Tanta Troubilová (dříve) byla prababička Froda Pytlíka. Za manžela si vzala Larga Pytlíka a měli spolu syna Foska. Fosko měl dále tři děti, včetně Droga, jenž byl otcem Froda Pytlíka.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama