Kouřové signály - Středozemská morseovka

26. března 2015 v 6:43 | Irith, Polly a Delfi (přepis a legenda) na úvod je čistě Pollyina práce) |  Výplody chorých myslí
To jsme se takhle jednou rozhodli, že zkusíme vyprovozovat čistě Středozemskou morseovku. A jak to dopadlo?
Legenda v úvodu a přepis s vtipnými vsuvkami je čistě Pollyina práce o níž jsme my dva ostatní bratranci nevěděli. Takže za ten geniální úvod chvalte ji!Théoden vyhlédl z okna a zadíval se na překrásnou scenerii. Na malé postavičky hemžící se na nádvoří. Ač to tak nevypadalo, každá měla svůj jasně stanovený úkol, který teď svědomitě plnila. Někdo šel pro vodu, jiný na trh, nebo například do hospody pro pivo.

Najednou se však jeho pohled stočil k obzoru. Maják vzplál. Ten maják, který byl postaven k tomu, aby mohlo vojsko Gondoru zažádat o pomoc, kdyby bylo přepadeno. Přesně tento maják v dálce poblikával a přitahoval k sobě pozornost všech, kteří si mohli dovolit hledět k obzoru.

V ten okamžik do místnosti vběhl Eomer. Ani nezaklepal, a jakmile zpozoroval Theodena, vykřikl "majáky vzplály! Gondor volá o pomoc!"

Ale Theoden byl ledově klidný. "Také jsem si všiml, že zaplály majáky. Ale ta doba, kdy to byly poslové jen špatných zpráv, je již dávno pryč. Přešli jsme s Denethorem na výkřik moderní techniky. Vidíš, jak ten oheň poblikává? Tím rozlišuje jednotlivé znaky, ze kterých se poté složí celá informace."

Eomerovi klesla čelist. O tomhle ještě nikdy neslyšel. Nechtěl si to přiznat, ale v hloubi duše doufal, že se znovu dostane do nějaké pořádné bitvy. A teď tohle… pořád tomu nemohl uvěřit.

"A co teda říkají?" zeptal se zvědavě.

Theoden se mu podíval do očí a pomalu odpověděl "Vypadá to, že oheň z majáku jim zachvátil sklady, prý se k nim máme přijet podívat na skvělý ohňostroj."

Eomer protočil oči v sloup. To už se tu doopravdy všichni zbláznili?

Přejděte i vy na tento skvělý vynález! Jděte s dobou- inspirujte se dvěma osobnostmi světového formátu. Přinášíme vám průlom v komunikaci napříč celou Středozemí. Představujeme vám (chvilka napětí)

Středozemskou morseovku!

A teď vážně…

Asi se vám už někdy stalo, že jste viděli morseovku. Ten ošklivý vynález. Samé tečky a čárky, Sauron aby se v tom vyznal. Snad jste si řekli "to se musí určitě hodit, asi se to naučím", ale pak se vám ty znaky motaly dohromady. Možná, že právě vám se toto bude hodit.

Kdosi řekl, že to, o co se zajímáme, se nám pamatuje lépe. Proto nás napadlo původní, nudnou morseovku trochu oživit a vložit do ní středozemské prvky.

Tak se na to pojďme podívat. 1. (.-) Začněme trochu zeširoka. Prvním pomocným slovem je ardský

 2. (-…) Bílou rukou (blýskal helmu)

 3. (-.-.) A už nám sem leze populace… Tohle byl zajímavý příběh. Příznivci Silmarillionu jistě ocení naše znalosti :-) Zjistily jsme, že na C a správné slabiky se hodí Círdan. A už to jelo. (Přepis naší konverzace "Círdan má vor." "Ne, lepší bude Círdan má loď." "Víte, co? To už to rovnou může být- Círdan má parník!" "Že by si až tak polepšil?"). Bohužel to poslední nesedí na správné slabiky, proto se nakonec uchytilo Círdan má loď. Parník si holt bude muset počkat na jindy…

 4. (-..) Taktéž zapeklitý případ. Poté, co bylo pro špatnou výslovnost zamítnuto dýmku kuř se naskytly ještě dvě verze. Můžete se tedy svobodně(!) rozhodnout podle vaší preference rasy. Pro příznivce hobitů doporučujeme dárešek. A pro ty ztracené případy, které raději vyznávají existenci lidí a podobných blbostí je tu ještě poslední možnost. Dúnadan. Jistě, zní to lépe, ale pro nás je dárešek lepší už z principu…

 5. (.) Z tohoto jsme elegantně vyklouzly. Námi doporučené pomocné slovo zní ent (povšimněte si, jak o slově elf tu nepadlo ani slovo)

 6. (..-.) U Entů ještě chvíli zůstaneme. Další je totiž na řadě Fangornský les.

 7. (--.) Grímův hrob

 8. (….) Vzniklo téměř okamžitě. Tohle je totiž písmenko přesně pro nás. No přece hobiťata!

 9. (..) Znovu dvě možnosti. Z nichž jedna sice není Středozemská, ale nám se rozhodně bude pamatovat mnohem lépe. Může to být například Irith (nenápadná reklama). Ale kdyby se to někomu opravdu hodně příčilo (nebo by se chtěl zavděčit Aredhel a Clarisse), tak může zkusit jednoho elfa jménem Ingwe.

 10. (.---) Další hobití písmeno. Jediné, co nás totiž napadlo je jak rád já jím. Což je určitě pravda, jen se obávám, že to bude mít za následek náhlé pocity hladu…

 11. (-.-) Znovu ta všudypřítomná populace. Pro K se hodí král elfů. Nebo je ještě možnost podle Gandalfa zkusit Krímbatúr (či jak se to píše)

 12. (.-..) Ještě chvíli zůstaneme v oblastech zamořených blbostmi s roztodivnými objekty na hlavě. Slovem pro L je totiž Lothlórien.

 13. (--) Znovu prostor pro bílého čaroděje. Mám hůl totiž musí být zaručeně jeho hláška.

 14. (-.) Ač se nám to Delfi snažila rozmluvit (a vymlouvala se na jiný způsob psaní) prostě to tak skončilo. Názgûl je totiž jednoznačně nejlepší.

 15. (---) Znovu je zde velká variabilita. Pro milovníky zvěře je zde ó, můj kůň. Pro poslušné ovečky, které rozhodně nejdou proti davu, může být ó, náš král. A poslední, pro oddané Samvědy nabízíme ó, pán spí.

 16. (.--.) poník skáče

 17. (--.-) Toto tedy dokonale sedí, alespoň podle filmu- kvílí Pytlík.

 18. (.-.) Nachází-li se zde nějaký vyznavatel angličtiny, možná by si oblíbil Pytlíkovo povolání- ringbearer. Pro šťastné uživatele západštiny tu však máme plno dalšího. Bohužel je to vše o Kozkovi. Ale když už tu měl svého otce, tak proč bychom nedopřáli chvíli slávy i jemu… Tak tedy, záleží na tom, jak moc jste námi ovlivněni a Gillym taktéž. Pro vánočních povídek znalé je tu samotná Koza jménem Raskána. Pro relativní nováčky se potom nabízí tradiční ozdoba vlasů- rybí cop.

 19. (…) Zde máme tři slova. Asi nejslabší je pro hobity svačina. Nebo se ještě dá použít temný čaroděj Saruman či jeho sok Stromovous.

 20. (-) Aragorn se nám dere do první řady a vyžaduje si pozornost. Budiž. Dejme mu tedy slovo trůn.

 21. (..-) Přichází Sam a jeho pověstná kuchyně. Sice se mu tam občas připlete nějaký uličník, ale Sam se vždy oklepe a dál připravuje chutnou večeři. Záleží jen na vašem vkusu tepelné úpravy. Ukuchtím, uvařím, usmažím či snad usuším houby? Jak je vidět, jídla je dost.

 22. (…-) Nebyl by to správný Bral, kdyby se sem nějak nepropašoval (očividně Irith u písmene I nestačí…), proto u V nabízíme vladyka sám či vladyka náš. Pokud ale nejste příznivci hobitího triumvirátu, snad nepohrdnete budovou, po Středozemi známou jako věž orthancká.

 23. (.--) Delfiino naprosto bezkonkurenční wagón sváč.

 24. (-..-) Druhá možnost Gluma, aby se projevil. Jeho výkřik k svíšišce né! by totiž neměl být zapomenut.

 25. (-.--) Jednou z možností jsou ještě Glumova poslední slova po pádu do ohně Hory Osudu- ý, to pálí. Případně anglická a silně poupravená verze snad nejznámější věty celé trilogie- You shal nót páss! Nebo by se snad dal ještě uznat svrchovaný přístup Elessara- Já jsem váš král!

 26. (--..) Čistě hobití kolonka. Hobity podle této teorie můžeme rozdělit na dvě skupiny. První se označují jako zírá hobit a ti zbylí jako známý hobit. I když není vyloučeno, že zírají i známí hobiti.


Tak, to by bylo vše. Každopádně, jestli máte další návrhy jen do toho. Podělte se s námi o ně v komentářích!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Profesor neurčitě mlhavých studií Profesor neurčitě mlhavých studií | 26. března 2015 v 12:23 | Reagovat

Dobrý no ;-) A už jste to zkoušely v praxi milí hobitci?
Stromovous vladyka sám ardský Círdan má loď Irith nazgůl ardský!

2 Aredhel Aredhel | Web | 26. března 2015 v 14:06 | Reagovat

Naprosto a úplně geniální!!! 12 let zkušenosti z morseovkou je v háji- jdu se to učit od znova, s těmito výrazy! :-D  :-D  :-D
Círdan má vor!!!!! :-D Ach bože, loď je dobrá, ale VOR!!! Zaručeně moje nejoblíbenější písmeno. I když ono dogmatické TRŮN, taky není špatné... 8-)

3 Clarissa Clarissa | Web | 26. března 2015 v 21:41 | Reagovat

Bezkonkurenční. :D Třeba se konečně začnu učit pořádně morseovku (vždycky to vzdám a to, co jsem věděla, stejně zase zapomenu)...

Mimochodem, už čtete Círdan jako Kírdan (jak se na klávesnici píšou hranaté závorky?)?

Ta předposlední mě donutila k zamyslení. Nevíte, jak vlastně se v angličtině používá fonetický přepis? Vzhledem k tomu, že oni všechno čtou ÚPLNĚ jinak, než píšou... jdu to zjistit.

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 27. března 2015 v 21:22 | Reagovat

Příležitost pro zapomnětlivého Jeremiáše, aby se naučil i zbytek morseovky, který za své tříleté skautské kariéry a čtyřletého posílání tajných zpráv (než objevil runy :-D) nepochytil. Za mě vede K, z principu :-D
[3]: Možná nemile překvapím, ale já se s tou myšlenkou nikdy nesžil. Ano, vím, je to napsané v dodatcích a kdesicosi... ale já pořád říkám C írdan, C eleborn, C urufin...
Stejně jako Tolkiena čtu jako [tolkyjena] a hotovo. Prostě sprostě.
Závorky made by wikipedia 8-)

5 Clarissa Clarissa | Web | 27. března 2015 v 23:06 | Reagovat

[4]: Ale to já to taky tak dělala, ne, že ne... dodnes přemýšlím o Celebornovi jako o Celebornovi a ne Kelebornovi... nahlas to ale čtu, tak, jak se má. :-)

6 Aredhel Aredhel | Web | 28. března 2015 v 15:04 | Reagovat

[4]:[5]: Tak to já to mám přesně napůl: Tolkien je pro mě Tolkijen a navždy i bude. Ale O Celebornovi, Círdanovi atd. přemýšlím už pouze a jenom v K. Zdá se mi to přirozené. ;-)

7 Arwor Arwor | E-mail | 29. února 2016 v 17:22 | Reagovat

s - středozem

8 Eri Eri | Web | 20. června 2016 v 22:36 | Reagovat

Já absolutně miluju morseovku tengwar runy germánské i trpasličí a všelijaké takové glyfy!!! I když se pak někdo naučí runy aby si mohl přečíst mé "tajné" zápisky tak začnu s něčím novým >.<
Ty slova jsou tak dokonalá! Nejvíc se mi líbí trůn a ent. ;-)

9 Galadriel Galadriel | 25. prosince 2017 v 19:45 | Reagovat

Z-zrádný hobit (Vili Potměchuť)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama