Rodokmeny - Bralové

6. února 2017 v 13:23 | Irith |  Hobitosloví

Přišel čas na jeden dávný projekt. Ettelwen na svém blogu Svět Středozemě kdysi vydávala jakýsi soupis všech kdy zmíněných hobitů i s kompletní datací a popisem. Tehdy mě hrozně zajímalo, jak na ty informace přišla, protože ne vše se dalo vyčíst z Rodokmenů.
Poté, co jsem Ettelwen napsala několik zoufalých meilů mě jednoho dne čekal ve schránce dopis. A v něm byl jediný papírek s jedinou adresou - odkazem na projekt Thains Book. Jakýsi soupis... všeho. A já se rozhodla tento soupis začít řekládat do češtiny. Svou práci jsem začala na rodině Bralů. Ke všem jménům jsem přidala i lingvistický původ toho jména a nějaké lepší zařazení... A výsledek si můžete přečíst právě zde. Podobně mám zpracované všechny hobity Kraje. Články snad budu postupně zveřejňovat.
Za doplnění letopočtů děkuji Polly.

Na úvod jsem vložila jeden odstavec textu, který jsem našla v hlubinách svých poznámek k Hobitosloví. Je to text pojednávající o mém způsobu chápání Rodokmenů předtím, než jsem znala obsah dopisu 214. Můžete porovnat :-)
"Musím říct, že v tom dědění už mám docela bordel. Takže zatím, co jsem vypátrala. Ženy se mohly stát hlavou rodiny, pokud přežily svého manžela. Ale nemohly se stát, v Bralovském případě, vladykou. Zřejmě proto, že vladyka byl i velitelem vojenské složky Kraje. Takže pokud muž, jako hlava rodiny, zemřel a měl žijící ženu, nastoupila ona na jeho místo a jejich syn se mohl stát hlavou rodiny až po její smrti. Ale pozor, "hlava rodiny" se zároveň dědila jen z otce na syna. Dcery se přeskakovaly a nehrály v tom roli. Praktický příklad, aby to bylo jasnější. Hlava rodiny Podhorských Milo má ženu Prvosenku, dvě dcery Pomněnku a Třezalku a nejmladšího syna Mola. Milo zemře. Hlavou rodiny se stane Prvosenka. Po její smrti se ovšem hlavou rodiny nestane Pomněnka, ale Molo. Docela bordel, což?"

Bralové

Adalgrim - Děda Pipina. Syn Hildigrima a Růženy Pytlíkové. Narozen 2880 (1280), zemřel 2982 (1382) (dožil se 102 let). Měl dohromady pět dětí. Tři dcery a pak Paladina a Esmeraldu. Nebyl nikdy vladykou, Paladin se stal vladykou až po jeho smrti, a tento úřad na něho přešel od jeho vzdáleného strýce Ferumbrase. Adalgrim je z germánského adal, tedy hezký a grim, neboli tvář.


Adamanta - Dříve Cvalíková, manželka Gerontia Brala. Měla s ním dvanáct dětí. Hromželeza, Hildigarda, Isumbrase, Hildigrima, Isembolda, Hildifonse, Isembarda, Hildibranda, Beladonu, Donamiru, Mirabelku a Isengara. Přičemž nejstaršího a nejmladšího dělí 30 let. A nevím jak jí, ale Gerontiovi bylo při narození prvního dítěte 42 a při narození posledního 72 let… Kolik mohlo být Adamantě je otázka. Ale hobitky se zpravidla vdávaly kolem 30 let. Řekněme tedy, že první dítě měla ve třiceti. To poslední tím pádem v 60. Úctyhodný výkon. A musím říct, že být matkou takových dětí muselo být dost na hlavu. Jen si to vezměte. První syn je bezdětný, druhý zemře jako mladý. Třetí se tedy nakonec (po Adamantině smrti) stane Velkým Bralem, ovšem na devět let. Šestý si klidně zdrhne na cesty a už ho nikdy nikdo neuvidí, dcera si vezme Bunga Pytlíka a má poněkud komplikované manželství, Mirabelčina dcera se nakonec utopí a poslední Adamantin syn "byl prý v mládí na moři". Tedy, být matkou takových dětí, tak v noci nespím strachy. Adamanta znamená neoblomný a je to jiné jméno pro diamant.


Adelard - Syn Flambarda. Narozen 2928 (1328) umírá roku 2 ČV. Měl pět dětí. Tři dcery a dva syny - Reginarda a Everarda. Byl na Bilbově večírku a Bilbo mu pak na rozloučenou dal "jeho vlastní" deštník, protože Adelard s oblibou bral cizí deštníky. Adelard pochází z teutonského (germánského) slova a znamená resolutní, odvážný.


Bandobras - Neboli Bučivoj Bral. Narozen 2704 (1104), zemřel 2806 (1206) (102). Ve Společenstvu se říká, že Bučivojův otec byl Hromželezo II, ale v Dodatcích je jako jeho otec uveden až Hromželezův syn Isumbras III. Jisté ale je, že Bandobras byl mladší bratr vladyky Ferumbrase II a místo něj vybojoval slavnou bitvu na obranu Kraje. V Dodatcích je rovněž řečeno, že Bandobras měl "mnoho potomků včetně Severních Bralů z Dlouhé Stráně". Takže předpokládejme, že Diamanta je jeho pra-pra-pra-pra-pra-pravnučka (to by tak odpovídalo počtu generací). Bučivoj byl vysoký čtyři stopy a pět palců a stal se tedy (kromě Smíška a Pipina, kterým ale pomohla entí voda) nejvyšším hobitem v Kraji a byl tak vysoký, že mohl jezdit i na koni. V roce 2747 (1147) porazil skřetí vojsko vedené Golfimbulem v bitvě na Zelených polích. Tam palicí Golfimbulovi urazil hlavu, která pak spadla do králičí díry a tak byla vynalezena hra golf. Jméno pochází z arm-band, tedy asi něco jako vojenský pás? Bullroarer (Bučivoj anglicky) je jakýsi primitivní hudební nástroj australských domorodců. Je to malá dřevěná ploška na řetěze, která, když se jí zatočí, vydá takový bučivý zvuk.

Diamanta - Manželka Pipina Brala, narozená 2995 (1395). V roce 6 ČV si vzala Peregrina Brala a měla s ním jednoho syna Faramira. Zemřela někdy kolem roku 63. Je možné, že pocházela z větve Severních Bralů a byla tedy Bralová.


Rosana - Dříve Stránská. Vzala si Paladina Brala a měla s ním čtyři děti. Perlu, Berunku, Barvínku a Peregrina. Zúčastnila se Bilbovy Oslavy. Jméno Eglantine pochází z pojmenování divoké růže. Zajímavostí je, že o této divoké růži (Englantine) se zmiňují Frodo se Samem, když ji najdou v Ithilienu.


Everard - Syn Adelarda a bratr Reginarda a tří hobitek. Narodil se 2980 (1380) a byl na Večírku. Právě tam, myslíce, že Bilbův proslov skončil, vyskočil s Komonicí Brandorádovou na stůl a začal s ní tancovat třasák. Jméno pochází zřejmě z boar-string, tedy ever-hard, tedy vždy tvrdý (asi jako neústupný). Everard se měl původně jmenovat Prospero, dokud Tolkien pošesté kompletně nepřepsal kapitolu o Neočekávaném dýchánku.


Faramir - Syn Pipina a Diamanty. Narozen 9 Č.V. Byl pojmenován po Faramirovi z Gondoru, kterému Pipin zachránil život. V roce 42 si vzal dceru Sama Křepelky, Zlatovlásku. V roce 63 se stal třicátým třetím Velkým Bralem.


Ferdibrand - Bratranec Cvaliho a Estelly, synovec jejich matky Rosamundy. Jeho otcem byl Ferdinand. Ferdibrand se narodil 2983 (1383) a byl na Oslavě. Ferdi znamená mír a brand meč, nebo též hranice.


Ferdinand - Otec Ferdibranda, bratr Rosamundy a strýc Cvaliho s Estellou. Narodil se 2940 (1340) jako syn Sigismonda. Zúčastnil se Oslavy. Ferdi znamená mír a nand statečnost. Ale je možné, že to pochází z frith, tedy ochrany, či fard - cesty a slova nanth.


Ferumbras I - O něm se neví absolutně nic, Jeho existence je vyvozená z toho, že byl nějaký Ferumbras II a III. Ferumbras je jméno z legendy o Rolandovi, kdy fier á bras znamená statečná ruka.


Ferumbras II - Narozen 2701 (1101) a zemřel 2801 (1201) (100). Byl syn Isumbrase III. Měl syna Fortinbrase. V roce 2759 (1259) se stal 24. vladykou.


Ferumbras III - Otec Fortinbras II a matka Lalia. Narozen 2916 (1316) a umírá 3015 (1415) (99). Nikdy se neoženil, protože žádná hobitka nechtěla jeho matu za tchyni. Po jeho otce roku 2980 (1380) vládla pevnou rukou Lalia a až po její smrti se Ferumbras mohl stát 30. Velkým Bralem. Zajímavé tedy je, že ač byl Ferumbras vladykou, vládla za něj Lalia jako hlava rodiny Bralů. Po jeho smrti se Velkým Bralem stal Pipinův otec Paladin.


Flambard - Narozen 2887 (1287), zemřel 2989 (1389) (102). Syn Isembarda a otec Adelarda. Flam a bard znamená bojová sekera a je to pojmenování velkého meče s vlnitou, či zubatou čepelí.


Fortinbras I. - Tedy nutno říct, že těch F-brasů je tady také dost. Zvlášť, když jednou je Fortinbras syn Ferumbrase a podruhé je to naopak. Takže, Fortinbras I. s životními daty 2745 (1245) - 2848 (1348) (103), syn Ferumbrase II. a otec Gerontia Brala. Od roku 2801 (1301) 25. Vladyka Kraje. Fortinbras je jméno postavy z Hamleta a pochází z francouzštiny, kde to znamená "silná ruka".


Fortinbras II. - Syn Isubrase IV, otec Ferumbrase III a manžel Lalii. Vzal si ji v roce 2914 (1314). Narodil se 2878 (1278) a zemřel 2980 (1380) (102). V roce 2939 (1339) se stal 29. Velkým Bralem. Po jeho smrti se stala faktickou hlavou rodu Lalia (původně Srázová).


Gerontius, Starý Bral - Syn Fortinbrase I. a manžel Adamanty Cvalíkové. Měl s ní dvanáct dětí: Hromželeza, Hildigarda, Isumbrase, Hildigrima, Isembolda, Hildifonse, Isembarda, Hildibranda, Beladonu, Donamiru, Mirabelku a Isengara. Narodil se roku 2790 (1190) a zemřel 2920 (1320). Se svými 130 lety se tedy stal nejdéle žijícím hobitem. Ano, Bilbo a Glum ho předčili, ale přiznejme si, že to bylo jen díky malému zlatému Prstýnku. Velkým Bralem se stal roku 2848 (1248) a byl jím celých 72 let, což je opět rekord. Byl 26. vladykou. V roce 2911 (1311) zažil tzv. Krutou zimu, kdy zamrzla Brandyvína a přes ni začali do Kraje proudit vlci. Gerontius byl velký kamarád Gandalfa, který mu dal kouzelné knoflíky, jež se samy zapínaly a dokud se jim nenařídilo, zůstaly zapnuté. Také čaroděj dělával nádherné ohňostroje na Gerontiových oslavách letního slunovratu, které si pamatoval i Bilbo. Gerontius měl ve Velkých Pelouších vlastní pokoj, kde se od jeho smrti s ničím nehnulo a ve Fangornu na to Pipin vzpomíná a srovnává zatuchlou a tíživou atmosféru pokoje a lesa. Gerontius je z řeckého Gerona, což znamená starý. Gerontius také může mít souvislost s velšským Geraint, což se objevuje v několika eposech.


Zlatovláska - Dcera Sama s Růžou. Narozena 10 ČV. Měla dvanáct sourozenců. Elanor, Froda, Růžu, Smíška, Pipina, Peckoslava, Sedmikrásku, Prvosenku, Bilba, Rubínu, Robina a Tolmana. V roce 42 si vzala Faramira Brala, pozdějšího vladyku Kraje. Jméno pochází z (na hobity neobvyklé) barvy jejích vlasů. A v angličtině Goldilocks znamená pryskyřník nebo sedmikráska.


Hildibrand - Syn Gerontia a Adamanty. Bratr Hromželeza, Hildigarda, Isumbrase, Hildigrima, Isembolda, Hildifonse, Isembarda, Beladony, Donamiry, Mirabelky a Isengara. Narozen 2849 (1249), zemřel 2934 (1334) (85). Měl syna Sigismonda. Hild znamená bitva a brand meč. Hildebrand je také postava z germánských legend.


Hildifons - Taktéž syn Gerontia a Adamanty a opět má dvanáct sourozenců. Narozen 2844 (1244) a zřejmě měl dosti dobrodružnou povahu, protože "odešel na cesty a nikdy se nevrátil". Hild znamená bitva a fons připraven.


Hildigard(a) - Hobit, u kterého není tak úplně jasné pohlaví. V českém překladu to najdeme jako Hildigard s tím, že zemřel mlád. Ale přitom Hildigarda (Hildegarda) bylo časté germánské ženské jméno. Proti tomu ovšem stojí, že se o Geronitovi říkalo, že měl tři pozoruhodné dcery a tohle by potom byla čtvrtá, ale je možné, že se o ní prostě jen nemluvilo, protože zemřela mladá. Tak já nevím. Jisté je, že hild znamená bitva a gard ochrana a že tento hobit byl potomek Gerontia a Adamanty a měl 11 sourozenců - Hromželeza, Isumbrase, Hildigrima, Isembolda, Hildifonse, Isembarda, Hildibranda, Beladonu, Donamiru, Mirabelku a Isengara.


Hildigrim -Pradědeček Smíška s Pipinem a třetí nebo čtvrtý syn Gerontia a Adamanty. Sourozenci jsou již tradičně Hromželezo, Hildigard, Isumbras, Isembold, Hildifons, Isembard, Hildibrand, Beladona, Donamira, Mirabelka a Isengar. Vzal si Růženu Pytlíkovou. Narodil se 2840 (1240) a zemřel 2941 (1341) (101). Měl syna Adalgrima. Grim znamená divoký.


Isembard - Žil 2847 - 2946 (1247 - 1346) (99), syn Gerontia a bratr Hromželeza, Hildigarda, Isumbrase, Hildigrima, Isembolda, Hildifonse, Hildibranda, Beladony, Donamiry, Mirabelky a Isengara. Měl syna Flambarda. Jméno znamená železná bojová sekera.


Isembold - 2842 - 2946 (1242 - 1346) (104). Syn Gerontia s Adamantou, bratr Hromželeza, Hildigarda, Isumbrase, Hildigrima, Hildifonse, Isembarda, Hildibranda, Beladony, Donamiry, Mirabelky a Isengara. Měl mnoho potomků. Isem je železo a bold odvážný.


Isengar - Poslední dítě Gerontia a Adamanty. Narozen 2862 (1262), umírá 2960 (1360) (98). Asi to byl velký dobrodruh, protože byl prý v mládí na moři. Gar znamená kopí.


Hromželezo I. - Hobit, o jehož existenci víme jen proto, že byl nějaký Hromželezo II, takže logicky musel být i nějaký Hromželezo I.


Hromželezo II. - Desátý vladyka Bralovské linie, hobit, který nechal vybudovat Velké Pelouchy. Narodil se 2620 (1020) a 2683 (1083) se stal Velkým Bralem. Za jeho "vlády" objevil Tobold Troubil dýmkové koření a byl zaveden jednotný Krajový letopočet. Měl syna Isumbrase a zemřel 2722 (1122) (102). Zajímavé je, že podle předmluvy k Společenstvu měl být otec Bandobrase, ale podle dodatků byl až jeho děd. Isengrim je anglosaského původu a isen znamená železo a grim divoký. Isengrim byl také vlk ze starých francouzských bájí a objevuje se třeba v příběhu Reynarda the Fox.


Hromželezo III. - Nejstarší syn Gerontia a Adamanty. Měl, jak už víme, jedenáct mladších sourozenců. Narodil se 2832 (1232) a zemřel 2930 (1330) (98 let) a to bezdětný. Je otázka proč žádné děti (o manželce se prameny nezmiňují) neměl. Jisté je, že po něm se Velkým Bralem stal Isumbras IV. Hromželezo si vladykování užíval d roku 2920, takže rovných deset let a byl 27. vladyka.


Isumbras I. - Třináctý vladyka, první z Bralovské rodiny. Předtím byli vladykové Starorádi. Až když se Gorhendad Starorád rozhodl vzdát úřadu a odstěhovat do Rádovska, úřad vladyků přešel na Braly, konkrétně na Isumbrase I. Isumbras je francouzské slovo anglosaxonského původu a znamená "železná paže". Bras znamená ruka a isen železo (Isengard - železný pas). Inspirace pravděpodobně pochází od legendy o siru Isumbrasovi, z anglické středověké romance o muži, jež celý život trpí a strádá, ale ve svých posledních letech života najde štěstí.


Isumbras II. - Jeden z osmi neznámých vladyků mezi Isumbrasem I. a Hromželezem II.


Isumbras III. - Dvacátý třetí vladyka Kraje, desátý z Bralovské linie, syn Hromželeza II. Narozen 2666 (1066), umírá 2759 (1159) (93 let), vladykou se stal roku 2722 (1122). Otec Ferumbrase II. a Bučivoje Brala.


Isumbras IV. - Narozen 2838 (1238), umírá 2939 (1339) (101), v roce 2930 (1330) se po svém starším bratrovi Hromželezovi III. stal vladykou, čehož si ovšem užil přibližně devět let. Byl synem Gerontia a Adamanty. Měl syna Fortinbrase II.


Lalia Bralová -Dívčím jménem Clayhanger. Protože ji Tolkien (a to ještě jen ve svých dopisech) zmiňuje jako jedinou příslušnici této rodiny, nemůžu najít český překlad. Prostě neexistuje. Jediné, co se mi podařilo najít je román od Arnolda Bennetta Clayhanger family, což se ovšem překládá jako rodina Clayhangerů. Co k tomu mohu jako pochybný jazykozpytec říct je, že clay znamená jíl a hang svah. Její jméno jsem nakonec přeložila jako Srázová. Narodila se 2883 (1283), v roce 2914 (1312) (31) si vzala Fortinbrase II. a měla jednoho syna Ferumbrase III. Po smrti svého manžela se stala hlavou rodiny (ne však vladykou). Protože Laliu nechtěl mít nikdo za tchýni, Ferumbras se niky neoženil a ač vladyka, měl jen malý mládenecký byt ve Velkých Pelouších. Lalia přežila svého manžela o 22 let a stala se nekompromisní a neoblíbenou hlavou Bralů. Byla přezdívaná Tlustá, nebo také Stará. Byla dokonce tak… objemná, že nemohla chodit a vozila se v kolečkovém křesle. Měla služebnou Perlu Bralovou. Nemohla se zúčastnit Oslavy a na jaře 3002 (1402) se zřítila ze schodů na zahradu Velkých Pelouchů a umřela. Lalia pochází z řečtiny a znamená něco jako řeč, ale Lalia, nebo také Lilia je jméno pro lilii.


Paladin I. - Opět jeden z osmi neznámých vladyků. Paladin nebo také Palatin znamená ve starém francouzském významu majordomus! Slovo Palatin pochází z Říma, dle slova palác, protože Palatinové byli v Římě členové císařovi osobní stráže. Ve francii to byla družina králových rádců a bojovníků. Vystupují např. v písni o Rolandovi nebo jako družina rytířů Karla Velikého. Později vystupovali jako správci určité provincie, odtud německé Pfalz, tedy české falc a falckrabě. Titul palatin obnovil s omezenými pravomocemi Karel IV. V dnešním slova smyslu (tedy v počítačových hrách) označuje Paladin něco jako nadpřirozeně silného Božího bojovníka.


Paladin II. - Syn Adalgrima Brala, narozen 2933 (1333) až 13 Č.V. (101 let). Měl manželku Rosanu Stránskou a čtyři děti. Perlu, Berunku, Barvínku a Peregrina. Zajímavé je, že v angličtině všechny jeho děti začínají na P - Pearl, Pimpernel, Pervinca a Peregrin. Třicátým prvním vladykou se stal 3015 (1415) po smrti svého bratránka (bratranec přes koleno) Ferumbrase III. Zajímavé je, že vladykou se stal v 82. letech, když jeho nejmladšímu dítěti bylo 25. Není proto divu, že zřejmě odmítl přesídlit do Velkých Pelouchů a zůstal v Bílé Studni (Peregrin o něm mluví jako o "sedláku z Bílé Studně"). Jen tak pro zajímavost, Paladin je o sedm let starší než Saramír, který má za manželku jeho o tři roky mladší sestru, z čehož vyplývá, že Esmeralda byla o 4 roky starší než její manžel.

Během Války o Prsten se Paladin odmítl vzdát Lotovi a jeho mužům a opevnil Bralsko (a zabil tři Lotovy muže). Při Vymetení Kraje poslal svému synovi stovku hobitů a zároveň poslal spoustu Bralů do Jižní Čtvrtky udělat tam pořádek.


Perla - Dcera Paladina a Rosany, sestra Berunky, Barvínky a Pipina. Narozena 2975 (1375). Byla na Bilbově Oslavě. Jak už víte, byla služebnou Lalii Bralové a je zřejmě nepřímo odpovědná za její smrt. Za to byla vyloučena z oslavy jmenování Ferumbrase vladykou, ale dostala od něj perleťový náhrdelník. V době Laliina neštěstí jí bylo 39 let. Z čeho pochází jméno Perla, snad uvádět nemusím.


Barvínka - Opět dcera Paladina a Rosany a sestra dříve zmíněných. Narodila se 2985 (1385) a zúčastnila se Oslavy. Pervinca znamená latinsky brčál barvínek (proto tedy Barvínka)


Berunka - Opět dcera Paladina, narozena 2979 (1379). Pimpernel znamená bedrník, což je kytička z rodu Prvosenkovitých.


Reginard - Syn Adelarda Brala, narozen 2969 (1369). Měl tři sestry a bratra Everarda. Zúčastnil se oslavy. Ragin je něco jako rádce a hard silný.


Růžena - Narozena 2856 (1256), jako dcera Ponta a Mimozy, měla bratra Pola. Vzala si Hildigrima, se kterým měla syna Adalgrima.


Sigismond - 2890 - 2991 (1290-1391) (101 let). Syn Hildibranda a otec Rosamundy a Ferdinanda. Sigis znamená vítězství a mund ochranu. Sigismund je zřejmě varianta jména Zikmund.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aredhel Aredhel | Web | 10. března 2017 v 1:07 | Reagovat

Tohle je vážně moc dobré - anglicky to člověk nějak dohledá, ale mít takovýhle přesný, krásný soupis všech hobitů v češtině je opravdu nedocenitelné. Jenom to abecední řazení podle anglické varianty jmen by mohlo být trochu matoucí pro někoho, kdo by v budoucnosti hledal nějakého konkrétního hobita...
Budou nějak zohledněni i hobiti, kteří nepatří do žádné rodiny, budou mít vlastní skupinku? (Třeba vdova Vrtalová, Jára Kutloušek apod.) A ženy  řadíš podle rodiny, do které se provdaly? To je docela zvláštní, ale aspoň tam nebudou dvakrát. :-)
Zjistila jsem, že je to vážně zajímavé, prostě si takhle hledat jména v rodokmenu a číst si, co o těch hobitech víme. :-)
Historka z bádání mě pobavila... všechno se nějak vyvíjí. :-D

2 Irith Irith | Web | 10. března 2017 v 18:12 | Reagovat

[1]: Upřímně, tenhle článek byl dělaný dosti narychlo. Ty seznamy jsou už přes rok staré, jen nebyly připraveny k vydání.
Až je budu dávat do Hobitosloví, seřadím to nějak normálněji, tohle byla jen nouzovka.
A díky moc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama