Středozemská sbírka - Pomněnka

7. září 2016 v 6:45 | Pomněnka |  Středozemská sbírka
Irith a Polly už se s vámi o své tolkienovské poklady podělily na začátku prázdnin, nyní jsem na řadě já. Profesor Tolkien se svými knihami do mého života vtrhl teprve před pár lety, tedy poměrně pozdě - na prahu mé "dospělosti". Hobita a Společenstvo prstenu jsem sice přečetla už v dětství, někdy kolem šesté třídy, láska na první pohled to však zas až tak nebyla. U Hobita ano, ale čas Pána prstenů pro mě měl teprve přijít...Nicméně tehdy pro mě ani Hobit nebyl ničím jiným než pěknou knihou. A bohužel - fimová trilogie Pána prstenl mě potkala dřív. Hobiti ale mají jedno krásné přísloví - "Do třetice všeho dobrého." A co se nepovedlo ve 12 letech při prvním čtení knih, ani ve čtrnácti při shlédnutí filmů, to se povedlo na prahu osmnácti. Tím skutečným mostem k Tolkienovi pro mě totiž byla Vlaštovka. Pak přišel Mittalmar...a můj osud byl zpečetěn. Zde tedy hmatatelné ukázky toho, jak se Středozem projevuje v mém životě nebo alespoň pokoji a jeho obsahu.


Knihy


Naše středozemská knihovna...říkám naše, protože některé knížky jsou mého mladšího bratra Koromiho, nicméně tyto knihy bereme tak nějak jako náš společný majetek a je to jedna z věcí, která nás spojuje a u které se nehádáme. Značnou část těchto knih jsem si pořídila "z druhé ruky" nebo je získala na táboře Vlaštovky.
Zadní řada zleva (opřené o postel): Feanorský slabikář (učebnice tengwar od Laisi Finwen a Guenduluina), Tolkienova léta (z e-shopu za 19 Kč - nekupte to - a bráha v tom měl akční plakát :D), Pán prstenů: Společenstvo prstenu - Podrobný obrazový průvodce k filmu, Tolkien a jeho tajemný svět, Tolkienův svět, Česko - quenijský/quenijsko - český slovník.
Druhá řada opřených knih: Příběhy nejstarších časů I. - Hledání tváře a Stopa (dva příběhy o elfech 1. věku), Příběhy nejstarších časů II. - Skrytá cesta a Ohnivá duše, Průvodce světem J. R. R. Tolkiena, Pán prstenů - Společenstvo prstenu, Hobit, maličká knížka opřená o hobita - Básně (Tolkienova poezie, především z knihy Hobit), Pán prstenů - Dvě věže, Tolkienův bestiář, Melwen - Dítě lesa.
Třetí řada knížek (ležící na podlaze): Příběhy nejstarších časů III. - Princezna jasných očí, Tolkien´s World - tolkienovské "antistresové" omalovánky (v originále), Kouzelný svět Pána prstenů (tuto knihu mi darovala jedna paní za cenu poštovného), Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty, Skutečná Středozem a o ni opřená malá žlutá knížka Svět hobitů (všímáte si, že všechny hobití knížky mívají malý formát?), Tam a zase zpátky (vyprávění Seana Astina, představitele Sama), Frodova cesta - Příběh Pána prstenů a náš život (má to fakt krásný obrázky, i když černobílý a je k tomu i čupr záložka s obrázkem z obálky), Písně ze Středozemě - zpěvník Falešného společenstva a hostů, Malý bardský zpěvník (sehnán skoro zázrakem).
Poslední a zároveň první řada (knížky ležící vepředu): Tanec v hvozdu (s věnováním), Vlaštovčí zpěvník (zahrnující všechny středozemské písně Laisi Finwen, ale třeba i takové písničky jako Balrgo bud emrtvola nebo Raca morne mandorambar či naši předělávku Na talanu stál), Elfí rodina (psychologicky laděná knížka Laisi Finwen o vztazích, doprovázená citcemi z Tolkienových knih), Tajné bylinkové recepty naší babičky (DOKONALÝ dárek od Froda, víc "samovská" knížka snad ani neexistuje a souhlasil s tím i můj bratr - uvnitř kromě receptů na pečené bandory, bylinkové máslo a králíka na smetaně také nádherné historické obrázky v hobitím stylu), První krůčky v elfím světě, Hobití a Mittalmarovský zpěvník a na závěr knížka, která nemůže chybět - Hobití Silmarillion od Irith Zimostrázové (s krásným věnováním).
Na fotce chybí knihy Tolkienovy říše: Obrazy Středozemě, kterou mám u Yavanny a Zpěv Leithian - překlad básnického příběhu Berena a Lúthien od Laisi. Možná si říkáte, proč mi chybí třeba Návrat krále nebo Sillmarilion. Tyto knihy si chci pořizovat nové ve vydání od Arga a nejsou zrovna levné, pořizuji si je tedy k Vánocům nebo narozeninám a jsou "v pořadí" (ostatní knížky se ke mně dostaly všemožným způsobem, často za pár korun z bazaru). No a Silmarillion bude následovat po Pánu prstenů, stejně jako další kanonické knihy. Ty Tolkienovy však v mé knihovně zůstanou napořád, zatím co řada z těch, které jsou dnes na této fotce, poputuje v budoucnu dál...
Chybí tu ještě jedna kniha, ale ta...bude vyfocená v závěru článku. Důvod bude vysvětlen v popisku u ní. :-)

ObrázkyOdzadu zleva: glejt hraničáře z tábora Berena a Lúthien - Lúthien Illienel, obrázek Chluponoha od Tani (z TolkienConu), glejt diplomata z tábora Hobit - Pomněnka Brandorádová, původní (beta)verze obrázku Chluponoha od Tani, kterou mám nyní jako titulní stránku hobitího zpěvníku.
V další řadě jsou tři krásné středozemské lesy od Yavanny - dva Fangorny a Lorien úplně vpravo obrázek tančící dívky v modrém od Terky, který je doprovázen citátem z potterovského muzikálu AVPS, nicméně mi dívka na obrázku vždy velmi připomínala Lúthien nebo alter ego Illienel, takže je to pro mě částečně středozemský motivační obrázek.
V prostřední řade je další obrázek od Šárky, tentokrát Illuin - lampy Valar, uprostřed je žluté PFko od Pipina a Falka, vedle něj obrázek "na hvězdičky" z Vlaštovky od Rioli (můžete hádat, koho znázorňuje), na kraji je potom je potom plánek mé rodné hobití nory, ztvárněný Polly.
Úplně vepředu můžete vidět přáníčko k narozeninám s Pomněnkama, které jsem dostala od Společenstva Mittalmar na Volání Rádovských (spolu s dokonalým pamětným dortem), ten maličký obrázek je hobit od Šárky, kterého jsem dostala spolu s úžasným osobním přáníčkem hned vedle k Vánocům/novému roku, hned pod přáníčkem a obrázkem od Valie je obálka s čtyřlístky, pomněnkama a beruškou, nesoucí nápis "starší sestřenice Pomněnka Brandorádová" - dopis od Smíška, uprotřed toho všeho je obrázek Pomněnky od Tani, který jsem dostala jako pamětinu na Volání Rádovských a vpravo pak pohled od Irith a Polly z Irska, na kterém je Tara, vypadající jako hobití nora či Zelené kopečky kraje a vedle obálka s obrázky z LOTRa, ve které mi Ettelwen kdysi poslala středozemskou placku, kterou jsem vyhrála v soutěži u ní na blogu.

Truhličky, šperky a jiné drobnostiZačne opět zadní řadou, kterou tvoří mé hobití truhličky. Jestli si pamatujete na článek Já obrazem, kde jsem mluvila o truhličce, nyní možná chápete proč a co to vše obnáší. :D Každý správný hobit miluje pamětiny, každá hobitka má ráda šperky a ozdoby (v případě Lobelie luxusní příbory), hobiti mají zvláštní náklonost nejen k prstenům, ale ke všem možným rodinným dědictvím, drobnůstkám, blbůstkm a lapačům prachu. Tolik má osobní teorie, nakolik je správná by mohla potvrdit či vyvrátit Irith. Nicméně je asi každému jasn, že všechny tyto poklady malých velikostí je nutné nějak uložit, nejlépe na bezpečné místo (kde ho nenajdou příbuzní). Proto má sbírka drobnstí čítá řadu truhliček. Zleva - dvě plechové truhličky s pomněnkama, původně měly být na šicí potřeby (zlatý voči :D), vedle nich pak větší cestovateská truhlička ze dřeva s mapou a kovovým zavíráním, asi nejstarší z m sbírky, dále pak "zlatý hřeb" mezi truhličkami - opět dřevěná, zdobená "zlatými" lístky břečťanu a vyřezaným "děrovaným" ornamentem, hnědá velmi lehká a skladná truhlička s "rolovacím" víčem z "bambusových tyček" (či obarvných špejlí :D) - krabička na cesty, úplně v pravo pak malá krabička z tmavšího dřeva s kovovým stříbrným ornamentem na víčku a před ní šperkovnice po mámě, netuším z jakých materiálů, ale jako malá jsem ji moc obdivovala a přišla mi "luxusní" (už má však něco za sebou). Truhličky mi slouží na uschování pamětin, hobitích dědičných šperků, dárešků, památek, podílu z trpasličího pokladu.
Samostatnou "řadu" těsně před truhličkama tvoří pamětná relikvie - pozůstatek Bilbovy vycházkové hole z tábora Hobit 2015. Hůl byla zapůjčená mému drahému bratránkovi, leč už toho měla opravdu hodně za sebou, putovala mezi 4 majiteli a tak jednoho dne nepřežila hobití rvačku a zůstala o hezký kousek kratší...nicméně pro hobita mé výšky je stále ještě požitelná a tak se mi vrátila a zdobí mi noru. :-)
A jdeme na pamětiny, šperky a jin hobití cerepetičky. Zleva: nesmrtelná růže po babičce, pylíček sušených jablek a pomerančů od Pipa, zelená papírová krabička s hadem - pamětina k narozeninám do bratránků, uvnitř je prstýnek s hadem (ach ten můj milovaný Zmijozel :D), zdobený kožený pytlíček/kapsička na krk na dýmkové koření, zaječí ocásek (upomínka na to, kterak Samvěd poprvé stahoval ušáka), dřevěné korálky (nezbytná výbava každé hobitky, tyto jsou od babičky Jiřinky), vosková svíčka (též dáreček, ale popravdě už si nejsem jistá od koho...Juliet?), kterou si pořád šetřím a nejspíš zapálím, až se budu loučit se starou norou a stěhovat do nové, modrozelená korálková věcička na pověšení na krk - dáreček od Agnesky z tábora Hobit 2015, zelený lorienský lístek, vyráběný mou osobou na Radostinách 2015, kupovaný lorienský lístek (č. 2), mušle od drahých bratránků z Britských ostrovů (už nevím, zda Skotsko či Irsko, ach ta skleroza), dokonalá modrá magnetka se Samem vařícím se svou vařečkou hobití polévku - dáreček z Nosty lotion (hádejte od koho :-)), další dvě skvostné, tentokrát malé mušličky jako dárečky od mých milých, kovové hobití naušničky od mámy, lístečkové elfí podzimní naušnice od Alithey (nošené každoročně na Eruhantale), pověstný Pomněnčin Zlatý medailonek - jeho příběh jsem vyprávěla ve výzvě Já obrazem, elfí kovový přívěšek s kamínkem od Finroda, zajímavá kostěná magnetka ze studeného Severu od Šárky Yavannky, přívěšek na klíček s Bilbem Pytlíkem, knoflík s imitací dřeva - jediné, co mi zstalo po mém ztraceném/odcizeném plášti Lúthien, oválná zelená nádhera od Šárky - pamětina ze Dne hobitů 2015, též se studeného Severu, černá brož - pamětina/dárek od Pipa (dokonalé dědictví Snapeovy rodiny), ametyst na kožené šňůrce - Mittalmarovský přívěšek, který jsme dostali s Frodem při památném "čtveřičkovém programu" na Mallornce - máme oba stejný, Pip se Smíškem mají taky, ale křištál, Bilbův žalud z Meddědovy zahrádky (jak jinak než s vlastním příběhem, vážně to není jen tak ledajaký žalud!), nádherná hobití brož - pamětiny z Volání Rádovských od Pipa, Jeden prsten na řetízku, stylová krabička od Jednoho prstenu, černý pytlíček na Jeden prsten, brož z šišky - pamětina po tátovi (vyráběl ji s dnes jž zesnulým dědou před více než 25 lety - brož je tedy starší než já), roztomilá plstěná brož se sovičkou - "Soví pošta" - dáreček/pamětina od Terky Trpaslíka, dekorační cerepetička s jahodovými vílami - dárek od Macešky, do budoáru hobitek jako dělaná :D, obrázek na dřevě (nebo něčem takovém) který mi víc než co jiného připomíná staré časy a partičku hobitků a hobitek - dárek od Lyry. Uprostřed pod dorbnými šperky pak leží Samův pytlík na drobnosti z režného plátna - vždy se do něj dá uložit to, co by se mohlo panu Frodovi nebo někomu jinému hodit. A to je končně vše. :D

Středozemské papírnictvíSvé malé papírnictví popíšu sice trochu neuspořádaně, ale nikdo zajisté nebud emít problém dané věci an fotce najít. Takže tu máme čtverečkovaný kroužkový blok A4 s Bilbem - skrývá mé poznámky z přednášek z 2. ročníku VŠ, podobný blok A6, tentokrát se všemi možnými postavami z filmového Hobita - na praktické poznámky na cesty apod., zelenou knížečku A7 - ruční výroba, čisté listy - má "Knížka moudrosti", obsahující především všechny možné zajímavé citáty ("Ne každý, kdo bloudí, je ztracený." :-)), ale časem jistě přibudou i Kmotrovy rady a hobití přísloví, můj táborový zápisník v pevném korkovém obalu (ztracen na táboře necelé 2 měsíce po pořízení fotky), Bilbova Červená kniha z tábora Hobit 2015, hand made knížka s motýli - opět čisté listy, kdysi osobní deník jedné hobitky, poukaz na ručně vyřezávanou dýmku od trpaslíka Bofura - vánoční dárek od mého mladšího bratra, program TolkienConu 2015, hobití kuchařská knížečka - Tajné bylinkové recepty naší babičky od Froda, záložka s obrázkm hobita jako pamětina ze Dne hobitů 2015 a dokonale hobití visačka na dvěře s nápisem "Nerušit, jím" na jedné straně a "Nerušit, spím" na straně druhé, včetně odpovídajících obrázků (jedno z toho je od Toda, druhé od Gillyho), záložka od společnosti MArtinus, která mi přijde naprosto jako dělaná ke knížce Hobit, trhací bloček s obrázkem Hobita na každé stránce, brk a inkoust (no dobře, tuš), pohlednice s Biblem a trpaslíky z filmového Hobita, série velkých pohlednic s postavami z filmů - Nazghůlové, Arwen ujíždějící s Frodem, hobití čtyřka - 2 ks, Frodo s dýmkou na stromě, Frodo při souboji s Glumem, Arwen s Lerodnem v Roklince, Arwen odjíždějící na koni do Šedých přístavů, dvakrát sličný Legolas a ještě jednou Arwen. Hold jsem si nemohla vybrat, kdo na těch pohldnicích bude, vrazal jsem je jako balíček, všechny, co měli a ty nejhezčí (rozumějt - ty, na nichž není Kozk ani Narwe) už jsem rozdala jako pamětiny na Novoroku členům Společenstva Mittalmar, pokud někod z vás nějaké tyto pohlednic vlastní a měl by zájem o výměnu, ráda se Legolasů a Arwen zbavím, mám jich opravdu nadbytek a uvítala bych nějaké jiné tváře. :-) Možnost výměny i za něco jiného...ale nebudu si tady z toho dělat bazar. Z kategorie Papírnictví je to vše. :-)

Hry, hudba a co jsem zapomnělaOdzadu - desková hra Putování Středozemí (obsahuje dvě samostatně hratelné hry, ale nejlepší je stejně použít herní materiál a vymyslet si s tím něco vlastního :D Obrázky jsou tam hezký...pravidla pro zasmání), TCG balíček Theodén (herní sběratelské karty, vydávané dřívě), slavná a již tradiční karetní hra Hobiti + prodloužení Dlouhé svátky, v dřevěné truhličce figurky ke hře Černí jezdci - dárek od Terky Trpaslíka, CD Falešného společenstva s výběrem z pásma Hobit, Laegovo CD "K Vašim službám", ptačí hlavolam z elfí slavnosti, puzzle z elfí slavnosti, obal od zmrzliny Smíšek, dvě korálkové třešničkové ozdůbky - pamětiny od Šárky z Volání Rádovských, prstýnek od Finroda z tábora Hobit 2015. Na fotce ještě chybí prodloužená 12 disková edice DVD Pána prstenů a originál dvoudisková verze Návratu krále, dále 2 CD Laega Mortemira (Hra na hrdiny a Báje v nás), dřevěná káča ze Dne hobitů 2015 a památné kuličky a Samova krabička od Galadriel, kterou jsem dostala od Gaaldriel na táboře Družina prstenu 2016, zelený psací brk s kaligrafickým hrotem a plno dalších drobností, ale...kdo si to má všechno pamatovat a mít u sebe, když fotí? :-) Kdejaká drobnost mezi mými krámy nějak souvisí se Středozemí, at už přímo či nepřímo...a tak mě na Tolkienův a náš svět nenechávají zapomenout ani na jediný den.

Tábornické vybaveníSamův první batůžek se středozemskou plackou (mapa Rohanu a Gondoru) od Ettelwen a odznáčkem Mittalmaru od smíška (a Pipa), Pomněnčina kašička (výtečný pokrm, skrytý v tom vysokém tubusu) - dárek od Froda, má první "stylová láhev" - z tábora 2O15, čutora v kůži - vánoční dárek od táty, dvě dřevěné misky ve tvaru jablka, jedna menší lakovaná miska (řekla bych, že je to bambus, ale nevím jistě), jedna starší podlouhlá dřevěná lžíce, jedna vyřezávaá a hlavně malovaná lakovaná dřevěná lžička (dostala jsem ji jako dárek za čekání od paní, která mi prodávala ty jablíčkové misky), jedna malá dřevěná žička, co se vleze i do jogurtu a dvě velké hluboké lžíce, hnědý keramický hrníček po dědovi s jmenovkou Pomněnka Illienel (ta je tam od minulých Bilbovek, pro případ, že by měl někdo zase stejný, jako na táboře Gabča), malý keramický hrníček, který patří k Pomněnce stejně jako k Samovi pánvička - dárek od Charlie, jeden dlouhý zálesácký nůž v pozdře tátovy výroby (taky staré asi 25 let), památeční zavírací kudla po dědečkovi a od dědečky v koženém pouzdře, kožený nátepník s nádhernou vyraženou vlaštovkou - dárek od Laisi za 1. místo v předtáborové soutěži 2015, velmi pofidérní kožený nátepník mé vlastní výroby z mého prvního kožedělného řemeslného ws na táboře tuším Berena a Lúthien 2013 nebo Hospody na konci nebe 2014, dřevěná vidlička s ozdůbkami - pamětina z Volání Rádovských od Aredhel a naposled můj milovaný luk (šípy byly v době focení u Froda). Ještě sem patří 2. tmavý nátepník do páru k tomu s Vlaštovkou, leč v době focení jsem ho neměla u sebe a mittalmarovské černé nátepníky, které jsme si vyrobily s holkama až po pořízení této fotky. Dále hrníček s Pomněnkama a mým jménem a dvě keramické elfí mističky. A možná ještě hodně dalšího, ale kdo si to má všechno pamatovat a dohledávta to na fotky? Tato kategorie se totiž stále rozrůstá, úměrně tomu, jak se stylizuje má tábornická výbava. Bez pochyb yb sem ale ještě patřil můj nový Samovský batoh (ten první dlouho nevydržel). No, třeba se někdy na nějaké fotce objeví...

Hobití vestičky, pro kluky i holčičkyNechtěla jsme fotit celý můj kostýmový či Středozemský šatník, protože to by byl skoro celý jeho obsah, nějak jsem si oblíbila na běžné nošení oblečení, které se dá při troše dobré vůle považovat za hobití, elfí či prostě jen "středozemsky stylové" a je těžké říct, co z toho je "jen kostým". Tak jsme vybrala tři kompletní kostýmové "outfity" (to slovo mi přijde, zvláště u mě a v tomto spojení, děsně legrační) a jeden kostýmový prvek, který je čistě hobití a sice vestičky. Asije zbytečné je nějak zvláště popisovat, tak jen zmíním pár z nich - vlevo vzadu je vínová vestapo mámě, která byla použita na kostým Bilba na tábor Hobit 2015, druhá z prava vzadu - má pvní "pomněnkovská" vestička - světle modrá s vyšitými kytičkami - nemohly to nebýt pomněnky! :D, tuto vestičku jsem si pořídila, aby mě na akcích každý poznal a věděl, která kytka jsem zač (když si ztěžovali na podobnost přezdívek Třezalka, Čekanka a Pomněnka), první řada druhá vesta zleva - něco takového podle mě mohl mít někdo z hobitů na Samově svatbě, možná sám Samvěd, hned vedle ní směrem vpravo je vesta, kterou mám na hlavní kostým Samvěda v letnější verzi (druhá je pletená). A ke kožené vestičce vpravo bych řekla jen to, že byla sice pořizována jako součást stylového šatníku, ale nosím ji hlavně do školy, do města a celkově "na lepší", samozřejmě jedině s hobití dirndlovou bílou halenkou a dlouhou sukní. :D Vestiček není nikdy dost...hlavně když každoročně půjčujete vestičky půlce táborníků. :D

KostýmyKostým "Pomněnka" - modré šaty, které jsem poprvé měla na Lúthien a pořád jsou tak trochu i elfí, ale vestička z nich snadno udělá hobití. V pozadí tohoto i jiných kostýmů můj milovaný dyftýnový plášt, který už bohužel nevlastním, neb byl sotva pár týdnů po pořízení fotky ztracen/odcizen při cestování se StudentAgency z Brna do Českých Budějovic (zřejmě odpadl od krosny, ke které byl přidělán a nikdy ho už nikdo neviděl). Kdyby ho někdo našel a vrátil, odměna a můj nehynoucí vděk by ho neminuly, ale už se s ním nejspíš nikdy nesetkám. Měla jsem k němu neuvěřitelně moc silnou citovou vazb a spoustu nostalgických a jiných vzpomínek...jeho ztráta byla velmi bolestná.


Kostým "Hobitka" - toto je můj nejslavnostnější hobití kostým, čítající originál dirndlové zelené šaty (miluju je!) a krásně vyšívanou halenku podobného druhu (to zelené na výšivce jsou lístečky) a většinu času také zlatý medailonek. Na fotce je k nim ještě provizorní pásek, ale jednou bych si ráda pořídila zástěrku nebo kožený pásek.


A konečně kostým Sama Křepelky! Snaha zachovat jakous takous filmovou podobu byla, ale jen kvůli mým drahým bratránkům a Frodovi, já bych na to klidně kašlala. Nakonec vznikl tento pro nás všechny přijatelný a příjemný kompromis. Krátké béžové plátěné kalhoty, světlá "halena" (hand made), pletená vesta jakési šedobéžové barvy a béžová čapka "bekovka". No a samozřejmě nezbytný batoh.

Společný poklad - Dědictví MittalmaruDárek pro Mittalmar, předaný na Radostinách 2016. Nejkvalitnější a nejhůře dostupná doplňková kniha k Tolkienovým dílům je teď putovní součástí knihovničky Irith, Polly, Tani a Pomněnky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rioli rioli | Web | 8. září 2016 v 9:23 | Reagovat

aaa, na ty středozemské pohlednice si pamatuju! Šetřila jsem kdysi každou korunu, abych si mohla koupit nějakou novou v jednom hračkářství a s bratrancem jsme je pak směňovali a navzájem si je posílali :-D
doteď je mám vylepený doma nad postelí. :-D

2 Aredhel Aredhel | Web | 8. září 2016 v 20:43 | Reagovat

A kdepak je Samova vražedná pánvička? ;-)
Myslím, že tohle je asi největší sbírka tolkienistické sekundární literatury, jakou jsem kdy viděla... netvrdím, že všechny ty knihy jsou kvalitní, ale stejně je to působivé. Obrázky od Šárky i od Tani, stejně jako všechny Laisiny knížky  ti závidím a Atlas jednoho dne Mittalmaru  ukradnu. ;-)
Působivá sbírka, zvlášť těch šperků a drobností je! 8-O

3 Vendy Vendy | 21. září 2016 v 19:11 | Reagovat

Wow! Musím říct, že tohle je panečku sbírka. Už jsem ji četla, ale ke komentování se ještě nedostala.
hrozně se mi líbí ty šperky a takové ty věci jako luk a batůžek. ;-) Taky ten brk a truhličky jsou nádherné! Já hrozně miluju takové ty krabičky a truhličky. A chtěla bych takovou tu velkou truhlu, ale nemám ji v pokoji kam strčit. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama