O Gondorský semenáček - Uzávěrka

10. října 2016 v 3:44 | Mittalmar |  O Gondorský semenáček
Tak a je to tady!
Přesně sedm měsíců uplynulo od vyhlášení soutěže 22. února do její uzávěrky 22. září. A dnes, dva týdny po uzávěrce konečně můžeme vyhlásit slavnostní ukončení a nějaké ty průběžné statistiky. Takže jak to dopadlo?
Ale než přijde to, na co asi všichni čekáte, seznam děl, dovolte mi malý úvod. Semenáček jsme založili s cílem pokračovat v tradici Tolkienistických uměleckých soutěží. Což se nám snad alesoň trochu povedlo. Jak se taková soutěž zakládá, to jste si všichni mohli přečíst v Manuálu - http://mittalmar.blog.cz/1605/o-gondorsky-semenacek-a-jemu-podobne-manual-pro-zacatecniky . A kdo jste ho četl, víte, že to bylo docela zajímavé. A zajímavý byl i celý průběh. Tedy, sehnali jsme porotce, soutěž vyhlásili a vyrobili jí facebookovou stránku. Na tu jsme psali novinky (ehm... jediná fakt novinka byla asi ta sázka s Danielou... zkusíme se pro příště polepšit) a netrpělivě čekali na první příspěvek. A čekali a čekali. Mezitím Pomněnka rozšiřovala pole působnosti v Klubu Snílků (ale zřejmě bez jakékoliv odezvy) a brutálně se naštvala na Standu (to je takový ten co má spravovat blog.cz), protože odmítl dát reklamu na hlavní stránku blogu.

Pak za námi začaly chodit spousty lidí se skvělými radami jako "Vzdejte to, nikdo tam nic nepošle" nebo "Měli byste na to víc upozorňovat". To povzdbudí.

Celou dobu jsme váhali mezi dvěma zly. Přijde málo (čtěte NIC) nebo moc (v řádu stovek až tisíců). A do toho neustálý boj o slash. Ano, řekla bych že boj o slash se nesl tak nějak celou soutěží. To je to vážně tak důležité?

Proběhla sázka s Danielou (a když dočtete až nakonec, zjistíte kdo vyhrál). A září se blížilo. A září se chýlilo ke konci a pořád nic. A pořád nic. Takže, přitom, že na soutěž bylo 7 měsíců času přišel první příspěvek 20. září. Tento příspěvek byl také jediný, jehož autor dokázal splnit pokyny a zaslat ho správně :-) . Ale jak jsem se tak koukala, odevzdávání na poslední chvíli je celkem normální. Ale nesmírně stresující pro organizátory :-)

Další den se počet příspěvků zpětinásobil. A přicházely další a další. Ať žijeme!


Když jsme tak u toho, asi u čtyřech příspěvků jsme si museli název domyslet, neb nebyl uvedený. A ne vždy se nám úplně podařilo rozklíčovat, o co se jedná, ale víc hlav víc ví a snad to s porotou určíme dobře.

Příspěvky se pak začaly hrnout. Někteří účastníci si dokonce zakládali falešné meily, pod kterými nás prosili, ať uzávěrku pozdržíme, že nestíhají. To jsem nestačila zírat. Falešné meily... fakt dobré!

A závěr? Pokud spojíme podkategorii mladší a starší, otevřou se všechny kategorie. U všech totiž máme minimálně tři příspěvky. Někteří sice proti spojení protestovali, ale v tom případě by se neotevřelo nic. Tak se nám toto zdá jako lepší varianta s tím, že věk při hodnocení zohledníme.

Takže, tadá!! Dohromady dorazilo 13 příspěvků od 10 autorů. A to v kategoriích:

Proza:

Když zapadá slunce - mladší

Osudová chyba - starší

Snadnější cesta - starší


Poezie:

Přísežníci - báseň, mladší

Trpaslíkova osudová chyba - píseň - mladší

Nepovedená večeře - báseň, starší


Ilustrace:

Plameny - mladší

Osudová chyba (Bilbo a kapesník - mnou udělený název pro odlišení) - mladší

Osudová chyba - starší

Pečeť zbytečné odvahy - starší


Artefakt:

Elfí čelenka - mladší

Mapa Středozemě - starší

Arien v loďce ohnivé - starší


Takže je jasné, že sázku vyhrála Irith, neb byla se svým tipem 15 nejblíže. To jen taková redakční poznámka.

Vyhlášení soutěže by mělo být na TolkienConu. Někdy během listopadu až prosince se sejde porota a dohodne se na vítězích. Do té doby můžete čekat zprávy ze zákulisí :-)

Otázkou zůstává, co pak? Budeme dělat další rok? Chtěli byste další ročník?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jožka Jožka | 10. října 2016 v 11:32 | Reagovat

Jsem rád, že se sešel dostatek příspěvků, a myslím, že soutěž je obecně dobrý nápad, který by stálo za to zopakovat.

Počet kategorií se mi ale zdál od začátku příliš optimistický. Sloučení mladších a starších je dobrý tah (jakákoli věková hranice bude stejně vždycky umělá), ale i tak je otevření všech kategorií na hraně, vlastně je dost haluz, že to klaplo. Navrhoval bych vám proto napříště otevřít jen dvě kategorie: literární dílo (próza + poezie) a výtvarné dílo (ilustrace + artefakt). Nabízela by se ještě kategorie hudební dílo, ale zde jsem skeptický ohledně počtu soutěžících. Když se časem soutěž rozjede a bude víc účastníků, e možné zvětšit i počet kategorií, ale zatím bych si nenastavoval laťku zbytečně vysoko.

Každopádně jste ale dobří, že jste se pustili do organizace, a drží vám palce :-)

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 10. října 2016 v 18:53 | Reagovat

Moc se omlouvám, že jsme se nakonec nezapojila. Prostě jsem to odkládala tak dlouho, až jsem věděla, že už to nestihnu :( Tak snad příště.
13 příspěvků mi přijde jako skvělá účast!

3 Irith Irith | Web | 10. října 2016 v 19:39 | Reagovat

[1]: Tenhle ročník měl hodně much. V životě jsme nic takového nedělaly, takže to dle toho vypadá :-) A příště (jestli bude nějaké příště) snad už budeme chytřejší.

[2]: Klasické :-) Tak třeba příště.

4 Laisi Laisi | 10. října 2016 v 22:05 | Reagovat

Asi bych se přimlouvala za to sloučit při takhle malém počtu příspěvků všechny kategorie dohromady. Takhle se budou vítězové cítit, jakože to vítězství za moc nestojí (protože je málo soupeřů), a zároveň bude velký počet poražených, jejichž smutek nijak neumenší, že jsou třetí ze tří...
Jinak neklesejte na mysli, příště jich přijde nejmíň dvakrát tolik (a všechny hodinu před termínem! :D)

5 Jožka Jožka | 11. října 2016 v 0:44 | Reagovat

[4]: Všechny kategorie bych neslučoval, tak málo příspěvků zase není. A neumím si představit, jak by se porovnávaly ilustrace s povídkami.

6 Aredhel Aredhel | Web | 11. října 2016 v 1:00 | Reagovat

Jsem vážně ráda, že se to povedlo aspoň takhle, myslím, že je to velký úspěch! A 13 je dobré číslo.
Nepojmenované příspěvky naprosto chápu - název je to nejtěžší a často to, co (aspoň u mě) dopadá nejhůř. ;-)
Falešné maily mě pobavily. :-)
A ano, rozhodně CHCI další ročník!!!!

[5]: Asi to vidím stejně. :-?

7 Laisi Laisi | 11. října 2016 v 12:20 | Reagovat

[5]: V každé kategorii jsou přesně tři. To jest, bude mnoho (nezaslouženě) prvních a mnoho zároveň třetích a posledních. Mám určitou zkušenost z podobných situací a znamená to mnoho smutných a mnoho rozpačitých. A pokud hodnotíme 1. úroveň řemeslného provedení, 2. originalitu a nápad a přitom 3. věrnost Tolkienovu světu, různá díla se porovnat dají.

8 Irith Irith | Web | 11. října 2016 v 18:04 | Reagovat

[7]: Není to špatný nápad, ale asi bych byla spíše pro sloučení výtvarné a psané části.
Ještě to probereme (třeba na Eruhantale :-) )  a uvidíme.

[6]: Och, je nám potěšením že budíme takový zájem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama