Duben 2015

Estella

30. dubna 2015 v 20:57 | Irith |  Postavy
Druhá část vysvětlovacího článku.
Tady mě skalní Tolkenfilové asi kousnou. Moje teorie ohledně Estelly je totiž dost brutální. Ale, ale...
Dlouho mi vrtalo hlavou, proř se o Estelle vůbec neví. V normálním vydání PP není vůbec zmíněná, jméno jejího syna se "nezachovalo" a přitom to byla manželka jednoho z nejvýznamnějších hobitů vůbec. Takže, proč? No a přišla na světlo hroší moje totálně (ne)logická teorie. Takže, existuje i jiné vysvětlení Estellina vymazání ze spisů než Tolkienova skleroza? Podle mě ano. Podle mě si ji totiž násilím vzal Loto Pytlík ze Sáčkova za ženu, protoe se chtěl pomstít Cvalimu, který proti němu organizoval odboj. Když si ji vzal, narafičil to tak, ay to vypadalo, že je z toho Estella nadšená a že schvaluje všechny jeho lumpárny. Takže ji celý Kraj začal nenávidět. Estelle se podařilo přeží Sarumanovo řádění i smrt svého manžela a pak ji v troskách Dna Pytle našel Smíšek, který ji pomohl, ukryl ji před rozzuřenými hobity a nakonec si ji vzal. To ale Kraj odmítl akcepotovat, takže ji absolutně vmazal z jakýchkoliv svitků a letopisů. O tomhle všem pojednává povídka Vyděděná, to jen, abyste byli trochu v obraze.
Tak co, Aredhel, Jeremiáši, Illiniel a další, kousnete mě?

Temný pán

28. dubna 2015 v 17:36 | Irith |  Jednorázové povídky
Moje třetí drabble, tentokrát poctivé, přesně stoslovné (ale dalo to práci). Původně to mělo být drabble, pak z toho vznikla jednorázovka pak jsem usoudila, že tohle zveřejnit nemůžu a smrskla jsem to zase na drabble.
O čem to je? Však uvidíte. Je to krátké, tak proč vám kazit překvapení.

Diamanta

26. dubna 2015 v 9:58 | Irith |  Postavy
Tak tady se pouštím na moc tenký led. Ale nepředbíhejme.
Je pomalu čas na zveřejnění mých kapitolovek - dialogii Láska voní levandulí a Láska chutná po jablkách (zkráceně jen Levandule) a Vyděděná. Jsou to vesměs romantické a zvlášť v případě Levandule trochu úsměvné povídky, kde se objevují dosud dost neznámé hlavní postavy. Diamanta Bralová a Estella Bulvová. O nich ale Tolkien nenapsal nic, takže jsem si celou jejich osobnost musela vyprovozovat. No a abyste věděli, o čem se tady v příštích měsících mluvit, dávám sem jakési jejich CV.
První tedy přichází na řadu Diamanta. Jak mohla vypadat manželka velkého Brala? Jaká mohla být? Zde teorie dle Irith Zimostrázové.

Tři stromy a jedna lama

24. dubna 2015 v 15:09 | Polly (text) |  Tolkienovské postřehy
Hádejte, co se stalo? Po nějaké odmlce se nám tu znovu urodilo několik postřehů z našeho (ne)normálního života.


Questions - Dotazy

22. dubna 2015 v 17:20 | Titany (překlad Irith) |  Překlady
Zatím poslední z Let me sayových povídek, jediná anglická. Pokusila jsem se o takový poškozený překlad (sympatizuji s těmi, kdo nedokáží plynně číst anglicky), tak to berte s rezervou... samozřejmě sem dávám původní text a pokud anglicky umíte, důrazně doporučuji.
Mimochodem, překládá se to dost blbě. Jak byste přeložili "Bloody Mordor" nebo "Holly Shire"? Všechny varianty mi znějí hrozně blbě.

Jmenuje se to Dotazy, protože Otázky by se pletly s Otázkou a jiná synonyma mě nenapadla :-)

Aurewen

20. dubna 2015 v 12:27 | Irith |  Jednorázové povídky
Dlouho jsme tu neměli žádnou naši vlastní povídkovou tvorbu, takže sem přidám jedno mé nedávné dílko. Nezasvěceným doporučuji nastudovat Samovy trable a Slovníček výplodů choré mysli.
Toto je povídka na přání pro Scrat, která si ji objednala ke Dni všeho hobitstva. I takové jsou u hobitů čekací lhůty...
Je to něco jako Samovy trable, až na to, že hlavní postavou je Galadriel, respektive elfka Aurewen. Jestli se divíte, proč je tak sympatická, tak byla napsána dle modelu "jediný sympatický elf odvrhovaný většinou".

Domov

18. dubna 2015 v 7:51 | Titany |  Překlady
"Jak to dopadlo se Smíškem a Pipinem." Tak tuto závěrečnou povídku uvedla autorka.
Vyústění celé "trilogie" a jedna z, pro mittalamar, nejvýznamnějších povídek. Tady jsme se totiž dozvěděli, že existuje nějaká Estella i když jsme původně měly za to, že je to jen autorčina vyprovozovaná postava.
Přejeme příjemné počtení!

Orthank

16. dubna 2015 v 18:41 | Polly (video) společně s Irith |  Naše písničky - Staré verze
Nejnovější písnička. Upravená na Okoř.
S hrůzou jsme nedávno zjistily, že se tahle jako téměř jediná dá použít na tancování. No, zkuste si tancovat hobití tance na Řekni, kde ty mrkve jsou, nebo Sarumana Šarkana.
Ještě takový malý dotaz - nemáte někdo nápad, jakou písničku bychom mohly upravit?


Když se dva míjejí

14. dubna 2015 v 12:12 | Tiffany |  Překlady
Kořen je prostě naprosto úžasný! Mně neznámým způsobem se mu z té odpornosti co se zove internet podařilo vymáčknout povídku Když se dva míjejí! Dokonalé!
Má dušička se tedy uklidnila a už jí nic nechybí, protože tato dokonalá trilogie bude kompletní!!! (Musím říct, že jsem několikrát v zoufalství provozovala, že tuhle povídku zkusím po paměti dopsat).
Takže Jeremiáši, díky moc!

Oslava zničení Prstenu

12. dubna 2015 v 12:56 | Peregrin Bral (text) |  Tolkienovské akce
Ano, ano. Prsten se s ohněm sešel a my můžeme jít na Oslavu zničení Prstenu. O tom, co se stane, když se pět hobitů a elf (ve skutečnost elfka, ale v tomto kontextu zní elf prostě líp) vypraví na další Tolkienovskou akci, se dočtete v následujícím článku. Opět budu psát v mužském rodě s upravenými jmény. Těšil jsem se na to už od ledna.

Prokletí

10. dubna 2015 v 12:59 | Titany |  Překlady
Co bylo za předmluvu tady, to netuším, možná že tam ani žádná nebyla. Jedná se o první část geniální trilogie Prokletí, Když se dva míjejí a Domov. Osobně považuji tuto povídku za úplně nejlepší z autorčiny tvorby. Je... úchvatná.

Pro mě má i jednu speciální hodnotu. Je to první, úplně první hobití fanfikce, kterou jsem kdy četla. Narazila jsem na ní na nějaké jiné stránce (proto je to také jediná povídka, která se dá aktuálně najít jinde než na mittalmaru :-) ). Tehdy jsem myslela, že je to prostě uzavřená povídka, takový geniální výstřelek. Pak jsem našla Let me say. Ještě pořád si pamatuji, jak jsem to tajně na chalupě hltala, snažila se, aby o tom nikdo nevěděl a přitom jsem brečela nad Domovem a Dvěma životy (jo, Životy trvaly asi měsíc, než jsem je byla schopná rozdýchat ). Díky téhle povídce jsem se i rozhodla napsat svojí hobití fanfikci - Levanduli. Takže vlastně za celý mittalmar vděčíte tomuto dílku...

Nééé, teď jsem zjistila, že Když se dva míjejí NEMÁM!!! Takže tu bude chybět celá prostřední povídka. Truchlím.
Ale o čem to je. Pipin se vyznává z lásky ke Smíškovi, popisuje všechny ty situace, co o nich tady vypráví Smíšek a nastiňuje je "z druhé strany pohledu". Nechápe, proč se od něj Smíšek odvrací a bojí se, že ho Smíšek nenávidí, protože poznal, že jej Pipin miluje a hnusí se mu to. Končí to dost melancholicky.

A mimochodem. Tohle je 51 článek tohoto roku na blogu.

Tři prstýnky

8. dubna 2015 v 12:35 | Polly (video) společně s Irith |  Naše písničky - Staré verze
Přichází po dlouhé době znovu nějaká písnička z naší skromné dílny. Aredhel a ti, co s námi byli na Oslavě zničení Prstenu už ji slyšeli, ale to nám nebrání v tom, ji sem dát. Původní text určitě všichni znáte, jsou to Tři kříže.
Dokonce přikládáme zvukovou nahrávku už teď. A na vaši žádost jsem vyzkoušela, jaké to bude s pochybným hudebním doprovodem. Ale řaknu vám, byl to boj, aby bylo něco slyšet.


Velikonoce

6. dubna 2015 v 7:05 | Polly |  Jednorázové povídky
A už je to tady! Přišel čas pomlázek a vajíček natvrdo. Doufáme, že si dnešní den všichni užíváte plnými doušky a že ho všechny osoby ženského pohlaví přežijí alespoň v relativním zdraví.
A jak bychom mohli na blogu oslavit Velikonoce co nejlépe? No přece povídkou! Třeba vás dokáže alespoň malinko pozitivně naladit.
Ano, jsem si vědoma toho, že v Kraji Velikonoce nebyly, ale tady jde o princip :-)

Aredhel, Šárko, tahle povídka je pro Vás. Abyste věděly, že tu s Vámi počítáme i do budoucna a že tu pro Vás zůstanou dveře navždy otevřené (a možná, že se s Vámi i rozdělíme o svačinu). Bez Vás by to totiž vážně nebylo ono...


Genius Loci

5. dubna 2015 v 8:48 | Titany |  Překlady
"Smeagol a Deagol jdou ve Druhém věku rybařit. O pár set let později se na totéž místo vypraví jiná dvojice hobitů..." Tady ta autorčina předmluva asi není úplně přesně, protože tak dokonalá má paměť zase není ( i tohle považuji za megaúspěch). Ale co si pamatuji je, že inspirace pro tuto povídku byly dvě. jednak tohle http://www.deviantart.com/art/Fishin-Hobbits-15468652 a pak ještě nějaké video, které se mi ovšem nepodařilo otevřít.

Jedná se o slash. Obsahuje "neviditelné ač přítomné hobití milování a smrt jedné z postav". Autorka dala, tuším, věkovou hranici 15 let, ale tak drsné to rozhodně není. Pokud si vzpomínáte na Arweninu slashovou povídku s Kozkem, tam to bylo mnohem, mnohem popisnější a hranice 15 tam byla také. Takže na vlastní uvážení.

Jedná se o jednu z nejpromyšlenějších povídek, všimněte si těch souvislostí mezi odstavci...

Mimochodem, je tam jedna faktická chyba. Autorka zřejmě nečetla Hobití Silmarillion, takže neví, že aby Smíšek s Pipinem mohli jít rybařit na to samé místo co Smeagol s Deagolem, trvala by jim cesta asi tak dva měsíce (i když by to možná vysvětlovalo Smíškovo hlášku na konci)...

Dva životy

3. dubna 2015 v 8:44 | Titany |  Překlady
Je tu první ze serie povídek z Let me say. Tahle je možná úplně nejlepší (tedy pak tu je ještě ta triologie, ale to je na dlouhý běh). Dávat nějakou věkovou hranici podle mě nemá smysl, přečtěte si to na vlastním uvážení. Jedná se o slash Smíšek/Pipin. Do povídky jsme nijak nezasáhly. Dokonce i ten obrázek jsem tam po menších komplikacích narvala!

Z autorčina komentáře: "Pipin je nešťastný a Smíšek se mu vyhýbá. Obsahuje hobití alkoholismus a přemíru fluffu! Součástí jsou i úryvky ze Sto sonetů o lásce od Pabla Nerudy".