Prosinec 2015

Oslava roku

31. prosince 2015 v 8:00 | Irith |  Jednorázové povídky
A je to tady. Oslava Silvestru a Nového roku. Bdění do půlnoci, klábosení a zpívání s přáteli, novoroční předsevzetí a ráno pocit, že jste vypili láhev octa.

Samozřejmě jako takový novoroční dáreček pro Vás máme speciální povídku o tom, kterak ve Středozemi soutěžili o nejlepší Novoroční oslavu. (Vysvětlivka pro ty, co by jim data nedávala smysl - elfský Nový rok se slaví šestého dubna a Prsten byl samozřejmě zničen 27. března :-) )


Bilbovky - I. část

28. prosince 2015 v 8:00 | Mittalmar |  Tolkienovské akce
V dávné historii letošního podzimu, krátce po Dni hobitů, jsme se my, hobiti z Mittalmaru společně s Finrodem a Šárkou zúčastnili oslavy Bilbových a Frodových narozenin - oficiálních Bilbovek, pořádaných sdružením SPDPJRRT (především Lešim a Jixipen) na chalupě v Hradových Střímelicích. A teď vám z této akce konečně přinášíme reportáž...Abychom to nějak ozvláštnili, tak každý z nás popsal jeden den této slavnosti. Smíšek začne Velikem, Pip bude pokračovat Hvězdcem a vše završí Pomněnka popisem Slunce. Přejem vám příjemné čtení! :-)

P. S. Pro svou délku je reportáž rozdělená na dvě části...
P. P. S. Fotky jsou od Zurga (Velký Člověk), fotky úkolů od Pomněnky, scany úkolů od Pipa...
P. P. P. S. Za to, že se reportáž nestihla zveřejnit v listopadu může Pomněnka - dobrovolně se přiznávám.

Společenstvo Mittalmar

25. prosince 2015 v 18:01 | Irith |  Blog
Vánoce, svátky klidu, míru a Vánočních zázraků. A není větších zázraků než těch, které si nemůžeme koupit, podplatit ani ukrást, ale které musíme prostě... žít.
Ano, dneska to bude přesně tak melodramatické a patetické jak to vypadá. Připravte si kapesníčky, Irith Zimostrázová se rozhodla zveřejnit svou šílenou provozku, doprovázenou původním účelem dechberoucí povídkou.


Zakulacení světa

24. prosince 2015 v 6:00 | Irith |  Vánoce ve Středozemi
Vánoce ve Středozemi pomalu končí a s nimi i pravidelná adventní dávka povídek. Na závěr tedy snad poslední překvapení a zároveň poděkování.

Především a hlavně bych chtěla jménem Mittalmaru moc a moc poděkovat Vám všem, za Vaši účast. Ať už byly Vaše povídky veselé, smutné, nebo zkrátka jen úchvatné, provozuji, že se nám podařilo společně vytvořit další Vánoční sen. Sen o radostech i strastech všech živých tvorů Ardy, sen o realitě. O jiné, úžasné realitě, kde prasata mohou zpívat, elfí princové mít depku a nazgůlové být puberťačky.
Děkujeme Vám všem za úžasné povídky a obrázky.Velké poděkování patří i těm. kteří povídku nestihli napsat a dali to vědět VČAS. A samozřejmě děkujeme i Jeremiášovi, který asi trhl naprostý rekord, když se mu jeho tři (tuším) postavy podařilo vybrat, napsat a zaslat během jediného týdne! Tak se to má dělat :-) Ne, to poslední byla ironie. Jisté ale je, že nově si postavy můžete zabírat i dopředu, protože už nám stojí fronta na Morgotha a tuším, že fantasyologové si zabrali i Toma Bombadila.

Ale především bych chtěla poděkovat naší úžasné sestřence Pomněnce. Protože toto všechno je jen a jen její práce. To ona obětavě a trpělivě připravovala povídky k vydání, hledala obrázky a striktně dodržovala data vydání. To ona je tam malá osůbka, která za tm vším stojí a jen díky níž to mohlo být tak krásné. Rovněž bych jí chtěla poděkovat za tu úžasnou práci kolem blogu. Přihlaste se, kdo jste si všiml té neviditelné, ale tak potřebné aktualizace Oblíbených a Seznamu hobitích povídek a odstranění všech odstranitelných reklam? A to všechno je práce jen a jen Pomněnky. Díky, já na to prostě nemám hlavu a Smíšek čas :-) Takže, Pomněnko, jménem celého hobitstva a Společenstva Mittalmar, které si tímto dovolím zastupovat, Ti ještě jednou moc a moc děkujeme za všechno, co jsi pro nás udělala a mohu říct, že ten večer v parku, kdy jsi vyslovila ten z tvého pohledu odvážný nápad jako že se k nám na Mittalmar přidáš je snad nejšťastnější den v dějinách tohoto blogu. Jsme doopravdy hrdí, že tu s námi jsi a pomáháš nám vytvořit sen. Děkujeme.

A teď už slíbené překvapení.

Eru Iluvátar chce slavit Vánoce. Opravdu strašně moc chce. Aneb konspirační teorie o pádu Númenoru.

Bílé kopečky Kraje

23. prosince 2015 v 18:00 | Irith |  Vánoce ve Středozemi
Máme tu poslední večer před Štědrým dnem. Taky vám to tak hrozně rychle uteklo? A sníh pořád nikde...Ale neozufejte, když není bílo za oknem, bude alespoň v dnešní povídce. :-) Irith nám v ní povypráví o tom, co jedné zimy prožili hobití bratři Marko a Blanko. Ano, ocitáme se v dávné hobití historii...Přeji vám pěkné čtení. :-)


Temnohvozdský stromeček

22. prosince 2015 v 6:00 | Mexafell |  Vánoce ve Středozemi
Svátky jsou skoro za dveřmi a naše Vánoce ve Středozemi se pomalu dostávají do finále. Proč to vždycky tak rychle utíká? Dneska po vás máme pavoučí drabble od Mexafell. Vždycky jsme obdivovala, jak někdo dokáže napsat "příběh", který s evleze do 100 slov, obzvláště pak ty, kdo dokázali napsat přesně těch 100 slov. Moje drabble většinou nakynula tak, že z nich byly dvoustránkové jednorázovky. Mexafell se to podařilo. Pojďte tedy spolu s námi na krátkou návštěvu do vánočního Temného hvozdu...Nejlepší Vánoce

21. prosince 2015 v 18:00 | Gilly (Girri) |  Vánoce ve Středozemi
Dnešek je tak trochu "mimo plány". Občas se zkrátka stanou věci, které zamotají i hlavy moudrých, natož nás, malých hobitků. Takže...dneska navzdory všemu bude povídka o postavě, která tu už letos jednou byla. Tentokrát však v jiném podání. Přihodilo se totiž, že nám den před plánovaným zveřejněním přišla povídka od Gilly. Protože to ale vypadalo, že ji nenapíše a nepošle včas a dlouho se neozvala, napsala ji mezitím Irith místo ní. Danou povídku, Kterak Kozk ke kozám přišel, už jste si tu mohli přečíst. No a protože jsme nechtěli, aby něčí snaha vyšla vniveč, tak dnes zveřejníme i povídku od Gilly (Girri). Takže Kozk podruhé, snad bude nám i elfímu princi jeho letošní "nadprůměrná" přítomnost odpuštěna. :-) Přeji příjemné čtení.
Dárek pro Melkora

20. prosince 2015 v 6:00 | Mexafell |  Vánoce ve Středozemi
Zdravíčko! :-) Dnešní Vánoce ve Středozemi budou ve znamení Melkora Morgotha. Mexafell to pojala opravdu kreaivně a nakreslila rovnou komiks. Užijte si tedy Vánoce Temného pána, které můžou být zcela jiné, než byste čekali. :-)


Diamanta a gondorské tradice

19. prosince 2015 v 18:00 | Irith (povídka), Polly (obrázek) |  Vánoce ve Středozemi
Dnes máme další veledůležitý a ohromně významný den! :-) Kdopak ví? Ano, je 19. prosince. A někdo má narozeniny. Jistě, určitě spousta lidí. Ale hlavně jeden úžasný a všem známý hobit. :-)(P.S. Omlouvám se ostatnám bytostem Středozemě za zneužití veřejného prostoru k soukromému přání, leč provozuju, že si to můžeme dovolit a vy to jistě přežijete. :D)

Takže dnešní povídka je od Irith a samozřejmě nevypráví o nikom jiném než o Pipovi. :-) Dočtete se v ní o tom, jak to dopadne, když se Diamanta pomocí gondorských vánočních tradic snaží získat pozornost a srdce Peregrina Brala. Přeji krásné počtení! :-)


Pozvánka na Elfohobití koutek

19. prosince 2015 v 6:00 | Mittalmar |  Blog
Vážené a milé bytosti Ardy!

Dovolujeme si vás pozvat na událost, jež nemá v dějinách Středozemě obdoby! Jistě všichni víte, že se již několik let tradičně v měsíci lednu koná v prostorách ZŠ Grafická v Praze akce pro všechny příznivce Ardy (a nejen jí), známá jako TolkienCon. Ani letos tomu nebude jinak. Chystá se však jedna velká změna. Dlouhé roky býval součástí programu na Conu i Elfí koutek, který obětavě připravovala a vedla Laisi Finwen a kde si každý příznivec elfí kultury mohl odpočinout, ochutnat lembas, popovídat si s druhými, zúčastnit se tématických workshopů, prožít si elfí zimní slavnost Narvinye a mnoho dalšího. Ani letos nbude Elfí koutek v pogramu TolkienConu chybět. Bude však rozšířen a obohacen o hobití část. Ano, přátelé, bude Elfohobití koutek! Aneb soužití a přátelství kultur je vskutku možné a může být zajímavé a přínosné. Elfí část bude jako vždy organizovat Laisi, hobití část pak nejpovolanější ze všech hobitů - Irith alias Pipin. Osazenstvo Mittalmaru vás samozřejmě přivítá v kompletní sestavě, chybět nebude občerstevní ani bohatý program. Na své si jistě přijde každý hobit, elf i náhodný pocestný. Proto vás všechny zveme, abyste se 15. ledna sbalili a přijeli za námi. Rozhodně nebudete litovat!
Na této stránce naleznete také veškeré info k TolkienConu. Program samotného koutku později zveřejníme i zde na blogu.
Doufám, bytosti Ardské, že si tuto jedinečnou a neopakovatelnou příležitost nenecháte ujít a dorazíte v hojném počtu z blízka i z dály! Věřte, že to bude opravdu stát za to! :-)

Těšíme se na vás!
Hobiti z MittalmaruVítaná a nevítaná návštěva

18. prosince 2015 v 6:00 | Vendëa Lissësúl |  Vánoce ve Středozemi
O tom, jaké byly Vánoce pro Bilba Pytlíka po návratu z výpravy k Osamělé hoře nám dnes povypráví Venda. Dnešní povídka měla být původně zveřejněná jindy, ale rozhodly jsme se v jejím případě prohodit pořadí v kalendáři. Cílem bylo, aby dnes, 18. 12. vyšla povídka o hobitovi - když už byl Frodo vydaný, tak alespoň Bilbo. A víte proč? Protože dneska jeden příslušník hobití rasy slaví významný den.

VŠECHNO NEJLEPŠÍ K NAROZENINÁM, ČEKANKO / TANI / FRODO! :-)

A vám ostatním přeji pěkné počtení. Mějte se krásně!

(Obrázek je od Vendy)

Jak to tehdy bylo

17. prosince 2015 v 18:00 | Mexafell |  Vánoce ve Středozemi
Velmi originální a vtipnou povídkou o tom, jak to dopadá, když žádáte Melkora o Múzu, o skřetících a Vánocích v Morii nám napsala Mexafell. Doporučuji se pohodlně usadit a... dobře se bavte! :-)

(Autoři obrázku: Greg a Tim Hildebrandtové)


Kterak Kozk ke kozám přišel

16. prosince 2015 v 6:00 | Irith (povídka), Polly (obrázek) |  Vánoce ve Středozemi
Dnes vás čeká článek o našem tolik milovaném dokonalém elfím princi. Povídku měla psát Gilly (dříve Plačící anděl, nyní Girri, aby se to nepletlo :D), ale protože nám na začátku prosince psala, že vůbec nestíhá a nejspíš povídku včas nenapíše, zasáhla Irith a povídku za ni napsala. Dneska však bude nadílka bohatá a kromě povídky od Irith vás čeká ještě krásný obrázek od Polly a jedno malé překvapení na závěr. Doufám, že se vám dnešní trojité kozí nadělení bude líbit. :-) Mějte se krásně!


Poslední Vánoce Thorina Pavézy

15. prosince 2015 v 18:00 | Jeremiáš |  Vánoce ve Středozemi
Dnes trochu smutnější povídka od Jeremiáše. Píše se zima roku 2941 Třetího věku a s ní přicházejí poslední Vánoce Thorina Pavézy...


Veselé Sauronoce!

14. prosince 2015 v 6:00 | Jeremiáš |  Vánoce ve Středozemi
Dnes nám Jeremiášova povídka v krátké formě ukáže Sauronovy Vánoce...
Moje úplně první a zároveň dost možná i poslední drabble. Ne, že by mě žánr nezaujal, ale prostě jsem v tomhle ohledu dost konzervativní. Pro jednou jsem ale prostě musel učinit výjimku, protože si následujících pár řádků o stručnou formu prostě žádalo. Až je dočtete, můžete to posoudit sami.