Prognoza do budoucna

18. února 2015 v 12:25 | Irith |  Hobitosloví
Definitivně jsem se rozhodla, že zbylé části Hobitího Silmarillionu nakouskuji. Takže teď budou následovat tři krátké článečky. A tento, první z nich, se bude zabývat mou hypotézou, jak to tak asi mohlo s půlčíky dopadnout. Jak to dopadlo s Krajem. Protože Válka o Prsten změnila všechny a všechno.

(

Autorem obrázku je Clarissa)


Prognoza do budoucna

Rozhodla jsem se, že zkusím vykonstruovat, jak to asi tak s Krajem mohlo dopadnout. Co se stalo potom, po Válce o Prsten. Protože je jasné, že ani hobiti jí nezůstali nezměněni. Upozorňuji, že tohle celé je jedna velká hypotéza a tak to pravděpodobně vůbec skončit nemuselo.

Takže jak byl na tom Kraj? Jak to s tím dopadlo? Válka o Prsten měla obrovský drtivý dopad na poklidné společenství půlčíků. Začalo se o nich mluvit. Začali být známí. Tím, že čtyři z nich vyrazili na cesty a bojovali v těch dalekých zemích na Severu, zpečetili osud všech. Protože dřív se o hobitech absolutně nevědělo. Nevědělo se, že něco takového existuje, nevědělo se ani o tom, že někde leží země jménem Kraj. Ale potom, co půlčíci zamíchali kartami silných a mocných, se o ně najednou svět začal zajímat. A oni se začali zajímat o svět. Začali psát o své historii, začali cestovat. A lidé cestovali k nim. Jaký má Kraj potenciál jako první pochopil Saruman. Toho naštěstí vyhnali. Pak hned Aragorn. Řekla bych, že jeho výnos o tom, že žádný Velký člověk nesmí už nikdy vstoupit na území Kraje, je vlastně pokus o záchranu nevinných půlčíků. Protože Kraj se stával proslulý. A to je neudržitelné. Tady se nám rozvíjí tři možnosti, jak to mohlo s půlčíky pokračovat. První, nejumírněnější verze je ta, že by to bylo jako dřív. Na hobity by se pomalu zapomnělo. Oni by se přestali zajímat o svět a znovu by se ponořili do své úžasné zabedněnosti a ignorace, které je celou dobu tak báječně chránila. Dle mého dost nepravděpodobné. Druhá možnost je ta, kterou popsal Jeremiáš ve své povídce Precedens. Tahle se mi líbí zdaleka ze všech nejvíc. Protože, vezměte si, jak by byl svět krásný, kdyby mu vládli půlčíci. Ale je to možnost tak strašně nepravděpodobná a netolkienovská, že ji bohužel mohu zamítnout rovnou. Jako třetí a nejvíc pravděpodobný osud Kraje se mi jeví zánik. Protože tím, že se o půlčících začalo mluvit, ztratili svou největší obranu. A nedělám si iluze, kolik let po Aragornově smrti ještě jeho výnos platil. (Ale abychom si to ujasnili, řekla bych, že tady mluvím o stovkách let po ději PP.) Takže, mně se zdá nejpravděpodobnější, že Kraj zanikl. Buď pod nájezdy lidí, nebo skřetů. Případně ještě proto, že z něj odešli sami hobiti. Protože se rozptýlili, splynuli. Tím, že ochutnali svět, se ho už nechtěli vzdát. Začali se zajímat o učenost, cestovat, poznávat. A to by byl konec Kraje. Hobiti by se prostě rozptýlili po Středozemi a založili svoje malé vesnice, něco jako byla Hůrka. Další argument pro tuhle moji hypotézu je, že celá Středozemě směřovala od "věku kde je hodně různých bytostí" do "věku lidí". Elfové odešli, čarodějové zmizeli, trpaslíci se zahrabali pod zem, enti vymřeli. A hobiti? Jak by mohli zůstat hobiti? Vmísili se mezi lidi a na Kraj zapomněli. Nebo byl Kraj lidmi dobyt a hobiti byli vyhnáni.

A druhý argument. Ve Středozemi se historie často opakovala. A nezanikl snad Lorien stejně, jak jsem popsala zánik Kraje? Řekla bych, že osudy Kraje a Lothlorienu jsou spojené. Protože tyto dvě země chránilo to samé. Nevědomost. A u obou nevědomost mizela kvůli Jednomu Prstenu.

Takže já si provozuji, že Kraj jako takový zanikl. Ale půlčíci přežili. Smísili se. Zmizeli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vénie Vénie | Web | 18. února 2015 v 15:08 | Reagovat

Mě přijde nejhezčí ta první, leč velmi nepravděpodobná možnost, tedy že vše bylo zas takové jak dřív. Ale máš pravdu, je to nemožné.
Tvá hypotéza se mi zdá podložená a rozumně dokázaná, ale nelíbí se mi. Byla by škoda kdyby Kraj zanikl. Ale máš pravdu. Nakonec zvítězila éra lidí.
Chudášci hobitci!

2 wandering-ranger wandering-ranger | Web | 18. února 2015 v 23:54 | Reagovat

Chci být naivní a věřit té první hypotéze. Ale vím, že je to dost nepravděpodobné. Nemůžu jinak, než s tebou souhlasit, i když takový zánik by si Kraj nezasloužil. Kdyby nebylo Prstenu, hobiti by si dál žili v poklidu a nevědomosti. Ale také by nebyl jeden skvělý příběh.
Smutný to osud.

3 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 19. února 2015 v 10:26 | Reagovat

Pěkné shrnutí, jen mě napadá ještě možnost číslo 4.
Arnor, severní země lidí, byly za vlády Elessara znovu spojeny s Gondorem. Ale já si tak jaksi nedokážu představit, že že by se do nich z Jihu přistěhovalo kdovíkolik nových osadníků. Ti by šli spíš do Ithilienu, kde je tepleji a blíž k centru říše. A věk elfů skončil - jednou i ten poslední odejde přes moře a doby, kdy je bylo možno vídat i na hranicích Kraje, budou nenávratně pryč. Jedinými, kdo by mohl dál ovlivňovat hobity, zůstávají trpaslíci, ale ti jsou zajati vlastními záležitostmi, nebývají expanzivní a jejich úloha coby samostatných hybatelů historie prakticky skončila výpravou do Morie, popřípadě osídlením Třpytivých jeskyní.
Takže si myslím, že hobiti žili dál, ale domnívám se, že už ne tak, jako dřív.
Protože (nejspíš na sklonku Elessarovy vlády, či možná až po ní) přišla válka.
Přijde mi to nevyhnutelné - Harad, Rhun, velké celky, které Gondor nenávidí už tradičně. Bude jen otázkou času, kdy se najde osoba schopná sjednotit je k útoku na šťavnaté území starobylého souseda.
A Dúnadané jsou také v úpadku, nezapomeňte. Jsou zatíženi dědictvím starých časů stejně, jako elfové či trpaslíci - jejich počty nerostou a věk se zkracuje. Nakonec bude muset být Gondor vyvrácen nebo jej budou bránit menší lidé, potomci Rohirů a jim podobných národů. Synové Númenoru odejdou do stínů dřív, než skončí Čtvrtý věk, tím jsem si jistý.
Na severu zase bezpochyby vzroste moc Esgarothu, Dolu a Meddědovců. Nejspíš se probudí žárlivost a rod Durinův bude vyhlazen. Zlatem Ereboru povládnou lidští králové, protože tenčící se moc trpaslíků není s to vzdorovat rychlosti, s jako se lidé šíří světem. Hvozd bude kácen a zbylí elfové, kteří se možná pokusí bránit místa, kde staletí žili, budou pronásledováni, což povede k masovému exodu za Moře. Ti, kteří zůstanou ve Středozemi, dožijí své bezútěšné dny ve skrýších v divočině, která se bude stále zmenšovat a stávat těsnější.
No, hobiti jsou ti jediní, kteří z toho všeho mohou mít prospěch.
Úpadek Gondoru jim umožní ignorovat hranice jeho území a rozšířit se třeba až po Mlžné hory, hypoteticky i obsadit strategická místa typu Roklinky. Za horami by už narazili na Meddědovce, takže svou expanzi pravděpodobně zastaví. Mají ale ještě spoustu místa na jihu, případně i na severu. Vzhledem k zavalitějším postavám hobitů a jejich nízkému vzrůstu jsou způsobilí odolávat chladu daleko lépe, než lidé a mohou tedy osídlit i území daleko na sever.
Až přijde válka i do hobitího kraje, který už dle této hypotézy nebude obsahovat jen Kraj samotný, budou půlčíci dobře připraveni (zvlášť, pokud nechá Samvěd v muzeu v Kopanině Žihadlo a Mitrilovou košili ;-)). Nejsou rasisti, takže jim trpaslíci z Modrých hor rádi pomohou s výzbrojí a výcvikem. Výhodu budou mít též v Červené knize, která obsahuje mnoho strategicky hodnotných informací o Jižních zemích i těch východních okolo bývalého Temného hvozdu.
Ne, hobiti se tak snadno nedají ;-)  8-)  :D

4 Irith Irith | Web | 19. února 2015 v 18:34 | Reagovat

[1]:[2]: Přesně. Ale bohužel je má tato možnost šanci milion ku jedné (ale na druhou stranu, mágové zase vypočítali, že šance jedna ku milionu vyjde devětkrát z deseti pokusů :-) )

[3]: Toto je zahrnuto pod možnost číslo 2 :-) Ale ne, díky moc za úžasný komentář a skvělou (a pravděpodobnou) hypotézu!

5 Kiwi Kiwi | 20. února 2015 v 18:35 | Reagovat

Měli z Kraje udělat Národní park a vybírat tučné vstupné. Nebo rekreační středisko.
Ne kecám. Myslím, že hobiti by si jen tak nevyhynuli. Jsou to bystré osůbky, vsadím se, že by to nějak vyprovozovali :-D

6 Aredhel Aredhel | Web | 20. února 2015 v 20:09 | Reagovat

Hobiti vymizí- vždyť sám Tolkien někde (možná v prologu PP, nevím) píše, že už jich není tolik jako dřív, nebo tak nějak... Ale nesouhlasím, že kvůli tomu, že se Kraj stal po Válce o Prsten známým. To mi nezní jako něco, co by Tolkien zamýšlel. Spíš je nutné brát na zřetel, že čtvrtý věk je věk lidí, a všechny národy postupně zmizí: elfové už nemají ve světě místo a odplují, trpaslíci určitě vymřou (vymírají už od prvního věku a není divu: jenom jedna třetina populace ženy a z toho se jenom některé vdají a mají děti...), entové asi zestromovatí a hobiti... myslím, že i jich bude ubývat (ale ne kvůli tomu, že si jich ostatní všimnou!). Staletí budou ještě spokojení (protože Tolkien chtěl mít čtvrtý věk šťastný), ale bude jich míň a míň, až nakonec zmizí jako postavy z pohádek jako je Hobit. Nesmíte zapomínat, že Tolkien bral Středozemi jako nějaký dávný věk NAŠEHO světa, ne nějaký jiný svět- a dnes už žádní hobiti nejsou, že? (Dobře, až na tři... ;-) ) Bude to pomalé a nenápadné, nenásilné mizení. Nesouhlasím s Jeremiášovou vizí války- to opravdu nekoresponduje s Tolkienovou vizí čtvrtého věku (proto opustil psaní Nového stínu- uvědomil si, že takový svůj svět po válce o prsten nechce!) Asi tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama