Oslava roku

31. prosince 2015 v 8:00 | Irith |  Jednorázové povídky
A je to tady. Oslava Silvestru a Nového roku. Bdění do půlnoci, klábosení a zpívání s přáteli, novoroční předsevzetí a ráno pocit, že jste vypili láhev octa.

Samozřejmě jako takový novoroční dáreček pro Vás máme speciální povídku o tom, kterak ve Středozemi soutěžili o nejlepší Novoroční oslavu. (Vysvětlivka pro ty, co by jim data nedávala smysl - elfský Nový rok se slaví šestého dubna a Prsten byl samozřejmě zničen 27. března :-) )Ústa Sauronova ztěžka stoupal po schodech. Co komu udělal? Co komu udělal, že si vysloužil tohle? Bylo tu pár krádeží, hbitě mu napovědělo jeho svědomí. A sem tam nějaká vraždička. A minulý rok… Ústa Sauronova se na své vlastní svědomí zakřenil. To všechno byla pravda, ano, ale vždyť byl v jádru dobrý a vždycky na Vánoce dával nějaký ten peníz do fondu na opuštěné vrrrky… Čím si proboha zasloužil tohle?

Ono tohle byla údajně prestižní role "zmocněnce pro oslavu Nového roku". Ústa Sauronova ji dostal poté, co původní hlavní organizátor náhle a ošklivě zesnul. Ústa byl přijat ihned. Ani nemusel vyplňovat nějaký vstupní dotazník nebo přebírat žezlo. Stačil jediný Sauronův pohled. Ústa se tehdy docela těšil. To ale ubohý služebník nevěděl, co bude následovat. Jinak by na tuhle nabídku v životě nekývl.

Velký pán Sauron se totiž rozhodl pořádně rozjet novoroční párty a udělat z ní kulturní top roku. Ústa Sauronova se zastavil, aby se vydýchal a vzpomínal. Mohla to být tak hezká oslava! Super párty, kterou by si bezvadně užil, oslavil nový rok a po půlnoci by se tiše vytratil s nějakou tou sukní. Místo toho tady teď stoupal do schodů a čekal hněv svého pána.

Musel uznat, že jeho předchůdce slavnost naplánoval dokonale. Sauron mohl být zcela spokojený. Pán Nazgůlů, který byl delikátním úkolem jménem Oslava Nového roku pověřen, se své role zhostil výborně. Ze Železného pasu už pár měsíců putovaly do Mordoru vozy s ohňostroji a prskavkami, skřetům se povedlo celý Mordor vyzdobit papírovými řetězy, na strategická místa se rozmístily disko koule made in Palantír, z Haradu do Temné země pochodovaly armády kuchařů a hudební skupinu Gothmog se Angmarovi podařilo vyfouknout pod nosem zuřící Galadriel , který ji měla zamluvenou už od loňska pro svou chabou oslavu v Lorienu. Prostě dokonalá pařba.

Ovšem to by bylo moc krásné, aby všechno fungovalo, že? Angmar se ani ne před týdnem nechal zabít nějakou holkou u Minas Tirith a všechna práce spadla na něj, na Ústa Sauronova. Nechtěl to dělat, opravdu nechtěl, jen mu nic jiného nezbývalo. Angmar měl možná super nápady, ale špatnou organizaci a všechny tyhle problémy vybouchly právě po jeho smrti a spadly na hlavu Úst.

První háček byli ti odporní hraničáři v Ithilienu, kteří nedokázali pochopit termín "zásobovací kolona" a neustále stříleli olifanty, mířící do Mordoru. Jak má pak jeden zařídit exkluzivní jelítka a paštiky, když mu jídlo postřílí ještě daleko před kuchyní?

To bylo před týdnem. Před třemi dny se zbláznily všechny disko koule a zatvrzele ukazovaly jen chlápka svíjejícího se v plamenech. Ústa by byl první, kdo by připustil, že estetika hořících těl má něco do sebe, ale když se to opakuje pořád a pořád, už tři dny dokola, tak i ten nejzatvrzelejší zlobr začne být krapet otrávený.

Aby toho nebylo dost, zničeho nic se objevila armáda fandů, kteří se snažili načerno dostat na Sauronovu párty. Nejen že neměli lístky, ale ani peníze, aby si na poslední chvíli koupili bilety aspoň do zadní řady. Ústům nezbývalo nic jiného než poslat jednotku skřetů a zlobrů, aby je udrželi za mantinely a zajistili rozpuštění davu.

Sauron si povzdechl. A teď! Sakra, takový průšvih! A pánovi to musí oznámit zrovna on, jak typické! Opatrně zaklepal na dveře nejvyšší komnaty a vstoupil dovnitř.

"Můj pane?"

"Ano?!" Oko na něj upřelo podezřívavý pohled.

"Stala se malá nehoda…"

Oko zúžilo zornici. "Nehoda? Jaká nehoda? Není moje novoroční párty v ohrožení, že ne?"

Ústa se sklonil až k zemi. "Můj pane. Byla to sabotáž… Vybouchly nám všechny ohňostroje. Orodruina začala soptiti předčasně a zapálila všechny rachejtle."

Sauron ho sežehl pohledem. "Pitomče! Jak se to mohlo stát?! Více než týden před dnem D?!"

"Nevím, pane, nevím. Slibuji, že to napravíme, dáme do pořádku, seženeme nové ohňostroje."

"To bych ti…" začal Sauron ale nedořekl. Barad-dům se otřásla.

Ohňostroje doopravdy vybouchly dříve. A doopravdy za to mohla sabotáž. Kaskadér s krycím jménem Frodo splnil svůj úkol.

Sauron zakvílel. Věž se začala hroutit. Za chvíli už nezbylo z Mordoru nic, než prach. Všechny přípravy na oslavu Nového roku byly nenávratně pryč. Párty se konat nebude.

Galadriel, která celou sabotérskou akci sledovala ze svého Zrcadla, se spokojeně usmála.

"Celeborne, myslím, že Gothmogům právě odpadlo turné, běž je objednat," řekla a z hlasu jí přímo odkapávalo uspokojení. Akce "Společenstvo" se vydařila na jedničku. Vysněný titul "Párty roku" už nemohlo ohrozit vůbec nic.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 1. ledna 2016 v 20:22 | Reagovat

Proradní hraničáři sabotují humanitární pomoc do Mordoru? no toto. Chudák Ústa, takhle to muset všechno řešit. Ještě štěstí, že všechno zvládá s úsměvem...do doby, než...Galadriel...Ano, vždycky to byla ona, kdo z pozadí sabotoval nejvíc věcí :D Touha po dobré muzice dělá divy. Skvělá povídka!

2 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 2. ledna 2016 v 22:54 | Reagovat

Mám kdesi rozepsanou velmi vzdáleně podobnou povídku (i když ten originální a zásadní prvek novoroční oslavy tam chybí, takže nemá nejspíš ani z poloviny ten potenciál).

Jinak vidím, že boje o hudební skupiny se ve Středozemi úspěšně ujaly, za což jsem velice rád :-)

3 Aredhel Aredhel | Web | 3. ledna 2016 v 16:25 | Reagovat

Co na to říct, než že je to dokonalé. Opět. :-) Nápad s Novým rokem je doopravdy originální, na něco takového bych nikdy nepřišla! A Galadriel je docela mrcha, není-liž pravda...
"Angmar se ani ne před týdnem nechal zabít nějakou holkou u Minas Tirith..." :-D  :-D
Krásný dárek na konec starého roku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama