Další ročník soutěže O Gondorský semenáček! Zapojíte se?

Irith Zimostrázová

31. března 2014 v 15:34 | Irith |  Blog
Našla jsem na internetu, že existuje Zeměplošská hra, kde si lidé vytváří vlastní postavy podle určité šablony (pohlaví, rasa, dovednosti atd...) a pak za ně hrají. Zkusila jsem si tedy napsat svojí takovou postavu, která by mě vystihovala a vznikla z toho Irith. Nakonec jsem jméno Irith pojala za přezdívku.Jméno: Irith "smolařka" Zimostrázová


Pohlaví: Žena


Druh: Člověk. Sice se to nedá tvrdit úplně s jistotou, ale podle dědičných znaků a fyzických dispozicí ano.


Věk: 19


Povolání: Zlodějka a profesionální, vysoce kvalifikovaná smolařka.


Jazyk: Ankh-Morporkština a některé prvky znakového jazyka (například: "Do psí řiti, kde mám zase tu zatracenou potvrzenku," umí znakovou řečí vyjádřit docela přesně.)


Rodina: Irith své rodiče nezná. Často jim ale v duchu nadává a tajně doufá, že měli alespoň takovou smůlu jako ona a tak dostatečně pykají za to, že ji přivedli na svět. Od narození se o ní stará Bahno Tichošlap, představený cechu zlodějů. Je docela možné, že si jí i oblíbil, pokud je tedy v lidských silách, oblíbit si někoho, kdo vám v zápětí omylem zapálí dům. Jméno jí dal Bahno, který nikdy neproslul smyslem pro estetiku a Irith mu doted neodpustila.


Bydliště: Budova cechu zlodějů v Ankh-Morporku. Pokoj číslo 8 nebo kráter tam, kde pokoj číslo 8 stál.


Biografie: Irithiin celý život by se dal popsat asi jako: bum, aú, prominte, omlouvám se, áááááá, do psí řiti! sakra a PRÁSK.
Ale jak to začalo…bylo by hezké napsat, že ji jedné temné zimní noci někdo položil v košíku před práh cechu spolu s dopisem a kouzelným amuletem, leč nebylo tomu tak. Před práh Cechu zlodějů ji totiž někdo položil jedno obzvlášt smradlavé odpoledne osmého zelence roku Příšerně naštvané vydry, zabalenou v nevábné pokrývce. Našel ji mladý zloděj, vracející se ze své, z nedostatku jiných výrazů tomu říkejme, práce. Bylo jistě velmi na pováženou, že s ní uklouzl na schodech a shodil ji dvě patra dolů a potom, ještě té noci byl nalezen, jak velice … nehybně leží obličejem dolů na Ankhu s kapesním nožem v zádech. Nicméně Irith svůj pád přežila (spadla totiž na velice překvapenou kočku, která to na rozdíl od ní nepřežila) a ujal se jí představitel cechu Bahno Tichošlap. Irith tedy vyrostla mezi zloději a když dovršila správného věku, začala se učit zlodějkou. Byla však tou nejnešikovnější, nejneschopnější a nejsmolařštější zlodějkou v celé historii Plochy. Bahno několikrát prohlásil, že i dva dny leklá ryba má víc zlodějských dovedností než ona. Bylo tedy záhadou, proč se jí už dávno nezbavil, ale on zcela pravdivě argumentoval tím, že se bojí hodit světu na krk něco takového a že odmítá být zodpovědný za konec světa, který by rozšíření Irithiina pole působnosti zcela jistě přivodil. Několikrát se pokusil najmout si na ní vrahy, ale žádná sazba Cechu vrahů nebyla dost nízká a žádný vrah nebyl dost nedůležitý, aby se o tak bezvýznamnou vraždu pokusil. Několikrát téměř zemřela sama a zůstává otázkou, proč se jí to dosud nepodařilo, ale pravděpodobně je to tím, že má takovou smůlu, že nedokáže ani zemřít a je tak bezvýznamná, že o ní nestojí dokonce ani Smrť.


Vzhled: Ano, má dlouhé zrzavé vlasy a ano, doopravdy má jasně modré oči, ale to je asi tak všechno. Nikdo, opakuji, nikdo by si ji nemohl spojit se slovy jako "oblá", "vyzývavá", "krásná" nebo "dlouhonohá". Je sice pravda, že šílený básník po noci strávené pitím barevných, ulepených nápojů v malých sklenicích s paraplíčky, by o ní mohl říct, že některé její rysy jsou s přimhouřením obou očí hezké a chudý malíř, pověšený hlavou dolů s nožem pod krkem prohlásit, že má nádhernou křivku brady, ale to bylo asi tak všechno. Irith je vysoká, nešikovná, se stálým výrazem hluboké omluvy v obličeji - no prostě takový ten typ, který se přiklátí uprostřed slibně se vyvíjející konverzace, vylije vám na vyžehlenou košili modrý koktejl a za stálého omlouvání se spadne ze schodů.

Povaha a záliby: Irith je v hloubi duše hodná, milá a naprosto smířená s osudem. Bohužel je ale taky nesmírně zvědavá, což je, vzhledem k její smůle, strašlivá kombinace. Dá se o ní celkem spolehlivě říct, že je chytrá. Má ráda knihy, pokud se jí podaří nějakou dočíst dříve, než jí omylem utopí, zvířata, která si však vůči ní vypěstovala jakýsi pud sebezáchovy, a ani štěnice už nejsou ochotné přiblížit se k ní na méně, než dva kroky a špagety.


Víra: Věří jen tak všeobecně v život. Několikrát se v marné naději modlila k bohyni Štěstěně a nosila jí oběti, ale pak poznala, že je to naprosto k ničemu a ani sebevětší obět proti naprosté smůle nepomůže (několikrát ověřeno experimenty, ve kterých hrály hlavní roli kostky, několik nesmírně chudých a nesmírně naštvaných mužů, spoustu modliteb a hromádka peněz). Jinak žije v přesvědčení, že její rodiče museli nějak naštvat nejen Osud, ale naproti veškeré logice a zákonům pravděpodobnosti i Dámu


Fyzické dovednosti: Bezkonkurenčně úžasná schopnost přerazit se kdekoliv a kdykoliv, ztratit cokoliv a spadnout z čehokoliv. Jinak se svého času učila střílet z kuše, ale její pokusy dopadly zákazem střílení třeba i papírových kuliček, protože pokud Irith střílela z kuše, bylo jediné relativně bezpečné místo v okruhu dvou kilometrů přímo před hrotem střely.


Sociální dovednosti: Dovednost kohokoliv naštvat v tak krátkém časovém úseku, že si náhodný pozorovatel ani nestihne všimnout, že vůbec promluvila. Irith má takovou smůlu, že si můžete být jistí, že až bude konec světa, Jakokalypsa a válka Bohů s Ledovými obry, bude Irith stát někde poblíž a s provinilým výrazem se opírat o sekačku na trávu, která celý spor začala. Docela hezkou ukázkou jejího umění je její klasický monolog při přepadení: "Dobrý den! Máme zvýhodněnou sazbu dva plus jedna na rok dopředu! Dnes vám odebereme třicet AMT a zlomíme jednu končetinu dle vašeho výběru a budete moci celý rok žít v klidu a pohodě. Nebo si připlatíte ještě padesát AMT a dostanete tuto úžasnou dárkovou sadu zaručeně nerozbitného porcelánu. Oh, sakra, no dobrá,možná ne tak nerozbitného, ale zaručeně pravého. Dobře, tak tady máte. A do psí řiti, kde mám tu potvrzenku? A tady je. No dobrá, je sice trochu …ehm…zmačkaná, ale to přeci nevadí. Jo, a nemáte náhodou tužku? Děkuji vám. Tak, kterou končetinu chcete zlomit? Levou ruku? Dobrá. Jé, prominte, omlouvám se, to se dá nějak do pořádku. Já vím, že to je noha, nemusíte na mně hned tak křičet. Děkuji vám mockrát, tak zase za rok na shledanou. A do psí řiti! Kde má ten zatracený váček s penězi? Aááááá…."


Magie: Opravdu si ještě pořád myslíte, že je dobrý nápad pustit někoho takového k magii?(Obrázek vytvořila Irith na Dolldivine.com)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michelle Michelle | E-mail | Web | 18. června 2014 v 23:15 | Reagovat

Tak vtipný popis jsem teda nečetla (ani neslyšela) už dlouho - gratuluju k nadprůměrně vysokému výkonu :-P (obzvlášť poslední bod byl úžasnej :D )

2 Irith Irith | Web | 19. června 2014 v 18:28 | Reagovat

Díky moc!
No, když už si můžu postěžovat na svou smůlu a nešikovnost, tak to také udělám pořádně! ;-)

3 Lupus Lupus | 20. ledna 2015 v 19:05 | Reagovat

Dobré, dost dobré, přesněji řečeno. Máš opravdu talent na psaní tímto stylem. Skutečně mi to připomíná Pratcheta. Nejvíce mě zaujala ta nadávka, možná ji začnu používat ;-) .

4 Vénie Vénie | Web | 16. února 2015 v 21:07 | Reagovat

Ve hře dračí doupě to máš taky tak. Můžeš tam být hobit, člověk, elf a tak podobně, můžeš si vybrat jméno, zvláštní schopnosti, povolání atd. Je to parádní hra

5 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | E-mail | Web | 13. března 2015 v 16:12 | Reagovat

Ju, tohle je boží, prostě boží! :D

6 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 21. března 2015 v 12:51 | Reagovat

Nejmenuje se to náhodou Oktarína? Tam jsem se totiž jednou chtěla zaregistrovat. Popis je to skvělý, postava taky. A mimochodem, kde se dá udělat taková ilustrace, jako je dole? všimla jsem si, že Polly tam má ženskou, která vypadá, jako že jí dělal ten samý člověk, jako Irith. Kreslil to někdo, nebo je na to nějaký program? :-)

7 Irith Irith | Web | 21. března 2015 v 14:09 | Reagovat

[6]: Jop, je to Oktarína.
Nevím jak se to přesně jmenuje. Něco jako "Lord of the Rings draw online". Dá se tam udělat téměř cokoliv.

8 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 21. března 2015 v 18:52 | Reagovat

[7]: Díky. :-)

9 narwhale narwhale | Web | 6. prosince 2015 v 23:41 | Reagovat

Tak tohle je vážně skvělé :D Úplně ji/tě vidím a upřímně lituji všechny, kdo ti/jí přijdou pod ruku (nebo se ocitnou blíže než na dva kilometry). :D
Mimochodem, kdysi jsi se na mém blogu ptala na nejoblíbenější zeměplošskou postavu - je to pravděpodobně Zuzana, ačkoli mám slabost i pro Mrakoplaše, Bábi nebo Elánia... a Smrtě. Plus ten zbytek. :D (A Irith, samozřejmě :-D )

10 fae Gaz fae Gaz | E-mail | 14. srpna 2018 v 13:29 | Reagovat

Ještě se podívám, jestli tu nemáte aktuálnější článek o autorech blogu, ale bylo by zajímavé zjistit, zda bys teď po letech tenhle popis do puntíku schválila, nebo se nějak za tu dobu "změnila" (; A taky autoportrét vlastí rukou by nebyl špatný, když už se prezentuje umělkyně (;

11 Polly Polly | Web | 16. srpna 2018 v 11:24 | Reagovat

[10]: Viděla jsem, že už jsi našla aktuálnější článek o významu našich jmen. Ovšem ten není tak moc sobní, jako tento popis, že :-)  Máme v plánu v budoucnu sepsat aktuální článek o nás, autorech tohoto blogu. Tak uvidíme, jak brzy se to podaří. Protože ano, trochu jsme se za ty čtyři roky změnily, což není zas tak překvapivé.
Nápad s autoportréty je velmi zajímavý, uvidíme, jestli projde. Já sama už jeden autoportrét mám (http://mittalmar.blog.cz/galerie/nase-obrazky#104481323) a myslím, že kdybych se pokoušela o nový, dopadl by zase úplně jinak :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama