Duben 2017

Volání Rádovských 2016 - I. část

29. dubna 2017 v 8:29 | Polly |  Tolkienovské akce
A naše blogové resty se blíží ke zdárnému konci! První reportáž z podzimní oslavy Volání Rádovských, která se odehrála u Třezalky doma za občasné asistence její rodiny. Bylo to zajímavé. A vymyslely jsme několik nových her!


V dobrém i ve zlém

26. dubna 2017 v 8:27 | Tani |  Jednorázové povídky
Dlouho jsme tu neměli žádnou povídku, že? Tato je čistě elfí a od Tani. Zabývá se nesmírně zajímavým a příliš nezpracovaným tématem.

Radostiny 2016

23. dubna 2017 v 1:17 | Polly, Irith, Tani |  Tolkienovské akce
K našim splněným restům přidáváme tímto další - reportáž z loňských Radostin. Ty se uskutečnily u Tani doma a byly opět krásné. Tyhle letní slavnosti mají svou nezastupitelnou poezii.

Článek toho čísla pětistý

20. dubna 2017 v 10:44 | Mittalmar |  Blog
Přelom března a dubna je zde, na Mittalmaru vždy chaotický. Článek k výročí blogu, do toho Oslava zničení Prstenu a upoutávky na ni, potom první duben, Velikonoce... prostě se nám toho hrne nějak moc a hlavně nějak moc na určitá data. Asi jste si stačili všimnout, že poslední dobou vycházely články nepravidelně. Nebylo to proto, že bychom zapomněly nebo snad nic neměly připraveno, šlo prostě o "vyrovnávací" manévry, aby články, striktně dané určitým datem, vyšly ve správném dni.

Tento článek je trochu jiný. Není vázán na dny, ale přesto je výroční. Výroční pětistý článek. Ano, na Mittalmaru za skoro přesně tři roky existence vyšlo již pět set článků.

Za proutím na pomlázku

17. dubna 2017 v 14:13 | Polly
Jako v minulých letech, i letos pro vás máme povídku s Velikonočním tematem. Opět hobití a opět s tematikou našich vesnických tradic. Tentokrát se podíváme na to, jak Doderik a Ilberik sháněli správné pomlázkové proutí.

Z Projektu ilustrace

13. dubna 2017 v 17:10 | Polly |  Naše obrázky
Ano, přiznává se dobrovolně, že svou výtvarnou tvorbu poněkud flákám. Právě proto jsem se znovu chytila Projektu ilustrace, který mě dokope k tomu alespoň jedno dílko za měsíc vytvořit.

Silmaril na čele

10. dubna 2017 v 6:35 | Irith, Polly |  Výplody chorých myslí
Když jsem se před rokem bavila s Pomněnkou o táboře, říkala, že si není jistá, jak Laisi zareaguje na to, že jsme přišli, viděli, a z jejích nejoblíbenějších elfek udělali hobity. Laisi zareagovala dobře. Ale ten rozhovor mě měl varovat. Už tehdy mi mělo být jasné, že zákony "něco za něco" platí všude, i ve Středozemi, a že se můj den blíží.


Šaty dělají člověka?

7. dubna 2017 v 17:00 | Polly |  Středozemská sbírka
Stejně jako šaty dělají člověka, tak i nástroj dělá hudebníka. Kdyby to tak nebylo, asi těžko by se mi na akcích stávalo, že by se kamarádi ochotně nabízeli, že mi kytaru ponesou. Dělají to zcela dobrovolně a rádi, prý je to skvělý pocit, když člověk nese tu kytaru a připadá si jako hudebník.
A ani u mě to není jinak. Však to znáte, nejlépe se mi hraje na vlastní hudební nástroj a nedám na něj dopustit. Přesto, že třeba nějaký cizí má lepší zvuk nebo je hezčí, stejně se ráda zase vrátím ke svému starému známému. Důvěrně známý ohmataný hmatník, oprýskaný lak na místech, která už najdu skoro i poslepu…


Tiché porozumění

1. dubna 2017 v 7:03 | Irith |  Jednorázové povídky
Dnes je první duben a čas na tradiční aprílový článek. Tentokrát Vás opět čeká povídka. A to ne jen tak ledajaká povídka. Irith sepsala své první středozemské dílko, ve kterém nevystupuje ani jeden hobit! Povídka se, podržte se, dokonce týká elfů! A lidí! A jejich problémů.
Povídka vznikla na základě sázky s Aredhel. Vsadily jsme se s tím, že když vyhraju já, napíše Aredhel povídku mně a když ona tak naopak. No a tak nějak to skončilo remízou a tak jsme psaly obě. Aredhel svůj úkol splnila nedávno zde http://aredhelbila.blog.cz/1703/nestiham . Já svůj závazek vyplnila krátce před tím a povídku Aredhel předala na Oslavě zničení Prstenu. Tam jsem ji také několikrát veřejně předčítala.
Zadání totiž znělo "elf Cirkumflex". Kdo to je? Není to Aredhelin vymyšlený elf, jak mnozí soudí, jde o můj "výtvor". Když jsem totiž loni jela z jednoho zájezdu, přejížděli jsme přes noc a já si zapnula do mp3 Silmarillion. Usnula jsem a vzbudila se až na Dodatky. A přesně když jsem se probírala, mluvilo se tam o cirkumflexi, o takové té obrácné stříšce - přízvuku. A já si, celá rozespalá pomyslela "Cirkumflex, to je nějaky elf?" a tak vznikl elf Cirkumflex, o kterém jsem měla psát.
Nápad jsem sbírala dlouho, asi tři čtvrtě roku. A výsledkem je takové středozemská jazyková hříčka. Co by na to řekl chudák profesor?
Nakonec jsme s Aredhel usoudily, že by bylo fajn sepsat takových povídek víc. Povídek pojednávajících o podivných elfských jménech.
Pro skalní elfomily bych ještě měla podotknout, že se samozřejmě jedná o ironii a satiru, mně tak blízkou.
Za beta-read děkuji Šárce a Neklanovi.