Prosinec 2016

Kolik stačí ke štěstí

11. prosince 2016 v 12:00 | Jeremiáš |  Vánoce ve Středozemi
I letos nám Jeremiáš poslal pokračováním svých povídek o Sarumanovi. A ani tentokrát to bílý čaroděj nemá ve svém životě jednoduché... Naštěstí však na světě existují i nějací ti schopní posluhovači, kteří se snaží co to jde svého pána potěšit.


(Ne)šťastné a (ne)veselé

10. prosince 2016 v 12:00 | Třezalka |  Vánoce ve Středozemi
Přátelé a kamarádi, druhý týden našeho adventního kalendáře se nám chýlí ke konci. Ale nebojte, ještě máme před sebou více než polovinu! :-) Dnešní povídka je mimořádná tím, že je od Třezalky. Pokud vím, je to vůbec první její povídka, zveřejněná na blogu (nebo možá i kdekoliv jinde). Tak si to pořádně užijte a náležitě si toho važte. Třezalko, děkujeme velmi za účast! A kterou postavu že si vybrala pro svou povídku? Necháme se překvapit, milášku... ;-)

Komu není radno na Vánoce zpívati

9. prosince 2016 v 12:00 | Tani |  Vánoce ve Středozemi
Krásný pátek vám všem!
První čtvrtina našeho kalendáře už je za námi, blíží se nám 3. adventní neděle a vy si možná říkáte, jakou postavu tu pro vás máme dneska? Ti z vás, kteří sledovali adventní kalendář i v jeho finální a upravené podobě to vědí, pro ostatní to bude překvapení. Nebudu vám říkat kam a za kým se podíváme, ale prozradím vám, že nejedna postava v povídce bude zpívat, můžete se tudíž těšit například na části středozemských koled. Více už se dozvíte v povídce, o kterou se s vámi dnes podělila Tani. Přeji pěkné počtení! :-)

Do příštích let

8. prosince 2016 v 12:00 | Polly |  Vánoce ve Středozemi
Dnešní den je mimo jiné i dnem, kdy Dominic Monaghan slaví své čtyřicáté narozeniny. Tímto bychom mu tedy chtěli popřát všechno nejlepší.
A tematicky nás dnes čeká povídka právě o Smíškovi. Ale možná o malinko jiném Smíškovi, než jakého ho známe. Zub času se totiž nevyhne nikomu. Přichází pomalu ale jistě a to, jak stárneme nám ukazuje především na našich dětech.


Zákeřná sázka

7. prosince 2016 v 12:00 | Vendea |  Vánoce ve Středozemi
Krásný a poklidný advent! Pokud vás na Mikuláše neodnesli čerti (Schválně, kdo z vás byl tak hodný, že dostal něco od Mikuláše a dokonce třeba viděl i anděla?), můžete si dnes přečíst povídku o králi lesních elfů Thranduilovi - Kořenovi, která rozhodně poklidná nebude! :D Máte se na co těšit a to nejen proto, že Legolas je nezdárný synáček, který má občas pěkně poťouchlé nápady...Povídku pro vás napsala a humorem obdařila Vendy.

Umění, jímž (ne)všechny ženy vládnou

6. prosince 2016 v 12:00 | Aegeri |  Vánoce ve Středozemi
Vážení a milí, dnes tu máme svátek svatého Mikuláše a s ním 6. příspěvek v našem adventním kalendáři. Ten je zajímavý mimo jiné tím, že je od zcela nového, nikoliv však neznámého účastníka tohoto projektu. Autorkou dnešního obrázku a povídky totiž není nikdo jiný než Aegeri, kterou můžete znát z Minas Maenas a tolkienovských akcí (viz. reportáž z Bilbovek). Tímto děkujeme Aegeri za její dvojitý příspěvek a doufám, že se zapojí i příští rok. O kom nebo o čem že to bude? Pro někoho může být největší výzvou postavit se v boji s mečem v ruce po boku mužů a chrabrých válečníků, pro jiného porazit černokněžného krále Angmaru. A co je skutečnou výzvou pro statečnou Eowyn?

Darování

5. prosince 2016 v 12:00 | Tani |  Vánoce ve Středozemi
O Vánocích se říká, že jsou to svátky lásky. Doba, kdy jsou na sebe všichni hodní, milí, kdy se scházíme s těmi, které máme rádi, kdy nikdo nemá být smutný a sám. Tak tomu alespoň je v ideálu pohádek. A jak je to ve Středozemi? Myslíte, že nejen postavy, o nichž se ví, jak jsou hodné a milé, mají někoho, kdo je v jejich srdci či mysli a s kým touží trávit svátky? A co když to nejde? Myslíte, že něco takového mohlo potkat i například Temného pána, Saurona? Ve Středozemských Vánocích se můžete dočíst i takové zajímavé příběhy, které by vás samotné možná nikdy nenapadly. Ten dnešní pro vás napsala Tani. :-)


Všude dobře, v noře nejlépe

4. prosince 2016 v 12:00 | Falko |  Vánoce ve Středozemi
Přejeme vám pěknou 2. neděli adventní! :-) Dnes pro vás máme v letošním ročníku Vánoc ve Středozemi první čistě výtvarný příspěvek. Že ale obrázek stojí za to! Jak asi vypadají Vánoce v domově jednoho sympatického malého hobita nám pečlivě nakreslila Falko. Myslím, že vliv nejen starší sestry je na obrázku znát a je tak vidět, že Falko je pravý mittalmarovec. :-) Schválně, kdo z vás si povšimne všech úžasných hobitích a mittalmarovských detailů, které se v tomto obrázku ukrývají?


Býti "stromem" vánočním

3. prosince 2016 v 12:00 | Tani |  Vánoce ve Středozemi
Vítáme vás u 3. prosincového "okénka" našeho adventního kalendáře. Dnešní den bude patřit postavě, po jejímž ztvárnění ve vánočním projektu jsem dlouho toužila (Pomněnka), ale nebyla schopná sama nic napsat, až to za mě nakonec udělala Tani a nevědomky mi tak splnila mé přání, když sepsala tohle krásné mírně nakynuté drabble o tom, jak můžou vypadat Vánoce u entů, konkrétně u Stromovouse. Burárum!

Autorkou obrázku je Khallandra

Ingwëho nový domov

2. prosince 2016 v 12:00 | Šárka Yavanna |  Vánoce ve Středozemi
Máme tu 2. prosincový den a s ním první letošní změnu v kalendáři. :D Ano, stejně jako minulý rok, ani letos se nám nevyhnou drobné změny v plánovaném pořadí postav, nicméně doufám, že nám tyto drobné organizační přesuny odpustíte konec konců - vy dodáváte svá dílka, my (převážně) pouze zveřejňujeme a termíny letos nějak nestíhá skoro nikdo. Takže jsem velmi ráda, že když jsem napsala Šárce, jestli by nevytvořila ještě něco na jeden z posledních 3 volných dnů (ano, vážení, začal prosince a stále jsou ještě v kalendáři neobsazená místa, takže kdo byste měl ještě Múzu, směle do toho, jinak to zbyde na Mittalmar), přislíbila mi tato přeochotná Valie obrázek a ještě tentýž den místo něj dodala hotovou povídku! :D Jak to dokázala se mě neptejte, nicméně povídka o elfovi jménem Ingwë je na světě a my vám ji dneska přinášíme.
Přejeme příjemné čtení! :-)

Valinor sketches - Pelori and Taniquetil by SarkaSkorpikova

Obrázek je svým způsobem ilustrační a trochu drze jsem si ho půjčila z blogu autorky dnešní povídky,
tedy jeho autorkou samozřejmě není nikdo jiný než Šárka. :-)

Profesorovy svátky na úsvitu Středozemě

1. prosince 2016 v 12:00 | Šárka Yavanna |  Vánoce ve Středozemi
Rok se s rokem sešel a máme tu opět 1. prosincový den :-) A s ním jako obvykle přichází náš speciální adventní kalendář, kdy se můžete každý den těšit na jeden článek. Především přijdou povídky pojednívající o nejznámějších i méně známých postavách z dějin Středozemě. A jelikož nám prosinec teprve začal, podíváme se na osobu, která všechno tohle šílenství zahájila. Na osobu, díky které jsme získali možnost se poznat. Na samotného Pana Profesora Tolkiena, jehož příběh sepsala a kresbou doplnila Šárka.