Blog pro neviditelné pisálky

12. listopadu 2016 v 7:48 | Irith |  Projekty a informace
Čas od času dělám to, že projíždím internet a hledám, jestli se neobjevil nějaký nový blog s tolkienovskou tématikou. A někdy se nestačím divit. Včera jsem ovšem narazila na věc, která mě ze začátku rozčílila, ale pak už jsem vlastně byla jen smutná a dost odevzdaná. O co jde?


To, že existují dívčí blogy se slashovou tématikou jsem věděla. To, že nejoblíbenější páry jsou mezirasové a nejlépe incestní jsem věděla také. Ale to, že si někdo myslí, že je to vrchol české literární scény jsem zjistila až teď. Na jistém nejmenovaném blogu jsem narazila na seznam. Seznam blogů, věnujících se "středozemské tvorbě". A u toho bylo napsané, že je to to jediné, co autorka našla. Že je to to poslední, co zbylo z dávných krásných časů a že to jsou ti z vln vyvstalí hrdinové, kteří bojují za tolkienovskou fanfikci. Dobře, řekla jsem si, že se na ten seznam podívám detailněji a zjistím, co že je tedy ten současný výkvět.
No a pardon...

První blog - MILUJEME LESSIHO A THRANDUILA!!! Možná se mýlím, ale zatím mám dojem, že povídka, ve které se elfovi říká Lessie prostě dobrá být nemůže, to je přírodní zákon.

Druhý blog nadějné autorky, jedna z posledních která hrdinně pokračuje a nesekla s tím. Já si ty povídky pečlivě přečetla a došla k názoru, že jestli tohle je dle autorky seznamu to nejlepší co dnes máme, tak se můžeme jít hrdinně oběsit. Protože je to špatně napsané a nekanonické.

Ovšem nejvíce mě zarazily popisky tipu: "Jediná česká povídky s heterosexuálními elf"y. Nebo "Jediná povídka z Hobita, která nepáruje Bilba a Thorina". Ano, seznamu kraluje blog, kde autorka napsala, pozor, teď se držte abyste údivem neupadli, povídku, kde vystupoval heterosexuální elf!!! Ano, dámy a pánové, i takové věci se občas dějí.

Pokračovala jsem v seznamu dál a dál a čím dál tím více jsem smutněla. Kde je Mittalmar? Kde je Aredhel? Kde je Jeremiáš? Kde jsou všichni? Ale pak jsem si uvědomila, jak málo nás je. Kdo teď aktivně píše, jako že opravdu aktivně zveřejňuje povídky, které jsou dobře napsané a mají s kánonem společného více než jen jména postav? Málo, tak strašlivě málo. Zbyli jsme snad jen my, Aredhel a Laisi Finwen. A pak další, kteří ale píší spíše občasně. A to nás bylo tolik, tolik nadějných autorů, někteří psali lépe, jiní hůře, ale všichni se vyvíjeli. A oni všichni odešli, zbyli jsme jen my.

Ano, je to naše chyba. Je to naše chyba že na internetu nacházím seznamy "Jediných českách středozemských povídek", které mají se Středozemí společné jen jméno.

Protože je nás tak málo, tak strašlivě málo. A přitom znám hodně lidí, co píšou. Na Semenáčku se potvrdilo, že je mezi námi opravdu hodně dobrých básníků i pisálků. Když se ovšem lidí ptám, proč nepublikují, setkávám se s pořád tou samou odpovědí. "Bojím se mít blog, že bych tam neměl časem co zveřejňovat a nezvládl bych se o něj starat."

Proto Vám nabízíme jednu věc. Založit blog, společný blog. Něco jako jsou písně Středozemě pro hudebníky či Minas Maenas pro výtvarníky. Blog, na který by měl přístup a možnost vydávání článků každý, kdo o to požádá a kde by lidé, kteří píší do šuplíku či se psát bojí, mohli své povídky a básně zveřejňovat. Co myslíte, vy kteří nepíšete protože nemáte kde a kam? Stáli byste o to?

Nejednalo by se o odnož Mittalmaru ani o nic podobného. My bychom tam ani nepublikovali - my máme svůj blog, kam píšeme své povídky a pak ještě správu tolkien.cz kam píšeme recenze, zprávy o novinkách a událostech. Za sebe mohu říct, že já bych napsala maximálně tak nějaký první informační článek, protože můj blog je jinde a jiný. Ale došla jsem k názoru, že založení něčeho nového by mohlo povzbudit Vás, neviditelné pisálky.
Co říkáte? Půjdete do toho? Máme něco takového zakládat? Byl by to blog na zkoušku - nedržely bychom ho za každou cenu při životě ani bychom nepublikovaly pravidelně. Když by zanikl z nedostatku zájmu, tak by zanikl. Ale mezitím, mezitím by se na něm mohl postavit nový seznam. Seznam kde se elfové chovají jako elfové, kde Thranduil nemá touhu vrhnout se na vše co chodí a kde ješte nevymizelo to, co ostatním povídkám a jejich autorům chybí - přátelství. Takové to které se dnes už vidí skoro právě jen v Tolkienových knihách a kterému ti, kteří ho nepochopili říkají touha a ti druzí, kteří mají větší štěstí a dokázali poznat o co jde, láska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 12. listopadu 2016 v 12:44 | Reagovat

Tvým dojmům zcela rozumím. Mittalmar je tu relativně dlouho a v jakémkoliv seznamu se středozemskou fanfikcí by měl zaujímat přední místa po boku s Aredhel a Anekronem. Otázka je, zda se chtít objevit v takových seznamech, kde vedle tebe bude třeba blog "thranduil-and-thorin-forever" apod. Samozřejmě je dost zarážející, když to autorka seznamu podává jako to nejlepší a jediné co našla a zajímalo by mě, jestli má opravdu tak bídné vyhledávací schopnosti, nebo je to spíš chyba vyhledávačů.
Pak si vem ještě druhou věc. Kdyby čtenářky takovýchto slashových thrandulovských blogů přišly na mittalmar (jakože určitě občas chodí), co by z toho měly? co by z toho měl Mittalmar? Ony samozřejmě nenapíšou do komentářů, že jim vadí, že se hobiti chovají moc heterosexuálně a ani nenapíšou, že se jim to líbilo, protože o povídky, ve kterých jde o něco jiného než o určitý typ vztahu, nemají zájem.

Mittalmar si ale vždycky najde svoje čtenáře, stejně jako další kvalitní fanfikce, jíž je evidentně dost málo a všem bych vám přála ještě víc čtenářů. chtěla bych říct, že mi přijde rozumné, že se odkaz na váš blog objevuje hlavně na blozích a stránkách s podobně kvalitní úrovní. Že když se na tolkienconu nebo na koncertě PHS řekne "mittalmar", většina lidí bude vědět, zato na nějakém srazu slash blogerek by nevěděl asi nikdo.

Nový blog se mi zdá jako moc dobrý nápad. Teoreticky by tam mohli lidé psát i anonymně, kdyby se hodně báli, nebo naopak si procvičit, jestli fakt něco napsat dokážou a jestli je to dobré a bude to mít čtenáře. Rozhodně hlasuju pro založení. :)

2 Laisi Laisi | 12. listopadu 2016 v 20:42 | Reagovat

Na druhou stranu,jestli se do Semenáčku (kde bylo na příspěvek čas několik měsíců) sešlo celkem šest literárních příspěvků, jak čekáte, že zaplníte blog?

Je to problém času? To tak vždycky vypadá, ale když je dost nadšení, čas se najde.

Bude dostatečnou motivací možnost publikovat na blogu, když soutěž nestačila? Pokud ne, a hledali byste mecenáše, ještě několik let jím asi v omezené míře být mohu.

Ale možná chybí motivace jiného druhu? Dát lidem důvod, proč psát zrovna ze Středozemě (když to zaručuje největší myslitelné problémy s publikací)? Inspirovat je, co ještě všechno zůstalo nevyřešeno a mělo by se o tom něco napsat? Inspirovat se navzájem, o čem by nás zajímalo číst? Mě stačilo vidět "vánoce ve Středozemi" a mělo to docela zajímavé účinky :). A tohle je, Pipine, Tvůj velký dar,být Tebou, využiju ho a hodím sem seznam podnětných otázek... Nebo možná ještě líp, vedle toho udělat anketu: O čem byste ze Středozemě chtěli něco číst?

3 Christen Christen | E-mail | 16. listopadu 2016 v 22:05 | Reagovat

Upřimně dříve jsem se také snažila najít nějaký blog, kde by se mohli objevit povídky ze Středozemě, ale jediné co jsem vždy našla byli blogy, kde buď příběhy nebyli dokončené nebo se tam objevoval styl "slash" - což já zase moc nemusím.. A tak jsem přestala hledat,protože jsem si uvědomila, že to vlastně nemá cenu a tak jsem se upnula na blog Anekron, kde jsem objevila skvělé příběhy.. Co se týče tvého nápadu zní opravdu dobře a já si myslím, že by to fanoušky co mají rádi Tolkiena mohlo nadchnout, a pokud by jste do takového projektu rozhodli jít  určitě můžete počítat s mou podporou a vzhledem k tomu, že na wattpadu sleduji dost lidí, kteří se věnují psaní ze Středozemě nebylo by na škodu se jim o tom zmínit možná by do toho šli také, ale jak dnes každý ví wattpad je pro blogy velkou konkurencí, každý dnes raději svůj příběh zveřejní tam, protože si tak zajistí spousty čtenářů, ale myslím, že za zkoušku to opravdu stojí.. ;))

4 Aegeri Aegeri | Web | 18. listopadu 2016 v 10:04 | Reagovat

Tak ono je to jako se všem v dnešní době, povětšinou jsou nejvíce vidět výplody (a teď nemyslím jen povídky, ale třeba i hudbu, grafiku, výtvarno, film...), ti co píšou opravdu krásné věci jsou doslova utlačeny do pozadí množstvím sepsaného blivajzu. Inu internet je pro všechny a neplatí tu žádná omezení kdo a co bude psát a následně publikovat. Čistě pisatelský blog (případně web se vším všudy - ostatně to také plánujeme  :)) -proč ne, nápad je to dobrý. Hezky by se tolkienovští tvůrci rozdělili do tří sekcí: Písně Středozemě pro hudebníky, Minas Maenas pro výtvarníky a nové seskupení pro literáty...jako slavní Inklingové!! Asi se konečně také dokopu něco napsat... ale viděla bych to spíše na příběhy psané "obrázky"- nějaké ty komiksíky, já se zkrátka jistěji vyjadřuji kresbou než slovy. Ale jestli berete i psaní veršovanek tak to bych přispět mohla :-D

5 Vendy Vendy | 19. listopadu 2016 v 12:35 | Reagovat

Teda... Já už narazila na spoustu takových fanfikcí a myslím si, že to do Středozemě nepatří. Středozem je přeci jenom takový váženější téma. Já bych nikdy nenapsala takovej slash Thorin x Thranduil. k tomuhle světu mi to prostě nesedí.
A překvapuje mě, že ta dotyčná nenašla kvalitní blogy s dobrými fanfikcemi, jako ten váš a takové ty podobné z naší komunity. naprosto chápu tvoje zděšení. :D je to šílený...
Raděj se držme těch našich blogů a tyhle ostatní nechme v jiný sféře.
A k tomu blogu pro neviditelné pisálky. Rozhodně si myslím, že pro ty, kteří nechtějí vlastní blog, je to super nápad. Akorát by se museli nechat přesvědčit. :-) Ale s tímhle vám držím palce. :-)

6 Ilian Ilian | Web | 20. listopadu 2016 v 9:15 | Reagovat

O něčem takovém už jsem přemýšlela, když vznikl Minas Maenas a myslím, že je to dobrý nápad. Fakt je ale to, co psala Laisi, že většina lidí prostě neví o čem psát. Byla bych pro založení s tím, že by se třeba každý týden nebo měsíc uspořádalo takové téma týdne, anketa, kde by lidé hlasovali, o čem chtějí číst a pak by o tom třeba i napsali ;-)

7 Aredhel Aredhel | Web | 2. prosince 2016 v 21:46 | Reagovat

Já vím, že to není vtipné, ale to jak o tom seznamu píšeš, mě úplně dostává! Ironie z toho jenom kape. A ten Lessie! Co tam vůbec dělají ta dvě 's'?? :-D
Z ankety to zatím vypadá, že minimálně šest lidí by mělo zájem psát, a to vůbec není špatné... Rozhodně bych na blog chodila, četla, komentovala... i když nepsala, protože jako ty vaše, moje povídky svůj domov mají. :-)

8 Neklan Neklan | 7. prosince 2016 v 22:14 | Reagovat

Jestli mohu trochu pohledu z vnějšku. Do nedávna jsem vůbec netušil, že existují lidé kteří píší příběhy o Středozemi a nejmenují se Tolkien. :-) Rozhodně jsem ale měl šťastnou ruku, že jsem nejdříve narazil na vaši partu. Díky za to, co a jakým způsobem děláte. Popravdě zatím moc toho od vás načteno nemám, ale co jsem četl bylo víc než dobré! Uvědomte si ale, že vaše nadšení a smýšlení je tak trochu menšinové. Nenechte si tím vzít chuť! A zůstaňte takoví jací jste!
Jak to funguje s vyhledáváním Tolkienologických blogů vyhledávači netuším, mě sem přivedly Yavanniny obrázky, když jsem namátkou hledal obrázek souboje Fingolfina s Morgothem. Asi šťastná hvězda, ale rozhodně nemám potřebu jít dál.
No, ale jinak žaludek se mi solidně zvedal při čtení tohoto článku. Je to trochu tristní obrázek společnosti.
Co se týče nastíněného blogu, nemůžu říci, že bych se aktivně zapojil, ale pokud by to někomu pomohlo sebrat odvahu a podělit se s něčím, co stvořil, mám za to, že by to smysl mělo. Alespoň to zkuste.
Recenzentku už máte. ;-)

9 Neklan Neklan | 7. prosince 2016 v 22:16 | Reagovat

Ještě dotaz? Museli by případní přispěvatelé mít nasazen Jeden prsten, aby byli neviditelní? :-)

10 Neklan Neklan | 14. února 2017 v 12:21 | Reagovat

Už je tady: http://quentaro.blog.cz/
V anketě je šest rukou zvednutých s příslibem aktivního přispění.
Kdož máš co na srdci a na papíře, vyprávěj!

11 Ithilwen Ithilwen | 16. ledna 2018 v 18:41 | Reagovat

Podle mě má Lessi znamenat...bojím se to napsat...dobře... Legolas. (Pomoc! :D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama