Další osud Gondorského semenáčku

20. března 2017 v 21:20 | Mittalmar |  O Gondorský semenáček
První ročník soutěže o Gondorský semenáček je za námi. Něco vyšlo, něco ne, některé věci se povedl více, jiné méně, hodně jsme se naučily a v mnohém se poučily. Jisté je, že soutěž byla navzdory očekávání řady lidí realizována, vyhlášení proběhlo, dokonce na TC, ceny byly předány a ve čtvrtek vyjde zde na blogu oficiální Almanach. Otázkou zůstává, co dál?Bude další ročník Semenáčku?
Pevně věříme, že bude. Záleží to ale hodně i na vás - my jsme ti, kdo vám můžou dát příležitost, ale chopit se jí a tvořit už musíte sami. Po dalším ročníku volalo mnoho z vás, s příslibem aktivní účasti. Rozhodli jsme se, že vám zkusíme vyhovět a do dalšího ročníku půjdeme. Je však jisté, že bude potřeba udělat několim menších či větších změn. Vše je otevřené vašim připomínkám a nápadům. Co se vám na prvním ročníku líbilo, nelíbilo, s čím jste byli spokojeni, co fungovalo a co by do příště chtělo změnit a vylepšit? V komentářích (případně na mailu Mittalmaru) máte slovo!

Za nás můžeme již nyní říct několik věcí které nás pravděpodobně čekají a neminou.

1. Zasílání příspěvků
Asi nejdůležitější bod. Zjistily jsme, že zachovat anonymitu autorů soutěžních příspvěků byla v době elektronické poněkud marná iluze. A také, že vypálit povídku na CD a poslat ho poštou může být pro mnohé lidi větší problém, než by se zdálo. A protože výtvarná díla se nakonec stejně většinou předávala osobně nebo přes prostředníky (chápeme, že svěřit svůj cenný výtvor rukám České pošty může být dost hazardní záležitost, nehledě na to, že poštovné není věc právě levná), rozhodly jsme se pro následující změnu. Soutěžní přípěvky už se nebudou posílat poštou! Psaná díla se budou zasílat mailem, ve WORDOVÉM DOKUMENTU (porotci do děl nebudou zasahovat, jen před případným pozdějším zveřejněním v almanachu opraví gramatické chyby). Výtvarná se budou předávat osobně (ať už přímo autorem nebo přes prostředníka) nebo v případě, že by to nešlo, zůstává nadále možnost poslat je poštou.

2. Originalita vs. kánon
Jak se ukázalo při hodnocení příspěvků, tato dvě kritéria jdou mnohdy proti sobě a je těžké mezi nimi při hodnocení najít rovnováhu. Jedním z řešení, která by se asi nabízela, by bylo hodnotit originalitu v jedné kategorii s řemeslným zpracováním. Zůstává otázkou, co by bylo nejlepší, jak pro vás, soutěžící, tak pro porotce. Co byste navrhovali? Máte slovo! :-)

3. Slash - ano či ne, popř. ano s podmínkami?
Otázka, zda přijímat do soutěže i díla obsahující slash, vzbudila v minulém ročníku velmi bouřlivé emoce a mnoho divokých diskuzí. Rozhodli jsme se pro 1 ročník neměnit stanovisko, které bylo uvěřejněno na začátku v propozicích, nicméně pro další ročníky jsme nevyloučili změnu. Stále si nejsme jisti, zda slash "povolit" nebo ne. Dát mu prostor bez omezení? To se nám nezdá. Přece jen, Semenáček je soutěž i pro dětské publikum. Povolit mírný slash, který nejde příliš proti kánonu (je to vůbec možné?) a neobsahuje žádné příliš sexuální scény? Zařadit do propozic, že pokud by dílo nevyhovovalo daným požadavkům a bylo moc sexuální, brutální (i toto omezení z minulých propozic je otevřeno vašim názorům a připomínkám) apod., kontaktovali bychom autora a probrali to s ním? Nebo se prostě nadále držet stanoviska a našeho názoru, že slash do Tolkienova světa prostě nepatří a taková díla nepřijímat? Tento bod je otevřen diskuzi. Jaký je váš názor? Neváhejte se o něj s námi podělit.

4. Ilustrace
Po zkušenostech s tím, jak náročné může být poznat, jaký výjev a postavy dané dílo znázorňuje, jsme se rozhodli doplnit pokyny k příspěvkům z této kategorie. Nově by ke každému dílu měl autor připsat (at už na papírek s názvem díla nebo na zadní stranu obrázku), o jakou konkrétní scénu se jedná. A to i v případech, kdy by se zdálo triviální to poznat. Když to tam bude napsané, ničemu to neuškodí.

5. Hodnocení příspěvků
Zveřejňovat pořadí se bude pouze u prvních tří umístěných, tedy výherních příspěvků. Každý soutěžící však bude mít možnost za 1. se osobně zeptat, jak dopadl (počet bodů, pořadí mezi soutěžícími) a za 2. požádat porotce o soukromou zpětnou vazbu k jeho dílu (osobně na vyhlášení nebo mailem). Tu máte na požádání zaručenou minimálně od někoho z porotců za Mittalmar, ale věříme, že i od některých jiných porotců.

6. Almanach
V prvním ročníku byla v almanachu soutěže zveřejněna všechna soutěžní díla. Zvažujeme, že napříště už by se do almanachu dostala jen úspěšnější díla - ta, která mají hlavu a patu, nejsou mimo kánon a porotci se na nich shodnou, že si to místo v Almanachu zaslouží. Almanach by tak měl nastavenou určitou úroveň a uveřejnění díla v něm by bylo oceněním kvality, nikoliv samozřejmostí. Konkrétní kritéria pro zařazení zatím nejsou. Ani není jisté, zda to tak bude. Vše je zatím pouze idea. Jak to vidíte vy?

7. Vracení děl
Letos měli autoři ilustrací a artefaktů zaručeno, že jim v případě zájmu budou díla po skončení soutěže vrácena. Všichni měli možnost si je vyzvednout osobně na vyhlášení v rámci TolkienConu. Ostatním jsme pak díla pracně a na naše vlastní náklady posílali zpátky poštou. To už dělat nebudeme (a myslím, že to snad každý chápe, byl to ostatně hodně velký nadstandard). Nicméně se přesto nemusíte bát, že byste o své krásné a pracné výtvory přišli. Zůstává možnost vyzvednout si je osobně na vyhlášení soutěže. Za využití této možnosti se přimlouváme, ostatně se tak nějak očekává, že když už se někdo do soutěže zapojí, bude mít zájem na tom zúčastnit se i jejího vyhlášení a prezentace vítězných prací. Nicméně ne každý tu možnost má. A proto bude umožněno si v případě nepřítomnosti na vyhlašování vyzvednout dílo v Praze u někoho z porotců (pravděpodobně Polly nebo Irith). V mimořádných a odůvodněných případech i v Brně u Pomněnky. Připomínky jsou samozřejmě možné, nicméně toto rozhodnutí je zřejmě definitivní. ;-) Jiný způsob předání by byl možný v mimořádných případech po předchozí domluvě s porotci.

8. Slučování kategorií
Kategorie zůstanou zřejmě beze změny, nicméně pro případ, že by stejně jako letos došlo málo příspěvků na jejich samostatné otevření, bude předem stanoven minimální počet děl pro jednotlivé kategorie a v případě, že se sejde příspěvků méně, budou se znovu slučovat kategorie podle potřeby (tedy kategorie Mladší a Starší do jedné, popř. Artefakty a Ilustrace do Výtvarné a Proza a Poezie do Literární). Pokud by ani to nepomohlo, může dojít pro daný ročník i k nevyhlášení některé z kategorií. Pevně však doufáme, že taková situace nenastane a žádné slučování nebude potřeba. Vše ovšem záleží na vás!

To je od nás zatím vše co se diskutabilních bodů a možných či jistých změn týče.
Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu jak k proběhlému ročníku, tak za dotazy, návrhy a připomínky k ročníku následujícímu. Nebojte se vyjádřit. Jsme tu pro vás. Aneb znovu - máte slovo! :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | 20. března 2017 v 22:10 | Reagovat

2. Originalita vs. kánon
Ono to podle mě tak proti sobě jít nemusí. Stačí najít nějakou nerozpracovanou záležitost - v Silmarillionu jich je milion :) Přesto jsem spíše pro kánon, než pro originalitu za každou cenu.

3. Slash - ano či ne, popř. ano s podmínkami?
Podle mě jde o míru. Vezměme si i povídky o heterosexuálních vztazích. Pokud se to drží v jisté důstojné rovině, je to ok, ale když dojde na barvitý popis nějakých postelových scén, tak to nemám za potřebí číst ani v případě já nevím Berena a Lúthien.

5. Hodnocení příspěvků
To je dobrý nápad

6. Almanach
A nedaly by se udělat dna almanachy? Jeden kompletní a jeden čestný? :-)

2 Aegeri Aegeri | Web | 21. března 2017 v 9:31 | Reagovat

Víceméně s Šárkou souhlasím... obzvláště co se týče slash, a problému kánon vs. originalita. Hlavní ale je - že další ročník bude!! :) a určitě s větší účastí, tenhle projekt si rozhodně nezaslouží zaniknout. :-D

3 Laisi Laisi | 21. března 2017 v 15:24 | Reagovat

Tak jasně, že originalita a kánon proti sobě jít nemusí - to je ideální případ. Jenže v praxi prvního ročníku často platilo, že proti sobě šly - a jak je pak člověk má obodovat jediným číslem? :)

4 Neklan Neklan | 21. března 2017 v 21:26 | Reagovat

1. Měl jsem na jazyku protest proti opravám gramatických chyb (bez vědomí autora), ale pak jsem se pro zajímavost koukl na složení poroty minulého ročníku a zůstane-li nadále stejným, pak "už mlčím". :-)

2. Mám dojem, že Arda je natolik širou a neprobádanou, že se originalita s kánonem rozhodně rozcházet nemusí. (mám důkazy:-)) Pokud je kánon navíc vymezen (nedokončeným) Silmarillionem, (nedokončeným) Pánem Prstenů, (nedokončenými) Húrinovými dětmi a zároveň Nedokončenými příběhy, pak myslím, že se pole kreativity spíš ještě rozšiřuje. (Ale hodnotit bych to nechtěl.) :-)

3. Nevím, jak se pojem "slash" přesně definuje, ale z těch kusých informací, které mám soudím, že pokud by nám profesor Tolkien obecně odpustil to, že se rýpeme v jeho díle, slash by nám netoleroval. [1]: Co se týče pitvání podrobností heterosexuálních vztahů, asi bych se opět přidržel profesorovy diskrétnosti - on sám píše o nesčetných generacích bytostí, ale technickým popisem vzniku jednotlivých generací se fakt nezabývá. A to ne z důvodů, že by nevěděl, jak to funguje. On sám měl děti, které ani jemu, stejně jako našim rodičům nás, ani nám naše děti, nepřinesl čáp ani vrána. :-D A pokud se v tom někdo pitvat potřebuje, nikdo jej nenutí soutěžit o Gondorský semenáček. (může soutěžit třeba o Berúthielinu kočičí pracku, nebo něco takového)

4. Jo, pro nás osly (nic osobního, jen si někdy mykám) to bude stravitelnější, když budeme vědět, nač koukáme. :-)

5. To je myslím dobrá věc - tedy hlavně ta zpětná vazba. (vyžádaná :-D)

9. Dobře vy! Pokračujte!

5 Laisi Laisi | 22. března 2017 v 21:21 | Reagovat

[4]: Velmi děkuji za poznámku ke slashi. Mluví mi z duše. A ty chyby by se jistě opravovaly s vědomím autora, ne?

6 Alatáriel Alatáriel | 24. března 2017 v 0:48 | Reagovat

3. Slash- som úplne proti tomu. Viem že niekoho to baví písať a čítať ale do Stredozeme isto nepatrí (nie že by to inde do literatúry patrilo).

[1]: S tými dvoma Almanachmi to je super nápad, som isto za!

7 Jožka Jožka | 2. dubna 2017 v 9:57 | Reagovat

2. Klidně bych originalitu a kanoničnost hodnotil zvlášť, jako samostatná kritéria. Obojí má něco do sebe.

3. Slash ne. Důvody už zazněly.

5. Souhlasím s tím, aby se vyhlašovala jen první tři místa, to považuju za dobrý nápad. Ale umístění ostatních bych zveřejnil taky, včetně bodů. Připadá mi to průhlednější. Pokud se místa jen očíslují a nebude se zdůrazňovat, kdo je poslední, nemyslím, že by se kvůli tomu někdo měl urážet.

6. Opět by mi připadalo průhlednější zveřejnit všechna díla, ale zároveň chápu snahu držet almanach na nějaké důstojné úrovni. Navrhoval bych zveřejnit všechny příspěvky na blogu a do almanachu zahrnout jen ty nejlepší. Nejlepší ale nemusí znamenat první tři z každé kategorie, mohou to být třeba příspěvky, které obdržely od poroty alespoň polovinu z možných bodů (aby se odfiltrovali případní trolové).

8. Holky, neblbněte! O_O Otevírat osm kategorií je nesmysl. To můžete udělat časem, až si budete jisté, že se sejde aspoň čtyřicet, padesát soutěžních příspěvků, ale teď by to byl přílišný optimismus. Čtyři kategorie (bez dělení na starší a mladší) jsou až až. Stejně by se mně zdálo lepší ty věkové kategorie nedělat, protože každá hranice mezi nimi je umělá. Lepší je podle mě zohlednit stáří autora při hodnocení.

8 Aredhel Aredhel | Web | 30. září 2017 v 20:35 | Reagovat

Číst si tuhle diskuzi po půl roce (a s novými propozicemi) je docela zábava. :D Jsem zvědavá, jestli něco takového proběhne i mezi druhým a třetím ročníkem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama