Září 2016

Rozhovor - Bardě

28. září 2016 v 9:35 | Bardě, Polly, Aho, Irith |  Rozhovory
Další rozhovor je tu! Jak se tak koukám, zveřejněný je již třetí, ale natočený asi nějaký pátý... Ty dva zatím nezveřejněné jsou totiž trochu speciální, ale jejich čas také přijde.
S Bardětem a Elsou jsme se sešli v jejich bytě kdesi u Prahy. Bylo to vtipné, protože jsme tam jeli po škole a byli jsme domluvení že dorazíme asi půl čtvrté. Na místě jsme byli ve tři... Výsledek byl, že jsme Barděte vytáhli z vany a on pro nás musel s mokrými vlasy klusat přes celé městečko na nádraží. Polly se mi, zatímco jsme čekali na nádraží, snažila hrát, ale protože se neustále otáčela, jestli už Bradě nejde, moc to nešlo.
V bytě nám bylo oznámeno, že Elsa dorazí v šest. Nás mělo omývat, protože v sedm jsme musely být doma. Nakonec se Eliška přihnala v těch půl čtvrté. Jupí!
Jestli se ptáte, čím se vyznačuje bydlení dvou fantazáků, tak především želvami. Ano, želvy tam zabíraly snad veškeré volné místo. Pak také kytkou, co jí smrdí listy, častými průlety letadel a spoustou hudebních nástrojů.
Rozhovor byl... zajímavý. Když jsme se bavili s Bardětem, ležela Elsa na posteli a komentovala. A pak, když jsme nahrávali rozhovor s Eliškou, Bardě seděl u stolu a hledal si obrázky hudebních nástrojů, které by někdy chtěl postavit...
Elsa nám pak udělala bezvadné tousty (nejlepší tousty, které jsme kdy jedly) a karamelovou zmrzlinu a... mám dojem, že naše oblíbenost dotazovaných se vážně odvozuje podle toho, jak nám dají najíst :-)
Dvojrozhovor s oběma najednou jsme už téměř nestihly a na vlak jsme dobíhaly. Bardě letěl napřed koupit nám lístky a my jsme s Elsou klusaly za ním. Při odjezdu ještě ti dva zkoušeli loučící chobotničku (tato technika loučení a mávání bude detailněji popsána v reportáži tuším, že z Radostin). Celkově to byl snad nejlepší rozhovor, který jsme kdy s kým vedli a doufáme, že se nám časem poštěstí ten dvojrozhovor dokončit :-)

Tábor Družina Prstenu - 3. část

25. září 2016 v 6:55 | Polly |  Tolkienovské akce
Tábor už se nám pomalu chystá přehoupnout do své druhé poloviny. A na co se můžete těšit v tomto díle? Například na elfí slavnost bran léta, dlouho obávaný přechod Morie nebo příchod do vznešeného elfího lesa - Lórienu.


Tolkienův dopis č. 214

22. září 2016 v 0:22 | Irith |  Hobitosloví
Na tak významný den jako je 22. září to chce nějaký speciální článek. Předloni to byly Samovy trable, loni Conan Meriadoc a letos... Letos Vás bude čekat můj překlad Tolkienova dopisu č.214, dopisu pojednávajícím o hobitích zvycích a právu. Ať žije Den všeho hobistva!!!

Tábor Družina Prstenu - 2. část

19. září 2016 v 9:36 | Irith |  Tolkienovské akce
Druhý díl reportáže, jíž se uzavře první týden tábora. Pak už se můžete těšit na dvě Pollyiny reportáže z týdne druhého. A co se tady dozvíte? Třeba co dělá takový alkohol s Nazgúly, jak dopadl náš slavný výlet do Temného hvozdu, jak nejlépe ubránit Froda na Větrově či jak se fotí elfové.

Dáma z Rady

16. září 2016 v 18:40 | Irith |  Blog
Na úvod by možná bylo dobré upozornit, že to, že existuje nějaká Společnost přátel díla pana J.R.R. Tolkiena jsem zjistila ani ne před půl rokem. Stránky jsem našla, otevřela, po chvíli zase zavřela a nijak víc nečekala, že se z tohoto krátkého "setkání" vyvrbí v něco dalšího. Také upozorním na to, že je mi sedmnáct a moje první veřejná tolkienovská akce byl loňský con. To jen abyste pochopili, jakým tempem se události mohou ubírat, pokud se jim opravdu chce.

A jedna velice radostná zpráva, velice související s následujícím textem. Několik Tolkienovských výtvarníků, pod vedením Aegeri, si založilo vlastní blog - Minas Maenas. Blog má za úkol sdružovat výtvarníky Středozemě (podobně jako Písně Středozemně sdružují hudebníky). Na stránce se budou objevovat nové obrázky, výrobky a veškerá umělecká činnost inspirovaná Tolkienem. Pokud se tomuto věnujete (nemusí se jednat jen o krebu a malbu, ale klidně i o šití, kovářství... cokoliv) a chcete svá díla někde prezentovat nebojte se a napište! Minas Maenas má mimo jiné v plánu organiuzovat nějaké společné výstavy a další věci. Jedná se i o kalendáři a snad se můžete těšit i na společný projekt Mittalmaru a Minas Maenas (ono je to M takové oblíbené písmenko, že?). Ale to uvidíte časem, pokud se věc podaří.
A teď všichni šup na: http://tolkien-maenas.blog.cz/

Tábor Družina Prstenu - 1. část

13. září 2016 v 17:52 | Irith |  Tolkienovské akce
Protože tábor probíhal 17 dní a doopravdy není v našich silách zapsat (a zapamatovat si) všechny události, bude pro tentokrát náš deník maličko zvláštní a kratší. První týden píšu já (Irith) druhý Polly. S tím ale, že tam máme vždycky vsuvky podle toho, kde jsme my byly a ta druhá ne.


Perly nepláčou

10. září 2016 v 8:38 | Irith |  Jednorázové povídky
Dlouho tu nebyla žádná povídka, že? Nevím ale, nakolik Vám tato zvedne náladu. Je smutná a má relativně složitou výstavbu. V poslední době jsem si oblíbila psát povídky v několika časech najednou, které se dohromady prolínají. Tady jsou dohromady čtyři. Jsou od sebe navzájem oddělené hvězdičkami s tím, že pět hvězdiček představuje velký časový skok, dvě hvězdičky malý, v rámci několika hodin. Věty kurzívou jsou vložené z toho pozdějšího času do dřívějšího a... prostě je to složité. Ale já Vám věřím.
O čem je? Frodo Pytlík sbírá odvahu na boj s Mohylovým duchem. A přemítá přitom nad jednou svou dávnou ztrátou. Povídka se odvolává na moji představu o možnosti jistého hobitího páru, jemuž se společný život příliš nevydařil.

Středozemská sbírka - Pomněnka

7. září 2016 v 6:45 | Pomněnka |  Středozemská sbírka
Irith a Polly už se s vámi o své tolkienovské poklady podělily na začátku prázdnin, nyní jsem na řadě já. Profesor Tolkien se svými knihami do mého života vtrhl teprve před pár lety, tedy poměrně pozdě - na prahu mé "dospělosti". Hobita a Společenstvo prstenu jsem sice přečetla už v dětství, někdy kolem šesté třídy, láska na první pohled to však zas až tak nebyla. U Hobita ano, ale čas Pána prstenů pro mě měl teprve přijít...Nicméně tehdy pro mě ani Hobit nebyl ničím jiným než pěknou knihou. A bohužel - fimová trilogie Pána prstenl mě potkala dřív. Hobiti ale mají jedno krásné přísloví - "Do třetice všeho dobrého." A co se nepovedlo ve 12 letech při prvním čtení knih, ani ve čtrnácti při shlédnutí filmů, to se povedlo na prahu osmnácti. Tím skutečným mostem k Tolkienovi pro mě totiž byla Vlaštovka. Pak přišel Mittalmar...a můj osud byl zpečetěn. Zde tedy hmatatelné ukázky toho, jak se Středozem projevuje v mém životě nebo alespoň pokoji a jeho obsahu.

Fanklub

4. září 2016 v 9:01 | Irith |  Blog
Nehynoucí sláva a obdiv neminuly ani nás. A proto tento článek :-)
Pro samé reportáže a akce jsme úplně zapomněly vydat tento veledůležitý článek, informující o důležitém životním kroku celého Mittalmaru. Neboli, byl nám založen fanklub :-)

Výzva k 22. září 2016

1. září 2016 v 11:28 | Irith |  Tolkienovské akce
Rok se s rokem sešel a 22. září, Den všeho hobitstva, se opět přiblížil. Jedná se o takovou naší srdcovku - první "veřejnou" alci na které jsme se kdy ukázali (ach ta nostalgie mrznutí v parku, viď Gilly :-) ). A také akci, na kterou se naši drazí spolužáci těší celý rok a dotazy "Kdy zase půjdete za hobity?" nás pak pronásledují až do prázdnin. Och ta popularita.