Irith ve Skotsku aneb když se hobitomaniak vypraví za hranice - Pán prstenů a Hobit

7. srpna 2014 v 10:52 | Irith |  Tolkienovské postřehy
Poslední část vypravování o mé výpravě do Skotska. Ale tentokrát velice úzce související s Hobitem a Pánem Prstenů. Je to o tom, co jsem ve Skotsku k tomuto tématu objevila. Ale že toho je!Na začátek sem dám seznam výrazů souvisejících s PP, abyste, pokud něco z toho neznáte, byli v obraze:
Billy Boyd - Skotský herec, který hrál Peregrina Brala.
Ali McKinnon - Billyho manželka, Skotka.
Dominic Monaghan - Herec, který hrál Smělmíra Brandoráda a Billyho nejlepší kamarád.
Blink - Dominicův had, albín.
Richard Armitage - Herec, který hrál Thorina Pavézu.
Ian Holm - Herec, který hrál starého Bilba Pytlíka.
Barad-dur - Sauronova pevnost.
Beecake - Hudební skupina, kterou Billy Boyd založil a ve které hraje na kytaru a zpívá.


Lothlorien- Ano, ač to zní neuvěřitelně, jsem naprosto na větvi z toho, že jsme našla Lothlorien. Jeli jsme totiž autobusem silničkou do Fort Williamu a najednou koukám, na kraji silnice je odbočka a na ní je napsáno Lothlorien. Tedy, kdyby tam bylo napsáno Kraj, tak už vyskakuju z autobusu za jízdy. Ale podařilo se mi zaměřit souřadnice (fotka se bohužel nepovedla). Takže, pokud si někdo chcete jít pokecat s Galadriel, začněte na těchto souřadnicích N 56°42.871 W 005°13.598 a hledejte zelenou ceduli se žlutým, ozdobným nápisem.

Kraj - Už v první části tohoto deníku jsem psala, že jsem hluboce přesvědčená, že se PP točil v Anglii. Pro začátek se podívejte na tyto fotky Kraje, pořízené z Castelrigg Stone Circle.

A teď si porovnejte tyto čtyři nápisy. Ten první je ze Skara Brae, ten pod ním ze Skye a ty dva poslední… ale ty přece musíte znát, ty jsou z filmu. Porovnejte styl písma…

Blink - Když už víte, kdo to Blink je, tak se prosím podívejte na tuto fotku. Omlouvám se za rozmazanost, je to foceno z jedoucího autobusu, kdy jsem měla asi dvě vteřiny na to, abych foták vytáhla a stiskla spoušt, než jsme tento dokonalý obchod v Inverness přejeli.Rohan - Tato fotka a tento obchod je také z Invernessu. Kvalita tentokrát lepší, je znatelné, o co jde.


Beehive - Ještě tato lahůdka, což je vývěsní štít jedné hospody v Edinburghu. Asi jim doporučím, aby místo hive dali cake…
Mimochodem, Skotsko mě dost zklamalo. Nikde se nedá sehnat jediné cédečko Beecake.


Prapor utkaný elfy - Víte, jak jsem mluvila o tom závoji na Eilan Donan Castle, který podle pověsti utkaly víly? Tak víly, jsou v Anglii totéž co elfové. Už vidím Legolase jak pilně tkaje prapor a nadšeně ho předává náčelníku Skotského klanu...

Armitage - Teda to jsem těžce zírala. Ač se nezajímám o Hobita obecně a o trpaslíky zvlášt, pamatovala jsem si, jak se jmenuje herec Thorina Pavézy. Ono to nebylo zas tak těžké, když na mě jeho jméno zíralo z každého umyvadla…
Mlžné hory - A teď mi říkejte, že Mlžné hory jsou točené na Novém Zélandě. Foto pohoří na Skye.Holm - Když se v pět ráno díváte na mapu Orknejí, toto jméno jako část ostrova může být docela šok…


Ring of Brodgar - Tak skvělé jméno prostě nešlo minout bez komentáře…

Skaill house - To je ten dům objevitele Skara Brae. V obývacím pokoji si tento zajímavý človíček nechal zřídit takové dost zvláštní okno… proč asi?Dům ve Westmister Abbey - Dům kanovníka Westmisteru s jedním velice hezkým oknem (druhé je zazděné).


Mordor a Ithilien - Půvabná zahrada Gondoru a oproti tomu hraniční hory Mordoru… West Water a pohoří Scaffel Pike. A také ta sut, kterou se Frodo se Samem brodili, když šli Mordorem.

Hraničáři - Chcete se setkat s pravým Hraničářem? Ve Skotsku žádný problém. Pracovníkům horské služby, se tady říká Rangers.

Barad-dûr - A jestli se chcete setkat se samotným Sauronem, začněte tím, že navštívíte památník Williama Wallace.
Tam vpravo si můžete všimnout i krále černých jezdců, s hrozivě napřaženým mečem :-)A tady, tady je dokonce samotné Oko Sauronovo, jak se náhle zjevilo na předním skle Orknejského autobusu. Že by znamení?


Hobitka - Ale jestli jste na hobity ujetí stejně jako já, běžte raději do Eilan Dunan Castle. Byla tam jedna domorodá průvodkyně, která vypadala úplně přesně jako hobitka. Bohužel mě nenapadlo ji vyfotit, takže mi prostě musíte věřit.

Sekera a Prsten - Tohle prodávali v jednom suvenýrovišti. Škoda jen, že to bylo tak drahé…
Bouřná - Že tohle jméno neznáte? Ale znáte! Je to tak řeka, přes kterou ve filmu převážela Arwen Froda a kde pustila na Černé jezdce tu potopu. A pamatujete si na ty koně, kteří ve vodě běželi? Tak tohle jsou jejich trochu větší bratříčci.


Elfština - Jazyk "vznešených" (velké uvozovky) a "krásných" (obří uvozovky) elfů. Porovnejte ji s cedulí ve staré Skotské Gaelštině.


Šála - Ve Fort Augustus se mi podařilo sehnat tuhle skvělou šálu.


Ano, vím, že nevypadá úplně přesně jako ta Pipinova, ale mě se strašně líbí. Je hrozně hebká a příjemná na dotek. Měli tam šály s tartany různých klanů (i Boydů), ale já chtěla Pipinovskou, modro-zelenou. Jsem hrozně ráda, že tahle šála není s tartanem (Pozn. taková ta kostkovaná látka na kilty) patřící nějakému klanu, ale ten její tartan znamená "Svobodu". Ne jenom Skotska, prostě svobodu. Přeložila jsem, co o tom bylo napsáno na takové malé cedulce, patřící k tomu.Omlouvám se za kostrbatost. Takže:
Tartan, který kombinuje moderní a univerzální vzor, symbolizujr povahu a podstatu svobody. Ne pouze Skotské svobody, nýbrž svobody pro všechny národy. Tartan je inspirován hrdinským životem a časem velkého Skotského ochránce Sira Willama Wallice (zase jsme u něj…), Statečné srdce, který pozdvihl korouhev odporu proti Anglické okupaci v raných letech Války za nezávislost. Po serii ohromujících vítězství byl zrazen, uvězněn a popraven v Londýně v roce 1305.

Klan Boydů - Toto bude trochu delší. Takže, pokud se o herce, kteří hobity hráli, nezajímáte, klidně to přeskočte. Jsou to prostě jen bláboly někoho, kdo už je Peregrinem Bralem naprosto posedlý.
Takže. Do Skotska jsem jela také proto, že Billy Boyd je Skot. Umíte si tedy představit mé nadšení, když jsem zjistila, že Boyd je starý Skotský klan se svým tartanem a vším všudy. Ale abych na to šla popořadě.
V jednom krámku ve Fort Williamu jsem zjistila, že prodávají takové úžasné brožurky o jednotlivých klanech, kde je sepsaná historie toho kterého klanu apod. Bohužel klan Boydů už byl vyprodaný.
V Portree jsem vlezla do jednoho knihkupectví a tajně jsem jim ukradla jednu knížku o klanech. Potom jsem v zadní části krámku, kam už moc nikdo nechodí, rozložila tu knížku na zem a zoufale si ofocovala stránku o Boydech. Nebojte, tu knížku jsem nepoškozenou vrátila. Z fotek jsem potom ve stanu rozklíčovala a opsala anglický text a přeložila. Takže tady je to, co jsem zjistila z této chytré knížky (omluvte můj překlad).
Dle tradice, Boydové pocházejí z krevní linie Roberta, synovce Waltera VI, skotského prvního High-Stewarda (asi nejvyšší správce) a předka Stuartovců (ano, bavíme se tady o královské linii Stuartovců, ze které pocházela Marie Stuartovna a další). Jméno Boyd pravděpodobně pochází z Gaelského výrazu pro blondaté vlasy, ačkoliv některé autority identifikují název Boyd, jako výraz označující klanové muže, pocházející z ostrova Bute, který je v Gaelštině známý jako Bhoid (ten ostrov fakt existuje, našla jsem ho na mapě, je to na sever od Glasgowa).
Sir Rober Boyd sloužil Robertu the Bruce (no, to byl král Skotska, který dokončil očistu Skotska od Angličanů, ano, to co začal William Wallise. Tento král definitivně osvobodil Skotsko. Jeho dcerou byla Marjorie, kterou si vzal za ženu sir Walter VI a ano, jeho synovec je Robert Boyd, který, jak píšu v první větě, sloužil svému králi v bitvě…) jako velitel v bitvě u Bannockburn (1314, bitva, která vlastně rozhodla samostatnost Skotska). Za to Robert Boyd obdržel pozemky v Kilmarnocku (město jihozápadně od Glasgowa) a získal velkou moc. Po korunovaci Jakuba III (1460 - 1488) (velice nepopulární panovník, kterého ovládala velice nepopulární rodina Boydů :-) ) byl lord Robert Boyd jmenován jedním z jeho zástupců a regentů. Zároven byl také hlavní (jo a ted nevím co, v knize bylo Chamberlein, což mi slovník překládá jako komorník, nebo pokladník. Vyberte si). Jeho bratr Alexandr byl jedním z králových vychovatelů. Robertovu synovi Thomasovi (pardon, ale mě se prostě Thomas líbí mnohem víc než Tomáš) byl udělen titul hraběte z Arranu a dokonce se oženil s královou sestrou Marií. Rodině se podařilo roku 1469 domluvit králův snatek s Dánskou princeznou Markétou, dcerou Kristiána I. Krátce po Jakubově svatbě však Boydové upadli v nemilost. V době, kdy byli Robert a Thomas (se svou ženou princeznou Marií) v zahraničí na diplomatickém jednání, byla jejich moc zlomena. Sir Alexandr byl roku1469 popraven za zbojnictví a Mariin sňatek byl roku 1473 anulován. Robert s Thomasem uprchli do exilu. (Jestli chcete vědět víc)
Královskou přízeň Boydové znovu získali až s korunovací Marie, Královny Skotů (1542 - 1567. Ano, ta Marie, která soupeřila se svou sestřenicí Alžbětou I. o Anglický trůn. Mimochodem, Mariin otec byl Jakub V., vnuk Jakuba III. jehož sestra byla žena Roberta Boyda).
Po znovuobnovení monarchie roku 1660 (Trvalo mi dost dlouho, než jsem si vzpomněla, co to bylo, takže vám tady napíšu stručný výtah situace, abyste byli v obraze. Takže Oliver Cromwell vyhlásil v Anglii roku 1649 republiku, kde vládl v podstatě jako diktátor. Jeho syn Richard to ale celé zvoral, republika byla zrušena a na trůn usedl Karel II.) byl William, lord Boyd, ustanoven Vévodou z Kilmarnocku. V roce 1745 čtvrtý lord z Kilmarnocku bojoval v Jakobitské krizi (ano, ta krize, kvůli které musel korunní princ Charles uprchnout, a pomohla mu Flora McDonaldová. Jen jaksi nevím, jak se ten čtvrtý lord z Kilmarnocku jmenoval a ani nevím, na jaké straně tedy bojoval. Předpokládám, že na Jakobitské, proti Vilému Oranžskému), byl zatčen a stat v Londýně.


Tartan rodu Boydů byl navržen roku 1954 pro lorda z Kilmarnocku.

Takže z toho vyplývá, že herec, který hrál Peregrina Brala, je možná (může také patřit do jiné rodové linie, která má sice stejné jméno, ale není pokrevně příbuzná) spřízněný se Skotským a posléze Anglickým královským rodem a teoreticky je lord a asi i vévoda. Slušný. Ještě dodám, že informace jsem také čerpala odtud, odtud a odtud.

Ale abych pokračovala dál, na Skye, v tom muzeu, měli i velkou nástěnku s obrázky tartanů jednotlivých klanů a také s mapou, kde ty klany žijí. Umíte si představit, jak zuřivě jsem hledala a fotila. Omlouvám se za kvalitu fotek, jednak tam byla tma a jednak jsem nechtěla, aby rodiče věděli, co dělám. No, jak to vypadá, tak Boydové jsou doopravdy především v oblasti Kilmarnocku. Než se budete divit, proč jsem fotila i McKinnony, tak vás chci upozornit, že jednak žijí právě na Skye a jednak je mi Ali hrozně sympatická :-)


Potom jsme byli v Inverness, kde se mi podařilo konečně sehnat tuto úžasnou brožurku.


Nemám jí přeloženou, ale rozhodně jí překládat budu a prosím napište do komentářů, jestli chcete, abych to dala na blog. Jen vám prozradím, že jejich motto je "I trust", což asi znamená něco jako "Věřím", i když by se to dalo přeložit jako "Ochranuji", nebo "Důvěřuji". To důvěřuji je asi nepřesnější, protože i ten nápis "Confido" znamená důvěřuji (mělo by to být latinsky). A místo jejich působení brožurka označuje jako Ayrshire (U Kilmarnocku. Jo, je tam shire, shire!!!!).

A nakonec ještě zmíním nějaký krámek, mám dojem, že také v Inverness, kde se mi podařilo ofotit barevný plakát erbů těch jednotlivých klanů. Takže tady máte Boydy i McKinnony. To motto McKinnonů "Audentes fortuna juvat" znamená "Štěstí přeje" (To tedy jo, zvlášt pro Ali :-) ).A na konec si nechávám tuhle perličku. Toto je výloha jednoho obchodu v Royal Mile v Edinburghu. Může tam jít, kdo chce a vyrobit si svou figurku z PP nebo Hobita. Fakt jsem tam chtěla zajít, ale pak jsem zjistila, že tam zuřivě vyrábějí pouze muži, takže bych vypadala dost divně a navíc si vyrábějí především skřety. Netuším, co by dělali, kdybych tam přišla a požádala o hobita :-)

Takže tímhle svou přednášku o mé cestě do Skotska končím. Doufám, že se Vám to líbilo a ani jsem Vás moc nenudila. Já jsem naprosto nadšená. Skotsko…sen!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Clarissa Clarissa | Web | 8. srpna 2014 v 14:21 | Reagovat

Jenom to potvrzuje, jaký byl Tolkien génius! :D
Ale že by Billy Boyd měl s těmi Boydy něco společného si nemyslím.
A že má hudební skupinu to jsem taky netušila. Schválně jsem si ji poslechla a nevypadá to špatně. ;-)

2 Michelle Michelle | E-mail | Web | 8. srpna 2014 v 22:15 | Reagovat

Já do té anglie prostě musím! :-D

3 Šárka Šárka | Web | 8. srpna 2014 v 22:51 | Reagovat

Ježiš to je tak super :D Ta vaša hobitofilie je mi hrozně sympatická a ani nevíš, jakou mám radost z toho, že jsou na světě i jiní lidi, kteří hodnotí krásu země podle souvislosti s Tolkienem...Kéž by čr byla více jako Skotsko...:D A ten fakt že Boydové jsou starou skoutskou rodinou a že hobiti strašně rádi řešili rodinné vztahy je geniální.

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 9. srpna 2014 v 15:15 | Reagovat

Tenhle článek byl sice jednou velkou konspirací, ale tak úžasně zábavnou a nápaditou že jsem jenom zíral. Našla jsi snad všechny souvislosti dokonce i tam, kde nejspíš žádné nebyly (shire = kraj, ale také hrabství, shire se zkrátka v Británii jmenuje úplně libovolný kus země). Takže tahle skvělá minisérie je prostě parádní kousek a já si ji určitě přečtu odznova, až se někdy budu chystat do Skotska :-D

5 Irith Irith | Web | 10. srpna 2014 v 7:57 | Reagovat

[1]: To s Billym Boydem je dost složité. V klanech totiž rodové jméno přebírají i lidé, kteří se do něho přivdají, nebo přižení a mám dojem že pak i jejich nejbližší rodina, ale tím si nejsem jistá. Takže je šance, že pochází z přímé linie, ale ta šance je dost malá. Ale brožurka se o něm zmiňuje.

[3]: Neumíš si představit, co jsem vyváděla, abych dala ten text o Boydech dohromady. Když vynechám maniakální focení na podleze knihkupectví tak, aby mě nikdo neviděl a zoufalé překládání z fotáku (ve stanu, když prší), tak tu ještě jsou asi ty tři hodiny, kdy jsem hledala všechny ty souvislosti na internetu.

[4]: Já to nebrala jako konspiraci, ale jako spíš jakési zadostiučinění pro mou úchylku :-D

6 Míša Míša | 2. září 2014 v 16:47 | Reagovat

Tak jsem konečně našla a začala číst Tvůj blog. To je tak, když jsem si já z Čech ze stanu přivezla skoro zápal plic .. ;-) a Ty ze Skotska a ze stanu spoustu krásných vzpomínek. Fakt super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama