Prsten Moci

24. února 2015 v 8:59 | Irith |  Hobitosloví
A Hobití Silmarillion na nějakou dobu končí. Je mi líto, ale víc už toho nemám. Ale pozor, není to úplný konec. Tato kapitola ještě rozhodně není uzavřená! Budu se snažit hledat další infprmace a psát další a další články. Jen se připravte na to, že ne tak pravidelně.


(Autorem obrázku je Clarissa)Prsten Moci

Úplně nakonec bych se chtěla pozastavit u jedné moc zajímavé věci. O hobitech a jejich vztahu k Jednomu Prstenu. Protože je jasné, že hobiti k němu byli určitým způsobem připoutáni. V Pánovi Prstenů Tolkien říká, že Prsten má vlastní vůli a sám mění vlastníka. Co je tedy na hobitech pro Prsten tak zajímavého?

Jestli mi nevěříte, že Prsten je s hobity úzce spjat, berme to statisticky. Za celou dobu své existence měl Prsten sedm vlastníků. Pět z nich byli hobiti. Nejdříve Prsten vlastnil jeho stvořitel - Maia Sauron (celkem 1841 let). Pak na dva roky Isildur, tedy člověk. Poté byl Prsten více než polovinu své existence na dně řeky (2461 let). Načež ho našel hobit Deagol. Jasně, Deagol ho vlastnil přibližně dvě minuty, ale i tak. Byl k němu připoután. Připoután na život a na smrt. Vzápětí si Prsten vzal jiný hobit, Smeagol, který ho u sebe měl následujících 488 let. Načež ho Prsten opustil a čirou náhodou ho našel další hobit. Bilbo Pytlík. Náhoda jak bagr, což? Bilbo ho měl šedesát let, než ho předal svému hobitímu synovci, Frodovi. A Frodo ho měl závěrečných osmnáct let. A na konci ho ještě asi tak den měl hobit Samvěd Křepelka, když myslel, že je Frodo mrtvý. Hobit, hobit, hobit, hobit, hobit. Všude samý hobit.

A zamysleme se nad tím dál. Ve Společenstvu, které mělo za úkol prsten zničit, byl od každé rasy pouze jeden příslušník. Jeden čaroděj, jeden Númenorojec, jeden elf, jeden trpaslík, jeden člověk a pak baf! čtyři hobiti. A jsou tu zase. A pak jejich "odolnost" vůči Prstenu. Bilbo ho měl šedesát let, aniž by ho to nějak významněji poznamenalo. Glum šest set, aniž by se stal stvořením čirého zla. Sice se všude píše, jak byl Glum zlý a zkažený, ale já bych to tak neviděla. Vezměte si, v co se proměnilo devět králů, kteří měli jen "malé" prsteny. A teď si to srovnejte s Glumem. Ano, možná byl zrádný, ošklivý apod., ale pořád byl (tedy byl z masa a kostí) a zlu zdaleka celý nepropadl (viz, Podlez a Podraz). Takže dle mého se Glum držel velice obdivuhodně (i když Prsten získal zlým skutkem, tedy vraždou).

Frodo ho měl v té nejtěžší době vůbec a i přesto ho dokázal donést až k Hoře Osudu. Sam byl celou tu dobu s Frodem a měl tak tisíce příležitostí mu Prsten vzít. A Smíška s Pipinem se Prsten vůbec nedotkl. Neuvěřitelné, že?

David Day dává originální vysvětlení. A to vysvětlení ve hře "Házení kroužků". Tato hra se anglicky jmenuje Hob a hraje se velkými kovovými kroužky (rings), které se házejí na kolík (jménem Hob) nebo na terč zasazený do pahrbku (taktéž Hob). Je tedy možné, že celý Pán Prstenů je vlastně pouhým vysvětlením toho, jak vznikla tato obecně velmi známá a oblíbená hra. Tolkienovské, že?

Já mám ještě vlastní, čistě sobecký a hobitomaniacký názor. Ve Středozemi jsou čtyři svobodné rasy. Lidé, elfové, trpaslíci hobiti. První tři zmínění měli své prsteny. Lidé devět, elfové tři a trpaslíci sedm. Není potom logické, aby hobiti měli také svůj, čistě soukromý Prsten? Neodvozuje se neuvěřitelná hobití odolnost proti Prstenu Moci právě od tohoto nároku? A není to prostě jen tak, že hobiti představují přesný opak Prstenu, že jsou jeho naprostým "anti"? A nebo je to prostě jen nějaký poslední, geniální Tolkienův žert?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lemurka lemurka | 24. února 2015 v 15:57 | Reagovat

Takhle o tom přemýšlet mě nikdy nenapadlo. Ale když si to shrnu, dává to vlastně dokonalý smysl.

2 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 24. února 2015 v 16:02 | Reagovat

Tentokrát souhlasím bez výhrad. Poslední dobou jsem hodně šťoural, ale ty si to zasloužíš. Tahle série mě opravdu bavila a těším se na další případné kapitoly ;-)  :-)

3 Aredhel Aredhel | Web | 25. února 2015 v 0:25 | Reagovat

(Člověk si až říká, jak to ten prsten tak dlouho na dně řeky vydržel...)
Ano, hobiti jsou vůči Prstenu neuvěřitelně odolní. Všichni, včetně Gluma. (Protože Glum není záporná postava, za tím si stojím. Je to komplikovaná postava.) Byl to Tolkienův záměr, aby takoví byli. Co se ale týče toho, že tolik nositelů Prstenu byli hobiti, tady si myslím, že se nejedná o specifickou vlastnost hobitů, ale spíš o chybný kalkul samotného Prstenu. Prsten má totiž vlastní vůli a poté, co si nějakých dva tisíce let ležel v Anduině, si řekl, že je čas vrátit se k Sauronovi, kterému se zrovna začínala vracet síla. Chytil se hobita, protože nikdo jiný tam v tu chvíli nebyl, ryba by asi neposloužila jeho účelu. ;-) Proč se nechal vzít Smeagolem je diskutabilní- možná vycítil, že tenhle hobit se mu snadněji podřídí. Ať si od vraždy Deagola ale sliboval cokoliv, musel být hořce zklamán: nejenže s ním Glum neběžel k Sauronovi, ale dalších pět set let se s ním mazlil v jakési zapomenuté jeskyni. Proč ho tedy nakonec sebral zrovna Bilbo a ne nějaký skřet? Gandalf říká, že to byl osud a nám asi nezbývá, než souhlasit. Možná ale Prsten nepotřeboval skřeta, který by se ho pokusil využít ke zvýšení své moci v nějakém zavšiveném skřetím klanu, ale někoho, kdo ho odnese pryč, nejlíp k Sauronovi- Bilba. Opět ze strany Prstenu zatraceně špatný odhad situace. :-D

4 Irith Irith | 25. února 2015 v 7:42 | Reagovat

[1]: podle me to tak vazne bylo

[2]: a co jsem provedla?

[3]:osud.je tam vsude prilis mnoho osudu,aby to byla nahoda

5 Vítek Vítek | 25. února 2015 v 16:12 | Reagovat

Lidé měli ve společenstvu dva zástupce. Númenorjeci jsou také lidé. A Boromir byl částečně také numenorejec. Ale to není podtstatné, Boromir i Aragorn byli lidé. Jinak čtyři hobiti tam byli vlastně proto, že se tam vnutili a pomohl jim Gandalf, byli tam proti Elrondově vůli.
Neřekl bych že Gluma prsten významně nepoznamenal.
Jinak když Sauron koval Jeden prsten tak o nějakých hobitech vůbec netušil a nezajímali ho.
A pokud jde o mne, tak než tento konec který LOTR má tak by se i víc libilo, kdyby prsten zničil Aragorn a odčinil tak Isildurovo selhání. Sice chápu, proč to Tolkien napsal tak jak to napsal, ale líbilo by se mi to víc jinak.
Jo a na osun neveřím.

6 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 25. února 2015 v 17:08 | Reagovat

[4]: Špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem, že si zasloužíš bezpodmínečný souhlas. Promiň, psal jsem to v poměrně kuriózní situaci, pročež mi činilo soustředění nemalé potíže. Domlouvali jsme se spolužáky tablo :-D

7 Irith Irith | Web | 28. února 2015 v 16:54 | Reagovat

[5]: Ale Gandalf je podstatně důležitější, moudřejší a mocnější než Elrond.
Srovnej si Gluma s Černými jezdci. A vezmi si, že po cestě s Frodem a Samem se v něm nejednou objevila dobrá stránka (v jedné scéně je to výslovně napsané)
Aragorna tam dle mého gusta bylo víc než dost. Moc králů, moc ztracených princů, málo obyčejných lidí.
Tady záleží na tom, v co věřil profesor :-D
Mimochodem, jen pro dobrý pocit, jak jsi nás našel? To už je mittalmar tak proslulý?

[6]: Aha. Dobře. Fajn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama