Prosinec 2015

Večer zimního slunovratu

13. prosince 2015 v 18:00 | Aredhel (text), Tani (obrázek) |  Vánoce ve Středozemi
Na dnešní sváteční den pro vás máme nachystanou povídku od Aredhel, která je, jak se u naší elfky stalo tradicí, krásná a smutná. Protože se mi k Aredheliné povídce nepovedlo najít na internetu žádný obrázek, který by odpovídal obsahu a nekazil ji, obrátila jsem se s prosbou o pomoc na Tani (Čekanku). Ta se nechala dobrovolně připravit o překvapení, aby vám mohla k povídce nakreslit výstižný obrázek. Takže její krásnou "ilustraci" najdete v závěru článku a já jí tímto ještě jednou moc děkuji! A pozor - jestli se nemýlím, je tohle první zveřejněná povídka od Aredhel, která je psaná z pohledu kanonické Aredhel. Tak si to pěkně užijte. :-)

Rodinná sešlost

12. prosince 2015 v 6:00 | Jeremiáš |  Vánoce ve Středozemi
Dnes je tu další povídka z Jeremiášova pera a s ní samozřejmě i autorský komentář...
Říká se, že opakovaný vtip už není vtipem, ale já si rád namlouvám, že u vánočních povídek Faramira a Boromira to tak docela neplatí. Přesto jsem tentokrát zvolil mírně atypickou zápletku, která mi však umožnila rozvinout peripetie obou bratrů, jak se patří. Připomenu, že série o dvou gondorských bratrech se zrodila minulý rok skrze Pro Gondor!, pokračovala Pollyiným příspěvkem Faramir a byla zakončena následujícím Boromirem. Tedy až do teď, protože dnes budeme pokračovat!


(Autor obrázku - Aragonia)

Zrcadlo vzpomínek

11. prosince 2015 v 18:00 | Clarissa |  Vánoce ve Středozemi
Jednu malou Galadriel jsme tu už měli, tak teď ještě tu velkou. :-) O Vánocích lady z Lorienu nám dnes povypráví Clarissa. Její povídka volně navazuje na vánoční povídku Galadriel z minulého roku. Hezké čtení! :-)


Z deníčku nazgůlky aneb nazgůlové byli taky puberťačky

10. prosince 2015 v 6:00 | Rylandia |  Vánoce ve Středozemi
Dneska pro vás máme velmi nečekanou povídku o Nazghůlovi...ehm, vlastně Nazghůlce a její zimní příhodě od Rylandy (Kiwi). Dle slov autorky je povídka parodií na My Immortal. Přeji veselé počtení. :-)

(Obrázek neodpovídá obsahu povídky, ale musela jsme ho sem dát. Jak často narazíte na vánočního Nazghůla?)

Poprvé a Naposled

9. prosince 2015 v 18:00 | Finrod (betareader - Pomněnka) |  Vánoce ve Středozemi
A je to tu! Historicky druhá zveřejněná a zatím nejdelší povídka (první byla halfdrabble :D) od našeho skvělého elfa Finroda. :-) Přiznávám, že ve věku, kdy má Finrod zmáknutý Silmarillion a začíná psát povídky jsem já o Tolkienovi ještě ani nevěděla. Takže mu vážně fandím. V jeho dnešní povídce se podíváme k jedné elfí rodině, která má pět dětí, z nichž dvě tu mezi námi přebývají na blogu. ;-) Ano, jedná se o rodinu Finarfina. A co nám k povídce řekne autor?
No abych se vykecal. Pro lidi co to budou číst chápejte, že nejsem dlouho blogerem a že jsem dlouho nic nepsal. Tak ale teď k povídce.
Ještě pár věcí. Rozhodl jsem se dát Vánoce jako Velké slavnosti Valar.
Přeji vám pěkné čtení! :-)

Nečekaný dar

8. prosince 2015 v 6:00 | Irith a Polly |  Vánoce ve Středozemi
Dnes je speciální den se speciálním příspěvkem. A víte proč? Protože je 8. prosince. A co to znamená? Kdo ví, má u mě odměnu, kdo neví, měl by se stydět a pořádně si přečíst příspěvek z minulého ročníku Vánoc ve Středozemi ze dne 8.12. ;-) Pak pochopíte, že dnešní hlavní postavy nebyly vybrány náhodně. Také z toho důvodu se tvorby na dnešek nezhostil nikdo jiný než Irith s Polly. :-) A co vás čeká? Obrázek s příběhem, ze kterého se nakonec vyklubal komiks a navrch jedno hudební překvapení...

Jak Samvěd zachraňoval Vánoce

7. prosince 2015 v 18:00 | Pomněnka |  Vánoce ve Středozemi
Tak dneska je tu pro vás povídka, kterou se pokusila spášit moje hobitskost. Pokusila je správné slovo. Děj příběhu Samových Vánoc jsem měla vymyšlený už nějaký čas. Jenže...když jsem ji začala psát, ona mě vůbec neposlouchala a psala se sama, úplně jinak, než jak jsem chtěla já. Takže...povídka je téměř zcela bez děje, s minimem přímé řeči a úplně jiná, než jsme zamýšlela, ale zkrátka je na světě a nic už s ní nenadělám. Je na ní vidět, že už jsem velmi dlouho nepsala. Za kvalitu se tedy omlouvám. Pokusím se to do příště zlepšit. :-)
Dnes tedy poměrně delší povídka (nejen) o Samovi a Vánocích...


Čím se zdobí stromečky

6. prosince 2015 v 6:00 | Šárka (text i obrázek) |  Vánoce ve Středozemi
O tom, jaký vkus má Yavanna v otázce vánoční výzdoby a čím ozdobit vaše stromečky, pokud chcete být středozemsky styloví a nepohoršovat mocné Valar, vám v dnešní povídce povypráví Šárka. A protože ji všichni známe především jako velmi talentovanou malířku, nebude samozřejmě chybět ani obrázek. :-)

P.S. Pro ty, kdo se u včerejší povídky vyznali ze své nedočkavosti a opakovaného aktualizování stránek s cílem objevit novou povídku mám malou nápovědu. Časy zveřejňování povídek v letošním ročníku Vánoc ve Středozemi mají jistou téměř matematickou pravidelnost. Stačí přijít na to jakou (je to hobitsky prosté) a budete přesně vědět, v kolik hodin očekávat který článek. :-)

Důvod zůstat

5. prosince 2015 v 18:00 | Vénie |  Vánoce ve Středozemi
Véniina melancholická zimní povídka o následníkovi gondorského trůnu...

Thranduilovská nadílka

4. prosince 2015 v 6:00 | Vendëa Lissësúl |  Vánoce ve Středozemi
O tom, jak oslavil Vánoce velký král Temného hvozdu Thranduil se dočtete v dešní povídce od Vendy. A samozřejmě nebudou 
chybět...no, to se dozvíte v povídce. ;-)

Sarumanova koleda

3. prosince 2015 v 18:00 | Jeremiáš |  Vánoce ve Středozemi
Co nám k dnešní povídce řekne její autor - Jeremiáš?

Původně jsem měl v plánu sepsat něco podobného loňské Sarumanově povídce, ale jednak by to napodruhé už asi nebylo ono a za druhé jsem chtěl trošku uctít památku Christophera Leeho a jeho mimořádného talentu pro hraní záporných postav. Takže přestože toto dílo obsahuje několik referencí k minulé povídce, její jádro jsem pojal jako vlastní verzi jednoho známého vánočního příběhu.


Krmení prasátek

2. prosince 2015 v 6:00 | Delfi |  Vánoce ve Středozemi
V povídce od Delfi vám Frodo povypráví o příhodě, která se málem stala hobití vánoční tradicí. Zjistíte, co tomu zabránilo a především se dozvíte něco více o jednom neobvyklém krmení prasátek.
Přejeme pěkné počtení. :-)

V hlubinách Morie

1. prosince 2015 v 18:02 | Tani - Čekanka |  Vánoce ve Středozemi
Dnes je již prvního prosince a víte, co to znamená? Ano, malé děti dnes otevřeli první okénko ve svém adventním kalendáři a my nejsme o nic pozadu s naším, lepším kalendářem, kdy každý den oslavíme povídkou nebo obrázkem se středozemskou tematikou.
Jako první se podíváme až na nejhlubší místa v Morii. Ano, máme tu obrázek Balroga od Tani (Čekanky) . A dokonce i s
bonusem, milovníci elfské kultury to mají i s překladatelskou hříčkou.Nápověda: Text na obrázku snadno rozluštíte pomocí klaické tabulky tengwar. A nenechte se zmást tím, že předposlední znak je zapsán foneticky.