Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Článek toho čísla pětistý

20. dubna 2017 v 10:44 | Mittalmar |  Blog
Přelom března a dubna je zde, na Mittalmaru vždy chaotický. Článek k výročí blogu, do toho Oslava zničení Prstenu a upoutávky na ni, potom první duben, Velikonoce... prostě se nám toho hrne nějak moc a hlavně nějak moc na určitá data. Asi jste si stačili všimnout, že poslední dobou vycházely články nepravidelně. Nebylo to proto, že bychom zapomněly nebo snad nic neměly připraveno, šlo prostě o "vyrovnávací" manévry, aby články, striktně dané určitým datem, vyšly ve správném dni.

Tento článek je trochu jiný. Není vázán na dny, ale přesto je výroční. Výroční pětistý článek. Ano, na Mittalmaru za skoro přesně tři roky existence vyšlo již pět set článků.


Toto výročí je ještě něčím zajímavé. Šestého dubna 2017 navštívilo náš blog 520 lidí. Vzhledem k tomu, že normální průměr je okolo padesáti lidí denně, je toto docela slušný výskok. Způsobeno to zřejmě bylo mohutnou propagací soutěže O Gondorský Semenáček, protože po pár dnech návštěvnost opět opadla :-)

A pozor, dnešní den je ještě něčím významný. Přišel nám první příspěvek do Semenáčku. Jedná se o dílo z kategorie proza. Musíme říct, že tak rychlou odezvu jsme nečekali ani v těch nejtajnějších snech :-)

Poslední dobou se toho hodně změnilo. Co nás ovšem možná nejvíce "vykolejilo" je jakási transparentnost blogu. Není to tak dávno, co nás oslovil v podstatě cizí člověk s tím, že nás poznal podle fotek zde na Mittalmaru. Irith nedávno ke svému obrovskému překvapení zjistila, že jsou lidé, kteří čtou její nejstarší povídky. A dokonce se najdou i tací, kteří kdesi z hlubin blogu vyhrabali naše články o hobitech a pokouší se tím řídit. Ano, přesně ty články, které jsme už dávno odsoudily s tím, že je nesmažeme jen kvůli sentimentu.

Za tu dobu, co tady jsme toho bylo sepsáno opravdu hodně. Některé věci byly opravdu kvalitní, některé již méně. Obecně jsme spíše proti mazání vlastní historie - cokoliv zde bylo zveřejněno bylo někdy za nějakým účelem vytvořeno a bylo by asi špatné vzdávat se vlastní historie, zatratit kus života, prostě ho vyjmout a odhodit, jako by nikdy ani nebyl. Protože ano, první články byly podstatně méně kvalitní. Ale to bylo třeba. Psát, kreslit a tvořit se nenaučíte z kurzů. To všechno se můžete naučit pouze tím, že to prostě budete dělat. Pořád a pořád. A ono to najednou půjde. Slova se vám budou sama formovat v hlavě, ruka bude sama vědět, kudy má vést tahy štětce. Jen je třeba trénovat, posouvat se. No a tyto články jsou právě takový posun.

No a protože je tento článek pětistý, pojďme se podívat na nějaké ty milníky.

28.3.2014 - Blog založen Irith, Polly a Delfi. Vzhled dělán podomácku s tím, že jsme neměly ani páru, co to nějaký design je nebo jak funguje. Tehdy jsme třeba netušily, že vůbec existují nějaké jiné středozemské blogy, nedejbože tolkien.cz, TolkienCon apod. Jméno Mittalmar bylo zvoleno proto, že jsme chtěly něco tématického. Zároveň nic českého, protože věci typu "Dno Pytle" zní... infantilně. Sáhly jsme tedy po elfích slovech. Nejdříve po hobitích titulech. Ernil-i-pheriannath byl zabraný, Holdwine znělo hloupě a nic jiného jsme neznaly. Tak jsme začaly slovo "Středozem" zadávat do rádoby elfských překladačů. No a z jednoho nám jednou vylezlo slovo Mittalmar. To se nám zalíbilo (ač nám původně znělo moc... německy) a tak jsme blog pojmenovaly Mittalmar. To, co Mittalmar ve skutečnosti je nám osvětlila až Aredhel o dva měsíce později a bývá to častým dotazem od překvapených čtenářů. Barevnost byla zvolena zcela náhodou. Ne, tehdy jsme vážně nevěděly, jaké jsou hobití barvy. Tehdy jsme barevnost vytvářely podle té fotky co je tam nahoře nad nápisem Mittalmar. A ta fotka byla také vybraná náhodně, až na druhý pokus. Původně jsme chtěly úplně jinou fotku, ale ta měla špatný rozměr. Aneb jak fungují náhody.

31.3.2014 - Vydán první článek, který se Středozemí nemá nic společného. Jedná se o popis jisté fiktivní postavy, se kterou nikdo z nás nemá nic společného. Vážně. Ten popis si Irith kompletně vymyslela už dávno, bez ohledu na její vlastní osobu. Jen si pak podle této postavy zvolila jméno. Ohledně jmen na nás už také bylo směřováno dotazů více než dost. Ta jména samozřejmě mají své významy. A to dokonce několik. Pokud byste o to hodně stáli, můžeme někdy vytvořit článek i o tomto...

6.4.2014 - Vydána první písnička. Dva hobiti. Bez nahrávky, bez čehokoliv. Jen upravený text. Zajímavostí může být, že tohle, ač první, je skoro jediná písnička, která nikdy nebyla nijak pozměněna ani vylepšena. Štěstí zelenáčů.

6.5.2014 - Zveřejněna první povídka. Osudová chyba. Ano, ohledně tohoto názvu již jsme si vyslechli docela dost připomínek, vážně nejste první ani poslední, koho to napadlo :-) Tato povídka existuje ve třech verzích, přičemž na blogu je ta poslední. Ale ty první dvě (stejná pointa, jiné postavy) pořád ještě máme! A jak se kdosi kdysi ptal. Ne, podle rodokmenů to vážně dělané není, je to čistě náhodně. To si vážně myslíte, že jsme tehdy měly nastudované nějaké rodokmeny?

11.5.2014 - První článek s obrázky. Pamatujete si ho někdo? Byly roztomilé... a jakou práci tehdy daly.

4.6.2014 - První Pollyina povídka. Inspirováno Irithiinými Ranami. Ano, tohle byly přesně ty časy, kdy Irith psala romantické povídky bez pointy i příběhu a byla s nimi děsně spokojená. Polly poprvé vnesla na blog novinku zvanou "dobrý konec v povídkách".

6.6.2014 - Oblíbené "Deset Days Character Challenge". Jejky, to byla tehdy sranda. Náš první záznam v rubrice "Projekty".

11.6.2014 - První kapitolovka, Delfiina povídka Statečné (a malinké) srdce.

12.6.2014 - Článek poeticky nazvaný "Lekce, Chyba, Kapka, něco a létající cosi" samozřejmě od Polly. Tento článek zahájil éru ilustrací k povídkám. Jak bujnou fantazii ohledně názvů jsme tehdy měly...

19.6.2014 - Otázka - první povídka, založená na sázce. Sázce s Clarissou. Lidi, pamatujete si to ještě? Otázka je rovněž snad jediná z těchto prvních povídek, která vážně za něco stála.

15.7.2014 - Seznam hobitích povídek. Ano, dámy a pánové, první pokus o strukturalizaci blogu! O to, aby se tam třeba dalo něco najít!

1.8.2014 - První reportáž. Ze Skotska. Tehdy nám přišla strašně vtipná, s odstupem je... prostě stará. Ale s trochou štěstí můžete novou reportáž očekávat někdy tento srpen... uvidíme.

7.8.2014 - Poslední část reportáže, první vlaštovka pozdějších Postřehů. Jestli ovšem něco opravdu byl geniální nápad, tak toto. Vyhledávat Středozemské odkazy a sepisovat je do článků.

12.8.2014 - První pokus o jakýsi informační článek o novinkách. To bylo tehdy, když Elijah Wood přijel na jakýsi festival do Ostravy. (Pozn. aut. - Jak to tak píšu, připadám si jak pamětník nad hrobem...)

18.8.2014 - První rozcestník. Dělaly jsme na něm několik hodin, obrázek vytvářela Polly, na blog to strkala Irith poté, co dvě hodiny studovala, jak se to má dělat (ne že by to nějak pomohlo).

20.8.2014 - Článek o Oblíbených stránkách. Pomněnka vždycky jednou za čas dostane záchvat a snaží se nás donutit tento článek obnovovat a doplňovat. Pořád naráží na naší argumentaci, že to stejně nepomůže, že to nikdo nenajde, kdo by to také četl. Ale vzhledem k okolnostem (například faktu, jaké články jsou poslední dobou čtené - především ty nejstarší) by to asi vážně jakousi obnovu chtělo.

22.8.2014 - Náš slavný Slovníček. Nikoho snad nepřekvapí, že polovinu těch výrazů už jsme samy zapomněly. Mám dojem, že aktivně používáme asi tak čtyři...

1.9.2014 - První výzva k 22. září. Ano, to jsme se poprvé otevřeli veřejnosti a sezvali ji na oslavu Dne všeho hobitstva.

7.9.2014 - Vydána první kapitola Nildanyi, kapitolové Irithiiny povídky. Toto byla docela důležitá povídka v mnoha ohledech. Třeba také tím, že byla snad prvním psaným dílem bez romantiky.

13.9.2014 - Článek o překladu jisté skotské brožurky. Právě tohle snad byla předzvěst pozdějších "hobitích pátrání".

22.9.2014 - Den všeho hobitstva. To byly tenkrát časy. Zima, jídlo, park, pár lidiček... no a pak Zurg u metra. Tento den také byly vydány Samovy trable, totáně šílená povídka, která odstartovala jistý trend, který tady na blozích nějakou dobu probíhal... přiznejte se, kdo všechno jste napsali něco "Kozkovského?".

15.10.2014 - Vydána upoutávka na první Vánoce ve Středozemi. To byl také jeden z těch geniálnějších nápadů. Vánoce ve Středozemi se konají doteď a tuším, že je to čtenářsky snad nejoblíbenější období v roce.

31.10.2014 - Až odejdeme... byla první "datovaná" povídka - určená k nějakému konkrétnímu dni. V tomto případě k Dušičkám. Inspirována byla tou povídkou, co kdysi na naši sázku napsala Clarissa.

2.11.2014 - Článek nazvaný Hobití jména. Ano, první z "Hobitoslovných" článků. A naprosto, totálně tristní. Lidi, nečtěte to! A hlavně to neberte vážně. Je to plné chyb. Ta data jsou špatně, je to dosti upravené a... ale nebojte, snad se brzy dočkáte opravy.

4.11.2014 - Nový design. Design, který na objednávku vytvořil Jeremiáš (mimochodem, pamatujete si ještě někdo ten starý?) a který nám od té doby slouží. Na to, že měl být asi tak na tři měsíce slušné... nějak se nám už nechce ho měnit, zvykli jsme si a moc se nám líbí.

13.12.2014 - Na Hobita v kostýmech byla akce, kde jsme se poprvé setkali s našimi příštími nejlepšími kamarády a známými z blogu. Bylo nás tam šest. Irith, Polly, Aredhel, Šárka, Jeremiáš a Clarissa. Z toho Clarissa se do Valinoru odebrala nadobro, Jeremiáš přesedlal na blogspot. Fňuk. Ta nostalgie...

1.1.2015 - První PFko. Tradice Novoročních pohlednic od té doby trvá. A trvat bude, dokud nám nedojde fantazie nebo blog.

2.1.2015 - Otrok Prstenu. Nejdelší kapitolovka na blogu. Dala zabrat. Také to byla první povídka s opravdovým dějem. A i když je v ní spoustu stylistických i kanonických chyb, asi je třeba říct, že bez ní bychom se prostě dál neposunuly.

16.1.2015 - O uspořádání Kraje byla první část "Hobitího Silmarillionu". Ach, jak naivní tehdy Irith byla. Nejraději by existenci tohohle "díla" navždy vymazala z paměti. O to větší byl její šok, když na letošní OZP (po dvou letech, po DVOU letech!!!) za ní jedna osůbka přišla s tím, jestli ještě má nějaké výtisky, že by o jeden vážně stála. Tehdy Irith klesla brada a nezmohla se než na nevěřícné zírání. A pro vaší informaci. Výtisky nemám. Co zato mám Hobitosloví, které bude snad do roka dokončené a kompletní.

18.1.2015 - Proběhl náš první TolkienCon. Ano, úplně první. Neznaly jsme tam skoro ani živáčka, byli jsme totální ztracenci, nevěděli co a jak... Prosím toto si zapamatujte, než budete číst dále. Že tento Con byl první, do nějakého elfího koutku jsme vstoupily jednou a to ještě omylem, na FS byla jen Polly, Písně Středozemě jsme předtím v podstatě neznaly...

27.3.2015 - Naše první Oslava zničení Prstenu. Méně ztracení, ale opět dost zmatení. Víme jen, že jsme tehdy byly fakt nadšené z průvodu a z tomboly. Jo a že pak jsme se šly podívat na Pollyino skautské vystoupení a já s Gilly jsme konzumovaly vajíčka v autobuse a rozbíjely je o vše možné - kandelábr, zem, vlastní hlavu...

28.3.2015 - Vydán článek První rok na blogerském nebi. Shrnující článek k roku předchozímu. Tyto články od té doby píšeme pravidelně. Jednak tak máme všechno na jednom místě, vytříděné a hlavně tím ale zjistíme které články máme nezařazené, případně špatné zařazená, co nefunguje a co se nedá najít. Pokud vás zajímají další články v jednotlivých letech, podívejte se právě na tato shrnující povídání. Sem do tohoto článku totiž vepisujeme jen milníky které, jak jistě chápete, mají postupně delší a delší časové rozestupy.

3.4.2015 - Vydána první cizí povídka. Byla převzata z již neexistujícího blogu prostě proto, že nechceme aby byly ty povídky ztraceny. Byly totiž jediné hobití před námi. Jop, ale byl to slash. Zveřejněno to bylo bez vědomí autorky, ač jsme se ji mnoho měsíců snažily kontaktovat. Pokud si autorka bude přát odstranění, samozřejmě povídky smažeme.

26.4.2015 - Zveřejněn "popisný" článek předpovídající zveřejnění Irithiiny první sepsané středozemské povídky vůbec - Láska voní levandulí (ano, to bylo to romantické období. Tento článek měl čtenáře seznámit s některými "novými" postavami. Od té doby píšeme tyto "avizující" články skoro u každé kapitolovky.

2.5.2015 - Polly zveřejnila své první akvarelové pokusy.

26.6.2015 - Se odehrály Radostiny. Ona pověstná slavnost, kde jsme se poprvé seznámily s Pomněnkou a daly základ našemu Společenství. Polly, Aredhel, Šárka, Irith, Třezalka a Pomněnka a čtyři nezapomenutelné dny. Od té doby děláme tyto slavnosti každého čtvrt roku a myslíme, že můžeme právem říct že právě na ně se těšíme vůbec nejvíce.

16.7.2015 - Blogerský sraz na sebe také nenechal dlouho čekat. Pamatujete si ještě někdo na aféru s termoskou? Nebo jak Mexafell náhodou potkala Šárku na mostě? Od té doby se pár srazů uskutečnilo, ale tenhle byl zkrátka... první.

10.8. 2015 - Někdy tou dobou proběhly také Brány léta a naše první seznámení s Vlaštovkou, kám nás dotáhla Pomněnka. Pamatuješ, Aredhel? Jak jsi odmítla vlézt dovnitř? A jak jsme fandily Finrodovi, když hledal ty nůžky? A zde jsme se také poprvé seznámily s Tani.

19.9.2015 - Tento den se odehrála naše památná cesta na koncert Hlasů Středozemě do Krumlova a zase zpátky. Tehdy nás Aho požádal, jestli může dát odkaz na Mittalmar na Písně Středozemě a my to ještě týden rozdýchávaly. Také to byl první středozemský koncert, na kterém jsme kdy byly mimo TC.

22.9. 2015 - Tento den byl, kromě další parkové oslavy jistých narozenin, významný zejména jednou věcí. Do Mittalmaru jsme přijaly Pomněnku, zatímco Delfi se stáhla zpět a vystoupila z blogu.

28.10.2015 - Byl vydán námi přeložený text písničky Last Goodbye. Poslední sbohem, do češtiny překládali účastníci Radostin a jedná se o naši první přeloženou písničku. Někdy tady také začala vycházet druhá vlna Irithiiných povídek - povídky naivní a romantické nahradil žal, drama a smutné konce.

listopad 2015 - Volání Rádovských, první akce s Tani a zároveň první akce se skutečným programem. Zde bylo odehráno první divadlo, dle byla založena tradice společných narozeninových dárků. také jsme zde měly hosta - Laega.

25.12.2015 - Tehdy vyšel článek vyprávějící o Společenstvu Mittalmar. To stále existuje, i když v poněkud upravené míře. Finrode, Terko, kde je vám konec?

16.1.2016 - Elfohobití koutek na TolkienConu. Ano, loni jsme poprvé přišli a viděli, tento rok už jsme dělali spolu s Laisi Elfohobití koutek. Netřeba dodávat, že na OZP jsme pak třeba měly vlastní vystoupení. Ono to jde všechno vážně nějak rychle...

14.2.2016 - Vyšla první audiopovídka - nahrávka Prvosenky. Audionahrávky tvoříme pořád a zanedlouho sem snad přibude autorská nahrávka jedné povídky.

22.2.2016 - Zveřejněny propozice soutěže O Gondorský semenáček. Právě soutěž a pozdější Rozhovory poznamenaly tento rok snad nejvíce. Soutěž se dočkala i vyhlášení na Conu a v součastnosti probíhá druhý ročník. Tak do toho!

14.3.2016 - Tehdy jsme se staly Reportéry Rádia Středozem a začali pro Písně Středozemě nahrávat a zveřejňovat rozhovory s tvůrci písní. Je nesmírně fajn, mít konečně záminku proč se s někým sejít a pak si s ním dlouze povídat :-) Všichni ti lidé jsou opravdu zajímaví a rozhovory jsme si vážně užili. Stejně jako, jak alespoň doufáme, dotazovaní.

7.4.2016 - Tento den jsme oficiálně oznámily svůj status quo vzhledem k elfům. Od té doby uplynulo mnoho vody a věci se ještě více změnily. Co jen bychom na to řekly my samy, někdy v tom roce 2014?

7.5.2016 - Přijaly jsme do party Tani a už jsme se defintivně ustálily na počtu čtyř. Jop, čtyři je to správné číslo pro blog.

16.5.2016 - Zveřejněn první rozhovor a to rozhovor s Božou. Bylo to vtipné, ještě nahrávané venku (na Náměstí Míru), bez veškerých zkušeností a praxe.

31.5.2016 - První ze série článků Jak se dělá... tentokrát Jak se dělá soutěž. O všem co vás může potkat, když si založíte soutěž. Později vyšly i další články na toto téma a vypadá to, že ještě mnohé vyjdou.

20.7.2016 - Polly, Pomněnka a Tani začaly překopávat blog. Udělaly Rozcestníky, vytřídily články a vše daly na svá místa. Mittalmar opět nabyl trochu nové (a přehlednější) podoby.

22.7.2016 - Začátek našeho první tábora Vlaštovky. Tábor byl inspirovaný Společenstvem Prstenu a byl super. Více než dva týdny plné hobitů, elfů a hlavně skvělých kamarádů.

25.8.2016 - Vydán první z úvahových článků. O tom, co by se stalo, kdyby Peregrin nebyl členem Společenstva. Úvahových článků bylo vydáno více a chystají se další.

29.8.2016 - Mittalmar se nově stal tvorem taktéž facebookovým. Po více než roce opatrného proklepávání podloží, dohadů a argumentů jsme konečně spustily facebookovou stránku blogu. Asi to i pomohlo, hodně lidí komentuje a čte právě přes facebook. Ony ty tři kliky navíc totiž hodně lidí odradí :-)

25.10.2016 - Od tohoto dne můžeme začít počítat Ennorathy - více méně pravidelná setkání příznivců příběhů ze Středozemě. Je to vždycky pár hodin idylky uprostřed obyčejné šedi normálních dní.

27.11.2016 - Zveřejněn Adresář. Tam se můžete nechat zapsat a stejně tak najít někoho, kdo má Tolkiena rád stejně jako Vy a bydlí blízko Vás.

19.12.2016 - Tehdy se Irith oficiálně stala Dámou z Rady ve Společnosti Přátel Díla Pana J.R.R.Tolkiena. Její plný titul zní: Nejvyšší písař a kancléř vysokých učení. Třeba si ho jednou vážně zapamatuje. Na starosti má obsah stránky tolkien.cz.

12.2.2017 - Zveřejněn Quentaro - blog pro neviditelné pisálky. Místo, kde můžete beztrestně zveřejnit své povídky, básně a jiná psaná díla.

To jest z těch "velkých" milníků všechno. Detailnější informace si můžete přečíst v každoročních výročních článcích blogu (sekce Blog) nebo můžete prostě projíždět a bloudit hlubinami Mittalmaru.

A jaké milníky nás čekají dál? To ukáže až čas.

Mittalmar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pomněnka Pomněnka | 20. dubna 2017 v 21:29 | Reagovat

Je neuvěřitelné, co všechno se za tak relativně krátkou dobu stalo a jak velký kus cesty Mittalmar ušel, na blogu i ve "Velkém světě".

2 Neklan Neklan | 22. dubna 2017 v 15:20 | Reagovat

Gratuluji! Fíha, pět set, to už je pěkný balík. :-D Ať se daří stále dál a víc!

A cože to? Co že? První semenáček už je na světě? U mě osivo ještě skoro nevzklíčilo... ??? Hrúm, měl bych zabrat. :-D

3 Clarissa Clarissa | 30. března 2018 v 15:03 | Reagovat

Já si na tu sázku pamatuju! :-D A víte, že vzor toho návrhu designu, co jsem dělala s Jeremiášem mám pořád uložený? :-D Jde na mě nostalgie...

Status quo a elfové? To musím vidět! Já si říkala, že tu vidím nějak moc Silmarillionu (ještě před pár lety nemyslitelné...). :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama