Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Září 2015

Slizký Smeagol

28. září 2015 v 6:51 | Irith a Polly |  Naše písničky - Staré verze
Další naše písnička je na Jožina z bažin. Takže téma bylo jasné - něco s močály. A tak se sám nabízel Glum. Ale zkuste na něj něco zrýmovat, nám se povedlo najít jen jedno trochu přijatelné slovo rýmující se na Smeagol. Zaručeně ho v textu objevíte. Jo, a přidaly jsme jeden refrén navíc. Je to výňatek z knihy, ale není celý. Každopádně určitě všichni poznáte, jaká část se nám nehodila do rytmu.

Poslední koncert Hlasů Středozemě

25. září 2015 v 6:04 | Irith |  Tolkienovské akce
Před nějakým časem se na stránkách Hlasů Středozemě objevila upoutávka na poslední koncert Hlasů Středozemě http://pisnestredozeme.cz/home ve stávající sestavě. A tu se zrodila naprosto šílená provozka doopravdy na ten koncert přijet. Toto je pravdivá a úplná reportáž z tohoto koncerta i celého dne, zapsaná mnou v neděli odpoledne. Berte na to prosím proto ohled, zvlášť pokud se vám literární úroveň tohoto díla bude na prvních dvou stránkách zdát stejně nechutná jako mně :-)


Conan Meriadoc

22. září 2015 v 7:04 | Irith |  Hobitosloví
Den všeho hobistva je jeden z nejvýznamějších dnů pro nás i pro celý Mittalmar. A proto jsme se, stejně jako loni, rozhodli na toto datum zveřejnit takovou specialitku. Článek ani ne tak s hlubokou provozkou či na vysoké literární úrovni, ale spíše přelomový. Před rokem to byly Samovy trable. A dnes to bude článek o podobné důležitosti. Stejně jako díky Samovým trablím vznikl Kozk, Kořen a celá ta legrace kolem, tak díky tomuto článku, tomuto muži a díky panu Davidu Dayovi a jeho nenápadné poznámce ve Světu Hobitů vznikla provozka na Hobitosloví a první pokus o sepsání celé a úplné historie hobitů. Tak prosím fanfáry... Conan Meriadoc!

Kdysi se mě Polly ptala na to, co mě na dějepise tak fascinuje. Proč ho mám tak ráda, i když je nudný a složitý. A myslím, že odpověď je zde. Protože dějepis je hlavně neuvěřitelně různorodý a… fascinující. Zvlášť ten starověký a středověký, ve kterém je spoustu místa na dohady, spekulace, teorie a nečekané souvislosti. Takže prosím přijměte mé pozvaní do dob okolo roku 400 našeho letopočtu, do neprobádaného úseku světových dějin, do období, o kterém víme jen útržky, které se musí hledat a skládat. Do období římské říše na území Británie a Galie a do období, kdy vzniklo království Nové Británie, tedy Bretaně. Snad vám to bude dávat alespoň trochu smysl, snažila jsem se.


Jarní procházka

18. září 2015 v 6:57 | Polly |  Naše obrázky
Pro ty, kteří trpí tím vedrem, které venku panuje, navrhuji se na chvilku vrátit na začátek března a zkusit se tam alespoň malinko ochladit.


Irith na Šumavě aneb Když se hobitomaniak vypraví na hory část. 2

15. září 2015 v 9:44 | Irith |  Výlety a zájezdy
Asi si zasloužíte vysvětlení, proč byl ten minulý díl tak utnutý a bez předmluvy. Blog mi to absolutně nechtěl vzít, část fotek jsem musela smazat a i část textu, abych to tam vůbec nějak narvala. Tady by to mělo být lepší.
Mimochodem, když se oštěstí, můžete časem čekat reportáž z Japonska, z Telče a z Irska!

Samova ukolébavka

12. září 2015 v 9:44 | Irith, Polly a Delfi |  Naše písničky - Staré verze
Z naší skromné dílničky vylezla naše první ukolébavka. Ale její tvorba byla dosti zákeřná. Znáte bláznovu ukolébavku, že? No, tak v naší upravené verzi ji zpívá Sam pro svou dcerku Elanor. Takže takové ty verfše, co jsou v originále jsme musely hodně proškrtat, jinak by chudák Sam skončil s pověstí pedofila. Jak jinak by totiž vyznělo něco jako "a můžeš hřát, ty mě můžeš hřát" nebo "zítra budou nám bláznům lhát, že ráda spáváš se mnou". Ale snad jsme všechny tyto nástrahy překonaly a Samova pověst zůstane nedotčena.


Irith na Šumavě aneb Když se hobitomaniak vypraví na hory

9. září 2015 v 9:41 | Irith |  Výlety a zájezdy
První díl reportáže z mé cesty po Šumavě.

Vyděděná - Epilog

6. září 2015 v 7:16 | Irith |  Vyděděná - komplet
Epilog a konec příběhu. Bylo by totiž nefér uvrhnout Smíška do požehnaného stavu manželského a Pipina nechat trpět. Estella se proto rozhodne vzít věci do svých rukou.

A abych nezapomněla, jsme do neděle s Polly v Irsku, takže komentáře ani nic jiného (články jsou přednastaveny) nečekejte.


Výzva k 22. září 2015

3. září 2015 v 7:58 | my všichni z Mittalmaru |  Tolkienovské akce
Druhý ročník je tu! Ano, už podruhé pořádáme akci an oslavu narozenin Bilba a Froda. Už podruhé máte příležitost si celý den pořádně Středozemsky zablbnout a možná, pokud budete mít chuť a štěstí, se sejít s námi a oslavit Den všeho hobitstva s trochu větší partou hobitů.