Samvěd Křepelka

12. dubna 2014 v 8:42 | Irith |  Postavy
Životopis Sama Křepelky.


Samvěd Křepelka
Sam Křepelka se narodil 6. dubna 1383 Krajového letopočtu (2983 Třetího věku). Jeho otcem byl Peckoslav Křepelka, zvaný Kmotr, a matka Bella Dobříšková. Sam měl pět sourozenců: starší Pecků (1365KL, připojil se k strýci provazníkovi), Halfreda (1369KL, odstěhoval se do Severní čvrtky), Sedmikrásu (1372 KL) a Máju (1376KL) a mladší Mochničku (1386KL, vzala si Tolmana Chaloupku, bratra Růži Chaloupkové).

Žil od narození v Kraji a dělal zahradníka Bilbovi Pytlíkovi. Byl také zamilován do Růži Chaloupkové (1384 KL, dceři Tolmana Chaloupky a Liliy Svobodové), se kterou se později oženil (Růža měla kromě již zmíněného Tolmana (1380KL) tři mladší bratry. Vítana-Kvítko (1384 KL, zřejmě Růžino dvojče), Boučka - Jiskru (1386KL) a Sedláka - Hlaváče (1389KL)).

Jednoho večera (na podzim roku 3018 Třetího věku) Sam pod oknem Dna Pytle stříhal trávu a přitom vyslechl Gandalfa, jak vypráví Frodovi příběh o Prstenech moci. Gandalf to však zaznamenal a jako trest za poslouchání cizího rozhovoru ho poslal s Frodem na výpravu za zničením Prstenu. Když se Frodo "přestěhoval" do Studánek, Sam šel s ním, aby mu dělal zahradníka. Ve skutečnosti chtěli oba tajně odejít. Ale připojili se k nim i Smíšek s Pipinem a tak vyrazili všichni čtyři. Ve Starém hvozdu Froda Děděk Vrbák málem utopil, ale Sam ho zachránil a Frodo tak mohl vyhledat pomoc Toma Bombadila. Od něj dostal Sam i krátký mečík po tom, co je Tom všechny zachránil před Mohylovým duchem. V Hůrce se hobiti setkali s Aragornem, ale Sam mu ze začátku nevěřil a nechal se přesvědčit o jeho dobrém srdci až mnohem později. V Hůrce také od Vilíka Pomětchutě koupil svého poníka Vilíka, který s nimi šel až do Morie. Když Froda na Větrově bodl hlavní z Černých jezdců, zůstal Sam s Chodcem a ostatními a šel do Roklinky pěšky, zatímco Frodo uprchl na Glorfindelově koni.

V Roklince vyslechl Elrondovu radu a když slyšel, že se Frodo vypraví do Mordoru, aby zničil Prsten, ihned se přidal k družině. Sam se prokázal jako dobrý společník, ochránce, ale hlavně jako věrný přítel. Nesl většinu nákladu, který Frodo se Samem měli. Vařil a v noci držel stráž. V Lothlórienu dostal od Galadriel krabičku se zemí a semínkem mallornu z Galadrielina sadu. Když se Společenstvo rozdělilo, odešel se svým panem Frodem do Mordoru a je velké štěstí, že tak udělal, protože bez něj by Frodo nedokázal zničit Prsten ani omylem.

Když potkali Gluma, Sam na rozdíl od Froda tvora prohlédl a věděl, že má nekalé úmysly. Celou dobu ho podezříval a snažil se ho držet dál od Froda a od Prstenu. Když je zajal Faramir, Sam mu omylem prozradil, co za cennost Fodo nese, ale nakonec se to ukázalo jako dobré, protože Faramir je propustil a pomohl jim. Glumova proradnost se potvrdila v průsmyku Cirith Ungol, kde je Glum nechal na pospas Odule. Poté co Odula omámila Froda, Sam s ní bojoval, zranil ji a zahnal do úkrytu. Myslel však, že Frodo je mrtvý. Nechal ho tedy v Odulině jeskyni, vzal si prsten a rozhodl se, že ho donese do Mordoru sám. Prsten nad ním neměl žádnou moc, protože Sam byl věrný svému pánovi a měl zdravý hobití rozum. Frodo mrtvý nebyl. Zajali ho skřeti a odnesli do své věže Cirith Ungol. Sam se svého pána rozhodl zachránit, využil toho, že se mezi skřety strhla hádka o Frodovi věci a osvobodil ho. Poté mu Prsten vrátil.

Společně pak putovali přes pustou pláň Gorgoroth a Sam Froda neustále podporoval. Frodo už téměř umíral únavou a žízní, Sam na tom nebyl o moc lépe, ale dokázal se překonat a nejen, že dával většinu svého jídla a vody Frodovi, ale ještě ho nakonec vynesl sám na Horu Osudu ("Když nemůžu nést prsten, můžu nést vás!") Nakonec se oba dostali do nitra Hory Osudu, ale zde se znovu objevil Glum a zápasil s Frodem o Prsten. Sam se tohoto boje moc neúčastnil, jelikož ho Glum omráčil. Nakonec ale Glum spadl i s Prstenem do Hory a Frodo se Samem stihli utéct před lávou z vybuchující sopky. Zachránil je Gandalf s orly.

Když se Frodo uzdravil, účastnil se Sam i s ním a ostatními velké Aragornovy korunovace. Zde sice byla oceněna jeho zásluha, ale dle mého zcela nedostatečně. Všichni vychvalovali jen Froda a jeho statečnost a nikdo nepoukázal na to, že nebýt Sama, Frodo by nikdy zničit Prsten nedokázal.

Když se vrátil s Frodem, Smíškem a Pipinem do Kraje a viděl, co z něj Saruman udělal, spolu s dalšími hobity vyhnal z Kraje Sarumanovy sluhy. Sám Saruman byl zabit Červivcem. Sam pak využil svůj dar od Galadriel, krabičku s požehnanou zemí a semínkem mallornu. Prach požehnané země používal u nově vysázených stromů a zbytek rozhodil na kopci do větru. Díky tomu byla také roku 1420 krajového letopočtu neuvěřitelně veliká úroda, která se stala příslovečná ještě po mnoho generací. Semínko mallornu, zlatého lórienského stromu, zasadil Sam místo zničeného stromu na oslavové louce. Onen Mallorn se poté stal divem kraje a jedním z nejkrásnějších stromů Středozemě.

Po Válce o Prsten se roku 1421 Sam oženil s Růžou Chaloupkovou, se kterou se přestěhoval do Dna Pytle. Spolu měli 13 dětí: Elanor Sličnou (1421KL), Froda Zahradníčka (1423KL), Růžu (1425KL), Smíška (1427KL), Pipina (1429KL), Zlatovlásku (1431KL), Peckoslava (1432KL), Sedmikrásu (1433KL), Prvosenku (1435KL), Bilba (1436KL), Rubínu (1438KL), Robina (1438KL, asi dvojče Rubíny) a Tolmana (1442KL). Po narození jejich prvního dítěte byl Sam doprovodit Froda a Bilba do Šedých přístavů, odkud odplouvali lodí do Valinoru, Země Neumírajících. Frodo Samovi odkázal celé Dno Pytle a Červenou knihu Západní marky (příběhy Bilba a Froda), aby ji dokončil. Roku 7 Čtvrtého věku (1427KL) byl Sam zvolen starostou Kraje a později byl zvolen ještě šestkrát (1427-1434, 1434-1441, 1441-1448, 1448-1455, 1455-1469, 1469-1476). Roku 1434KL se stal spolu s Pipinem a Smíškem rádcem Severního království (Arnoru). Roku 1436KL mu král Ellesar (Aragorn) dal Hvězdu Dúnadanů (vzácný drahokam) a Elanor se stala Arweninou dvorní dámou. 1442KL jel spolu s Růžou a Elanor do Gondoru a rok tam zůstával. V roce 1451 si Elanor Sličná vzala Fastreda ze Zeleného Chloumku na Dalekých vrších a v roce 1454 se jim narodil syn Efstan Hezounek. 1455 učinil Peregrin na Samovu žádost Fastreda hejtmanem Západní marky a Fastred s Elanor se usídlili v Podvěží na Věžových kopcích, kde založili nové pokolení Hezounků od Věží. Roku 1463 si Faramir Bral (syn Pipina) vzal Zlatovlásku, Samovu dceru.

Roku 62 Čtvrtého věku (1482KL) zemřela Růža Chaloupková a Sam se rozhodl odejít. 22. září odjel ze Dna Pytle, předal Červenou knihu své dceři Elanor a opustil Kraj. Ve Středozemi ho už nikdo nikdy neviděl. Elanor tvrdí, že odešel do Šedých přístavů a odplul za Frodem do Zemí Neumírajících, do Valinoru, jako poslední z těch, kdo nesli Prsteny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama