Propozice soutěže O Gondorský semenáček 2017

4. dubna 2017 v 15:37 | Mittalmar |  O Gondorský semenáčekPropozice


Podmínky přijetí díla do soutěže


Přijímají se příspěvky ve čtyřech soutěžních kategoriích:
  • Poezie - báseň, píseň
  • Próza - povídka
  • Ilustrace - kresba, malba, digitální kresba, fotka
  • Artefakt - jakékoliv trojrozměrné dílo (např. šperk, šaty apod.)

Každý autor se může v rámci jedné kategorie zúčastnit pouze s jedním příspěvkem (ale může se účastnit ve více kategoriích najednou).

Maximální rozsah psaných děl je 10 normostran A4.

Maximální rozměr obrazů je A2.

Artefakty jsou omezené váhou do 5 kg.

Psaná díla se přijímají v českém a slovenském jazyce.

Soutěžní díla nesmí být dosud nikde publikována, ať už v tištěné či elektronické podobě.

Přijímá se jen tvorba inspirovaná dílem pana Tolkiena, která jeví prvky této inspirace. Za kánon se pro tuto soutěž považují Tolkienovy středozemské knihy (Hobit, Pán Prstenů, Silmarillion, Nedokončené příběhy, Húrinovy děti, History of Middle-earth…).

Soutěžní práce musí odpovídat tématu soutěže.

Nepřijímáme práce s vulgárním, erotickým nebo jakkoliv jinak závadným obsahem.

Okolo slashe byla vedena dlouhá diskuze, nakonec jsme se rozhodly nastínit věci přesně, jak jsou. Slash povolen, ale pouze v přiměřené míře. Nic popisného a nelogického. Držte se kánonu a hlavně se snažte, aby to svět Středozemě a Váš příběh spíše stmelovalo, než rozrušovalo. Autoři soutěže si ovšem vyhrazují právo dílo s tímto obsahem nezveřejnit v Almanachu. A ještě jedno upozornění. Porotci nemají slash rádi, takže jen na vlastní nebezpečí.

Nejsou rozděleny věkové kategorie, ale při hodnocení bude přihlédnuto k věku autora.

Uzávěrka soutěže je 22. září 2017.

Vyhlášení bude na TolkienConu 2018, kde rovněž proběhne čtení vítězných prací a výstava výtvarných děl.


Způsob zasílání příspěvků do soutěže


Literární díla zasílejte e-mailem na adresu mittalmar@seznam.cz . Zasílejte je prosím v souborech formátu MS Word (.doc, .docx) nebo v PDF. Soubor pojmenujte názvem příspěvku. Do těla zprávy napište své jméno, případně přezdívku, název vašeho díla a váš věk.

Písně prosím posílejte s nahrávkou (klidně i amatérskou).

U výtvarných děl a artefaktů posílejte originály (!!!). Pokud by byl artefakt či obraz příliš velký, lze se domluvit na osobním předání (do rukou mittalmaru buď přímo, nebo přes prostředníka).

Jestli osobní předání není možné, můžete dílka zaslat poštou na adresu:

Zuzana Ottová
Rezlerova 307
Praha 10 - 109 00

Ke všem ilustracím přikládejte i popis o jakou scénu se jedná. Ať už se Vám zdá obraz jakkoliv jasný a výmluvný.

Do obálky s výtvarným dílem vložte lístek s Vaším jménem, věkem, názvem díla a kontaktem na Vás.

Př. Thorondir (18) chce soutěžit se svou povídkou nazvanou Tři stromy. Text uloží ve wordu a pojmenuje Tři stromy. Napíše na náš meil, do těla zprávy napíše Jaroslav Novák -Thorondir, Tři stromy, próza, 18 let.

Ennelis (15) chce soutěžit se šperkem. Ten zabalí do balíčku a přidá k němu kartičku s nápisem Irena Novotná - Ennelis, Elfí náušnice, artefakt, 15 let.


Téma


Téma letošního druhého ročníku soutěže je Na počátku. Téma se týká kategorií Próza, Poezie a Ilustrace. Kategorie Artefakt je na volné téma!

Toto téma zpracujte dle vlastního uvážení, může se jednat o komedii, tragédii, romantiku…


Další informace


Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s případnou publikací svého díla na blogu Mittalmar (mittalmar.blog.cz) v rámci elektronického sborníku vítězných prací a se zveřejněním svého jména či přezdívky ve sborníku. Ostatní osobní údaje nebudou nikde zveřejňovány (adresa, e-mail…).

Vyjde soutěžní Almanach (obrazy a artefakty nafotíme a přidáme). Zde budou zveřejněny vítězná díla v každé kategorii. Díla nevítězných autorů, která ale dosáhnou nadpolovičního počtu možného bodového zisku, budou zveřejněna po předchozí domluvě - budete kontaktováni. Do Almanachu tedy budou zařazena díla vítězná a pak kvalitní díla autorů, kteří si to budou přát.

Organizátoři soutěže si vyhrazují právo nevyhlásit v dané kategorii vítěze či sloučit kategorie v případě, že by se sešly nekvalitní práce nebo méně než 4 práce v jedné kategorii.

Organizátoři si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže nebo při nedostatku příspěvků zrušit celou soutěž.

Porotci mají zakázáno se soutěže zúčastnit.

Soutěžní práce v kategorii Ilustrace a Artefakt již nebudou na náklady organizátorů posílány zpět. Můžete si je vyzvednout na TolkienConu. Pokud se ho nebudete moct zúčastnit, samozřejmě Vám dílo rádi předáme osobně (a třeba si o něm i popovídáme :-)) nebo, pokud nám poštovné proplatíte, ho zašleme zpět poštou.

Aktuální informace budou po celou dobu soutěže na blogu Mittalmar v rubrice Semenáček a na FB stránce soutěže - O Gondorský semenáček.

V případě dotazů pište na adresu: mittalmar@seznam.cz


Porota


Porota bude složená z pěti porotců, čtyř odborníků, přičemž pátý hlas v porotě budou mít organizátoři soutěže.

Každý porotce bude hodnotit díla s přihlédnutím ke třem aspektům.

  1. Řemeslnému provedení díla (stylizace, gramatika, vykreslenost…)
  2. Originalitě a nápadu
  3. Věrnosti Tolkienovým reáliím

Každý aspekt bude porotce moci ohodnotit maximálně deseti body, od jednoho porotce tedy může každé dílo dostat maximálně třicet bodů.

Porotci literární kategorie hodnotí jen díla Poezie a Prózy, porotci výtvarné kategorie hodnotí Ilustraci a Artefakt, organiátoři soutěže (Mittalmar) budou hodnotit díla ve všech kategoriích.

Porota během podzimu/zimy sečte body a poté vyhlásí vítěze.


Porotci


Daniela Binderová - Překladatelka a jedna z nejvýznamnějších osob tolkienistického hudebního světa.

Laisi Finwen - Překladatelka, spisovatelka a jedna z nejvýznamnějších osob tentokrát knižní části středozemské scény.

Rioli Ahyaminke - Umělkyně a ilustrátorka některých Laisiných knih. Umění se aktivně věnuje už řadu let.

Ondřej "Nerion" Janovský - Člen Falešného společenstva, dlouholetý ilustrátor kreslíř a mimo jiné i porotce bývalé soutěže O lahvičku Miruvoru.

Mittalmar - Irith Zimostrázová, Polly Pantoflíčková, Pomněnka Brandorádová a Tani (dohromady mají v porotě jeden hlas!) - čtyři poněkud odvážní hobiti s velice šílenými nápady. Zakladatelky a provozovatelky blogu Mittalmar.


Ceny


Pro první tři místa budou připraveny hmotné ceny. Všichni účastníci soutěže též obdrží jeden kus z limitované edice sběratelských odznáčků (placek).


Partneři soutěže a poděkování


Partnerem soutěže je nakladatelství Straky na Vrbě, kde poděkování patří především nakladateli Michaelu Bronci který do soutěže poskytl knižní ceny.
Druhým partnerem soutěže a poskytovatelem cen je Bagr a obchod s laropovým vybavením Hůrka u hobitů.

Poděkování patří též Písním Středozemě, především Ahovi a Daniele, bez níž by to nešlo.

A samozřejmě všem, kdo se na průběhu soutěže podílejí, jmenovitě porotcům a dalším, kteří mají tu trpělivost a obětavost radit a pomáhat malým ztraceným hobitům, básnícím o nějakém stromu :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 4. dubna 2017 v 20:46 | Reagovat

Dobrý den, měla bych malý dotaz ohledně pravidel. Podmínka o nepublikování díla se vztahuje i na publikování na vlastním blogu?

2 Jožka Jožka | 5. dubna 2017 v 0:59 | Reagovat

Líbí se mně to :-) Jen mě tak napadá, že při vhodném námětu by mohly být tematicky zaměřené i artefakty.

3 Polly Polly | Web | 6. dubna 2017 v 7:21 | Reagovat

[1]:
Dobrý den,
zmínka o nezveřejňování příspěvků do soutěže se týká i publikace na svém blogu. Ovšem je to jen do doby vyhlášen výsledků a předání cen. Po ukončení daného ročníku si autoři svá díla mohou zveřejnit na blogu i kdekoliv jinde :-)

4 Melkora Melkora | Web | 6. dubna 2017 v 14:22 | Reagovat

[3]: Škoda! Měla bych povídku k tématu, ale už je od ledna venku.

5 Polly Polly | Web | 6. dubna 2017 v 14:36 | Reagovat

To je škoda. Ale třeba ještě něco k tématu napíšeš. Snažili jsme se, aby zadání bylo dost široké a obsáhlé. Tak snad to půjde.

6 Aegeri Aegeri | Web | 6. dubna 2017 v 23:14 | Reagovat

A je to zase tady... několikaměsíční vybírání námětů, zase nebudu moct kvůli tomu usnout :-D

7 Neklan Neklan | 7. dubna 2017 v 15:35 | Reagovat

Hmm, tak semenáček říkáte, to ovšem zní zajímavě! Všichni ale doufám vědí, že "Na počátku" každého semenáčku je semínko - odtud taky název. :-D Mno, uvidíme, zda se něco kloudného urodí. :-D

[6]: Alespoň ušetříš za kafe, ne? 8-O

8 Nela Nela | E-mail | 14. dubna 2017 v 20:09 | Reagovat

Mam dotaz a možná budu vypadat blbě, ale co je vlastně ten slash, který porota nemá ráda, a který znemožní případnou publikaci v almanachu?

9 Irith Irith | Web | 15. dubna 2017 v 7:47 | Reagovat

[8]: No, nevím jestli zrovna já jsem ta nejlepší osoba na vysvětlování, já s tím moc zkušenosti nemám, nota-bene tvůrčí.
Ale jde v podstatě o příběh, fanfikci, kde se odehrává milostný vztah mezi osobami stejného pohlaví. Ovšem s osobami, které podle kánonu spolu nic mít nemají. Dost časté je třeba takovéto spojení Aragorna a Legolase, případně Bilba a Thorina, kupříkladu.
Některé povídky tohoto subžánru jsou opravdu, opravdu dobré, ten vztah je uvěřitelný a dává to smysl. Problém je, že jako všude, ale tady obzvlášť, je 90% těch povídek naprosto příšerných.
No a proč byl takový problém se slashem a Semenáčkem je fakt, že Tolkien byl zásadně proti tomuto. Byl katolík a v jeh knihách nenajdeš ani náznak "slashe". Proto nám přišlo dobré tuto tradici ctít. Ovšem ozvaly se hlasy s argumenty pro a některé ty argumenty se nedaly úplně přehlédnout. Tak jsme to udělaly takto, navíc s upozorněním, že porotci to fakt nemají rádi.

10 Nela Nela | 15. dubna 2017 v 13:09 | Reagovat

Aha, moc díky za vysvětlení. S tímto názvem jsem se totiž setkala prvně až tady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama