Středozemské úvahy - Peregrin není členem Společenstva

25. srpna 2016 v 14:33 | Irith |  Hobitosloví

"V každém případě soudím, že ten mladší, Peregrin Bral, by tu měl zůstat. Mé srdce mluví proti tomu, aby šel." Tato slova pronesl Elrond, když se diskutovalo o tom, kdo půjde s družinou Prstenu.

Co by se stalo, kdyby Gandalf na Elrondovu radu opravdu dal a poslal Pipina zpátky do Kraje? Co by se změnilo? A měl Elrond pravdu? Doopravdy by bylo lepší, kdyby se Peregrin vrátil do Kraje a nestal se členem Společenstva Prstenu? Právě tomu se bude věnovat tato "úvaha".

Zkusím nastínit všechny změny, které by se udály, pokud by se Pipin výpravy nezúčastnil. Předpokládám přitom, že události, do kterých přímo nezasahoval, by probíhaly přesně podle knížky. Nebudu se věnovat teorii "stále se rozšiřujících nohavic kalhot". Tedy nepředpokládám, že každá událost se nabaluje na tu předchozí. Předpokládám, že všechny následující události by se staly úplně přesně podle knihy, bez ohledu na to, co se stalo před tím. (Nebudu tedy rozebírat, že pokud by byl v družině místo Pipina n nějaký super elf, tak by u Raurosu nebyli hobiti uneseni a Frodo by nemusel do Mordoru sám. Budu předpokládat, že u Raurosu se seběhlo všechno přesně podle knihy, s tím rozdílem, že bude chybět jeden člen Společenstva.) Opak by totiž byl strašně náročná a fantasmagorický, bez jakýchkoliv vodítek. Dostali bychom se někam, kam patří povídky a ne "úvahy".Takže pozor, začínáme. Společenstvo muselo čítat devět členů. Kdo by tedy byl vybrán namísto hobita? Elrond jasně řekl, že by zvolil někoho ze své domácnosti. Předpokládejme tedy, že by se jednalo o elfa. O nějakého velkého bojovníka a mudrce. Například Glorfindela. Družinka čítající tři hobity, dva elfy, trpaslíka a dva lidi se může vydat na cestu…

Výsledek by tedy byl spíše pozitivní. Místo jednoho hobita by družinka dostala vznešeného knížete mezi elfy. Ale co dál? Co když se pokusí přejít Morii a není při tom ve Společenstvu nikdo, kdo by měl slabost pro malé padající kameny a studny?

Předpokládat, že by Společenstvo přešlo bez úhony a bez napadení je dosti scestné. Vážně si nemyslím, že by je skřeti našli jen díky jednomu šutýrku. Dle mého to byla spíše shoda náhod, že se bubny ozvaly právě po tom incidentu se studnou. Tady by se tedy s největší pravděpodobností neměnilo nic. Gandalf by stejně padl, Frodo by byl stejně raněn. Jen by nebylo na koho hodit vinu :-).

Pokud by se ovšem Peregrin "nevyskytoval" u Raurosu a nebyl unesen skřety, situace by se mohla změnit daleko více. Aragorn by neměl stopu, že hobiti ještě žijí (byl to Pipin, kdo mu nechal na zemi stopu ve znamení Lorienského lístku) a mohl by své pátrání vzdát. Ale hlavně by se Smíšek nedokázal sám osvobodit (Pipin měl totiž na rozdíl od svého bratrance pouta jen naoko, když si je přeřezal o nůž padlého skřeta) a jeho další osud by byl značně nejistý.

Rohirové útočí na skřety, osamělý hobit unášený pryč skřetem lačnícím po Prstenu moci. Skřet umírá zasažen Rohanskou zbraní. Hobit leží na okraji bojiště, je zraněný na hlavě a nedokáže se sám osvobodit. V tu chvíli se otevírají dvě nejpravděpodobnější cesty. Buď by Smělmír zemřel (pravděpodobně by byl zabit nějakým zmateným Rohirem nebo skřetem) nebo by si ho Rohanští všimli a odvezli s sebou. V tomto druhém případě by se pak Smíšek pravděpodobně setkal s Aragornem a ostatními a pokračoval pak v cestě k Edorasu s nimi. Tak či onak, do Fanghornu by se nedostal a enti by zůstali nečinní. Výsledek? Duševní pohoda části Společenstva (věděli by o sobě navzájem, že žijí a jsou v pořádku) a prosperující Železný pas a Saruman stále se všemi kartami v ruce. Případně, pokud vezmeme v úvahu tu první možnost, smrt Smělmíra Brandoráda. Takže zde se Elrondův instinkt pravděpodobně mýlil. Nebýt Pipina, nebyli by enti a možná by byl i mrtvý Smíšek.

A samozřejmě kauza palantír. Právě to je, předpokládaně, ten "kámen úrazu" - doslova - na který Elrondovo srdce upozorňovalo. Ale nebylo nakonec více než dobře, že se hobit do palantíru nakonec podíval? Jak sám Gandalf řekl, Pipin ho uchránil před velikou chybou. Sám byl v pokušení pohlédnout do vidoucího kamene a nebyl ještě na takovou zkoušku ani zdaleka připraven. Temný pán by si jeho vůli podvolil a Válka by byla ztracena. Co však udělal Pipin? Zmátl Saurona, jehož oko se definitivně odklonilo od možnosti, že by mu půlčík s Prstenem mohl uniknout a zaměřil se přímo na Peregrina. A navíc v palantíru zahlédl Sauronův plán napadnout Minas Tirith a mohl tak Gandalfa varovat. Ve výsledku to vlastně bylo více než dobře, že půlčík do kamene pohlédl.

Kdyby se Pipin nepodíval do palantíru, Gandalf by neodjel do Minas Tirith, to by bylo napadeno s mnohem větší silou a mělo by větší ztráty. Možná by ani neuspělo. Pipin by se nestal Strážcem Citadely a nenavázal by přátelství s Beregondem ani s Faramirem. A pravděpodobně by tedy nikdo Faramira nezachránil.

Byl to právě Pipin, kdo nakázal Beregondovi zabránit Denethorovi v upálení sebe i svého syna a kdo běžel za Gandalfem ve snaze zabránit tomu šílenství. Kdyby tam půlčík nebyl, Denethor by upálil sebe i svého syna. Gondor by přišel o svého kapitána a později správce. A Eowyn o svého muže.

V poslední bitvě Třetího věku to byl Pipin, kdo zabil velkého krále zlobrů a zachránil tak Beregondův život. Bez půlčíka by voják zemřel a zlobři zřejmě zabili ještě mnohem více mužů.

To všechno by se stalo, kdyby se Pipin nevydal na cestu. Ale jak by se změnila situace v Kraji?

Je pravděpodobné, že by dokázal zabránit vzestupu moci Lota Pytlíka ze Sáčkova. Mohl by varovat Kraj, jaké nebezpečí se za jeho hranicemi prostírá a hobiti by tak byli obezřetnější. Na druhou stranu, nevím, nakolik by byl schopen Lota ovlivnit, když Loto si vlastně většinu Kraje koupil a až pak začal "legálně" páchat škodu. Je také otázkou, jestli by Pipin dokázal zorganizovat obranu a, pokud by události pokročily až tak daleko, vyhnat Šarkana a jeho chlapy. Válečník se z něj totiž stal až v Gondoru. Na začátku knih byl spíše ustrašený malý hobit. Je tedy přehnané předpokládat, že by doopravdy zmohl něco zásadního. Ale ano, pravděpodobně by dokázal Krajany přimět k větší obezřetnosti.

Výsledek? Kdyby Gandalf dal na Elrondovu radu, Středozem by rozhodně prodělala. Kraj by přišel o svého velkého válečníka. Faramir, Beregond a pravděpodobně i Smíšek o život a Gandalfova vůle by se podvolila Sauronovi. I hlupáci Bralovští jsou holt někdy potřeba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 27. srpna 2016 v 21:12 | Reagovat

A to ještě zapomínáš na obyvatele Minas Tirith, kteří by přišli o šťavnaté drby ohledně knížete mezi půlčíky! Hobiti zkrátka nemají a nesmějí být podceňováni, jak už se nejen na tomto blogu několikrát přesvědčivě prokázalo.

2 Irith Irith | Web | 28. srpna 2016 v 6:28 | Reagovat

[1]: No samozřejmě. Ano, přesně tak. S láskou vzpomínám na Tvou povídku Precedent (jmenovala se, tak, že?)... :-)

3 Jíťa Jíťa | Web | 28. srpna 2016 v 11:28 | Reagovat

Moc pěkná úvaha, podobně jsme s kámoškou před lety rozvíjely teorie v noci ve stanu, a došly k podobným závěrům :D Přesně, jak říkáš, i hlupáky Bralovské někdy potřebujeme :)

4 Šárka Šárka | Web | 2. září 2016 v 10:56 | Reagovat

Výborně. Při přečtení titulku mě ihned napadl incident se studnou. Doufám, že to nebyl náhoda, protože Gandalf prostě potřeboval nějak zemřít a "transformovat se" a pro něj čím dřív, tím líp. Tedy nemyslím, že by samotné shození předmětu do studny probudilo balroga, ale mohlo dost dobře nasměrovat skřety. Zkrátka i takovéto události se musely stát, aby o bylo ono. A navíc kdyby byl v družince Glorfindel, přišlo  by společenstvo o značnou dávku roztomilosti. A co Peregrin pokazil, pak tisíckrát spravil.

5 Irith Irith | Web | 2. září 2016 v 19:02 | Reagovat

[3]: Přesně tak. I ten nejmenší může změnit budoucnost.

[4]: To je také možné... ale myslím že Gandalf by tohle neudělal. Podle mě nevěděl, co se stane. Nevěděl že přijde do vyššího levelu, až zemře...

6 Šárka Šárka | Web | 2. září 2016 v 20:45 | Reagovat

[5]: To určitě nevěděl, tedy špatně jsem to asi napsala, ne že by on sám měl potřebu těsně prohrát boj s balrogem, ale bylo to potřeba seshora. Náhody nebývají náhody.

7 Aredhel Aredhel | Web | 2. září 2016 v 21:36 | Reagovat

No jo, máš pravdu, vždyť je to koneckonců jeden z hlavních motivů PP, že ti zdánlivě nejzbytečnější nebo nejmíň vhodní se nakonec ukážou jako ti nejdůležitější. Nepřítomnost Pipina ve Společenstvu by mohla vést ke katastrofě. Mám ale přeci jenom pár poznámek:
"Společenstvo muselo čítat devět členů" No... čistě teoreticky nemuselo. Bylo to spíš takové symbolické gesto, které se Elrondovi i Gandalfovi moc líbilo, spojené s pořádnou dávkou osudovosti. Takže je čistě teoreticky možné, že místo Pipa by prostě nešel nikdo. (A i když to Elrond nikdy neměl v úmyslu, mám dojem, že Gandalf by mu toho dalšího elfa dokázal rozmluvit.)
Jsem si skoro jistá, že Glorfindel by nešel. Byl všemi, včetně Elronda, považován za moc nápadného, jeden z nejmocnějších elfů ve Středozemi atd., což se Společenstvu úplně nehodilo. Myslím, že Elrond by vybral někoho nenápadnějšího s dobrou znalostí divočiny...
Nejsem si tak úplně jistá celou tou situací "Smíšek nenechá žádnou stopu, nedokáže se osvobodit...". Je to možné... ale podle mě ne příliš pravděpodobné, myslím, že kdyby byl sám, snažil by se některé z těhlech věcí dosáhnout. Ano, byl by limitovaný svým zraněním, ale hobiti mají tuhý kořínek, ne? Pochybuju, že by se dny nechal pasivně vláčet Rohanem. Takže by tu podle mě jistá (i když podstatně menší) šance na enty byla.
Ale jinak samozřejmě souhlasím. :-)

8 Ilian Ilian | Web | 3. září 2016 v 10:21 | Reagovat

Zajímavé a pravdivé. Každý má svůj úkol :-)

9 Ithilwen Ithilwen | 8. ledna 2018 v 17:59 | Reagovat

A ještě by celé Společenstvo rozmačkal obří skřet!

10 Ithilwen Ithilwen | 10. března 2018 v 19:36 | Reagovat

Omlouvám se, nečetla jsem pořádně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama