O Gondorský semenáček - Vyhlášení

28. ledna 2017 v 11:44 | Polly, Irith, Pomněnka, Tani |  O Gondorský semenáček
Jak pravděpodobně víte, na TolkienConu proběhlo vyhlášení soutěže O Gondorský semenáček. Podrobná reportáž z celé akce Vás čeká záhy, stejně jako zveřejnění slibovaného almanachu soutěže. Dnes si můžete přečíst, jak to vše dopadlo.


Soutěž hodnotilo celkem pět porotců - Daniela, Laisi, Rioli, Bagr a Mittalmar. Mittalmar měl dohromady jeden hlas za čtyři hobity - takže jsme hodnotili všichni čtyři a pak udělali aritmetický průměr. Tedy, výtvarnou část hodnotilo všech pět porotců. Literární kategorii hodnotili porotci pouze čtyři (proč a jak se budete moci dočíst v připravovaném Deníčku porotce). Ale nijak to nevadilo, protože literární kategorie byla mnohem jasněji strukturovaná než ta výtvarná - zatímco ve výtvarné části dělily druhé a první místo dva body, v literární to bylo bodů sedm.

Ve výtvarné kategorii bylo rozdáno celkem 212 bodů z možných 350. Každý porotce hodnotil maximálně deseti body. Nejpřísnější byla Laisi, která dala jednomu dílu dokonce 0. Naopak desítku udělily Daniela a Polly. Průměrně porotci udělovali šest bodů. Bodový rozdíl mezi prvním a posledním místem činil 27 bodů. Největší bodový zisk byl 44 (z padesáti možných). Obecně lépe dopadla Ilustrace nad Artefaktem, ovšem z kategorie Ilustrace je také nejhůře hodnocené dílko. První tři místa suverénně obsadila kategorie starších, zatímco čtvrté místo už patřilo mladším. Zajímavostí ještě může být, že Daiela, Rioli a Mittalmar nikde nedali méně než čtyři body. A že první dvě místa obsadily dívky, a to zrzavé dívky. Zajímavé, že?

Dílům byla nejvíce vytýkána neoriginalita: "Tenhle obraz jsem už jednou viděl".

A teď už k samotnému vyhlášení. Na čtvrtém místě se umístila Monika Němcová s dílem Plameny, zobrazujícím Fingona (nebo Fingolfina) truchlícího po odhalení Maedhrosovy (nebo Feanorovy?) zrady a spálení lodí.

Třetí místo obsadil Petr Záhořík se svou Mapou Středozemě.

Druhé místo po dlouhém boji obsadila Aegeri a Osudová chyba - Fingolfin před Morgothem.

No a, fanfáry prosím, první ročník soutěže O Gondorský Semenáček vyhrála Šárka Škorpíková a její malba s tajemným názvem Pečeť zbytečné odvahy. Potlesk, prosím.

Tabulku s tím, které dílo se jak umístilo naleznete níže:
Dílo:LAISIDANIELARIOLIBAGRMěsta :-)celkemTaniIrithPollyPomněnka
Arien v loďce ohnivé265,536,13238565,5
Mapa79758,133698,578
Elfí čelenka055,535,50197465
Plameny77757,25336788
Bilbo a kapesník142,534,00157153
Fingolfin a Morgoth97989,134299108,5
Pečeť zbytečné odvahy9108,588,884498,59,5
8,5


Ceny byly opravdu pestré. První místo obdrželo zlatý Semenáček (stromeček z drátků vpletený do kola), knížku od Michala Bronce ze Strak na Vrbě Od knihy ztracených pověstí k Silmarillionu a poukaz na první CD Berena a Luthien i s podpisy od autorů.

Druhé místo dostalo stříbrný Semenáček, knížku ze Strak na Vrbě Do světa na zkušenou a kožený váček (doplněk ke kostýmu).

A Mapa Středozemě svému autorovi vyhrála bronzový Semenáček, knížku Rabbit a misku z obchodu Hůrka - U Hobitů.

Všechna díla ve výtvarné kategorii mimochodem mohli návštěvníci Conu vidět v rámci výstavy Minas Maenas.

A teď už literární kategorie. Tam bylo možno získat jen 40 bodů. Toto se nepovedlo žádnému dílu, ale první místo dostalo 38 bodů, tedy jen o dva méně. Dohromady bylo rozdáno 146 bodů z 240 možných. Opět jedno dílo dostalo nulu, ovšem desítka byla udělena také pouze jedna. V průměru opět porotci udíleli šest bodů. První a poslední místo dělilo bodů 26. První a druhé oproti tomu dělilo bodů sedm. Lépe dopadla proza než poezie, ovšem třetí i čtvrté místo obsadila oboje poezie. Rozložení mladší - starší zde bylo rovnoměrnější. První, druhé i třetí místo obsadily elfky a zajímavostí může být, že na druhém i třetím místě se umístila ta samá osoba a to z mladší věkové kategorie...

Největší výtku zde tvořilo odchýlení od kánonu (kánon vs. originalita... to budeme muset nějak vyřešit).

Na čtvrtém místě se umístil Josef Plch s žertovnou básničkou Nepovedená večeře.

Třetí i druhé místo obsadila Monika Němcová, na třetím místě s poezií Přísežníci a na druhém s prozou Když zapadá slunce.

A první, fanfáry, místo obsadila Aredhel s povídkou Snadnější cesta.

Tabulka pro srovnání opět níže:

Dílo:LAISIDANIELABAGRMěsta :-)celkemTaniIrithPollyPomněnka
Osudová chyba4553,2517514,52,5
Když zapadá slunce8869,383191099,5
Snadnější cesta91099,5038108,5109,5
Přísežnící4957,75268887
Trpaslíkova osudová chyba0443,63126143,5
Nepovedená večeře2667,7522878,57,5


Ceny byly podobné jako ve výtvarné kategorii. První místo obdrželo zlatý Semenáček (stromeček z drátků), knížku od Michala Bronce ze Strak na Vrbě Od knihy ztracených pověstí k Silmarillionu a poukaz na první CD Berena a Luthien i s podpisy od autorů.

Druhé místo dostalo stříbrný Semenáček, knížku ze Strak na Vrbě Do světa na zkušenou a kožený váček (doplněk ke kostýmu).

A třetí místo svému autorovi vyhrálo bronzový Semenáček, knížku Rabbit a misku z obchodu Hůrka - U Hobitů.

Zároveňvšichni účastníci obou kategorií obdrželi (či v blízké době obdrží) placku s logem semenáčku a ročnìkem soutěže.

A to by bylo od nás vše. Podrobnější hodnocení ke každému dílu autoři dostanou (pokud ho ještě neslyšeli a stojí o něj), pokud si napíšou na meil mittalmar@seznam.cz . Těm co na vyhlášení nebyli budou ceny zaslány poštou (či bude domluveno osobní předání).

V nejbližší době můžete očekávat almanach a během jara i postupné zveřejňování zápisků z Deníčku porotce. Sledujte proto Facebookovou stránku akce.

Všem Vám moc a moc děkujeme, účastníkům za účast a mnoho krásných děl, porotcům za jejich krásná hodnocení i pevné nervy, obchodu Hůrka u Hobitů a vydavatelství Straky na Vrbě za poskytnutí cen a Vám všem za Vaši přízeň.

Zbývá jediná otázka, možná Osudová chyba, možná Velký úspěch... bude další ročník?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aredhel Aredhel | Web | 2. března 2017 v 2:03 | Reagovat

Města jsou vážně vtipná... vidím, že průměr se zaokrouhloval. :-)
Ta mapa byla naprosto nejlepší, divím se, že ji někdo neodnesl. :-D
Tak se mi zdá, že Bagr byl taky dost přísný, jak se tak na to dívám. Možná nedal nulu, ale často hodnotil dost nízko. A taky se mi zdá, že hodnější města byly Tani a Polly - aspoň v literární části.
Co je ta první Osudová chyba v literární části? Nemůžu si to vybavit. :-?
No, bylo to skvělé, díky moc za úžasnou soutěž. To množství práce a vynaložené energie je neskutečné. Já rozhodně pro další ročník jsem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama