Pipin

9. prosince 2014 v 15:42 | Irith |  Vánoce ve Středozemi
Humorná povídka psaná podle Samových trablí. Takže si rozhodně užijete dostatek Kozků, Elrondů se světýlky v uzlech na hlavě a Aragornů s vánočními čepičkami. Ale hlavně hobitů. Především dvou hobitů, kteří se rozhodli dodržovat vánoční zvyky.


(Autorem obrázku je MayaSzarlotka, Zdroj)


Na Roklinku se pomalu snášel sníh. Ve spirálách se stáčel kolem červených koulí, které byly rozvěšené všude kolem a padal i na špičaté čepičky strážních elfů. Byly Vánoce. Vánoce roku 3018. Všichni elfové brali Vánoce hrozně vážně a připravovali se na ně už od října. Legolase se dokonce poslední dva týdny dalo zastihnout jen ve stáji, kde se svým kozím sborem nacvičoval vánoční koledy. Abychom byli spravedliví, musíme říct, že mečet do rytmu už kozám docela šlo. Jediný problém byl, že každá mečela do rytmu docela jiného. Arwen si pro svého plyšového medvídka upletla zelenou čepičku a rukavice a dokonce i pochmurný hraničář Aragorn pod vlivem svátků trochu roztál a dovolil jí, aby mu upletla kulicha s červenou bambulí, kterého potom povinně nosil. Gandalf si na svou hůl pověsil snítku jmelí, ale zaboha se nedal přesvědčit, aby si vyměnil špičatý šedivý klobouk za něco stylovějšího a špičatějšího. A dokonce i Elrond se nechal strhnout všeobecnou dobrou náladou a do uzlů na hlavě si zapletl girlandy světýlek.

Elfové měli vánoce rádi. S velkou radostí dodržovali i všemožné vánoční tradice a zasvěceli do nich všechny více méně dobrovolné neelfí oběti. Jak ale měli zanedlouho zjistit, udělali špatně.

Hodně špatně.

"Další špička! Vedu tři jedna!" ozval se radostný výkřik a Elrond který právě mířil do knihovny, otočil hlavu. Onen výkřik vyšel zpoza dveří jídelny. Elrond zaváhal. Před chvílí ho Sam propustil z přednášky "Kterak to zařídit, aby Vánoční hvězda vykvetla na Vánoce, a ne, jako obvykle, na letní slunovrat," a Elrond si tak vůbec nebyl jistý, jestli se doopravdy chce dobrovolně nechat vystavit dalšímu nebezpečí. Po chvíli ale přeci jen převážila jeho zvědavost a on zmáčkl kliku a vešel dovnitř.

Vzápětí se mu před očima rozprskly hvězdičky a on jakoby zpovzdálí slyšel výkřik "Další…ajaj!"

Elrond se vzbudil o dvě minuty později.

"Stalo se vám něco?" zeptal se čísi hlas a v jeho zorném poli se objevil Peregrin Bral.

"Neee" zachraptěl Elrond a zvedl se na nohy. "Co to bylo?" zeptal se.

"Házeli jsme botama. Arwen říkala, že je to nějaký vánoční zvyk."

Elrond vyprskl smíchy. Hobiti se po sobě podívali.

"Házeli botami? To přece dělají jen dívky! Aby věděly, jestli se vdají!"

Pipin si založil ruce na hrudi a našpulil rty. "Náhodou byla to legrace. A já jsem vyhrál. Měl jsem třikrát špičku ven, zatímco Smíšek jen jednou!"

"Víte, tenhle zvyk doopravdy dělají jen dívky. Ale je tu i spousta jiných zvyků, které byste mohli zkusit."

Hobiti se po sobě podívali. Elrondova smůla byla, že nezaregistroval tu jiskřičku, která se jim rozsvítila v očích."Můžete mi vysvětlit, co to děláte?" zeptal se Elrond o hodinu později, když na oba hobity narazil v Bilbově pokoji.

"Moment, musím se soustředit!" okřikl ho Pipin a sledoval Smíška, který stál kus od něj a v ruce držel jablko.

"Hvězda nebo křížek?" zeptal se Smíšek.

"Hvězda," odpověděl Pipin a napřáhl Žihadlo, které svíral v rukou.

Smíšek přikývl a hodil jablko vysokým obloukem směrem k Pipinovi. Peregrin elegantním pohybem máchnul mečem a skoro jablko trefil. To ho však přeletělo a Elrond stihl jen tak tak uhnout. Jablko se rozpláclo na stěnu za ním, kde se už skvělo několik významných mastných fleků.

"Zase nic!" zaklel Smíšek.

"Ehm…" připomněl se Elrond. "Můžete mi říct, co to děláte?"

"Dodržujeme vánoční zvyky," odpověděli mu hobiti dvojhlasně a Smíšek vybral z košíku další jablko.

"Ale krájení jablka se dělá jinak," zasténal Elrond, který mezitím už stačil zaznamenat všechny škody způsobené hobití snahou o tradičnost (tedy jedno jablko zapíchnuté na špičce lustru, jednu významnou díru v místě, kde byly dveře do knihovny, rozbité okno a velice vyděšeně vypadající hlavu soba, zavěšenou nad krbem, který měla v puse půlku jablka). Elrond si odkašlal. Možná by měl hobitům vybrat nějaké tradice sám. Najednou ho napadla podlá myšlenka a půlelf se ošklivě ušklíbl.

"A co kdybyste zkusili držet půst? Říká se, že když nebudete celý den jíst, uvidíte potom zlaté prasátko!"

Elrondova naděje se skvěla v šanci na vánoční večeři. Zrovna včera mu totiž kuchař rozpačitě oznámil, že se jim, ač si to neumí vysvětlit, prudce ztenčily zásoby jídla, zejména jablek. Elrond si byl jistý, že odhalil původce této záhady a rozhodl se, že je zneškodní a umožní tak, aby na vánoční večeři zbylo alespoň něco k jídlu.

Bratranci se na sebe podívali a Pipin mrkl. Žádný půst rozhodně držet nehodlal.Elrond se (dosti předčasně) zaradoval, jak krásně celou věc vymyslel. O hobitech už celou hodinu neslyšel a bylo tedy možné, že si vzali jeho radu k srdci. Nadšený svou prohnaností se Elrond vypravil na malou podvečerní procházku po zahradě.

Procházku byl nucen ukončit u stájí, protože odmítl akceptovat zvuky, které se odtamtud ozývaly. Po nakouknutí dovnitř spatřil Pipina, jak drží za rohy jednu ze zoufale se bránících koz a snaží se ji nastrčit Smíškovi, aby ji mohl obarvit na zlato. Zápas hobit versus koza se vyvíjel dost zajímavě, protože Pipin byl přeci jen poněkud lehký a Kozkovy kozy měly komplexní bojový výcvik. Elrond by rád dál pozoroval, jak to skončí, ale zaslechl spěšné Legolasovy kroky a usoudil, že hobitovražda zřejmě nepatří k vánoční pohodě. Raději oba hobity odtáhl do bezpečí a vyhnul se tak Legolasovi, který právě začínal vyšetřovat, kdo si dovolil sáhnout na jeho nejlepší kozu.

"Tohle taky nevyšlo," prohlásil sklesle Pipin a podíval se na Elronda.

Elrond pokrčil rameny. Už začínal mít obou hobitů plné zuby.

"Zkuste lití olova," procedil skrz zaťaté zuby nakonec a propustil je.

Svou chybu si uvědomil o deset minut později, poté, co se jedno křídlo jeho paláce vzneslo v obrovském výbuchu.

K jeho obrovskému zklamání a roztrpčení z jednoho okna bezprostředně po explozi vypadly dvě malé, totálně vychechtané postavičky.Oba hobiti teď seděli vedle sebe na jedné větvi staré hrušně a zachmuřeně pozorovali hodovní síň Roklinky, kde právě probíhala oslava Vánoc a kam jim Elrond zakázal přístup. Nepodařilo se jim tam ani nenápadně vplížit a dokonce ani pokus ukrýt se za Boromirovým štítem nevyšel. Elrond byl očividně naštvaný a nehodlal jim jen tak odpustit. Ale nebyl naštvaný dost.

"Smíšku?" ozval se Pipin po chvíli.

"Ano?"

"Provozuješ, že Elrond už rozbalil náš dárek pro něj?" zeptal se Pipin a ušklíbl se.

Odpovědí mu bylo zlostný výkřik, který se rozlehl z hodovní síně.

Elrond právě rozbalil knihu "Dredy stokrát jinak".
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aredhel Aredhel | Web | 9. prosince 2014 v 18:44 | Reagovat

Komplexní bojový výcvik koz!!! :-)
Bylo by OPRAVDU  zajímavé vidět hobita držet půst. Myslím, že kdyby to vydržel, příští dny by v domě k jídlu nezbyla už vůbec nic... Elronda mi je ale  upřímně líto.
Další skvělá povídka, jenom jak si čtu vaše výtvory, nutí mě to přemýšlet, jak asi vypadají Vánoce u tebe nebo u Polly doma.. O_O

2 Katka Katka | 9. prosince 2014 v 20:42 | Reagovat

Rok 3018...vůbec si nevybavuju, jak hobiti počítají čas.
Je neuvěřitelné kolik tradic se dá pojmout...tak netradičně. Mimochodem úžasná povídka, tenhle prosinec je hned mnohem lepší :-D

3 Delfi Delfi | 9. prosince 2014 v 20:54 | Reagovat

Jak by řekla Irith...
TOHLE JE GENIÁLNÍ!!!
Miluju ty hlášky a opravdu se těším na Faramira, který mi byl představen před tělákem. :-D

4 Irith Irith | Web | 9. prosince 2014 v 20:55 | Reagovat

[1]: No... nějak podobně :-)Polly upí na Konopišti a já se snažím přežraným zvířatům v Chuchli vsugerovat, že opravdu mají ještě hlad...

[2]: Bude o tom článek někdy v lednu. Chystám vydání komplexních hobitích dějin :-)

5 Clarissa Clarissa | Web | 9. prosince 2014 v 21:44 | Reagovat

Další skvělá povídka, z Irithina pera. Vážně jsem se pobavila. :-D

Komplexní bojový výcvik koz. :-D

6 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 10. prosince 2014 v 15:36 | Reagovat

To není fér.

Právě před chvílí jsem dočetl Bilba a vy hned vyrukujete s něčím takovým. Máte přesilu a já si, popravdě řečeno, poprvé připadám coby elf ve vztahu k hobitům dost trapně.

Vždyť to vypadá, jakoby to byli hobiti, kdo vymyslel písmo a naučil se jej ovládat nejlépe ze všech národů Středozemě. 8-O  :-D

7 Irith Irith | Web | 10. prosince 2014 v 17:07 | Reagovat

[6]: Dobře my!!!
Smíšku, pokořili jsme Kořena!

8 Tertexia Tertexia | E-mail | 11. prosince 2014 v 11:57 | Reagovat

Sice si vůbec nedokážu představit, jak se ve Středozemi slaví vánoce a zda vůbec, ale na tom nezáleží, povídka skvělá! Moc jsem se zasmála :) Budu muset na váš blog chodit častěji :)

9 ArwenVečernice ArwenVečernice | Web | 11. prosince 2014 v 18:33 | Reagovat

Aragorn s cepickou? Elrond se svetylky? Zajimavy napad :D Kampak ty na to chdis? Moc moc podarena povidecka!

10 Jíťa Jíťa | Web | 12. prosince 2014 v 17:20 | Reagovat

Velké díky za zvednutí nálady! Kozí sbor :D :D

11 Scrat Scrat | E-mail | Web | 18. prosince 2014 v 13:05 | Reagovat

Božíí :-D Nejlepší je kozí sbor a krájení jablek :D  :D Mám takový dojem, že potom všem by je Elrond nejradši nechal házet ty boty ;-)

12 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | Web | 10. července 2015 v 10:05 | Reagovat

Jéééé :-D Elrond se světýlky pobavil! :D A výcvik koz? :-D
Skvělá věc tahle povídečka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama